" /> Nobel Ödülü Alan Aziz Sancar kimdir ? Aziz Sancar Kimdir Kısaca Özet - Ansiklopedi Bilgileri | Kingomedya

 • DOLAR
  5,3451
  % 0,21
 • EURO
  6,1049
  % 0,08
 • ALTIN
  210,0991
  % 0,07
 • BIST
  93.616,45
  % 0,34
Nobel Ödülü Alan Aziz Sancar kimdir ? Aziz Sancar Kimdir Kısaca Özet – Ansiklopedi Bilgileri

Nobel Ödülü Alan Aziz Sancar kimdir ? Aziz Sancar Kimdir Kısaca Özet – Ansiklopedi Bilgileri

aziz-sancar
Aziz SANCAR kimdir?

Aziz Sancar Kimdir Kısaca Özet Bilgiler

Doğum Yeri ve Tarihi                 : 8 Eylül 1946 , Savur, Türkiye
Ödül İşbirliği                              : Kuzey Carolina Üniversitesi, Chapel Hill, NC, ABD
Ödüle Layık Görülen Çalışması : “DNA onarımının mekanik çalışmaları için”
Ödül payı: 1/3

Aziz Sancar’ın Kısaca Hayatı

Aziz Sancar, güneydoğudaki Savur’da daha orta sınıf bir ailede dünyaya geldi. Ailesinin eğitimi yoktu, ancak eğitimi çocukları için önemli saydı. Aziz Sancar, İstanbul Üniversitesinde öğrenimini tamamladı ve Texas Üniversitesinde 1977’de doktorasını aldı. Kuzey Carolina Tıp Fakültesi Chapel Hill’de profesördü. Aziz Sancar, aynı zamanda biyokimya ve biyofizikte profesör olan Gwen Boles Sancar ile evlidir.

Aziz Sancar Bilimsel Çalışmaları

Canlı hücreler, bir organizmanın genlerini taşıyan DNA moleküllerine sahiptirler. Organizmanın yaşaması ve gelişmesi için DNA’sı değişemez. DNA molekülleri tamamen kararlı değildir ve zarar görebilirler. 1983’te Bakteri çalışmaları ile Aziz Sancar, belirli protein moleküllerinin, bazı tamir enzimlerinin ultraviyole (UV) ışığa maruz kalmış DNA’yı nasıl tamir ettiğini gösterdi. Bu bulgular, canlı hücrenin nasıl çalıştığına, kanserin nedenlerine ve yaşlanma süreçlerine ilişkin anlayışımızı arttırdı.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Son Sözler ;
Aziz Sancar göğsümüzü kabartan ve Nobel ödülü aldığı için hepimizin haberdar olduğu yurt dışına göçen beyinlerimizden bir tanesi, göçmüş olabilirler ancak hala Türk Vatandaşlıkları bulunuyor.Ülkemizin yetiştirdiği ve yurt dışında imkan bulduğu gibi nice Türk bilim adamı da var.Bu Bilim insanlarını futbolcu transfer eder gibi ülkemize transfer etmeliyiz.Onlara gereken değeri ve saygıyı kendi ülkelerinde vermeliyiz.Aziz Sancar başarılı bir bilim adamı ancak yalnız değil daha nice profesörlerimiz var adı sanı bilinmeyen hepsini bu platformda zamanla tanıyacaksınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemizdeki tüm yayınlar bilgilendirme niteliğinde olup tavsiye değildir, kingomedya.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. Doktorunuza danışmadan hiçbir uygulama yapmayınız. Uygulama yapanlar sorumluluğu üstlenmiş olarak kabul edilirler. Cilt bakımı, Sağlık, Cilt Güzelliği
Bumerang - Yazarkafe