Propolis Nedir, Faydaları Nelerdir

propolis nasıl kullanılır

Propolis Nedir

Arılar, karıncalardan sonra hepimizin “en çalışkan” kavramının altını dolduran canlılardır. Bitkilerin meyve vermesinde döllenme aracı olan arılar her türlü sağlık probleminde ilk aklımıza gelen balı üretirler. Ama arılar sadece bal üretmezler, yine birçok faydası olan propolis denilen ürün üretirler. Bu makalede propolis nedir, propolis faydaları neler bunları öğreneceksiniz. Doktorların antibiyotik kullanımını azaltın şeklinde uyarıları olmasına karşın yaklaşan kış aylarında virüslerle ve iltihaplanmalar ile uğraşırken propolis işinize yarayabilir. Haydi makalemize devam edelim.

Propolis nedir

Propolis, arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları bileşikleri balmumu ile birleştirerek kovan inşa etmek için kullandıkları yapışkan, yeşilimsi kahverengi renkli tamamen doğal bir arı ürünüdür. Propolis çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahiptir. Arılar propolis ile kovandaki mikropları yok etmek ve kovanın sterilizasyonunu sağlarlar.
Binlerce yıldır, eski uygarlıklardan günümüze tıbbi durumlarda propolis kullanılır. Propolis Yunanlılarda apse tedavisinde, Asurlar da enfeksiyonlarla savaşma ve iyileşme sürecine yardım etmek için yaralar ve tümörler üzerinde kullanılırdı. Mısırlılar ise mumya yapımında propolisi kullandılar. Günümüzde ise propolis bağışıklık sistemini güçlendirmek, virüsleri ve bakterileri yok ederek hastalıklarla savaşmak için vücudu güçlendirmek, yaralar ve iltihapları yok etmek amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca propolis solunum sistemi rahatsızlıklarında, ağızda çıkan yaralar, aftlar, uçuklarda, mide bağırsak rahatsızlıklarında kullanım alanının bulunduğu ve kansere karşı etkilerinin olduğu konusunda bilimsel çalışmalar ile ispatlanmıştır. Yapılan bazı çalışmalarda da propolisin vücutta sağlıklı ve canlı hücre sayısını arttırdığı görülmüştür. Propolis bileşimi, kalitesi arıların yaşadıkları konuma ve ulaşabildikleri ağaç ve çiçeklere göre değişebilir. Propolis nedir sorusunun cevabını detaylarıyla verdik şimdi sırada propolis faydaları neler bunları öğrenelim.

Propolis Faydaları

Propolis faydaları içeriğinde bilimsel araştırmalarla tespit edilen 300’den fazla bileşikten kaynaklanır.  Bu bileşiklerin çoğunluğu polinefol formlarıdır. Polinefol, vücutta hastalık ve hasarla mücadele eden antioksidanlardır. Özellikle de propolis flavonoidler olarak adlandırılan polifenolleri içerir. Flavonoidler bitkilerde bir koruma şekli olarak üretilir. Antioksidan özelliklere sahip oldukları düşünülen gıdalarda yaygın olarak bulunurlar.

Araştırmacılar Propolis’in antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antiinflamatuvar özelliklere sahip olduğunu belirtmektedir. Ancak propolis ile ilgili bilimsel araştırmalar sınırlıdır. Araştırmacılar nedeni tam olarak bilmeseler arı ürünü bazı bakteriler, virüsler ve mantarlardan koruma sağladığını gözlemlediklerini belirtmektedir.

Propolis Faydaları

 • Propolis içerdiği antioksidanlar sayesinde vücuttaki zararlı virüsleri temizler. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Propolis anti-enflamatuar ve antimikrobiyel özellikleri ile yara iyileşmesine yardımcı olur, yanıkların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Soğuk ve uçuktan oluşan yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Propolis kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller, kanserli hücreleri vücuttan atmaya yardımcı olur.
 • İçeriğinde bulunan E vitamini ile cildi besler, antioksidan özelliği ile cildin detoksunu sağlar.
 • Antioksidan özelliği ile bağırsak sisteminin çalışmasını destekler, mideyi rahatlatır.
 • Solunum yollarında oluşan iltihaplanmayı temizler ve solunumun rahatlamasını sağlar.
 • Propolis Vajinit tedavisi için kullanıldığında yaşam kalitesini arttırır, semptomları azaltır.

