Karbonat Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Cilt lekeleri en önemli cilt problemlerinden biridir. Güneşin olumsuz etkileri, sivilce oluşumu, kozmetik ürünler, bazı lazer uygulamaları, zayıf ve sağlıksız beslenme, alkol ve sigara vb. cilt lekelerine neden olabilir. Cilt lekelerini tedavi etmek için birçok yüz maskesi vardır. Bu yazıda karbonat maskesi nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir bilgileri paylaşacağız. 5 farklı karbonat maskesi tarifi makalenin alt kısımlarına doğru sizlerle buluşmaya hazır. Sizi okumaya hazır mısınız?. Karbonat maskesi nedir öğrenmekle başlayalım.

Karbonat Maskesi Nedir?

Karbonat cilt için oldukça faydalı ve etkili bir malzemedir. Herhangi bir kimyasal veya zararlı element içermez. Birçok cilt ürününde kullanılan karbonat, ciltteki kiri temizler ve ölü hücreleri tedavi eder. Bu özelliği sayesinde temiz ve canlı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Bu malzeme tamamen doğaldır ve maske yapmak için uygundur. Karbonat maskesi nedir öğrendik, nasıl yapılır bir bakalım.

Karbonat Maskesi Nasıl Yapılır?

Bir karbonat maskesi hazırlamak oldukça kolaydır. İhtiyacınız olan şey sadece yarım çorba kaşığı karbonat ve bir çorba kaşığı su. Maske kıvamı alıncaya kadar karbonat ile suyu iyice karıştırın. Sonra bu karışımı cilt lekesi üzerine koyun ve yaklaşık 3 dakika bekleyin. Bu sürenin sonunda yüzünüzü bol suyla yıkayın ve iyice kurulayın. Karbonatın faydaları nelerdir sorusunun cevabı ile devam edelim.

Karbonatın Faydaları Nelerdir?

 • Kepek sorunu olan insanlar karbonat kullanabilir. Duş alırken karbonatı saç köklerinize koyun ve masaj yapın.
 • Bir çay kaşığı karbonatın yemeklere alınması bazı mide rahatsızlıklarını önler.
 • Ayakkabı dolabına biraz karbonat koyarak ayak kokusundan kurtulabilirsiniz.
 • Dişlerinizi fırçalarken karbonat kullanabilirsiniz. Böylece kötü nefes almayı önleyebilir ve dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.
 • Karbonatı ılık suya koyun ve 2 yemek kaşığı bakteri yok edici sirke ekleyin. Ayaklarınızı bu suya koyun ve 15 dakika bekleyin. Ayak kokularından kurtulmanıza ve ayrıca ayaklarınızı yumuşatmanıza yardımcı olur.
 • Ayrıca karbonatı koltuk altı kokusu sorunu için de kullanabilirsiniz. Biraz karbonat al ve su ile macun haline getir. Bir fırçanın yardımıyla bu karışımı koltuk altlarına koy. Tüm gün koltuk altı kokusundan kurtulacak ve koltuk altlarınızı beyazlatıp yumuşatacak.
 • Güneş yanıkları için su ile karbonat kullanabilirsiniz.
 • Yağlı saçlara sahipseniz, karbonatı saç köklerinize koyabilir ve masaj yaparak saçınızı temizleyebilirsiniz.

Cilt lekelerini Geçiren Karbonat Maskesi Tarifleri Nelerdir?

Yaş Maya ve Karbonat Maskesi

Gerekli malzemeler:

1 çay kaşığı karbonat

1 çay kaşığı yaş maya

2 çay kaşığı su

Tarifi, Nasıl Yapılır ; Yukarıdaki bütün malzemeleri karıştırın ve karışımı lekelerinize sürün. 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü bol suyla yıkayın ve yüzünüzü kurulayın. Bu maskeyi haftada bir veya iki haftada bir hazırlamanız yeterli olacaktır.

Limon ve Karbonat Maskesi

Gerekli malzemeler:

 • 2 çay kaşığı karbonat
 • 2 çorba kaşığı yoğurt
 • 4 damla limon suyu
 • 2 çay kaşığı zeytinyağı

Tarifi, Nasıl Yapılır : Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Limon nedeniyle maskeyi gözünüzden uzak tutmalısınız. Maskeyi yoğun biçimde lekelenmiş alanlara yerleştirin. 5 dakika bekledikten sonra yüzünüzü bol suyla yıkayın. Limon içeren bu maskenin cilt rengini beyazlatma etkisi vardır. Bu maskeyi haftada bir kullanabilirsiniz.

Gözenek Sıkılaştırıcı Karbonat Maskesi

Gerekli malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı portakal suyu

Tarifi, Nasıl Yapılır : İki malzemeyi iyice karıştırın. Daha sonra rotasyonel hareketlerle bu karışımı cildinize koyun. Portakalın C vitamini nedeniyle cilt tonunuzu beyazlatacak. 20 dakika bekledikten sonra cildinizi yıkayın ve kurutun.

Cilt Parlatıcı ve Leke Karşıtı Karbonat Maskesi

Gerekli malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı kabartma tozu
 • 5 damla su

Tarifi, Nasıl Yapılır : Bal ve kabartma tozunu karıştırın. Sonra suyu bu karışıma ekleyin. Bu son karışımı ovalayarak yüzünüze sürün. Ovalamaya 1 dakika devam edin. Bundan sonra beklemeden yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve cildinizi kurulayın. Bu maskeyi haftada bir kez kullanın. Bal tüylenmeye neden olabilir, dikkatli kullanın.

Sivilce için Karbonat Maskesi

Gerekli malzemeler:

 • 4 çay kaşığı karbonat
 • Su

Tarifi, Nasıl Yapılır : Karbonat ve suyu temiz bir tabağa koyun ve krema gibi hazırlanana kadar karıştırın. Bu karışımı yüzünüze koyun. 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü bol suyla yıkayın ve cildinizi kurulayın. Bu maskeyi haftada bir kez kullanarak cildinizin yağ oranını sabitleyebilir ve cilt gözeneklerinizi temizleyebilirsiniz.

Karbonat Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Farklı karbonat maskesi tarifleri ile sizleri buluşturduk şimdi bir de karbonatın cilde faydaları neler yani karbonat maskesi faydaları neler bakalım.

*Karbonat maskesi, peeling etkisi gösterir ve ciltteki ölü derilerin temizlenmesini sağlar.

*Pütürlü yapısı sayesinde maske uygulama aşamasında kan dolaşımının hızlanmasını sağlar, cildi canlandırır.

*Karbonat maskesi, sivilce problemlerini giderir, sivilcelerin hızla yok der.

*Yeni sivilcelerin oluşmasını engelleyen karbonat maskesi limon gibi asidik maddelerle bir araya gelmesi ile ciltte beyazlatıcı bir etki oluşturur

*Düzenli olarak kullanırsanız ten renginde açılma olmasına yardımcı olur.

*Karbonat maskesi yoğurtla yapıldığında güneş yanıklarına iyi gelir. Yanıkların acısını azaltırken, yanık izini yok eder.

*Karbonat maskesi, özellikle sivilce, tırnak izi ve yara izlerinin görünümünü iyileştirir, düzenli kullanım ile izleriyok eder.

*Gözeneklerin sıkılaştıran maske yaşlanma karşıtı etkiye sahiptir ve gözeneklerde kir birikmesini engeller.

*Yine gözenek sıkılaştırıcı etkisi ile siyah noktaların oluşmasını ve temizlenmesini sağlayan maske cildin ışıl ışıl görünmesini sağlar.

Karbonat maskesi nedir, nasıl yapılır ve faydaları nelerdir öğrendik. Makalemizin sonun da uyaralım; karbonat çok etkili bir malzemedir. bu nedenle herhangi bir uygulama öncesi küçük bir alanda alerji testi yapmalısınız. Cildinizde küçük bir alana maskeyi uygulayın ve bekleyin. Herhangi bir yan etki olmaz ise kullanmanız uygun olabilir. Herhangi bir olağan dışı etki hissederseniz, hemen su ile bölgeyi temizleyin. Umarım faydalı olur. Esen kalın.