Kekik Çayının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

kekik çayının faydaları

Kekik Çayının Faydaları

Kekik çayı içerisinde bulunan antioksidanlar , vitaminler ve minerallerin bolluğu sayesinde sağlığınıza fayda sağlar. İşte bu nedenle son zamanlarda kekik çayı tüketimi artmaktadır. Hamilelerin ve emzirme döneminde tüketilmesi önerilmeyen kekik çayının alerjiniz olmaması halinde ve aşırı tüketmemeniz halinde hiçbir yan etkisi bulunmaması kekik çayını daha da cazip hale getiriyor. Kekik çayının faydaları ; boğaz ağrısına iyi gelir, öksürüğe iyi gelir, kadınlarda adet dönemini düzenler, bağışıklık sistemini güçlendirir şeklinde sıralanabilir. Ancak kekik çayının faydaları bunlarla sınırlı değildir. Gerçekten doğal bir ilaç olan kekik çayının faydaları, tarifi, cilde faydaları ve sık sorulan soruların cevapları makalemizin devamında sizleri bekliyor. Haydi devam edelim.

 • Kekik, günümüzde, özellikle mutfak alanında kullanılan en popüler bitkilerden biridir. Yemeklerinize eklemenin yanı sıra çay olarak içmeyi de deneyebilirsiniz.
 • Kekik çayını düzenli olarak içmek, antioksidanlar, vitaminler ve minerallerin bolluğu sayesinde sağlığınıza faydalı olabilir. Kekik çayının sağlığınıza nasıl fayda sağlayacağını keşfedin.

Kekik

Kekik, bitkilerin nane ailesine ait küçük bir bitkidir ve yüzlerce yıldan beri zengin bir kullanım geçmişine sahiptir. Örneğin, Orta Çağ’daki insanlar kabusları engellemek için yastıklarının altına kekik koymuşlardır.  Öte yandan, antik Romalılar, ilave lezzet için peynire eklemişlerdir. Ülkemizde ve dünyada kekik et terbiyesi için sık sık kullanılan bir baharattır. Salata soslarına ve yemeklere de eklenince hoş bir lezzet ve koku veren bu baharat çay olarak da tüketilmektedir.

Terapötik kullanımlarının yanı sıra kekik de pişirmede kullanılır. Taze veya kurutulmuş, yaprakları ve çiçekleri güveç, çorba , güveç ve sote sebze ile karıştırılır. Kekik çayı nedir nasıl yapılır.

Kekik Çayı Nedir?

Kekik çayı bitkinin yapraklarını bir araya getirerek yapılan bir içecektir. Bunu yapmak için su kaynatılır. Yapraklar  eklenir ve içmeden önce beş dakika demlenir.  Bu yöntem genellikle kendi kurutulmuş yaprakları stoğuna sahipseniz kullanılır. Kendi yapraklarınızı evde yetiştirmek mümkün değilse, çay poşetleri almak uygun bir alternatiftir.

Kekik Çayının Faydaları

Kekik çayını düzenli olarak içmek, antioksidanlar , vitaminler ve minerallerin bolluğu sayesinde sağlığınıza faydalı olabilir. Yayınlanmış araştırmalar kekik çayının faydalarını göstermiştir:

Kekik Çayının Faydaları ;

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar.
 • Antioksidan özelliği vardır.
 • Kekik çayı içildiğinde bronşit, astım gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
 • İdrarda akışkanlığı arttırıcı özelliği vardır. İdrar söktürücüdür.
 • Ağız kokusunu geçirici özelliği olması da kekik çayının faydaları arasındadır.
 • Mideyi rahatlatır. Mide rahatsızlıklarına fayda sağlar.
 • Sinir sistemine fayda sağlayarak rahatlatır.
 • Burkulmalar, romatizma, kas ağrılarına iyi gelmesi de kekik çayının faydaları arasındadır.
 • Kolesterolü düşürücü etkisi de vardır.
 • Bakterilerle savaşır.
 • İnflamasyonu kontrol altınızda tutmanıza yardımcı olur.
 • Kanser riskini azaltır.
 • Kan basıncını kontrol eder.

kekik çayı

Kekik Çayının Faydaları

• Öksürük ve boğaz ağrısı için kekik çayı : Kekik çayı içerdiği antioksidanlar ile özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip ve soğuk algınlığı döneminde sık görülen boğan ağrısı ve öksürüğe fayda sağlaması kekik çayının faydaları arasındadır. Balgam söktürücü özelliği bulunan kekik çayı bronşları temizler.

