Pancar Suyunun Faydaları – Beyin Fonksiyonun Arttırıyor Sağlıklı Beslenme

Bu makale ile pancar suyunun faydaları üzerinde yapılan son araştırma sonucunu paylaşıyoruz. Pancar da pancar suyu da sağlık yönünden faydaları bilinmesine rağmen az tüketilen gıdalar listesinde yer alıyor. Tansiyon hastalarının egzersiz faaliyetlerini yaparken heyecanlanmaları çok sık karşılaşılan bir durum ve çoğu zamanda egzersiz yapmalarına engel oluyor. Bu yapılan çalışma ile pancar suyunun faydalarından bir tanesi daha keşfedildi ;

Egzersizden Önce Pancar Suyu Beyin Fonksiyonunu Arttırıyor.

Çalışmanın detayları için makalemizi okumaya devam edin; ya da  Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Muzun Faydaları makalemizi okuyun..
Pancar Suyunun Faydaları

 Birçok çalışma, egzersizin beyinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu kanıtlamıştır. Son zamanlardaki araştırmalara göre, antrenmandan önce pancar suyu içilmesi, faydaları arttırıyor.

Araştırmacılar 55 yaş ve üstü 26 yüksek tansiyon hastası ile en fazla 2 yüksek tansiyon tedavisi alan ve egzersiz yapmayan 26 genç kişi üzerinde çalıştılar. Katılımcılar 6 hafta boyunca orta yoğunlukta bir koşu bandı üzerinde 50 dakikalık yürüyüşten 1 saat önce 3 kez pancar suyu içtiler. Katılımcılar 2 gruba ayrıldı, bir grup 560 mg nitrat içeren pancar suyu aldı ve diğer gruba az miktarda nitrat içeren bir pancar suyu verildi.

       Çalışma, egzersiz öncesi pancar suyunun içilmesinin, hipertansiyon hastası yaşlı yetişkinlerin beyinlerini tek başına egzersizle daha verimli bir şekilde gerçekleştirdiğini ve daha genç yetişkinlerin beyinlerine benzeyen beyin bağlantısına yol açtığını ortaya çıkardı. Bu sonuçların çoğaltılması ve genişletilmesi için daha fazla çalışma yapılması gerekmesine rağmen, araştırmacılar, yaşlandıkça yediğimiz şeyin beynin sağlığını korumak için kritik öneme sahip olabileceğini öne sürüyorlar.

Pancarda yüksek düzeyde nitrat bulunur ve tüketildiğinde nitrat önce nitrit ve nitrit ile nitrik oksit arasında değişir. Nitrik oksit vücudun kan akışını arttırır ve birçok çalışma, egzersiz performansının nitrik oksit ile geliştirilebileceğini kanıtlamıştır. Aynı zamanda nitrat vücudun oksijen ihtiyacı olan kısımlarına taşınan ve beynin çok fazla oksijene ihtiyacı olan güçlü bir moleküldür.

Egzersiz yaparken, kas bilgilerini işleyen beynin somatomotor korteksi, ipuçlarını vücuttan ayarlar. Somatomotor korteks egzersiz ile daha güçlü yapılmalıdır. Egzersiz ve pancar suyu kombinasyonu, beyne daha fazla oksijen verir ve somatomotor korteksini güçlendirmek için mükemmel bir ortam oluşturur. Çalışma sonuçları, iki grubun, suyu içmeden önce kanda benzer nitrat ve nitrit seviyelerine sahip olmasına rağmen, pancar suyu tüketen grubun, egzersiz sonrası genç gruba kıyasla daha yüksek nitrat ve nitrit seviyelerine sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Pancar suyunu egzersizlerden 1 saat önce tüketin, beyniniz ve kaslarınız dengeli çalışsın.Esen kalın