Kerevizin Faydaları Nelerdir, Kerevizi Sevdiren Tarifler

Kerevizin faydaları aslında tam olarak insanlar tarafından bilinmese de kereviz yemenin sağlığa çok faydası olduğu inanışı yaygındır. Çocuklarımıza ilk yemesi için öğütler verdiğimiz sebzelerden biridir kereviz. Aslında kerevizin faydaları gerçekten sanıldığından daha fazla olmakla beraber her geçen gün yeni faydaları da gün yüzüne çıkarılmak üzere araştırmalara devam ediliyor. 

Bu makale ile sizlere kerevizin faydaları nelerdir, nasıl saklanır, nereleri kullanılır sorularının cevabını vermeye çalışacağız. Kereviz yemeyenlerin bile hoşuna gidecek 2 güzel kereviz yemeği tarifi  ile makalemizi sonlandıracağız.

Kereviz yüksek miktarda K vitamini, C vitamini, B vitamini ve, potasyum gibi önemli bir mineral içerir. Kerevizin içerisinde bulunan enzimler ve antioksidanlar birçok hastalık için doğal ilaç olabilir. Kereviz düşük kalorili bir besin olması sebebiyle de kilo vermek isteyenlerin de diyetlerinde yer alır. Şu ana kadar yapılan araştırmalar ile kerevizin kan basıncını ve kolesterol seviyelerini geliştiren ve kalp hastalıklarını önleyen antioksidanlara sahip olduğunu kanıtlamıştır. Yine araştırmalara göre kereviz anti-enflamatuar etkinliklere sahip bir besindir.

Kereviz yüksek lif içeren gıdalar arasında yer alır. Kilo vermek isteyenler günde bir fincan kereviz suyu tüketebilirler. Kereviz suyu metabolizmanın çalışmasını sağlar, sindirimi destekler ve kilo vermeye yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandıran kereviz ishale sebep olmaz, şişkinliği önler. Yüksek su içeriği nedeniyle aşırı su kaybı olması durumunda kerevizi gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Antioksidan flavonoidler ve polifenol fitonutrientler içeren kerevizin faydaları arasında ; karaciğer sağlığı, göz sağlığı, cilt sağlığı ve bilişsel sağlık da sayılabilir. Kerevizin faydaları maddeler halinde sayarsak

Kerevizin Faydaları

  1. Kereviz kolesterolu dengeler, yüksek kolesterolü düşürür. Kereviz faydaları,  kalp sağlığını geliştiren veya korumaya yarayan kolesterol düşürücü etkiye sahiptir. 
  2. Enflamasyonu önler. Kereviz, antioksidanlar ve polisakkaritler içerir. Bunlar genel olarak, özellikle yaşlandıkça , iltihaplanmaya yol açabilecek serbest radikal hasarı (ya da oksidatif stres) ile savaşırlar. Enflamasyon genellikle kanser, kalp hastalığı, artrit ve daha birçokları gibi kronik hastalıklara neden olmaktadır.
  3. Yüksek kan basıncı oluşumunu engeller ve tedavisine yardımcı olur. Kereviz tohumu ekstreleri, yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olan anti-hipertansif özelliklere sahiptir, bu da endüstriyel ülkelerde en büyük ölüm nedeni olan koroner kalp hastalığı için önemli risk faktörlerinden biridir.
  4. Vücutta oluşabilecek ülser tedavisine yardımcı olur. Kereviz sindirim kanalının astarını ülserlerden korumak için yararlı olan özel bir etanol özü içermektedir. Kerevizin faydaları arasında mide sağlığı da bulunmaktadır.
  5. Karaciğer sağlığını korur. Kereviz, hindiba ve arpa tozu ile birlikte tüketildiğinde karaciğer hastalığından mustarip insalara faydalı olmaktadır.
  6. Kereviz kilo vermeye yardımcı olur. Kereviz kalori açısından son derece düşüktür. Yaşamsal besinleri sağlama ve lipit (yağ) metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olmasından dolayı kilo vermenize yardımcı olacak değerli bir yiyecek olabilir
  7. Sindirimi artırır ve şişkinliği yok eder. Kereviz, idrar söktürücü etkisi olan ve vücudun detoksuna yardımcı olan NBP olarak bilinen kokusuz ve yağlı bir bileşik içerir. 
  8. Enfeksiyon oluşumunu önleyen ve tedavi eden anti-mikrobiyal özelliği bulunur. Kereviz bitkisinde bulunan özel anti-mikrobiyal bileşenler enfeksiyon oluşumunu ve mikropların vücuttan atılmasını sağlar.
  9. Kereviz idrar yolu enfeksiyonlarını önler ve tedavi eder. Kereviz ürik asitleri azaltmaya ve idrar üretimini uyarmaya yardımcı olduğu için sindirim sistemi ve üreme organlarındaki bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede faydalıdır.
  10. Kanserden koruyan antioksidanlara sahiptir. Kerevizin faydaları arasında en önemli olanı budur aslında. Poliasetilen denilen kemo koruyucu bileşikler içeren, havuç, kereviz, rezene, maydanoz ve parsnips kanser koruyucu sebzelerdir.

