Rotavirüs Nedir, Rotavirüs Aşısı Ne Zaman Gerekir

Rotavirüs  mide ve bağırsakta iltihaba neden olan ve kolayca yayılan bir virüstür. Kış aylarından ilkbahara kadar bebeklerde, küçük çocuklarda ve bazı yetişkinlerde ciddi ishal, kusma, ateş, karın ağrısı ve dehidrasyona neden olabilir. Semptomlara yardımcı olacak ilaçlar olsa da rotavirüsü tedavi edebilecek ilaç yoktur. Rota virüs karşı rotavirüs aşısı yapılsa bile çocuklarda tekrar görülme ihtimali bulunmaktadır. Rotavirüsü tedavi etmek zordur fakat önlemek kolaydır. Bu makale ile Rotavirüs nedir, Rota virüs nasıl önlenir, nasıl tedavi edilir ve Rota virüsü aşısı ne zaman yaptırılmalıdır gibi sorularınızın cevaplarını bulabileceksiniz.

Rotavirüs Nedir

Rotavirüs, mide ve bağırsak iltihabının (gastroenterit) en yaygın nedenidir. Rotavirus bağırsakları enfekte eden, mide ve bağırsaklarda (gastroenterit) ciddi bir inflamasyona neden olur. Bebeklerde ve çocuklarda şiddetli diyareye (ishal) yol açan Rotavirüs çoğu aşılanmamış çocuk için 3 yaşına kadar büyük bir tehdittir. Rotavirüs adı, elektron mikroskobu ile görüntülendiğinde virüs tekerleğe benzemesinden kaynaklanır. Rotavirüs, Latince rotadan türetilmiştir. Tekerlek Latince de  rotan anlamına gelir. 2006’dan bu yana, rotavirüs aşısı bulunmaktadır. Rotavirus dünyadaki bebekler ve çocuklar arasında en sık görülen ishal nedeni virüstür ve dünya çapında yaklaşık 500.000 çocuğun ölümüne neden olmuş bir virüs olarak bilinir. Hal böyleyken tedavisi zor olan bu rotavirüsün tedavisinden önce nasıl bulaşır ve nasıl anlaşılır bunları öğrenelim.

Rotavirüs Nasıl Bulaşır

Rota virüs çok bulaşıcı bir virüstür demiştik. Peki nasıl bulaşır;

Çocuğunuz rota virüsüne sahipse, semptomlar başlamadan önce ve başladıktan sonra 10 güne kadar kakalarında mevcuttur. Bu süre zarfında, çocuğunuz tuvaleti kullandıktan sonra doğru bir temizlenme yapmadıysa, rota virüs ellerine yayılabilir.

Eğer ellerini yıkamazsa , virüs, şunun gibi şeyler de dahil olmak üzere her şeye yayılabilir:

 • Boya kalemleri ve işaretçileri
 • Gıda
 • Lavabo ve mutfak tezgahı gibi yüzeyler
 • İPad’ler ve uzaktan kumandalar gibi paylaşılan elektronik cihazlar dahil olmak üzere oyuncaklar
 • Mutfak eşyaları

Çocuğunuzun yıkanmamış ellerine veya kontamine olan herhangi bir nesneye dokunursanız sonra  ağzınıza  dokunursanız siz de enfekte olabilirsiniz.

Dezenfeksiyon anahtarıdır: Rotavirüs haftalarca yüzeylerde ve nesnelerde yaşayabilir.

Rotavirüs Enfeksiyonu Kimlere Bulaşır

Rotavirüsü herkese bulaşabilir, ancak en yaygın olarak şunları etkiler:

 • Bebekler
 • Küçük çocuklar
 • Yakın akrabalar
 • Bakıcılar veya çocuk bakım çalışanları gibi çocuklarla çalışanlar

Kolayca bulaşan ve ciddi etkileri olan rota virüsü nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir bir göz atalım..

Rotavirüs Belirtileri Nelerdir

Çocuğunuz rotavirüs enfeksiyonuna yakalandıysa,rotavirüs belirtileri yaklaşık 2 gün boyunca ortaya çıkmaz. Genellikle ishal ile birlikte ateş, kusma ve mide ağrısıyla başlar. Virüs, çocuğunuzun sistemi içinden geçerken, ishal 5 ila 7 gün boyunca sürebilir. Yetişkinler genellikle benzer semptomlara sahiptir, ancak daha az şiddetli olma eğilimindedirler.