• Kekik çayı hazımsızlık ve mide problemlerine iyi gelir : Kekik çayı sindirim sistemine olumlu faydalar sağlar. Şişkinliği, hazımsızlığı ve gaz oluşumunu önler. Solucan oluşumunu engeller ve bağırsaklarda oluşan kramp ve ağrılara olumlu fayda sağlar. Kekik çayının faydaları arasında en etkili faydalardan biri mide problemleri tedavisidir.

Kekik çayı adet düzensizliğini engeller ve düzene sokar :Adet dönemi kadınlar için bazen büyük bir problem haline gelebilir. Adet düzensizliği problemi olan kadınlar adet dönemlerini bitki çayı kullanarak düzene sokmaya çalışır. Kekik çayı ile kadınlar adet döngüsünü yani menstrüasyon döngüsünü düzene sokabilirler. Adet dönemi can sıkan kramp ve ağrılara iyi gelmesi de kekik çayının faydaları arasında yer alır. Adet döneminin düzene girmesi için günde 2 bardak kekik çayı tüketmeniz yeterlidir.

Kekik çayı  ruh sağlığı için faydalıdır : Aşırı stres hissetmek gibi ruhsal daralmalara kekik çayı fayda sağlar. İçerdiği antioksidanlar ve vitaminler vücudun işleyişini dengeler ve stres oluşumunu azaltır.

Bakterilerle savaşır: Bilim adamları kekikte bulunan esansiyel yağların güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu bulmuşlardır. Özellikle, E. coli, pnömoni ve ishal gibi çeşitli hastalıklardan sorumlu bakteriyel bir suşa karşı etkili olduğu bulunmuştur. Kekik çayının faydaları arasında mide rahatsızlıklarına iyi gelmesi de yer alır.

İnflamasyonu yönetin: Kekikte aktif bir bileşik olan timol, belirli enflamatuar yolları baskılayarak inflamasyonu yönetmeye yardımcı olabilir. Özellikle, peritonit, karşı umut verici olabilir periton iltihabı, karın alanı içinde organları kaplayan zardır. Tahrişleri, yaraları ve infeksiyonları yok ederek rahatlama sağlar.
Kanser riskini azaltın: Natural Product Communications’da yayınlanan bir çalışma, kekik ekstraktlarının kolon kanserine karşı etkili olduğunu göstermektedir. Bir başka çalışmada, kekik, meme kanserine karşı yararlı etkilere sahip olduğu belirtilmiştir. Kekik çayının faydaları arasında kanser riskini azaltması da yer almaktadır.
Kan basıncını kontrol etme: Fare testi yapan bir çalışmada kekiğin daha düşük kan basıncına yardımcı olduğu görülmüştür. Bu bulgu, kekiğin yaygın olarak kullanıldığı Akdeniz diyetinin, insanlarda sağlıklı kan basıncı seviyelerini artırabileceğini düşündürmektedir.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır

Malzemeler:

•2 çay kaşığı kurutulmuş kekik yaprağı
•2 ila 4 bardak filtreli su
•Ham bal (isteğe bağlı)

Nasıl Yapılır:
1.2 ila 4 bardak su bir kaba dökün ve kaynatın.
2.Eklenmiş her bardak suya 2 çay kaşığı kurutulmuş yaprak koyun.
3.Kaynatma suyunu bir demlik içine dökün ve 10 ila 15 dakika boyunca demlenmeye bırakın.
4.Daha sonra içeceğin tadını çıkarın, ancak tüketiminizi gün boyunca sadece 2 ila 4 bardak ile sınırlayın.
5.Daha fazla lezzet için bir ham bal ekleyebilirsiniz.

