Ketojenik Diyet Nedir? Faydaları, Diyet Menüsü

Ketojonik Diyet

Ketojenik diyet günümüzde kilo vermek isteyenlerin sıklıkla uyguladığı düşük karbonhidratlı bir diyet yöntemidir. Vücudumuz glikozu enerjiye çevirir ve enerjiyi harcar ancak enerjinin harcanamaması durumunda vücut bu enerjiyi yağ olarak depolama yapar. Sonuç olarak yağlanma ile kilo artışı oluşur. İşte tam da bu noktada ketojenik diyet yöntemi ortaya çıkıyor. Ketojenik diyet, günümüzde popülerlik kazanmış olsa da 1920 yılından beridir uygulanmakta olan ve sadece kilo vermek için değil çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir anlayıştır.

Ketojenik diyet nedir, ketojenik diyet faydaları nelerdir, ketojenik diyet nasıl uygulanır gibi sorulara cevap vermeye çalıştığımız bu makalemizin sonunda sizler için bir de ketojenik diyet menüsü ekledik. Haydi başlayalım..Öncelikle ketojenik diyet nedir sorusunun cevabını biraz daha detaylandıralım.

Ketojenik diyet nedir

Ketojenik diyet temel olarak karbonhidratları sınırlayarak, yağ ve protein tüketimini artırmak demektir. Ekmek, pilav, makarna gibi karbonhidrat içeren gıdalar nişastalı oldukları için glikoz seviyelerini arttırır ve yağlanmayı sağlar. Ketojenik diyet ile bu yağlanma sağlayan gıdalar yerine balık, tereyağı, zeytinyağı, et vb. gıdalarla protein miktarının arttırılması amaçlanmaktadır. Ketojenik diyet sonucunda vücut enerji sağlamak için glikoz yerine yağ yakmak zorunda kalır.

Ketojenik diyet nedir, ketojenik diyet ketoz işleminin işleyişini değiştirmek demektir. Ketoz nedir derseniz; Ketoz normal bir metabolik işlemdir. Vücudun enerji için yeterli glikozu olmadığı zaman, bunun yerine depolanmış yağları yakar. Bu, vücutta keton adı verilen asitlerin oluşumuyla sonuçlanır.
Bazı insanlar ketojenik veya düşük karbonhidrat diyet denilen bir diyet takip ederek ketozu teşvik eder. Ketojenik diyet, vücudun karbonhidrattan ziyade enerji için yağı kullanmasını zorlayarak istenmeyen yağları yakmaya çalışmaktır .

Sarmadı mı ; 10 Günde Hızlı Kilo Verdiren Diyet Listesi makalemize göz at..

Ketoz nedir

Normal şartlarda vücudun hücreleri, birincil enerji formu olarak glikoz kullanırlar. Glikoz tipik olarak aşağıdakiler dahil olmak üzere diyet karbonhidratlarından elde edilir:

 • Şeker – meyve ve süt veya yoğurt gibi
 • Nişastalı gıdalar – ekmek ve makarna gibi
 • Vücut bunları basit şekerler haline getiriyor. Glikoz, daha sonra yakmak için karaciğer ve ya kaslarda glikojen olarak depolanabilir.

Enerji taleplerini karşılamak için yeterli glikoz mevcut değilse, bu ihtiyaçları karşılamak için vücut alternatif bir strateji benimseyecektir. Özellikle, vücut trigliseritlerden glikoz sağlamak için yağ depolarını parçalamaya başlar. Ketonlar bu işlemin bir yan ürünüdür. Ketonlar kanda biriken ve idrarda atılan asitlerdir. Küçük miktarlarda, vücudun yağın parçalandığını göstermeye hizmet eder, ancak yüksek keton seviyeleri vücudu zehirleyebilir ve ketoasidoz denilen bir işleme yol açar.

Ketoz, vücudun yağ depolarını enerjiye dönüştürdüğü ve süreçte ketonları serbest bıraktığı metabolik durumu tanımlar.

