Kil Maskesi Nedir?Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Kil Maskesi

Kil maskesi son zamanlarda tüm güzellik marketlerinde uygun fiyatları ve muhteşem faydaları ile popülerliğini arttırmaya devam ediyor. Kil maskesinin faydaları; yağlı ciltteki aşırı yağı alır, gözenekleri temizler, sivilce ve siyah nokta oluşumunu önler, cildin dış ve iç etkenlerden kaynaklanan kirlerini temizler, düzenli kullanım ile kırışıklıkları giderir, yumuşak pürüzsüz cilt oluşmasını sağlar. Kil maskesi ile ilgili bizler günümüzde tanışmış olsak da cildi rahatlatmak ve iyileştirmek için kil maskesi kullanılması M.Ö 60’lı yıllarda yaşayan antik Roma’ya kadar uzanmaktadır. O dönemin tıp babası olarak bilinen Aristoteles kil maskesinin faydaları üzerine çalışmalarda bulunmuştur. Kil madeni minerallerden oluşan bir yer altı ürünüdür. Temizlik ürünlerinde sıkça kullanılan kil madeni ile oluşturulan kil maskesinin cilde faydaları ; temizleyici, arındırıcı, iltihaplı sivilceleri kurutucu olarak öne çıkmaktadır.

Makalemiz ile sizlere Kil maskesi nedir, cilde faydaları nelerdir bilgilerinin yanı sıra kil maskesi nasıl yapılır sorusuna karşılık kil maskesi tarifi sunacağız. Haydi okumaya başlayın.

Kil Maskesi Nedir

Kil maskesi doğada bulunan kil madeninden oluşan bir yüz maskesidir. Kil madeni doğada temizleyici bir maden olarak yer alır. Kil maskesi yer altından çıkan en uygun fiyatlı ve en kullanışlı madendir. Doğal dünyada, hayvanlar aşırı güneş ışığından korunmak ve esasen ciltlerini korumak için sezgisel olarak kil madeni ile ciltlerini kaplarlar. Yeryüzü, kilin içeriğinin de büyük kısmını oluşturan minerallerden oluşur, buna dayanarak kilin ilaç olarak kullanımının daha da ileriye gideceğini tahmin etmek güç olmaz. Kil madeni ile oluşturulan kil maskesinin başlıca cilt problemleri olan iltihaplanma, cilt toksitlenmesi(kirlenmesi), bakteriyel dengesizlik için etkili olduğu bilinmektedir.

Kil maskesi doğal olarak ciltte bulunan toksinleri atar. Cilt yüzeyinin sahip olduğu bağışıklık sistemini geliştiren kil maskesi iltihabı büyük ölçüde azaltır. Bu sayede cildin genel kalitesini ve sağlığını iyileştirme etkisine sahiptir. Ancak bu özellikler kil maskesinin cildin bütünlüğünü iyileştirmek için işe yaramasının tek sebebi değildir. Çünkü kil maskesinin dezenfekte edici yetenekleri, besleyici özellikleri ve mikrobiyal dengeleme özellikleri içerisinde bulunan kalsiyum, magnezyum, silika, sodyum, bakır, demir ve potasyum gibi mineraller sayesindedir.  Kil madeninin en büyük başarısı, vücudun içinden ve cildin yüzeyinden toksisiteyi(kir ve ölü hücreleri) çıkarma kabiliyetidir. Özellikle bentonit kili gibi çeşitli terapötik killer cıva, kadmiyum, kurşun ve benzen gibi ağır metallere ve diğer çevresel kirleticilere karşı etkili bir koruyucudur. Bu saydığımız kirleticileri vücut dokularından çıkarır ve temizlik, ferahlık hissi kazandırır.

Kilin doğal halini kullanarak kil maskesi oluşturduğunuzda ve cilde uyguladığınızda, maskenin yıkanması süreci boyunca, tüm toksinleri ciltten uzaklaştırırsınız.

Şimdi, kil maskesinin faydaları nelerdir, cildi nasıl iyileştirir ve genç, güzel, parlak bir cilt için nasıl çalışır bir göz atalım.