Kekik Çayı Besin Değerleri ve Kafein İçeriği

Kekik yaprakları herhangi bir kafeine sahip değildir; bu nedenle, içecek kafeinsiz olarak kabul edilir. Ayrıca sağlığınızı teşvik edebilecek çeşitli vitaminler, mineraller ve uçucu yağlar açısından da zengindir. İşte bir çay kaşığı (0.8 gram) kekik bulunan önemli bileşiklerin bir bakış:

Kekik Çayı Besin Değerleri

Porsiyon Boyutu: 0.8 gram  Değer *Enerji 1 kcal Protein 0,04 g Toplam lipit (yağ) 0,1 g,Karbonhidratlar 0, 20 g, Lif 0,1 g Kalsiyum 3 mg, Demir 0.14 mg,  Magnezyum 1 mg ,Fosfor 1 mg, Potasyum 5 mg, Çinko 0,01 mg, Vitamin A 1.3mg, C vitamini 38 mg

Kekik Çayının Yan Etkileri

Kekik müstahzarlarının çoğu formda tüketilmesi güvenli kabul edilir. Ancak, bu bitkiye alerjik reaksiyonlar gelişebileceğini unutmayın. Kekik içeren bitkisel poultices kullanırken kontakt dermatit de geliştirebilirsiniz. Hamile kadınlar, düşük aktiviteye sahip olduklarını gösterdiği gibi kekiği de tüketmemelidir. Emziren kadınlar için güvenlik şu anda kurulmamıştır, çünkü bu alanla ilgili bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Kekik Çayının Faydaları Soru Cevap

Kekik çayı neye iyi gelir

Kekik çayı, inflamasyonu yönetmenize, bakterileri öldürmenize ve tansiyon seviyelerini yönetmenize iyi gelir. Ayrıca mide problemleri tedavisine, kas ağrılarının azaltılmasına, adet dönemini düzene girmesine, öksürük, boğaz ağrısına ve ruh sağlığının gelişmesine iyi gelir.

Kekik çayı regl döneminde kullanılabilir mi

Kekik çayı regl döneminde kullanılabilir. Adet düzensizliklerini önleyen kekik çayı regl döneminde ortaya çıkan ağrı ve krampların azalmasına ve acısını hafifletmeye fayda sağlar. Kekik çayı regl döneminde kadınların sıklıkla tercih ettiği bir bitkisel çaydır.

Kekik çayı ve tansiyon tedavisi nasıl olur

Kekik çayı tansiyon tedavisi için takviye bir bitki çayıdır. Kekik özellikle geçici yükselen tansiyonu dengelenmesini sağlar. Kekik çayının faydaları arasında tansiyonun dengelenmesi de yer alır.

Kekik çayının cilde faydaları nelerdir

Kekik çayının cilde faydaları ; kekik çayı akne ve sivilce gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisi için fayda sağlar. Kekik çayı ılık haldeyken doğrudan cilde uygulanması sonucu akne ve sivilce oluşumu önlenir. Kekiğin mikrop kırıcı özelliği ile cilt üzerindeki enfeksiyonları tedavisi edici faydası bulunur.  Kekik çayı cildi besler, rahatlatır ve zindelik kazandırır. Ferahlayan cildinizde gözenekleri kolayca temizleyebilirsiniz. Yüzünüzdeki kan akışını dengeleyerek canlılık kazandıran kekik çayı içerisinde bulunan  K vitamini, demir, magnezyum ve kalsiyum gibi zengin maddeler sayesinde cilt üzerinde oluşan sivilce harici bakteriyel yara iyileşmesini hızlandırarak tedavi eder.

Kekik çayının faydaları üzerine makalemizin sonuna geldik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

Kekik Çayının Faydaları Benzer Yazılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın