Rezene Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir, Yan Etkileri

Rezene Çayı

Rezene çayının faydaları ağrı kesici, sindirim düzenleyici ve bağışıklık arttırıcı olarak tanımlanabilir. Rezene çayı mide ekşimesi, kabızlık, bağırsak gazı, şişkinlik, iştahsızlık ve kolik de dahil olmak üzere çeşitli sindirim problemleri tedavisinde etkilidir. Rezene kadınlarda aşırı vücut tüyü büyümesi, menopoz sonrası vajinal semptomlar ve güneş yanığının önlenmesi için de topikal olarak ciltte kullanılmaktadır. Rezene fiyat olarak ucuz olsa da sağlık faydaları gerçekten epey fazladır.

Makalemiz ile rezene nedir, rezenenin faydaları nelerdir, rezene çayının faydaları nelerdir ve rezene çayı nasıl yapılır sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Editör Önerisi : Sinemaki kabızlık için faydaları nelerdir

Rezene Nedir

Rezene sarı çiçekleri ile çok yıllık, hoş kokulu bir bitkidir. Akdeniz’e özgüdür, ancak şu anda dünya çapında bulunabilmektedir. Rezene yemeklerde kullanılabilen bir kurutulmuş baharat, salatalara hoş koku ve lezzet katan bir sebze, ilaç yapımında kullanılan ham madde ve birçok faydası bulunan çay olarak kullanılabilir. Rezene baharat olarak kullanılırken anason ile karıştırılabilir ama benzer görülseler de aynı değillerdir. Rezene tohumu ve yağı ilaç yapımında da kullanılır. Yiyecek ve içeceklerde, rezene yağı ve rezene tohumu lezzet verici baharat olarak kullanılır. Rezene yağı, bazı sabunlar ve kozmetik ürünlerinde bir koku bileşeni kullanılır. Rezenenin içerisinde fosfor, çinko, bakır, manganez, selenyum, niasin, pantotenik asit, folat, kolin, beta karoten, lutein, zeaksantin, E vitamini, K vitemini bulunmaktadır.

rezenenin faydaları

Rezenenin Faydaları Nelerdir

Rezenenin ağrı kesici, antioksidanlar ile sağlıklı detoks, sindirim düzenleme ve destekleme, bağışıklık sistemini güçlendirme gibi faydaları bulunmaktadır. Listelersek ;

 • Kemik yapısını güçlendirir, sağlığını destekler
 • Düşük kan basıncını korumak kan basıncını düşürmek için gereklidir, ancak artan potasyum alımı, vazodilatasyondaki rolü, kan damarlarının genişlemesi ve kasılması nedeniyle önemli olabilir.Rezene içinde lif, potasyum, folat, C vitamini, B-6 vitamini ve filokütre içeriği, kolesterol eksikliği ile birleştiğinde, tüm kalp sağlığını destekler.
 • Selenyum rezene içindeki bir mineraldir fakat çoğu meyve ve sebzeyi (Brezilya fıstığı ve hayvansal proteinlerde olduğu gibi) içermez. Karaciğer enzim fonksiyonuna katkıda bulunur ve vücuttaki bazı kansere neden olan bileşiklerin detoksifiye edilmesine yardımcı olur. Selenyum ayrıca inflamasyonu önleyebilir ve tümör büyüme oranlarını azaltabilir.
 • Hücre zarlarının yapısının korunmasına yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur, yağ emilimine yardımcı olur ve kronik iltihabı azaltır.
 • Rezene, karbonhidrat ve proteinleri glikoz ve amino asitlere ayırarak enerji metabolizmasında hayati bir rol oynayan bir B-6 vitamini kaynağıdır. Bu daha küçük bileşikler vücutta enerji için daha kolay kullanılır.
 • Rezene içindeki lif içeriği kabızlığı önlemeye yardımcı olur ve sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliğini artırır.
 • Tokluğu artırır ve iştahı azaltır, bir bireyi daha uzun süre dolgun hissettirir ve böylece genel kalori alımını azaltır.
 • Rezene gibi yüksek-C vitamini içeren gıdaların demir bakımından zengin gıdalarla eşleştirilmesi, vücudun demiri emmesini kolaylaştırabilir.
 • Östrojen rezene içinde doğal olarak oluşur. Kadın üreme döngüsünü düzenlemede merkezi bir rol oynar ve doğurganlığı da belirleyebilir.
 • Rezenenin cilde faydaları ; Ham rezene C vitamini için mükemmel bir kaynaktır. C vitamini kolajen, cildin destek sistemi için gereklidir ve ayrıca güneş, kirlilik ve dumanın neden olduğu hasarı önlemek için bir antioksidan görevi görür.

Rezene faydaları ile gerçekten hayatımızda yeri olması gereken bir bitki gibi görünüyor. Ham bitki olarak tüketmek istemezseniz bile rezene çayı olarak tüketebilirsiniz.

Rezene Çayı Nedir?

Rezene çayı veya rezene tohumu çayı, rezene bitkisinin tohumlarından yapılır . Rezene, çok yıllık bir bitkidir, tipik olarak Akdeniz bölgesinde bulunur, ancak ABD, Fransa, Hindistan ve Rusya gibi bu alanın dışındaki ülkelerde yetiştirilebilir.

Eski Mısır, Çin ve Hindistan’daki geleneksel tıbbi uygulamalar, daha fazla insan sağlığını güçlendirici potansiyelini vurgulayan yeni bilgiler nedeniyle daha fazla insanın faydalarının farkında olmasına rağmen, rezene yoğun bir şekilde yarar sağlamıştır.

Editör Önerisi : Mide problemi Gastrit nedir, nasıl geçer

Rezene Çayının Faydaları

Rezene yüksek konsantrasyonlu anektoz, estragol, filonutrientler, vitaminler, mineraller ve uçucu bileşikler içerir. Rezene çayının içerisinde yer alan bu etkin maddeler ile birçok sağlık faydası sağlar.

Rezene çayını faydaları arasında mide rahatsızlıkları, sindirim rahatsızlıkları öne çıkmaktadır.

 • Rezene çayı tüketmeniz bağırsaklarda ve vücudun diğer kısımlarında oluşan spazmları(sıkışmaları) azaltır. Spazm karşıtı etkisi bulunmaktadır.
 • Rezene çayı sindirim yardımcısı faydalar sağlar. Mide gazının oluşumunu önler, şişkinlik ve krampları yok eder. Sindirim sürecini uyarır, destekler ve maksimum besin alımını sağlar.
 • Kabızlık için rezene çayı bulunmaz bir nimettir. Rezene çayı, sindirim sistemi kaslarını gevşetir ve vücudu temizler. Biriken toksinleri sistemden geçirmeye yardımcı olur.
 • Rezene çayı vücudun detoksiyon sürecini destekler. Kan temizleyici ve idrar söktürücü olarak faydalar sağlar. Sağlıklı böbrekler ve karaciğeri destekler ve bu organlarda bulunan toksinleri ortadan kaldırabilir.
 • Rezene çayı içerdiği antioksidanlar sayesinde vücudun maruz kaldığı zararlı toksinlerle savaşmaya ve zararlı oksidatif hasarlarla savaşmasına yardımcı olur.
 • Rezenenin faydaları arasında bulunan grip ve soğuk algınlığı ile mücadele için rezene çayı tüketimi arttırılabilir. Rezene çayı antibakteriyel, antiseptik ve antifungal etkilere sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığı ve grip oluşumunu önler.
 • Rezene çayı antiinflamatuar özelliğine sahip olması nedeniyle ağrılı ve iltihaplı diş ağrılarını, gut ve artritin neden olduğu eklem ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Rezene çayı, görme keskinliğiyle baş etmede yardımcı olabilirken, antibakteriyel ve bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri gözlerini maküler dejenerasyon ve katarakt gibi koşullardan koruyabilir.
 • Rezene çayının balgam söktürücü etkisi bulunmaktadır.
 • Rezene tohumlarında bulunan nitritler vücuttaki vasküler etkilerin uyarılmasında rol oynayabilir. Bu sayede kan basıncı değerleri düşer.
 • Rezene çayı içindeki bileşiklerin, kadın hormonları üzerinde dengeleyici bir etkiye yol açabilen östrojen benzeri niteliklere sahip oldukları bilinmektedir.
 • Rezene bir galactagogue ya da anne sütünün kalitesini ve miktarını arttıran bir madde olarak kullanılmıştır.
 • Kolikli bebekler için, rezene çayı iyi bir ilaç olabilir. Araştırma, bu içeceğin semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini ileri sürmüştür.
 • Rezene çayı, farklı mekanizmalarla kilo kaybına yardımcı olabilir. İdrarın ilerlemesini sağlayabilir (rezene iyi bir idrar söktürücüdür), su tutulmasını önlemeye yardım eder ve iştahı düzenlemeye yardımcı olur.
 • Rezene çayın kasları gevşetebileceği ve kişinin uyumaya hazır hissetmesine yardımcı olduğu söylenir.
 • Çayın antibakteriyel özellikleri, kötü nefese neden olan patojenlerin temizlenmesine yardımcı olur.

Rezenenin faydaları ve rezene çayının faydaları gerçekten dikkat çekici ve kayda değerdir. Bu bilgiler çeşitli araştırmalar sonucu elde edilmiş bilgilerdir. kaynak : medicalnewstoday.com – articles.mercola.com

Rezene Çayı Nasıl Yapılır

Rezene Çayı Tarifi
Malzemeler:

 • 1 ila 2 çay kaşığı taze ezilmiş rezene tohumu
 • 1 su bardağı kaynar su

Tarifi

 1. Bir demlikte, istenen güce bağlı olarak, kaynar sudaki rezene tohumu beş ila 10 dakika boyunca demleyin.
 2. Süzün ve servis yapın. İstenirse yeniden ısıtın.