Kil Maskesi Faydaları

*Kil maskesi cilt enfeksiyonlarını iyileştirebilen ve hatta egzama, dermatit ve sedef hastalığı gibi sorunları giderebilen doğal bir antibiyotik olarak çalışır. Sağlıklı cilt bağışıklığını destekleyen arkadaş canlısı bakterilerin kolonilerini tamamen ortadan kaldırmayacağı için, çoğu antibiyotikten bile daha etkilidir. Kil cilde uygulandığında veya bir kil maskesi durumunda olduğu gibi kurumaya bırakıldığında, cildin yüzeyindeki bakterilere ve gözeneklerin derinlerine yayılır. Kurumuş bakterileri cildin yüzeyine getirir ve sonra yıkamayla temizlenmesini sağlar. Bu etki, patojenik bakterilerin, bakteriyel cilt problemleri, sivilce ve hatta zehirli sarmaşıklardan sorumlu olan dostu mikrofloraya karşı etkili bir cilt bakımı ürünü haline getirir.

*Kil detoksifikasyon özelliklerine sahiptir. Herhangi bir çevresel kirletici(nanopartikül, kaikojenik, ağır metal, kimyasal ve esas olarak herhangi bir doğal olmayan kirliliği düşünebilirsiniz) kil maskesi kullanımıyla ciltten atılabilir. Çevresel kirleticiler cilde temas ettikleri için gözenekleri tıkayabilir, iltihap ve alerjik tepkilere neden olabilirler. Kil maskesi kullanımı cildinizi yenilenmiş, inanılmaz temiz, oksijenli ve daha az iltihaplı hissetmenizi sağlayacaktır. Kil maskesinin faydaları; cildi detoks eder, toksitlerden, kirlerden arındırır.

*Kil maskesi, sadece toksinleri cildin gözeneklerinden değil, aynı zamanda cilt hücrelerinden gelen hidrojeni de çeker, bu da oksijenin cilt dokusuna daha fazla yer açmasını ve gençleşmesini sağlar.Kil maskesinin faydaları; cildi oksijenle besler ve cilt sağlığını geliştirir.

*Gözeneklerin görünümünü en aza indirgemek çoğu zaman güzel görünümlü bir cilt arayan pek çok insan için bir hedeftir. Bununla birlikte, daha küçük gözeneklere sahip olmak sadece bir makyaj amacı değildir. Gözeneklerin fazla sebum, bakteri ve kir ile tıkandıklarında gözeneklerin genişlemesine bağlı olarak daha küçük gözenekler tipik olarak daha sağlıklı bir cildin sonucudur. Kil maskesi, cilt gözeneklerinden sebum, kir ve olası bakterileri çekmede dikkat çekicidir. Bir kil maskesi uygulamasından sonra kil kururken yüzünü sıkıyor gibi hissedersiniz. Kil kuruduğunda, derideki yağları ve gözenekleri tıkayan bir şey “emer” ve onu yüzeye çeker. Maskeyi yıkadıktan sonra derin bir temizlik hissi hissedersiniz. Zaman içinde, sürekli kullanımla, gözeneklerinizin temiz ve daha küçük bir hal aldığını fark edersiniz. Sağlıklı, bütün gıdalar diyetine ve düşük toksisiteye sahip bir yaşam tarzına bağlıysanız, sebum üretimi daha dengeli ve daha az inflamasyon olacağından sonuçlar daha da belirgin hale gelecektir. Kil maskesinin faydaları; Gözenekleri tıkayan yağ, kir, bakteri ve sebumları emer. Gözenekleri küçültür ve cildi pürüzsüz hale getirir.

Kil maskesi

*Cildimiz doğal olarak cildi korumak ve nemlendirmek için sebum adı verilen yağ üretir. Sebum üretimi bağışıklık sistemlerimiz, bir enfeksiyon, otoimmünite, stres veya toksik aşırı yükten aşırı aktif hale geldiğinde aşırı üretilebilir. Sebum üretiminin aşırı olması durumunda yağlı cilt problemi oluşur. Yağlı ciltte sivilce, siyah nokta, beyaz nokta, çok yağlı cilt veya diğer cilt lekeleri oluşması daha muhtemeldir. Sebum dengesizliklerinin temel nedenini tedavi ederken diyet ve yaşam tarzı mutlaka dikkate alınır. Kil maskesi yağlı ciltler ve sivilce eğilimli ciltler için inanılmaz bir çözüm olarak bilinir. Bir kil maskesi fazla sebum(yağı) emer ve ortaya çıkan fazla yağdan tıkanmış gözenekleri temizler. Kil maskesi faydaları : ciltteki aşırı yağı emer ve sivilce, siyah nokta oluşumunu engeller. Var olan sivilceleri kurutur.