Ketojenik diyet

Bazı insanlar kilo vermenin bir yolu olarak ketojenik bir diyet izlerler. Ketozun vücutta depolanan yağları parçalaması nedeniyle, ketojenik diyet kilo kaybını kolaylaştırmak için bu metabolik durumu yaratmayı amaçlar.

Ketoz diyetleri ayrıca şu şekilde de ifade edilir:

 • Ketojenik diyetler
 • Keto diyetler
 • Düşük karbonhidratlı diyetler
 • Diyetin kendisi, yağlardan elde edilen kalorilerin yaklaşık yüzde 75’ini içeren, yüksek yağlı bir diyet olarak kabul edilebilir . Buna karşılık, sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 5 kalori, protein ve karbonhidratlardan elde edilir.

Ketojenik diyete bağlı kalmak kısa süreli kilo kaybına yol açabilir. 2008 yılında yapılan ve Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, 4 hafta boyunca ketojenik diyet uygulayan şişman erkeklerin bu süre içinde ortalama 12 kilo verdiğini bulunmuştur. Ketojenik diyet uygulayanlar, ketojenik diyet uygularken aç hissetmeden daha fazla kalori tüketebilirler. Ketojenik diyet nedir sorusunun cevabını tam olarak verdiğimize göre şimdi sıra Ketojenik diyet faydaları

Ketojenik diyet faydaları

Ketojenik diyet, aşağıdaki ciddi sağlık durumları üzerinde sağlıklı bir etkisi olabilir:

 • Kalp-damar hastalığı tedavisi
 • Diyabet tedavisi
 • Metabolik sendrom tedavisi
 • Ayrıca, diğer orta karbonhidratlı diyetlerden daha iyi HDL kolesterol düzeylerini ( “iyi” kolesterol olarak da bilinir) yüksek seviyeli lipoproteinleri de arttırabilir .

Ketojenik diyet faydaları , karbonhidratlar da azalma olmaz ve kilo verme daha sağlıklı gıdaların tüketilmesinden kaynaklanabilir.

Ketojenik diyet ayrıca , diğer tedavi türlerine cevap vermeyen epilepsili çocuklarda nöbetlerin azaltılması için tıbbi gözetim altında kullanılmıştır . Bazı araştırmalar, bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, diyetin epilepsili yetişkinlere de faydalı olabileceğini ileri sürmüştür.

Bununla birlikte, ketojenik diyet kısa süreli olmalıdır, uzun süreli uygulama büyük sağlamaya yetmemektedir.

Amerikan Kalp Derneği (AHA), Amerikan Kardiyoloji Koleji ve Obezite Derneği, ketojenik diyet gibi düşük karbonhidratlı diyetlerin kalbe fayda sağladığını gösteren yeterli kanıt bulunmadığı sonucuna varmışlardır.

Ketojenik diyet faydaları olabileceği düşünülen için başka hastalıklar da araştırılmaktadır; bunlar;

 • Metabolik sendrom
 • Alzheimer hastalığı
 • Akne
 • Kanser
 • Polikistik yumurtalık hastalığı (PCOS)
 • Lou gehrig hastalığı
 • Ketoz ve diyabet
 • Diyabetik hastalarda, vücuttaki glikozu işlemek için yeterli insüline sahip olmayan vücuttan ketoz meydana gelebilir. İdrarda ketonların varlığı, hastanın diyabetinin doğru şekilde kontrol edilmediğinin bir göstergesidir.

Bazı diyetisyenler, insüline bağımlı olmayan diyabet (NIDDM) olarak da bilinen tip 2 diyabetli bireyler için ketojenik diyet önermektedir. Tip 2 diyabetle, vücut hala bir miktar insülin üretir, ancak insülini, glukozu yakıt olarak kullanılmak üzere hücrelere taşımak için uygun şekilde kullanamaz.

Ketojenik diyet, karbonhidrat alımının azaltılmasına odaklanır. Karbonhidratlar glikoza dönüştürüldükçe ve kan şekeri seviyelerini arttırdıkça, karbonhidrat alımını azaltmak için tip 2 diyabetli bireyler önerilmektedir.

Ketojenik diyet uygulayan diyabetli hastalar keton seviyelerini dikkatlice izlemelidir. Ketoasidoz adı verilen ciddi bir durum, bu seviyelerin çok yükselmesi durumunda ortaya çıkabilir ve tip 1 diyabetli bireylerde en yaygın olmasına rağmen, tip 2 diyabetli kişiler de ketoasidoz geliştirebilir. Bu kadar faydaları olan ketojenik diyet nasıl uygulanır sorusu da biraz merak uyandırmıştır. Şimdi sıra ketojenik diyet nasıl uygulanır hep birlikte bir göz atalım.

Ketojenik diyet nasıl uygulanır

Ketojenik diyet bir beslenme biçimidir ve disiplin ve ısrar gerektirmektedir çünkü enerjisini karbonhidrattan almaya alışkın vücudunuzun işleyişini değiştiriyorsunuz. Enerji için karbonhidrat yerine depolanmı yağdan almasını öğretmeye çalışıyorsunuz.

Ketojenik diyet uygulamadan önce serbet ve yasak olan yiyeceklere göz atalım;

Tereyağı, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar, kuru yemişler, süt ve süt ürünleri, et çeşitleri, avokado ve yumurta gibi yüksek protein içeren gıdaları ketojenik diyet içerisinde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Ekmek, makarna, pilav, meyve (çok az miktarda günde bir kere tüketebilirsiniz), kök sebzeler, içinde mısır şurubu, glikoz şurubu gibi gizli şeker barındıran meyve suyu, bal, pekmez vb. gıdalar, nişasta olarak yüksek değerlere sahip gıdalar tamamen sıfıra indirilmese de ketojenik diyet uygulama esnasında çok çok az tüketilmesi gereken gıdalar olarak öne çıkmaktadır.

Ketojenik Diyet Dikkat Edilmesi Gerekenler

 •  Zeytinyağı, kanola yağı, fındık yağı, bitkisel yağlar gibi faydalı yağların tüketimini arttırın. Vücut yağdan enerji üreteceği için bu önemli.
 • Sebze yemeği yapmadan önce kullanacağınız sebzeleri buharda pişirin. Ketojenik diyet de çoğu diyette olduğu gibi kızartmayı iyi bir yöntem olarak kabul edilmez.
 • Su tüketimini mutlaka arttırın.
 • Protein tüketimini dikkatli alın. Ne kadar protein, o kadar faydalıdır düşüncesi yanlış. Yağlı, orta proteinli ton balığı gibi gıdalar tercih etmeniz ketojenik diyet için daha uygundur.
 • Bu diyeti uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın, özellikle diyabet ve yüksek tansiyon hastaları uzman kontrolünde uygulamalıdır. Ketojenik diyet nedir, ketojenik diyet faydaları nelerdir, ketojenik diyet nasıl uygulanır sorularının ardından geldik en önemli noktaya; Ketojenik Diyet Menüsü nasıl olmalıdır.

Ketojenik Diyet Menüsü

Ketojenik Diyet Menüsü 1.gün

Kahvaltı: Avokado ile tepesinde marul bir yatakta tereyağlı çırpılmış yumurta

Aperatif: Ayçiçeği tohumu

Öğle yemeği: Izgara somonlu ıspanak salatası

İkindi: Kereviz ve biber dilimleri

Akşam yemeği: haşlanmış karnabahar ve kırmızı lahana salatası ile kuzu pirzolası

Ketojenik Diyet Menüsü 2. gün

Kahvaltı: Kurutulmuş kahve (tereyağı ve hindistancevizi yağı ile yapılır), haşlanmış yumurta

Aperatif: Bir avuç fındık

Öğle yemeği: Domates salatası domates dolması

İkindi: Kızartılmış dana ve dilimlenmiş peynir

Akşam yemeği: Kabak eriştesi üzerine köfte, kremalı sos ile

Ketojenik Diyet Menüsü 3 gün

Kahvaltı: Peynir ve sebzeli omlet

Aperatif: Ezilmiş cevizlerle kaplı sade, tam yağlı yoğurt

Öğle yemeği: Çorba

İkindi: Badem sütü, yeşillik, badem ezmesi ve protein tozuyla yapılan smoothie

Akşam yemeği: Kuşkonmaz ve sote mantarla kavrulmuş tavuk

Ketojenik Diyet Menüsü 4. Gün

Kahvaltı: Badem sütü, yeşillik, badem ezmesi ve protein tozu ile yapılan Smoothie

Aperatif: İki haşlanmış yumurta

Öğle Yemeği: Salatalık ve keçi peyniri ile yeşil bir yatakta badem unu ile yapılan tavuk ızgara

Aperatif: Dilimlenmiş peynir ve dolmalık biber dilimleri

Akşam yemeği: Bir kuşkonmaz ile bir limon tereyağı sosu ile tepesinde ızgara karides

Ketojenik Diyet Menüsü 5. Gün

Kahvaltı: Pastırma ve yeşillik bir tarafı ile kızarmış yumurta

Aperatif: Çeyrek fincan çilek ile bir avuç ceviz

Öğle yemeği: Avokado ve salata ile doldurulmuş marul “çörek” in Grass-burger

Snack: Badem tereyağına batırılmış kereviz çubukları

Akşam yemeği: Karnabahar pirinç, brokoli ve biberli fırında tofu, ev yapımı fıstık sos ile

Ketojenik Diyet Menüsü 6. Gün

Kahvaltı: Avokado bardaklarda pişmiş yumurta

Öğle yemeği: Yosun kaplı somon avokado ruloları (pirinç içermeyen)

Aperatif: Et bazlı bar (hindi veya tavuk)

Akşam yemeği: Izgara dana kebap biber ve sote brokoli ile

Ketojenik Diyet Menüsü 7. Gün

Kahvaltı: Salsa ile tepesinde sebzelerle karıştırılmış yumurtalar

Aperatif: Kurutulmuş deniz yosunu şeritleri ve peynir

Öğle yemeği: Yarım avokadoda mayonez salatası

Aperatif: Hindi füme 3-4 dilim

Akşam yemeği: Tereyağlı alabalık, sote edilmiş lahana turşusu

Makale içerisinde yer almış olan ketoasidoz nedir kısaca bahsedeceğiz.  Ketoasidoz

Ketoasidoz Nedir

Ketoasidoz, vücuttaki keton düzeylerinin anormal derecede yüksek olduğu ve vücudun zehirlendiği bir durumdur. Bu, bazen 24 saat içinde hızla gelişebilen ciddi ve tehlikeli bir durumdur. Ketoasidoz için birkaç farklı potansiyel tetikleyici vardır. En çok insüline karşı çalışan daha yüksek hormon düzeylerinin üretilmesine yol açan hastalıklardan kaynaklanır. İnsülin tedavisi ile ilgili problemlerin, ya planlanmış eksik tedavilerle ya da yeterli insülin verilmemesiyle de sonuçlanabilir. Daha az yaygın ketoasidoz tetikleyicileri şunlardır:

 • Madde bağımlılığı
 • Duygusal travma
 • Fiziksel travma
 • Stres
 • Ketoasidoz, genellikle insülin üretmeyen vücuda bağlı tip 1 diyabetli kişilerde görülür. Ketoasidoz, daha az yaygın olmasına rağmen tip 2 diyabetli kişilerde de ortaya çıkabilir.

İdrarda yüksek keton seviyeleri ve yüksek kan şekeri seviyeleri (hiperglisemi) ketoasidoz belirtileridir ve evdeki kitlerle tespit edilebilir.

Ketonlar, vücut enerji için yağ hücrelerini parçaladığında ortaya çıkar. Bu olay yeterince insülin almadığınızda, vücudunuz enerji için şeker yerine yağ kullanmaya başladığında meydana gelmektedir.

Ketojenik diyet nedir, ketojenik diyet faydaları nelerdir, ketojenik diyet nasıl uygulanır gibi sorulara cevap vermeye çalıştık ve bir de ketojenik diyet menüsü ekledik. Şimdi yorumlarınızı bekliyoruz. Esen kalın..

kaynak : www.medicalnewstoday.com