Bu 1 porsiyon
Hazırlama süresi: 15 dakika

Rezene Çayı’nın Yan Etkileri Nelerdir?

Her zaman rezene çayı içerken dikkatli olun ve aşırı derecede tüketmeyin, çünkü rezene içinde önemli bir unsur olan estragol, potansiyel bir kanserojen olarak tanımlanmıştır. Benzer şekilde, kolikli bir bebek için rezene çayı kullanmayı planlıyorsanız, güvenli miktarları belirlemek için önce doktorunuza danışın.

Daha önce belirtildiği gibi rezene östrojenik bir etkiye sahiptir. Bu etki, bu hormonu taklit edebilir ve olası sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, hamile kadınlar rezene çayı içmemelidir, emziren anneler ise aşırı dikkat göstermelidir.

Meme, rahim veya yumurtalık kanseri, endometriyoz, rahim fibroidleri, yumurtalık kistleri veya fibrokistik göğüslerden muzdarip kadınlar rezene tüketmemelidir çünkü östrojen içeriği bu koşulları şiddetlendirebilir.

Ayrıca, eğer bir kanama bozukluğu varsa, rezene çayı içmek konusunda dikkatli olun, çünkü bu kanama veya morarma olasılığını artırabilir. Bu ilke, risk altındaki bireyler arasında nöbetlere neden olabileceğinden, nöbet bozuklukları tanısı konan kişiler için de geçerlidir. Rezene ile etkileşebilir diğer bazı antibiyotikler (siprofloksasin aileden özellikle de) ya da doğum kontrol hapları bulunmaktadır.

Havuç ailesine ait havuç , kereviz , muğla ya da diğer bitkilere karşı alerjisi olan kişiler rezene çayından kaçınmalıdır çünkü bitki bu gıdalarla yakından ilişkilidir ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Rezene ayrıca güneş ışığına ve bazı durumlarda menstruasyona karşı da artmış bir duyarlılık tetikleyebilir.Rezene kızların göğüslerini zamanından önce geliştirmeye neden olabilir ihtimalini çevreleyen endişeler bulunmaktadır.

Rezene Çayı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

S: Rezene çayı ne için kullanılır?

C: Rezene çayı, vücudun sindirim kasları gevşeterek kabızlık gidermek için kullanılabilir. Mukus ve balgamı ortadan kaldıran bir balgam söktürücü olarak ve bazı solunum hastalıkları hafifletmek için kullanılabilir. Bu çay ayrıca kolik problemi olan bebeklere yardımcı olabilir. Daha iyi uykuyu teşvik eder  ve muhtemelen kilo kaybına yardımcı olur.

S: Rezene çayı neye iyi gelir ?

C: Rezene çayı, bazıları aşağıdakileri içeren sayısız sağlık yararı sağlayabilir:

 • Vücudun detoksifiye edilmesi
 • Vücudun antioksidan seviyelerini yükseltmek
 • Bağışıklığın teşvik edilmesi
 • Yanma iltihabı gidermek
 • Anne sütü üretimini artırma
S: Hamilelik sırasında rezene çayı güvenli midir?
C: Doktorunuz onaylamadıkça, hamile kadınlar rezene çayı içmemelidir. Rezene östrojenik bir etkiye sahiptir ve bu nedenle östrojene benzer nitelikler sergileyebilir. Bu hamile kadınlar arasında sağlık sorunlarına yol açabilir.
S: Rezene çayı süt beslemesini artırıyor mu?
C: Rezene çayı, yıllarca anne sütü kalitesini ve miktarını artırabilecek bir galaktagog olarak kullanılmıştır. Ancak, bu amaçla rezene çayı içmek isteyen emziren anneler önce doktorlarına başvurmalıdır.
S: Rezene çayı müshil midir?
C: Rezene çayı nazik bir müshil gibi davranabilir.  Mide ağrısını, bağırsak spazmlarını ve kabızlığı hafifletir.
S: Rezene çayı nereden alabilirim?
A: Rezene çayı yapmak için kullanılan rezene tohumu pek çok pazarda yıl boyunca satın alınabilir. Bütün veya zemin seçenekleri mevcut olsa da, toz tohum rezene tohumu istenmeyen baharatlı tozlar ile süslenebildiğinden, bütün tohumları satın almak daha iyidir. Rezene çay poşetleri bazı sağlık mağazalarında ve web sitelerinde de bulunabilir, ancak sadece saygın kaynaklardan satın aldığınızdan emin olun.Rezene nedir, faydalar ve rezene çayının faydaları nelerdir sorularının cevaplarını sunduk. Umarım faydalı olur. Esen kalın