*Bahsi geçen kil maskesinin özellikleri, cilt problemlerinin oluşmasının nedenlerinin çoğunu hedefleyecek ve cildin daha fazla sağlığa kavuşmasına yardımcı olacaktır. Kil maskesi daha iyi cilt görünümü için cilt problemlerine karşı koymanın yanı sıra içerisinde silika olarak bilinen çok önemli güzelleştirici besleyici mineral barındırır. Bu mineral kas, tendon, bağ, kıkırdak, kollajen, deri ve kemik gibi bağ dokuların üretilmesinden sorumludur. İnsan vücudunda bulunan en bol mineral olsa da günümüzde yeteri kadar alınmamaktadır. Silika vücutta bol olursa, sağlıklı, güçlü bağ dokuları oluşur. Doğada kuvars ve kum, oksijen ve silikondan bulunan silika minerali cildinizi çok yumuşak ve pürüzsüz hale getirir. Bu maddeler cam üretmek için kullanılan unsurlardır. Silika minerali bize güçlü parlak dişler vermekten ve cildimize pürüzsüz, inci benzeri bir cilt vermekten sorumludur. Kil maskesi kullanarak vücudunuza ve cildinize daha fazla silika alabilirsiniz. Kil maskesi faydaları : cildin silika arttırımını destekler ve yumuşak, parlak ve pürüzsüz cilt sağlar.

*Kil maskesi, hasar görmüş cilt liflerini yeniden inşa etmek, genç cildi desteklemek ve kırışıklıkları önlemek veya ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Bentonit kilinin cilde kan dolaşımını teşvik ettiği, dolayısıyla cilt dokusunun iyileşmesini ve yeniden oluşumunu arttırdığı gösterilmiştir. Kil maskelerinin kullanımı da genç cildin doğal olarak gelişmesine yardımcı olur ve kolajen sentezini artırarak kolajen liflerinin sayısını artırarak kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltır. Kil maskesi düzenli kullanım ile cildi gençleştirir, kırışıklıkları önler.

Kil maskesi

*Cilt tonlarında dengesizlik yaşanması yaygındır. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, gözenek melanin üretimi ve karaciğer toksisitesinin bir sonucudur. Ve aynı kusursuz cilde ulaşmak 3 yıla kadar mümkün olmasa da, doğru aletler ile çok sağlıklı ve güzel bir cilde ulaşmak mümkündür. Sağlıklı parlayan cildin sırlarından biri, hem iç hem de dış toksinleri minimumda tutmaktır. Öğrendiğimiz gibi, kil maskelerinin kullanımı bunu başarmanıza yardımcı olabilir. Sadece bu değil, kil maskesi cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olur. İltihabı azaltır, ölü cilt hücrelerini temizler ve zengin miktarda silika sağlayarak doku ve tonu iyileştirir.

Bugünün cilt bakım ürünleri ile ilgili en büyük problemlerden biri, çok zehirli olmalarıdır. Çoğu cilt bakım ürünü bugün çok sert bileşenler içerir. BPA, sentetik kokular, parabenler, ftalatlar ve diğer doğal olmayan toksik maddeler gibi bu bileşenler, kronik hastalıktan deri tahrişine kadar her şeyle bağlantılıdır. Kil maskesi, herhangi bir olumsuz yan etki olmadan cildinizi detoksifiye etmek, temizlemek, arındırmak, peeling ve güzelleştirmek için tamamen doğal bir yoldur.

Kil Maskesi Nasıl Yapılır

Kil maskesinin faydaları için kil maskesi kullanmakla ilgileniyorsanız, bunun nasıl doğru bir şekilde yapılacağını bilmek isteyeceksiniz. İşte kil maskesi tarifi,

  • Kil tozu ve arıtılmış suyu eşit bir şekilde karıştırın. (kaynak suyu en iyi, damıtılmış kil mineralleri emer. Daha yoğun ve arındırıcı bir maske için, çiğ elma sirkesiyle suyu değiştirebilirsiniz)
  • Lavanta, biberiye veya limon gibi birkaç damla esansiyel yağ ekleyin.
  • Temiz bir yüze uygulayın.
  • 20 dakika kurumaya bırakın.
  • Ilık su ile durulayın.
  • Cildi korumak ve sebum üretimini dengelemek için yüksek kaliteli, organik bir nemlendirici uygulayın .
  • En iyi sonuç için kil maskesinin haftada bir veya iki kez kullanılması önerilir.

Kil maskesi nedir, faydaları nelerdir ve nasıl yapılır sorularının cevabı olacak bir makale hazırladık. Umarım faydalı olur. Esen kalın.