Kantaron Yağı Ne İşe Yarar? Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir?

Kantaron yağı, son zamanlarda şifalı bitkiler arasında sağlık faydaları nedeniyle öne çıkan etkili bir uçucu yağdır. Özellikle Avrupa’da başta olmak üzere Dünyanın pek çok ülkesinde yetişen sarı kantoron bitkisi ülkemizde de hem doğada hem de özel seralarda yetiştirilir. Halk arasında Mayasıl Otu, kılıç otu ve koyun kıran olarak da adlandırılan kantaron yağının faydalarını öğrenebileceğiniz bir makale hazırladık. Makalemiz ile kantaron yağı ne işe yarar, faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır öğrenebilirsiniz. İlk olarak kantaron yağı nedir öğrenelim.

Kantaron Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kantoron yağı, sarı kantaron bitkisinin çiçeği ve saplarının özünden elde edilen bir uçucu yağdır. İki çeşidi bulunur bunlar; sarı kantaron yağı ve kırmızı kantaron yağıdır. Sarı kantaron yağı kantaron kurutulmadan zeytinyağı ile birleştirilerek elde edilirken kırmızı kantaron yağı bitkinin kurutulması ile elde edilir. İki çeşitte aynı faydaları sağlar. Kantaron yağının içerisinde % 0.05-03 oranında hiperisinin ve psödohiperisin, % 0.9-5.0 oranlarında hiperforin ve adhiperforin, % 4 oranında da birtakım flavonoid türleri bulunur. Kantaron yağı nedir öğrendik,Kantaron yağı ne işe yarar detaylarıyla yazımızın devamında ele alalım.

Kantaron Yağı Ne İşe Yarar? Cilde ve Saça Faydaları

Kantaron Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Antiseptik, Anti-inflamasyon, Vazokonstriktif özelliği bulunan kantaron yağının hücre oluşturma yeteneği de bulunur. Özellikle kantaron yağının cilde faydaları arasında hızlı yara iyileştirme, yara izlerini yok etme, yanıkları iyileştirme öne çıkmaktadır. Saça faydaları da kepeklenmeyi ve saç dökülmesini engellemesi ile çokça bilinir.

Kantaron yağı ne işe yarar;

 • Kantaron yağı yarada mikrop ve iltihap oluşumunu önleyen antiseptik özelliğe sahiptir.
 • Hücre oluşturma faydası ile ciltte yenilenmeyi hızlandırır ve yara, yanık izlerini geçirmeye yarar. Yaralanmalarda topikal uygulandığında acıyı azaltmaya yarar.
 • Güneş yanıklarının acısını azaltır, enfeksiyon kapmasını önler, iyileşmeyi hızlandırır.
 • İç kanamalarda içilmesi halinde Vazokonstriktif özelliği sayesinde kanamayı durdurmaya yarar. Kantaron yağının faydaları arasında öne çıkanlardan biri bu etkisidir.
 • Egzama gibi cilt hastalıkları belirtilerinden olan acıyı azaltır, kızarıklıkları giderir.
 • Antiseptik özelliği sayesinde cilt için faydaları bulunur. Sivilce oluşumunu önlemeye, var olan sivilcelerin iltihaplarını yok etmeye yarar. Kılcal damarların görünümünü azaltarak bu nedenle oluşan kızarıklığı giderir. Kantaron iltihap giderirken mideye zarar vermez.
 • Masaj yağı olarak kullanılan kantaron yağı sırt, bacak ve eklem ağrılarını azaltmaya yarar sağlar.
 • İltihaplı egzamaya uygulandığında iltihabı yok ederek rahatlama sağlar.
 • Kantaron yağının bebeklere faydaları arasında su ile inceltilerek karna masaj yapılarak kullanıldığında karın ağrısını azaltır ve bebeği rahatlatır. Ağlamasını durdurur. Bebeklerde pişik tedavisi için kullanılabilir. Atopik dermatit gibi deri döküntüleri ya da kızarıklığı olan bebeklerde topikal olarak kullanılarak rahatlama ve iyileşme sağlanabilir.
 • Yara izlerini geçirme konusunda çok etkilidir. Açık yaralar, taze yaralar, kesikler, morluklar, isabet nedeniyle oluşan morluklar vb. kantaron yağı sürülerek kısa sürede tedavi edilebilir.
 • Kantaron yağı kan şekerini düşürmeye yarar. Kan şekeri düşmesi durumunda sağlık riskleri oluşabileceğinden günde bir çay kaşığından fazla içilmesi önerilmez.
 • Kantaron yağının içilerek kullanılması halinde kabızlık önleyici faydası vardır.
 • Ayaklarında sürekli soğukluk hissedenler için kantaron yağı faydalar sağlar. Mide ağrıları ve ülser tedavisine yarar sağlar.
 • Düşük ya da orta şiddette depresyon yaşayan kişilere sakinleştirici yarar sağlar.
  Kantaronun zihinsel fonksiyonları, algılamayı, kavrama yeteneğini geliştiren faydaları vardır.
 • Kantaron yağı romatizma gibi eklem ağrılarını yok etmeye yarar.
 • Kantaron yağının saç için faydaları; saç dökülmesini azaltması ve kepeklenmeyi önlemesi, saç egzamasını iyileştirmesi ve pullanmayı gidermesidir.

Kantaron yağı ne işe yarar detaylarıyla öğrendiniz, kantaron yağı nasıl kullanılır öğrenmek için okumaya devam edin.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağı kullanımı cilt ve saç için farklılıklar gösterebilir. Öncelikle kantaron yağını kullanmadan önce bilinmesi gerekenleri belirtelim.

 • Alerjiniz olması durumunda kullanmayın. Uzun süreli kullanımlar kaşıntıya neden olabilir. Kantaron yağı hamilelikte ve emzirme dönemin de kullanılmamalıdır. Bebeklerde kantaron yağı doktora danışmadan kullanılmalıdır. Antidepresan ya da düzenli kullandığınız ilaç, krem vs. kantaron ile aynı içeriğe sahipse kullanmayın. Olağan dışı bir etki görülmesi halinde kullanımı bırakarak hemen bir doktora görünün.
 • Alerji testini basitçe yapmak için bileğinizin küçük bir bölümüne sürün ve 24 saat bölgeyi izleyin. Herhangi bir etki görülürse kantaron yağını kullanmayın.
 • Tüm bunlar tamamsa nasıl kullanılır kategoriler halinde öğrenelim.

Kantaron yağı cilt için nasıl kullanılır?

Ciltte hasar olan, iltihap olan bölgelere birkaç damla damlatılarak ovalanır ve iyice cildin emmesi sağlanır. Günlük cilt bakımı yağı olarak kullanacaksanız gece yatmadan önce birkaç damla olarak yine masaj yoluyla uygulamanız uygundur. Kantaron yağı ile güneşte kalmanız önerilmez.
Kantaron yağını bal ile karıştırarak yaraya sürerseniz doğal bir antibiyotik özelliği kazanır. Bu şekilde kanamayı da durdurmaya yarar.

Kantaron yağı pişik için nasıl kullanılır?

Kantaron yağı cilt yenileyici özelliği ile bebeklerde pişik tedavisi için kullanılır. Bebeklerin ciltleri narin olduğu için su ile kantaron yağını incelterek hafifçe sürmeniz pişiği geçirir. Yetişkinlerde pişik tedavisi için birkaç damla kantaron yağını sürmeniz yeterlidir.

Kantaron Yağı Ne İşe Yarar? Cilde ve Saça Faydaları

Kantaron yağı karın ağrısı, mide ağrısı için nasıl kullanılır?

Bebeklerde kantaron yağını su ile incelterek karnının üzerine hafifçe ve sağ elinizi kullanarak ovalamak suretiyle kullanabilirsiniz. Bu esnada onu ne kadar sevdiğinizi de anlatmayı unutmayın. )

Kantaron yağı yetişkinlerde mide ağrısı için günde bir çay kaşığı içilerek kullanılır. Kan şekerini düşürmek için de etki sağlayacağından düşük şeker probleminiz varsa kullanmamalısınız.

Kantaron yağı eklem ağrıları için nasıl kullanılır?

Sırt ağrısı, bacak ağrısı, siyatik ve romatizma gibi eklem ağrılarını geçirmek için ardıç veya kekik yağı (veya her ikisi de) ile karıştırılarak bölgeye masaj yapılarak kullanılır.

Kantaron yağı saç için nasıl kullanılır?

Kantaron yağı ile saçınız için aşağıdaki kürü uygulayabilirsiniz.

 • 1 tatlı kaşığı kuru ısırgan yaprağı
 • 1 tatlı kaşığı kuru sarı papatya
 • 1 tatlı kaşığı sarı kantaron

Banyodan bir saat önce kantaron yağını saç köklerinize masaj yaparak uygulayın. 1 saat bekledikten sonra saçınızı yıkayın ve durulayın. Banyodan sonra bir kap içerisine yukarıdaki malzemeleri koyun. Ardından üzerine kaynamış suyu ekleyin. 10 dakika bekleyerek demlenmesini sağlayın. Tülbent ile suyunu süzün. Bu şekilde doğal saç losyonunu elde etmiş olursunuz. Bir sprey şişesine losyonu koyarak banyodan sonra saçınıza sürün ve bırakın. Haftada bir kez uygulamanız ile kepek ve saç dökülmesini gidermeye yarar.

Kantaron yağı çatlaklar ve nasıl için nasıl kullanılır?

Ciltteki çatlakları veya nasırı geçirmek için aşağıda tarifini vereceğimiz kürü kullanabilirsiniz. Kürü uygulamadan önce duşta hasarlı bölgeyi iyice keseleyin. Sonra 2 damla kantaron yağı, 50gr vazelin, 1 damla ampul b vitamini ve 1 yemek kaşığı lavanta yağını karıştırarak masaj yaparak uygulayın.

Kantaron Yağı Evde Nasıl Hazırlanır?

Doğada bahar aylarında kolayca bulabileceğiniz Kantaron yağını sizler de evde hazırlayabilirsiniz.

Nasıl Hazırlanır;

 • Öncelikle kantaron bitkisini çiçekleri ve sapıyla iyice yıkayın ve kurutun.
 • Kurutma işleminden sonra bir kavanoz içerisine bitkiyi makas yada bıçak ile parçalara ayırarak fazla sıkıştırmadan yerleştirin.
 • Kavanoz içerisine ağzına kadar zeytinyağı doldurun ve sonra ağız kısmına tülbent yerleştirerek kapatın. Kavanozun kapağını kapatmayın!
 • 5 gün bu şekilde bekletin ve ardından kavanozun kapağını kapatın.
 • 40-45 gün boyunca ara ara ters düz ederek bekletin. Kantaron ve zeytinyağı karıştığında özler karışacak ve renk kırmızı olacaktır. Süre tamamlandığında karışımı süzün ve bir şişeye alın. Ağzı kapalı şekilde güneş görmeyen bir ortamda saklayın. İhtiyacınız olduğunda kullanın.

Makalemiz burada sona eriyor. Kantaron yağı nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.