Perebron Şurup Ne İşe Yarar? Faydaları, Yan Etkileri Nedir?

Perebron şurup üst solunum yolu hastalıklarının tedavisi için doktorların tavsiye ettiği bir ilaçtır. Özellikle içerdiği etken madde sayesinde soğuk algınlığı, grip ya da nezle gibi rahatsızlıklarla ortaya çıkan öksürüğü, ateşi, iltihaplanmayı azaltıcı ve balgamı giderici işe yarar.

Makalemiz tanıtım amaçlı değil bilgilendirme amaçlıdır. Doktor kontrolü ya da tavsiyesi olmadan hiçbir ilacı kullanmayın. Olumsuz yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz. Perebron şurup prospektüs bilgilerinde yer alan Perebron şurup nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, faydaları ve yan etkileri nelerdir dilerseniz hep birlikte bir göz atalım. Makalenin sonuna doğru sıkça sorulan sorular ve cevapları da yer alıyor.

Perebron Şurup Nedir? Ne İşe Yarar?

Perebron şurup içerisinde etken madde olarak oksolamin fosfat bulunan, 120 ml şurup içeren cam şişede yer alan kırmızı berrak renkli bir ilaçtır ve eczanelerde reçete ile satılır. Ambalaj içerisinde 5 ml ölçekde yer almaktadır. İlaç dozajı ayarlanırken yemek kaşığı, çay kaşığı vb. malzemeler yerine mutlaka orjinal ölçek kullanılmalıdır. Kullanımı oral yoldan ağız yoluyla olan Perebron her bir ölçekte(5 ml) oksolamin fosfat maddesi içerir. Perebron şurup içerisinde yer alan yardımcı maddeler ise ; Sitrik asit susuz, metil paraben (E218), ponso 4R (E124), frambuaz esansı, şeker ve distile su olarak belirtilmiştir. Şeker hastalığı olanların kullanmadan önce mutlaka doktora danışmaları gerekir. Perebron şurup nedir öğrendik, ne işe yarar tam anlamıyla bir göz atalım.

Perebron Şurup Ne İşe Yarar?

Perebron üst solunum yolu hastalıkları ile ortaya çıkan semptomların giderilmesinde etkili bir ilaçtır. Bu hastalıklar; soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik rinit vb. olabilir. Perebron şurup faydaları maddeler halinde sıralayalım.

 • Öksürük tedavisine yardımcı olur.
 • Solunum yollarındaki iltihaplanmayı gidermeye yardımcı olur.
 • İltihaplanma ile ortaya çıkan ateş, ağrı ve tahrişi gidermeye yarar sağlar.
 • Balgam söktürücü etkiye sahiptir.

Perebron şurup ne işe yarar bahsettik, şimdi ise sırada nasıl kullanılır sorusunun cevabı var.

Perebron Nasıl Kullanılır?

Perebron 2 yaşından küçük çocuklarda halisilasyon görülmesine neden olabileceğinden kullanılmamalıdır. Perebron kullanmadan önce mutlaka doktorunuzdan onay almalısınız. Yine kullanmadan önce mutlaka güncel prospektüs bilgilerini okuyarak etkileşim gösterdiği ilaç ve hastalıkların listesini öğrenin. Eğer halihazırda bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız ya da hastalıklardan herhangi birine sahipseniz kullanmayın.

Perebron şurup kullanımı ;

 • Yetişkinlerde, 5 ml’lik 3 ölçek olarak,
 • 2 yaşından büyük çocuklarda ise 5 ml’lik 1-2 ölçek olarak, günde 4 kez kullanılabilir.
 • Bu kullanım bilgisi prospektüsde yer alan standart kullanımdır. Doktorunuz ayrıca bir doz belirlerse onu dikkate almalısınız. Tedavi süresinin devamına doktorunuz karar verecektir ancak iyileşme gördüğünüz gibi kullanımı bırakmanızda fayda var.

Perebron şurup aç mı tok mu kullanılmalıdır?

Yemeklerden sonra kullanılması uygundur. Yani tok karna alınmalıdır. Gerektiğinde eşit miktarda su ile sulandırılarak kullanılır.

Perebron şurup hamilelikte kullanılır mı? Emzirme döneminde kullanılır mı?

Perebron hamilelikte ve emzirme döneminde doktorunuz aksini belirtmediği sürece kullanılmamalıdır.

Perebron şurup bebeklerde kullanımı, çocuklarda kullanımı nasıldır?

Perebron bebeklerde 2 yaşına kadar kullanılmamalıdır. 2 yaş üzeri çocuklarda da tek seferde 5 mllik 1 yada 2 ölçek toplamda günde maksimum 4 kez yemeklerden sonra kullanılmadır.

Perebron şurup kaç gün kullanılır?

Kaç gün kullanılacağına doktorunuz karar verse de iyileşme gördüğünüz zaman kullanımı bırakmanız fayda sağlayacaktır. Sonuç olarak kimyasal bir ilaçtır ve uzun süreli kullanım risklidir.

Perebron şurup nasıl kullanılır onu da öğrendiğimize göre şimdi de Perebron şurup yan etkileri nelerdir öğrenelim.

Perebron Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

Yan etkiler yanlış kullanım veya şurup içeriğinde yer alan maddelere karşı alerjiniz olması durumunda görülür. Aşağıda belirtilen yan etkiler ya da kullanım ile birlikte olağan dışı bir durum hissederseniz kullanımı bırakıp acilen mutlaka bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Az görülen ciddi yan etkiler;

 • Ağız, yüz ve/veya boğazda şişme (anjiyonörotik ödem [mukoza ve cilt altı dokularda meydana gelen ani şişme]) oluşması,
 • Nefes alma güçlükleri (göğüste sıkışıklık veya hırıltı) yaşanması,
 • Ölümcül olabilen veya şoka sebebiyet veren kan basıncında ani düşme oluşması yan etkileri alerji olması durumunda görülür, kullanımı bırakın ve doktora görünün.

Seyrek görülen yan etkiler;

 • Kurdeşen(Ürtiker)
 • Ağızda geçici olarak his kaybı yaşanması,
 • Aç karna kullanılmasıyla ortaya çıkabilen yan etkiler; bulantı, kusma, mide yanması ve bağırsak hareketlerinde artmanın oluşmasıdır. Bu yan etkilerin azaltılması için yemeklerden sonra kullanılması ya da şurubun eşit miktarda su ile karıştırılması önleyici olarak uygulanabilir.
 • Nadiren özellikle çocuklarda göz yanılması yan etkisi ortaya çıkabilir.
 • Bu listede yer almayan olağan dışı bir durum yaşarsanız ilaç kullanımını bırakın ve doktora görünün.


Makalemiz ile sizlere Perebron şurup nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, faydaları ve zararları nelerdir sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Makalemiz tanıtım amaçlı değil, bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tavsiyesi olmadan, kontrolsüz hiçbir ilacı kullanmayın.