Propolis Faydaları

Yaralar için Propolis

Propolis, antifungal olarak davranan bir flavonoid (pinocembrin) bileşik içermektedir. Bu anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikler, propolisin yara iyileşmesinde yardımcı olmasını sağlar. Bir çalışma , propolisin yeni sağlıklı hücre büyümesini hızlandırarak travmatik yanıkların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Bir başka çalışmada , topikal propolis alkolik ekstresinin oral cerrahi yaralarında mast hücrelerinin azaltılmasında steroid kreminden daha etkili olduğu bulunmuştur. Mast hücreleri inflamasyon ile ilişkilidir ve yaranın iyileşmesini yavaşlatır.

Soğuk yaralar ve Uçuk için Propolis

Herstat veya Coldsore-FX gibi yüzde 3 oranında propolis içeren merhemler, hem soğuk hem de genital uçuklardan kaynaklanan yaraların iyileşme süresini hızlandırır ve semptomları azaltır.

Bir çalışma , topikal(krem şeklinde) propolisin günde üç kez uygulandığı zaman, soğuk yaraların tedaviden daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğunu buldu. Araştırmacılar propolis kreminin sadece bir kişinin vücudunda bulunan herpes virüsünün miktarını azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda vücudu gelecekteki soğuk algınlığı çatlaklarına karşı da koruduğunu buldular.

Kanser

Propolis’in belirli kanserlerin tedavisinde de rolü olduğu öne sürülmüştür. Bir araştırmaya göre , maddenin anti-kanser etkilerinden bazıları şunlardır:

 • Kanserli hücrelerin çoğalmasını önlemek
 • Olasılık hücrelerinin azaltılmasını sağlamak
 • Kanser hücrelerini birbirine sinyalizasyona engelleyen yolları bloke etme

Çalışma ayrıca propolisin tamamlayıcı bir tedavi olabileceğini, ancak kanser için tek bir tedavi olamayacağını öne sürdü. Bir başka çalışmada , Çin propolisinin meme kanseri hücreleri üzerindeki anti-tümör etkileri nedeniyle meme kanserinin tedavisinde yardımcı bir tamamlayıcı tedavi olabileceği bulunmuştur.

Propolis faydaları neler öğrendik ama bu doğanın armağanı propolis nasıl kullanılır merak etmiyor musunuz. Haydi okumaya devam..

propolis nasıl kullanılır

Propolis nasıl kullanılır

Propolis nasıl kullanılır sorusunun yanıtı yetersiz kanıt olmakla birlikte aşağıdaki gibi görülmektedir

 • Kanser İlk araştırmalar, propolisin 6-13 ay boyunca günlük olarak ağız yoluyla alınmasının, kanserin boğazındaki salgınları azalttığını göstermektedir.
 • Uçuk. İlk araştırmalar, günde% 3’lük propolis merheminin günde beş kez uygulanmasının iyileşme süresini artırmaya ve soğuk yaralardan gelen ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.
 • Genital herpes.İlk araştırmalar, 10 gün boyunca günde dört kez% 3 propolis merhem sürülmesi, genital herpes olan kişilerde lezyonların iyileşmesini artırabilir göstermektedir. Bazı araştırmalar lezyonları geleneksel tedaviye% 5 asiklovir merhemden daha hızlı ve daha tamamen iyileştirebileceğini düşündürmektedir.
 • Helicobacter pylori (H. pylori) enfeksiyonu. İlk araştırmalar, günde 7 gün boyunca Anadolu yeşil propolis içeren bir müstahzardan 60 damla almanın H. pylori enfeksiyonunu azaltdığını düşündürmektedir.
 • Giardiasis adı verilen bir tür bağırsak enfeksiyonu. İlk araştırmalar, 5 gün boyunca% 30 propolis ekstraktı almanın, tinidazole ilacından daha fazla insanda giardiasis tedavisi yapabileceğini düşündürmektedir.
 • Küçük yanıklar. İlk araştırmalar, her 3 günde bir deriye propolis uygulamasının küçük yanıkları tedavi etmesine ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.
 • Ağız cerrahisi. İlk araştırmalar, bir propolis ile ağızın günde beş kez bir kez olmak kaydıyla su ile durulanması işleminin, ağız cerrahisi sonrası iyileşmeyi, ağrıyı ve şişmeyi azaltabileceğini göstermektedir.

Propolis Nasıl Kullanılır

 • Ağrılı ağız yaraları ve inflamasyonu (oral mukozit). İlk araştırmalar, propolis ile 7 gün boyunca günde üç kez durulama yapılmasının Kemoterapinin neden olduğu ağız yaraları olan bazı kişilerde iltihabı azaltmaya ve yaraların iyileşmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.
 • Pamukçuk (orofarengeal kandidiyazis). İlk araştırmalar, Anadolu yeşil propolisin günde 7 kez, günde dört kez ekstraktının, protezli kişilerde oral pamukçuku önleyebileceğini göstermektedir.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları. Propolisin, soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarının süresini azaltmaya veya tedaviyi hızlandırmaya yardımcı olabileceğine dair bazı erken kanıtlar vardır.
 • Vajinal şişme (vajinit). Yeni yapılan araştırmalar, 7 gün boyunca vajinal yolla% 5’lik bir propolis solüsyonunun uygulanmasının, vajinal şişlikli kişilerde semptomları azaltabilmesi ve yaşam kalitesini iyileştirebileceğini düşündürmektedir.
 • Siğiller. Erken araştırmalar, 3 aya kadar ağız yoluyla propolis almanın, bazı insanlarda siğilleri tedavi ettiğini göstermektedir.

Propolis nasıl kullanılır sorusu ardından yan etkileri neler bir bakalım.

Propolis Yan Etkileri

Propolis Hamilelik ve emzirme : Eğer hamileyseniz veya emziriyorsanız propolis almanın güvenliği konusunda yeterli güvenilir bilgi yoktur. Güvenli tarafta kalın ve kullanımından kaçının.
Astım : Bazı uzmanlar propoliste belirli kimyasalların astımı daha da kötüleştirebileceğine inanıyorlar. Astımınız varsa propolis kullanmaktan kaçının.
Kanama koşulları : Propoliste belirli bir kimyasal kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Propolis kullanmak kanama bozukluğu olan kişilerde kanama riskini artırabilir.
Alerjiler : Eğer bal, kozalaklılar, kavak, Peru balsamı ve salisilatlar da dahil olmak üzere arı yan ürünlerine karşı alerjiniz varsa propolis kullanmayın.
Cerrahi: Propoliste belirli bir kimyasal kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Propolis kullanmak ameliyat sırasında ve sonrasında kanama riskini artırabilir. Ameliyattan 2 hafta önce propolis almayı bırakın.

Propolis ürünlerinin güvenli olup olmadığını belirlemek için henüz yeterli kanıt yoktur, ancak yüksek riskli kabul edilmez. İnsanlar genellikle bal yediklerinde biraz propolis alırlar. Bununla birlikte, bal veya arılara karşı alerjiniz varsa, propolis içeren ürünlere karşı da bir reaksiyonunuz olacaktır. Propolis uzun süre kullanıldığında kendi alerjik reaksiyonuna da neden olabilir.

Arıcılar, propolis alerjisine sahip olma olasılığı en yüksek olan insanlardır, çünkü bileşikler bu kadar çokturlar. Tipik alerjik reaksiyon egzama benzeri bir cilt kopmasıdır. Özellikle var olan alerjiniz veya astımınız varsa, tedavi planınıza propolis eklemeden önce doktorunuzla konuşun. Şu anda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu için tıbbi olarak önerilen doz yoktur. Bir çalışma günde yaklaşık 70 miligramlık bir günlük konsantrasyon önermektedir, ancak bu bir FDA önerisi değildir. Üreticiler ürün etiketinde bir doz önerebilir. Propolis kullanmadan önce sizin için güvenli olup olmadığını doktorunuza sorun.

Propolis Nereden Alınır

Propolis, eczanelerde veya sağlık gıda mağazalarında satın alınabilir. Topikal formlar kremler, merhemler ve losyonları içerir. Propolis oral olarak ; tablet, sıvı özü ve kapsül formunda bulunur. Propolis ayrıca krem ya da damla olarak da marketlerde ve eczanelerde satılmaktadır.

Propolis Satan Marketler

Bu bölüme sponsor olmak isteyenler iletişim bölümünden bizimle irtibat kurabilirler..

Makalemizin sonuna geldik. Propolis nedir, propolis faydaları nelerdir, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklinde sorularınıza cevaplar veren bir makale sunduk. Umarım faydalı olur. Esen kalın..

Makale kaynakları

www.webmd.com
www.healthline.com

Benzer Yazılar