Prozac Nedir? Prozac Yan Etkileri, Prospektüs

prozac nedir, prozac yan etkileri

Prozac

Prozac (fluoksetin) çok sık adını duyduğumuz bir antidepresandır. İçeriğinde bulunan Fluoksetin maddesi beyinde depresyon, panik, anksiyete veya obsesif kompulsif belirtileri olan kişilerde dengesiz olabilecek hücreleri etkiler.

Prozac nedir, prozac yan etkileri nelerdir, prozac prospektüs bilgileri nelerdir şeklindeki sorularınıza cevaplar sunabilmek için bu yazımızı hazırlıyoruz. Öncelikle uyarımız, makalemiz bilgilendirme niteliğindedir ve tavsiye değildir. Hiçbir ilacı doktor tavsiyesi olmadan, doktor kontrolü olmadan kullanmayın. Doktorunuza prozac hakkında danışabilirsiniz, uygun olması durumunda sizin için en iyisini doktorunuz size önerecektir.

Prozac nedir, ne için kullanılır

Prozac yeşil ve sarı renkteki kapsüller halinde bulunur. 16 ve 24 kapsüllük blisterler de iki değişik ambalaj formunda piyasada satışta bulunmaktadır. Tabletler üzerinde Lilly 3105 basılıdır. Prozac antideprasanlar olarak bilinen ilaç grubuna dahildir ve Fluoxetine etken maddesi içerir. Depresyon, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk, belirli yeme bozukluğu (bulimia hastalığı) ve şiddetli bir premenstruc sendromu (premenstrual dysspic bozukluğu) tedavilerinde Prozac içerinde yer alan Fluoxetine etken maddesi sayesinde fayda sağlar. Depresyonun semptomlarından düşük ruh halinizi, uykunuzu, iştahınızı ve enerji seviyenizi iyileştirerek günlük yaşama olan ilginizin artmasına yardımcı olan Prozac korku, endişe, istenmeyen düşünceler, panik atak sayısını azaltabilir. Bazı tiklerin gelişmesini ve ortadan kalkmasını sağlar. Fluosetin, asabiyetlik, artan iştah ve depresif belirtilerini azaltabilir.

Prozac yetişkinlerde aşağıdakilerden herhangi birini tedavi etmek için kullanılır.

 • Majör depresyon
 • Takıntı hastalığı( obsesif kompulsif)
 • Aşırı yeme ve ardından kusarak çıkartma(bulimia nervoza)
 • Adet öncesi gerginlik

Prozac bazen bipolar bozukluğun neden olduğu manik depresyonu tedavi etmek için olanzapin (Zyprexa) adı verilen başka bir ilaçla birlikte kullanılır. Bu kombinasyon, aynı zamanda, semptomları başarılı bir şekilde tedavi etmeden en az 2 başka ilaç denendikten sonra depresyonu tedavi etmek için de kullanılır.

Editör Önerisi ; Atarax Nedir? Atarax Ne İçin Kullanılır?

Prozac kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Bazı gençler antidepresan ilaçları intahar etmek için seçmekteler. Arkadaşlar bu çok yanlış bir düşünce, psikolojiniz o seviyeye geliyorsa erken fark edin ve psikolojik destek alın. Sağlık söz konusu olduğunda ayıp ya da kompleks mevzu olmaz. Yaşamak çok güzeldir ve psikolojimiz bazı olaylardan olumsuz etkilenmiş olabilir. Doktorunuza danışın ve o sizin için en uygun olan yöntemi size uygulasın ya da önersin.

Son 14 gün içinde bir MAO inhibitörü almışsanız,
Prozac kullanmayın. Tehlikeli bir ilaç etkileşimi olabilir. MAO inhibitörleri izokarboksazid, linezolid, fenelzin, rasagilin, selegilin ve tranilsipromindir. Prozac’ı almadan önce bir MAO inhibitörünü durdurduktan sonra en az 14 gün beklemeniz gerekir. Tiyoridazin veya MAOI kullanmadan önce fluoksetin durduktan 5 hafta sonra beklemeniz gerekir.

Fluoksetin’e karşı alerjiniz varsa Prozac’i kullanmamalısınız, eğer pimozid veya tioridazin alıyorsanız veya metilen mavisi enjeksiyonu ile tedavi ediliyorsanız.

Doktorunuza aldığınız diğer antidepresanlar, özellikle Celexa, Cymbalta, Desyrel, Effexor, Lexapro, Luvox, Oleptro, Paxil, Pexeva, Symbyax, Viibryd veya Zoloft hakkında bilgi verin.

Bazı ilaçlar fluoksetin ile etkileşime girebilir ve serotonin sendromu olarak adlandırılan ciddi bir duruma neden olabilir. Kullandığınız diğer tüm ilaçlar hakkında doktorunuzun bildiğinden emin olun. İlaçlarınızı nasıl ve ne zaman aldığınız konusunda herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza danışın.

Prozac sizin için faydalı olmasını istiyorsanız aşağıdaki sağlık sorunlarınız var ise mutlaka doktorunuza söyleyin:

 • Karaciğer sirozu;
 • Böbrek hastalığı;
 • Diyabet;
 • Dar açılı glokom;
 • Nöbetler veya epilepsi;
 • Bipolar bozukluk (manik depresyon);
 • Uyuşturucu kullanımı veya intihar düşüncelerinin öyküsü; veya
 • Elektrokonvülsif tedavi (ECT) ile tedavi ediliyorsanız.

Bazı gençler, önce bir antidepresan alırken intihar hakkında düşüncelere sahiptir. Doktorunuz ilerlemenizi düzenli ziyaretlerde kontrol etmelidir. Aileniz veya diğer bakıcılarınız da ruh halinizde ki veya semptomlarınızdaki değişikliklere karşı uyanık olmalıdır.

Hamilelik döneminde Prozac kullanmak bebeğinizde ciddi akciğer problemlerine veya başka komplikasyonlara neden olabilir. Bununla birlikte, antidepresanı almayı keserseniz, depresyonun tekrarlanmasına neden olabilirsiniz. Hamileyseniz doktorunuza hemen bildirin. Bu ilacı doktorunuzun tavsiyesi olmadan hamilelik sırasında almayın veya kesmeyin.

Fluoksetin anne sütüne geçebilir ve bir bakım bebeğine zarar verebilir. Bebeğinizi emziriyorsanız doktorunuza söyleyin.

Prozac, 18 yaşından küçükler tarafından kullanılmak üzere onaylanmamıştır.

Prozac nedir detaylarıyla anlattık. Peki prozac nasıl kullanılır?

Prozac Nedir, Prozac Yan Etkileri, Prozac Prospektüs Bölüm 2

Prozac nasıl kullanılır

Prozac’ı doktorunuzun belirttiği şekilde alınız. Reçeteli etiketinizdeki tüm talimatları izleyin. Doktorunuz bazen dozunuzu değiştirebilir. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenlerden daha uzun süre almayın.

Prozac kapsülü ezmeyin, çiğnemeyin, kırmayın veya açmayın . Kapsülü tamamen yutun. Dozaj konusunda doktorunuzun belirtmiş olduğu sınırları aşmayın.

Semptomların düzelmesi 4 hafta kadar sürebilir. İlaçları belirtildiği şekilde kullanmaya devam edin ve belirtileriniz düzelmiyorsa doktorunuza söyleyin.

Aniden Prozac kullanmayı bırakmayın, hoş olmayan yoksunluk belirtileri olabilir. Bu ilacı nasıl kullanacağınızı doktorunuza sorun.

Oda sıcaklığında ısı ve nemden uzak bir şekilde saklayınız.

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

Hatırladığın anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki programlı dozunuz için zaman kalmamışsa, kaçırılan dozu atlayın. Cevapsız dozu telafi etmek için fazla ilaç almayın.

Prozac Haftalık kullanıyorsanız ve dozunu kaçırırsanız, hatırladığınız anda cevapsız dozu alın ve 7 gün sonra bir sonraki dozu alın. Bununla birlikte, düzenli olarak planlanan haftalık bir haftalık dozun neredeyse zamanıysa, kaçırılan dozu atlayın ve bir sonraki talimatı olduğu gibi atın. Cevapsız dozu telafi etmek için fazla ilaç almayın.

Aşırı doz alırsanız ne olur?

Acil tıbbi yardım isteyin.

Prozac Nedir, Prozac Yan Etkileri, Prozac Prospektüs Bölüm 3

Prozac alırken nelerden kaçınmalısınız

Alkol içmek Prozac’ın bazı yan etkilerini artırabilir.

Ağrı, artrit, ateş veya şişlik için nonsteroidal anti-inflamatuar ilaç (NSAID) almadan önce doktorunuza danışın. Buna aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin), naproksen (Aleve), selekoksib (Celebrex), diklofenak, indometasin, meloksikam ve diğerleri dahildir. Prozac ile bir NSAID kullanmak, kolayca çürümenize veya kanamaya neden olabilir.

Bu ilaç sizin düşüncenize veya tepkilere zarar verebilir. Dikkatli olmanızı gerektiren herhangi bir aracı sürerken veya yaparken dikkatli olun.

Prozac nasıl kullanılır sorusunun da cevabını verdik. Şimdi sıra Prozac yan etkileri nelerdir sorusuna geldi.

Prozac yan etkileri

Prozac Yan Etkileri listesine ilk olarak çok ağır durumlarla başlıyoruz. Aşağıdaki durumlar risk oranı en yüksek olan yan etkilerdir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

Prozac: deri döküntüsü veya kurdeşenlere karşı alerjik bir reaksiyona işaret ediyorsanız veya nefes alma zorluğu (Yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi) yaşarsanız acil tıbbi yardım alın ;

Yeni veya kötüleşen semptomları doktorunuza bildiriniz. Örneğin: ruh hali veya davranış değişiklikleri, endişe, panik atak, uyku sorunu veya dürtüsel, irritabl, ajitasyon, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (zihinsel veya fiziksel) hissediyorsanız, daha fazla depresyonda ya da intihar hakkında düşünceleriniz varsa veya kendinizi incitiyorsanız mutlaka doktorunuza durumu bildiriniz.

Prozac Yan Etkileri ; Bunlardan birine rastlarsanız mutlaka doktorunuza danışın ;

 • Bulanık görme, tünel görme, göz ağrısı veya şişlik ya da ışıklar etrafında halüsülasyon görmek;
 • Vücutta yüksek serotonin seviyeleri – ajitasyon, halüsinasyonlar, ateş, hızlı kalp hızı, aşırı aktif refleksler, bulantı, kusma, ishal, koordinasyon kaybı, bayılma;
 • Vücutta düşük sodyum düzeyleri – baş ağrısı, konfüzyon, konuşma bozukluğu, şiddetli halsizlik, kusma, koordinasyon kaybı, kararsızlık;
 • Şiddetli sinir sistemi reaksiyonu – çok sert (sert) kaslar, yüksek ateş, terleme, konfüzyon, hızlı ya da düzensiz kalp atışı, titreme, dışarı çıkabilirsiniz gibi hissediyorum; veya
 • Şiddetli cilt reaksiyonu – ateş, boğaz ağrısı, yüzünüzde veya dilinizde şişlik, gözünüzde yanma, ciltte ağrı, ardından (özellikle yüz veya üst vücutta) yayılan ve kabarmaya ve soyulmaya neden olan kırmızı veya mor deri döküntüleri.

Prozac yan etkileri şunları içerebilir:

 • Uyku problemleri (uykusuzluk), garip rüyalar;
 • Baş ağrısı, baş dönmesi, görme değişiklikleri;
 • Titreme ya da gergin hissetme, titreme ya da titreme;
 • Acı, halsizlik, esneme, yorgun hissetme;
 • Mide rahatsızlığı, iştah kaybı, mide bulantısı, kusma, ishal;
 • Ağız kuruluğu, terleme, sıcak basması;
 • Kilo veya iştahta değişiklikler;
 • Burun tıkanıklığı, sinüs ağrısı, boğaz ağrısı, grip belirtileri; veya
 • Cinsel dürtü, iktidarsızlık veya orgazm sahip olmakta zorluk.

Bu, prozac yan etkileri tam listesi değildir ve diğerleri oluşabilir. Yan etkilerle ilgili tıbbi tavsiye için doktorunuzu arayın. Prozac yan etkileri nelerdir sorusunun cevabı da bu şekilde arkadaşlar. Kullanımı dikkat gerektiren ve biraz da hayatımızı doğrudan özelliklere sahip prozac ancak şunu unutmamak gerekir; Hayatta kolay olan ne var?

Prozac prospektüs bilgilerine dahil olan bir diğer konuda hangi ilaçlar prozac’ı etkiler sorusunun cevabıdır.

Prozac Nedir, Prozac Yan Etkileri, Prozac Prospektüs Bölüm 4

Prozac Prospektüs

Prozac prospektüs bilgileri sizin şahsınıza özel bilgileri içermez. Genel olarak yapılan test sonuçları paylaşılır. Prozac prospektüs bilgilerinin sizin için güvenli ve işe yarar olmasını sağlamak için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Başka hangi ilaçlar Prozac’ı etkiler?

Prozac’ı uykunuzu yavaşlatmanızı sağlayan diğer ilaçlarla almak tehlikeli yan etkilere veya ölüme neden olabilir. Bir uyku hapı, narkotik ağrı tıbbı, reçeteli öksürük ilacı, kas gevşetici veya endişe, depresyon veya nöbetler için ilaç almadan önce doktorunuza danışın.

Birçok ilaç fluoksetin ile etkileşime girebilir. Tüm olası etkileşimler burada listelenmez. Doktorunuza mevcut tüm ilaçlarınız hakkında ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız herhangi bir şey hakkında bilgi verin. Aşağıdaki listeye dahil bir durumunuz var ise doktorunuza mutlaka belirtmelisiniz.

 • Herhangi bir başka antidepresan;
 • Sarı Kantaron;
 • Triptofan (bazen L-triptofan denir);
 • Bir kan inceltici – warfarin, Coumadin, Jantoven;
 • Anksiyete, duygudurum bozuklukları, düşünce bozuklukları veya akıl hastalığını tedavi etmek için ilaç – amitriptilin, buspiron, desipramin, lityum, nortriptilin ve diğerleri;
 • DEHB veya narkolepsi tedavisi için ilaç – Adderall, Concerta, Ritalin, Vyvanse, Zenzedi ve diğerleri;
 • Migren baş ağrısı ilacı – rizatriptan, sumatriptan, zolmitriptan ve diğerleri; veya
 • Narkotik ağrı tıbbı – fentanil, tramadol.

Bu liste tam değildir ve diğer birçok ilaç fluoksetin ile etkileşime girebilir. Bu reçete ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünleri içerir. Tüm ilaçlarınızın bir listesini, sizi tedavi eden herhangi bir sağlık hizmeti sağlayıcısına verin.

Daha fazla bilgi

Bunu ve diğer tüm ilaçları çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın, ilaçlarınızı asla başkalarıyla paylaşmayın ve Prozac’ı sadece belirtilen endikasyon için kullanın.

Bu sayfada görüntülenen bilgilerin kişisel durumunuz için geçerli olduğundan emin olmak için daima sağlık uzmanınıza (doktorunuza) danışın.

Prozac nedir, prozac yan etkileri nelerdir, prozac prospektüs bilgileri nelerdir şeklindeki sorularınıza cevaplar sunmaya çalıştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın..

Prozac Nedir, Prozac Yan Etkileri, Prozac Prospektüs Son