Kerevizin faydalarını saydıktan sonra sıra geldi sizlere kereviz nasıl alınır, kerevizin neresi kullanılır sorularına açıklık getirelim.

Kereviz Nasıl Alınır, Saklanır

Kereviz alırken sapların sert olduğuna ve yaprakların parlak olduğuna dikkat edin. Kerevizleri aldıktan sonra eve geldiğinizde hemen yıkamayın, çünkü kullanmayacağınız kısmını yıkamanız sebzenin çabuk çürümesine neden olur. Kerevizi dolaba koymadan önce bir kağıt havluya sarabilirsiniz. Bu şekilde en fazla 5 ya da 7 gün bekletebilirsiniz.

Kerevizin Neresi Kullanılır

Kerevizin neresi kullanılır sorusunun cevabı kereviz doğal bir ilaçtı ve her yeri ile güzel yemekler yapılabilir. Kerevizin genelde kök kısmı kullanılırken yaprakları ve sapları atılır ama aslında yaprakları ve sapları da kullanılabilir. Kerevizin sapları ve yaprakları çiğ de yenilebilirken, çorbalarda ve salatalarda da kullanabilirsiniz. Yaprakları kurutarak toz haline getirip dilerseniz baharat olarak da kullanabilirsiniz.

Kerevizin faydaları çoktur da kereviz yemeyi tercih etmeyen insan sayısı da çoktur. Sizler için makale sonuna 2 güzel kereviz yemeği videosu ekliyoruz. 

Video kaynağı olarak youtube de beğenerek takip ettiğimiz iki sayfadan alıntı yapıyoruz, kaldırılması istenirse lütfen iletişim bölümünden bize ulaşmanız yeterlidir.

Portakallı Kereviz Yemeği

Kerevizin faydalarını bilen anneler kerevizi çocuklarına veya aile fertlerine yedirmeye çalışacaklardır. Kerevizin genelde kokusu hoş bulunmayabilir. Portakallı kereviz yemeği tarifi tam size göre. Kerevize hem lezzet hem de koku katan portakal kerevizin faydalarını paylaşmak için bulunmaz nimettir.

Kaynak : Ev Yemekleri

Etli Kereviz Yemeği

Kerevizin faydalarını paylaşmak için yapabileceğiniz diğer yemek tarifimiz de Etli kereviz yemeği tarifidir. Etli yemekleri sevenlere et ile birlikte sağlık faydaları yüksek olan kereviz de sevdirilebilir.

Kaynak: Evden Gelen Lezzetler

Geldik makalemizin sonuna.. Bu makale ile sizlere kerevizin faydaları nelerdir, nasıl saklanır ve neresi kullanılır sorularının cevaplarının yanında 2 güzel yemek tarifi videosu paylaştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın..

Kerevizin faydaları ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşın..