Parasetamol Nedir, Ne İlacı I Sağlık

parasetamol nedir, ne ilacı

Parasetamol ateş düşürücü, ağrı kesici etkilere sahip ilaçlarda kullanılan bir etken maddedir. Baş ağrıları, eklem ağrıları, diş ağrıları ve soğuk algınlığı, ateş gibi hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçların içerisinde etken madde olarak parasetamol yer almaktadır. Parasetamol dikkatli kullanılması gereken bir maddedir ve ilaçların içerisinde düşük miktarlarda bulunur. Doz aşımı halinde ciddi yan etkilere neden olabilir.

Parasetamol nedir, parasetamol ne ilacı, parasetamol prospektüs nedir, nasıl kullanılır, parasetamol yan etkileri nelerdir şeklinde merak ettiğiniz sorulara bu makalemiz ile cevap vermeye çalışacağız.

Parasetamol nedir?

Parasetamol bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Parasetamol, baş ağrısı , kas ağrıları, artrit, sırt ağrısı, diş ağrısı, soğuk algınlığı ve ateş gibi birçok durumu tedavi etmek için kullanılır . Hafif artritte ağrıyı hafifletir, ancak altta yatan inflamasyon ve eklemin şişmesi üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Parasetamol, bu ilaç kılavuzunda listelenmemiş başka amaçlar için de kullanılabilir. Birçok marka ve formda parasetamol mevcuttur ve tüm markalar bu broşürde listelenmemiştir.

Parasetamol Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gereken Bilgiler

Parasetamol aşırı dozda ciddi hasara neden olabilir. Yetişkinler için maksimum parasetamol miktarı, doz başına 1 gram (1000 mg) ve günde 4 gramdır (4000 mg). Daha fazla parasetamol kullanmak karaciğerinize zarar verebilir. Alkol kullanan biriyseniz, parasetamol almadan önce doktorunuzla konuşun ve günde 2 gramdan (2000 mg) daha fazla kullanmayın.

Sürekli alkol kullanıyorsanız veya alkolik karaciğer hastalığınız varsa (siroz) bu ilacı ilk defa doktorunuzla konuşmadan kullanmayın.Parasetamol kullanamayabilirsiniz.

Parasetamol kullanmadan önce, karaciğer hastalığı veya alkolizm hikayeniz varsa doktorunuza söyleyin.

Editör Önerisi : Majezik nedir, ne işe yarar

Doktorunuza veya eczacınıza sormadan öksürük, soğuk algınlığı, alerji veya ağrı kesici olarak parasetamol kullanmayın. Parasetamol birçok kombinasyon ilacında bulunur. Belirli ürünleri birlikte kullanırsanız, yanlışlıkla çok fazla parasetamol kullanabilirsiniz. Parasetamol, asetaminofen veya APAP içerip içermediğini görmek için kullandığınız ilaçların prospektüs bilgilerinden içeriğinde bulunan maddeleri okuyun. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçının. Parasetamol alırken alkol, karaciğer hasarı riskinizi artırabilir.

Bu ilacı almadan önce

Asetaminofen veya parasetamole alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayın.

Eğer aşağıdakilerden biri varsa, parasetamol almanın güvenli olup olmadığını doktorunuza veya eczacınıza sorun:

  • Karaciğer hastalığı
  • Alkol bağımlılığı

Parasetamolün doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Parasetamol kullanmadan önce, hamile iseniz doktorunuza söyleyin. Bu ilaç anne sütüne geçebilir ve bir bakım bebeğine zarar verebilir. Bebeğinizi emziriyorsanız, doktorunuza söylemeden parasetamol kullanmayın.

Parasetamol nasıl kullanılır

Parasetamol, tam olarak etikette belirtildiği şekilde veya doktorunuzun belirttiği şekilde kullanın. Bu ilacın daha fazla kullanımı tavsiye edilmez. Parasetamol aşırı dozda ciddi hasara neden olabilir. Yetişkinler için maksimum miktar, doz başına 1 gram (1000 mg) ve günde 4 gramdır (4000 mg). Daha fazla parasetamol kullanmak karaciğerinize zarar verebilir. Alkol bağımlısı iseniz, parasetamol almadan önce doktorunuzla konuşun ve günde 2 gramdan (2000 mg) daha fazla kullanmayın. Eğer bir çocuğu tedavi ediyorsanız, pediatrik bir parasetamol kullanın. İlaç etiketindeki doz alma talimatlarına dikkatlice uyun. İlaçları doktor tavsiyesi olmadan 2 yaşından küçük bir çocuğa vermeyin.

Parasetamol ü sıvı şeklini özel bir doz ölçüm kaşığı veya fincanla ölçün, normal bir kaşık ile ölçmeyin. Doz ölçüm cihazınız yoksa, eczacınızdan temin edin. Her kullanımdan önce sıvıyı çalkalamanız gerekebilir. İlaç etiketindeki talimatları izleyin.

Parasetamol Tablet Kullanımı

Parasetamol çiğneme tableti yutmadan önce iyice çiğnenmelidir. Parasetamol disintegrating tabletini tutarken ellerinizin kuru olduğundan emin olun. Tableti dilinize yerleştirin. Hemen çözülmeye başlayacak. Tableti tamamen yutmayın. Çiğnemeden ağzınızda çözünmesine izin verin.

Parasetamol efervesan granüllerini kullanmak için, granüllerin bir paketini en az 1 bardak su içinde çözün. Bu karışımı karıştırın ve hepsini hemen iç. Tüm dozu aldığınızdan emin olmak için, aynı bardağa biraz daha su ekleyin, hafifçe karıştırın ve hemen iç.

Parasetamol Fitil Kullanımı

Ağız yoluyla bir parasetamol rektal fitil almayın. Sadece rektumunuzda kullanmak içindir. Fitil yerleştirmeden önce ve sonra ellerinizi yıkayın.

Parasetamol fitilini kullanmadan hemen önce bağırsağınızı ve mesanenizi boşaltmayı deneyin. Dış sargıyı yerleştirmeden önce fitilden çıkarın. Fitili çok uzun süre tutmaktan kaçının.

Fitilden en iyi sonuçlar için uzanın ve fitil sivri ucu ilk önce rektuma yerleştirin. Birkaç dakika boyunca fitil içinde tutun. Yerleştirildikten sonra çabuk erimeye başlar ve tutulurken çok az veya hiç rahatsızlık hissetmemelisiniz. Fitil yerleştirildikten hemen sonra duş almaktan kaçının.

Aşağıdaki durumlarda Parasetamol kullanmayı bırakın ve doktorunuzu arayın:

  • 3 günlük kullanımdan sonra hala ateşiniz varsa;
  • 7 günlük kullanımdan sonra hala ağrınız varsa (Çocuklar tedavi edilirse 5 gün);
  • Deride kızarıklık, devam eden baş ağrısı, kızarıklık veya şişlik varsa
  • Semptomlarınız kötüleşirse veya yeni bir semptomunuz varsa.

Parasetamol alırken idrar glikoz testleri yanlış sonuçlara neden olabilir. Diyabetik iseniz doktorunuzla konuşun ve tedavi sırasında glikoz seviyelerinizde değişiklikleri takip edin.

Parasetamol ü oda sıcaklığında, ısı ve nemden uzak bir yerde saklayın. Rektal fitiller oda sıcaklığında veya buzdolabında saklanabilir.

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

Parasetamol sıklıkla gerektiğinde kullanıldığından, bir dozlama programında olmayabilirsiniz. İlacı düzenli olarak kullanıyorsanız, hatırladığınız anda cevapsız dozu kullanın. Bir sonraki düzenli planlanmış dozunuz için neredeyse zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın ve bir sonraki dozu belirtilen şekilde kullanın. Cevapsız bir dozu telafi etmek için fazladan ilaç kullanmayın.

Aşırı doz alırsam ne olur?

Bu ilacın fazla kullanıldığını düşünüyorsanız acil tıbbi yardım alın.Parasetamol doz aşımının ilk belirtileri arasında iştah kaybı, bulantı, kusma, mide ağrısı, terleme ve konfüzyon veya güçsüzlük sayılabilir. Daha sonraki semptomlar üst midenizde ağrı, koyu renkli idrar ve cildinizin sararması veya gözlerinizdeki beyazları içerebilir.

Nelerden kaçınmalıyım?

İlk önce doktorunuza veya eczacınıza sormadan karşıda öksürük, soğuk algınlığı, alerji veya ağrı kesici kullanmayın. Parasetamol birçok kombinasyon ilacında bulunur. Belirli ürünleri birlikte kullanırsanız, yanlışlıkla çok fazla parasetamol kullanabilirsiniz. Parasetamol, asetaminofen veya APAP içerip içermediğini görmek için kullandığınız başka bir ilacın etiketini okuyun. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçının. Parasetamol alırken alkol, karaciğer hasarı riskinizi artırabilir.

