Pişik Nedir? Gerçekten Masum Bir Hastalık Mıdır ? Basitçe Tedavi Yöntemleri

Pişik Nedir, Nasıl Geçer

Pişik, özellikle vücudun eklem yerlerinde, deri kıvrımları arasındaki sürtünmeden veya cildin herhangi tahriş edici bir maddeyle temastan meydana gelen kızarıklık. En fazla tenasül organları çevresinde, koltuk altlarında, göğüs altlarında, ayak parmakları arasında ve altında görülür.
Konuşma dilinde pişik kelimesinden daha ziyade bebeklerde ciltte görülen ve önem verilmeyen kızartı ve kabarcıklar ifade edilir.Bu tarif yanlış olup, pişikler büyüklerde de sık görülebilir ve ayrıca yanlız büklüm yerlerinde değil, tahrişe maruz kalmış olan her yerde ortaya çıkabilir.Özellikle yaz aylarında naylon çorap giyenlerde, ayak parmakları arasında pişik çok sık görülür.
Bebeklerde cilt çok hassas olduğu için aşırı sıcak,ter,idrar veya başka bir şeyle tahriş olabilir.Eğer tedbir alınmazsa meydana gelen pişikler, zamanla açık yara haline dönüşebilir ve mikrop kapabilir.

Pişik Tedavisi

Pişik Tedavisi, iki yönlü olmalıdır.Birincisi pişiğin meydana gelmesini önlemek, ikincisi de pişiğin iyileşmesi ve enfeksiyona mani olunmasıdır. Pişiğin meydana gelmesini önlemek önlemek için gerek bebeklerde, gerekse büyüklerde sentetik çamaşır kullanılması önlenmelidir.Vücudun kıvrım yerleri nemli tutulmamalıdır.Bebeklerin altı sık sık temizlenmeli, bir süre oda havasında açık bırakılmalıdır.Bebeklerin kıvrım yerlerine ve tenasül organları çevresine talk pudrası serpilmelidir.Pişiği iyileştirmek için yukarıdaki tedbirlere ilaveten pomadlar kullanılabilir.Enfeksiyon meydana gelmişse, doktor tavsiyesi üzerine intibiyotik kullanılabilir.Basit pişiklerde zeytinyağı da sürülebilir.

Yazar Yorumu : Kelime olarak kulağa komik geliyor ancak çoğu aile için bebekler açısından ciddiye alınması gereken, büyüklerinde hafife almaması gereken bir cilt hastalığıdır Pişik. Özellikle yaz aylarında bebeklerde ve yüksek kilolu insanlarda çok sıkça görülen bu hastalık hem çok rahatsız edici hem de daha ciddi hastalıklara yol açabilecek türde özelliklere sahiptir. Bizde bugün Pişik konusunu ele aldık ve kelime anlamını, hem de genel basitçe tedavisinden bahsettik, çok fazla abartıya da kaçmadan şunu yapın bunu yapın gibi problemi kolay yoldan nasıl azaltabileceğiniz konusunda yaptığımız araştırmanın özetini yayınladık. Her hastalık ehli elinde yani doktorlarımızın eline tedavi görmelidir ancak kedi misali her konuda da doktora gitmek biraz abartı olabilir. Yazımız bilgilendirici nitelikte olup, sık tekrarlayan bir probleminiz oluştuğunda lütfen doktorlarımıza başvurunuz.