Çocuğunuzda aşağıdaki belirtiler varsa doktorunuza danışın:

 • Daha az sıvı içme
 • Sık sık kusma
 • Siyah veya kan ya da irin içeren dışkılar
 • 6 aydan küçük bir bebekte ishal ve herhangi bir ateşlenme
 • Çocuğunuz 6 aydan büyükse,  24 saatten fazla ishal ve ateşlenme
  • Gözyaşı olmadan ağlamak
  • Küçük idrara çıkma veya kuru bezler
  • Baş dönmesi
  • Ağız ve boğazda kuruluk
  • Aşırı uykulu
  • Soluk cilt
  • Batık gözler
   Tüm kusma ve ishal durumları çocuğunuzda yemek ya da içmek hislerini zedeler. Bu, çocuğunuzun su kaybetmesine neden olabilir; bu da hayatı tehdit edici hale getirebilir ve hastaneye yatırılmasını gerektirebilir. Daha yaşlı yetişkinler, özellikle diğer hastalıkları veya rahatsızlıkları olanlar da susuz kalabilirler. Bu dehidrasyon semptomlarının herhangi bir kombinasyonunu fark ederseniz doktorunuzu arayın.

Rotavirüs Nasıl Teşhis Edilir

Doktorunuz muhtemelen bir fiziksel muayenede tanıya ve semptomlarla ilgili sorulara dayandırılacaktır. Bazı durumlarda, çocuğunuzun dışkısının bir örneğini laboratuvar da analiz edebilir.

Rotavirüs Nasıl Tedavi Edilir

Rotavirus tedavisi için spesifik bir ilaç yoktur. Antibiyotikler ona dokunamaz ve antiviral ilaçlar da işe yaramaz. Doktorunuz rotavirüs belirtilerine yardımcı olmak için ilaç önerebilir. Bu ilaçlar tedaviden ziyade ağrı, acı, kusma ve ateş halini azaltma noktasında işe yarar. Sağlıklı bağışıklık sistemi olan kişiler için bağırsağın (gastroenterit) rotavirüs enfeksiyonu, sadece birkaç gün sürer ve kendiliğinden geçer. İshal, kusma nedeniyle kaybedilen sıvıların yerine mutlaka sıvı tüketimi arttırılarak takviye yapılmalıdır. Bağırsaklarında rotavirüs enfeksiyonu olan 40 çocuktan yaklaşık 1-2’si intravenöz (damar içi) sıvı için hastaneye yatar.

Rotavirüs Evde Nasıl Geçer

Rotavirüs genellikle bir hafta boyunca çocuğunuzun sisteminden geçerek çalışır. Bu süre zarfında çocuğunuza aşağıdakiler dahil olmak üzere, dehidrasyonu tedavi etmek için bol miktarda sıvı verin :

 • Et suyu
 • Zencefilli gazoz veya berrak gazlı içecekler
 • Kraker gibi kuru gıdalar
 • Elma suyu, süt, peynir , şekerli yiyecekler ve kusmayı ya da ishali artırabilecek diğer tüm gıda veya sıvıları tüketmeyi engelleyin.

Rotavirüs Nasıl Önlenir

Sık sık el yıkanması ve dezenfekte edilen yüzeyler rota virüsü önlemeye yardımcı olur, ancak hiçbir şey garanti değildir. Rota virüs enfeksiyonu olan bir bebeğin bakımından sorumlu kişilerin bebek bezini değiştirdikten sonra sabunlu suyla ellerini yıkaması, bebek bezini gıda hazırlanan yerlere yakın yerde değiştirmemesi, bebek bezini atmadan önce kapalı bir torbaya koyması ve bebek bezini değiştirdiği yere çamaşır suyu vb. bir temizleyici ile silmesi enfeksiyon oluşmasını ve yayılmasını engeller. CDC çocuğunuzun rotavirüse karşı aşılanmasını önerir. Bu çocuğunuzu retovirüse karşı daha az olası hale getirecek ve eğer aşı yapılırsa, semptomlar daha az şiddetli olacaktır.

Rotavirüs Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır

Rotavirüs aşısı, bu virüse bağlı enfeksiyonu ve hastane yatışını önlemede çok etkili bir yöntemdir ve bu sebeple bebeklerin rotavirüse karşı aşılanması tüm dünyada yüksek düzeyde önerilir. Rotavirüs sonrası ishal görülmesi de az da olsa görülmektedir. Aşı yaptırdık diye hijyen koşullarından taviz vermemelisiniz. Rotavirüs özellikle bebeklerin tuvalet eğitimini aldığı dönemlerde görülmektedir. Mutlaka bu dönemde çocuğunuzun hijyenini uzaktan sessizce takip etmeli ve yanlış olması halinde direkt müdahale etmelisiniz.

Rotavirüs de diğer hastalıklarda evlerden ırak olsun diyorum ve makalemizi sona erdiriyorum. Esen kalın. Umarım faydalı olur.

kaynak : https://www.webmd.com/children/guide/what-is-rotavirus#2

Sitemizde yer alan makaleler doktor tavsiyesi, reklam ya da tanıtım değildir, bilgilendirme amaçlıdır. Uygulamalardan doğabilecek tüm sonuçlar(rahatsızlık, alerji vb. yan etkilere maruz kalma) sizin sorumluluğunuzdadır. Kingomedya yazarları sorumluluk kabul etmez. Doktor önerisi dışında ilaç kullanmamanız doğrultusunda bir kez daha uyarıyoruz.