Parasetamol yan etkileri

Parasetamole karşı bu alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birine sahipseniz acil tıbbi yardım alın: nefes alma zorluğu; Yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi. Bu ilacı kullanmayı bırakın ve aşağıdaki gibi ciddi bir yan etkiye sahipseniz hemen doktorunuzu arayın:

  • Mide bulantısı, mide ağrısı ve iştah kaybı ile düşük ateş;
  • Koyu renkli idrar, kil renkli dışkılar; veya
  • Sarılık (cildin veya gözlerin sararması).
  • Kanlı veya siyah, katran dışkı
  • Kanlı veya bulutlu idrar
  • Titreme ile veya titremesiz ateş
  • Alt sırt ve / veya tarafta ağrı (şiddetli ve / veya keskin)
  • Cilt üzerinde kırmızı nokta noktaları
  • Deri döküntüsü , kurdeşen veya kaşıntı
  • Boğaz ağrısı
  • Dudaklarda veya ağızda yaralar, ülserler veya beyaz lekeler
  • İdrar miktarındaki ani düşüş
  • Olağandışı kanama veya morarma
  • Sıradışı yorgunluk veya zayıflık
  • Sarı gözler veya cilt

Parasetamol dozlama bilgisi

Ateş için normal Yetişkin Parasetamol Dozu:

Genel Dozlama Rehberi: Her 4 ila 6 saatte bir 325 ila 650 mg veya her 6 ila 8 saat arasında bir tablet oral veya fitil rektal yolla.

Parasetamol 500mg tabletler: Her 4 ila 6 saatte bir ağızdan iki 500 mg tablet

Ağrı için Olağan Yetişkin Parasetamol Dozu:

Genel Dozlama Rehberi: Her 4 ila 6 saatte bir 325 ila 650 mg veya her 6 ila 8 saat arasında bir oral veya rektal yolla.

Parasetamol 500mg tabletler: Her 4 ila 6 saatte bir ağızdan iki 500 mg tablet

Ateş için Olağan Pediatrik Doz:

Oral veya Rektal:

<= 1 ay: 10 ila 15 mg / kg / doz gerektiği şekilde her 6 ila 8 saat arasında.

> 1 ay ila 12 yıl: 10 ila 15 mg / kg / doz gerektiği şekilde her 4 ila 6 saatte bir (Maksimum: 24 saatte 5 doz)

Ateş: 4 aydan 9 yıla kadar: Başlangıç ​​Doz: 30 mg / kg Çalışmanın (n = 121) ateşi azaltmada, klinik toleransla ilgili bir fark olmaksızın 15 mg / kg idame dozundan daha etkili olması.)

> = 12 yaş: her 4 ila 6 saatte bir ila 325 ila 650 mg veya her 6 ila 8 arasında bir 1000 mg saatler.

Ağrı için Olağan Pediatrik Doz:

Oral veya Rektal:

<= 1 ay: 10 ila 15 mg / kg / doz gerektiği şekilde her 6 ila 8 saat arasında.

> 1 ay ila 12 yıl: 10 ila 15 mg / kg / doz gerektiği şekilde her 4 ila 6 saatte bir (Maksimum: 24 saatte 5 doz)

Ateş: 4 aydan 9 yıla kadar: Başlangıç ​​Doz: 30 mg / kg Çalışmanın (n = 121) ateşi azaltmada, klinik toleransla ilgili bir fark olmaksızın 15 mg / kg idame dozundan daha etkili olması.)

> = 12 yaş: her 4 ila 6 saatte bir ila 325 ila 650 mg veya her 6 ila 8 arasında bir 1000 mg saatler.

Başka hangi ilaçlar parasetamol u etkiler?

Parasetamol ile etkileşime girebilecek başka ilaçlar da olabilir. Doktorunuza reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ve diğer doktorların reçeteli ilaçları hakkında bilgi verin. Doktorunuza söylemeden yeni bir ilaç kullanmayın.

Daha fazla bilgi

Unutmayın, bunu ve diğer tüm ilaçları çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın, ilaçlarınızı başkalarıyla paylaşmayın ve bu ilacı sadece reçete edilen endikasyon için kullanın.

Bu sayfada görüntülenen bilgilerin kişisel durumunuz için geçerli olduğundan emin olmak için daima sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanıcı Yorumları

Kas Ağrısı için Parasetamol “Ateş ve kas ağrısı için. Eğer antrenmandan sonra veya ertesi gün kas ağrınız varsa en iyisi. Hapı aldıktan 30 dakika sonra sadece iyi olacaksınız.”

Ağrı için Parasetamol “Dejeneratif Disk Hastalığım (Boyun Ağrısı, Şiddetli Baş Ağrısı, Alt Sırt Ağrısı) ile ilişkili ağrının azaltılmasında Tylenol ve diğer eşdeğerlerin nispeten etkisiz olduğunu buldum. Kas gevşetici ile birlikte tramadol ve Tylenol ile koronin ile bazı başarılar elde ettim. ve Vicodin (5 ve 7.5 mg) Ayrıca, mide problemlerine başladığıma kadar Aleve ile de iyi sonuçlar aldım.

Kas Ağrısı için Parasetamol “Sırt ağrısı için harika.”

Parasetamol nedir, parasetamol ne ilacı, parasetamol prospektüs nedir, nasıl kullanılırparasetamol yan etkileri nelerdir şeklinde merak ettiğiniz sorulara cevap vermeye çalıştık. Umarım yararlı olur. Esen kalın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın