Sağlıklı Cilt İçin Yapılması Gerekenler – Cilt Bakımı

Hepimizin hayalidir sağlıklı, tertemiz, yumuşacık bir sağlıklı cilt sahibi olmak. Özellikle kadınların çok önem verdiği cilt güzelliği ve bakımı için yapmamız gerekenler vardır elbette. Bugünkü yazımızda cildimizin sağlıklı olması için yapmamız gerekenlerden bahsedeceğiz.

Editör Önerisi : Koruyucu Yüz Maskesi Tarifleri – Cilt Bakımı

1) Sağlıklı cilt için düzenli uyuyalım, güzelleşelim

Evet uyku. Cildimizin sağlığı için uyku süremiz ve uyku düzenimiz oldukça önemlidir. Sağlıklı bir cilt için yetişkin birisinin günde 7-8 saat arası uyuması gereklidir. Çünkü uykuda yenilen cilt hücreleri, gün içerisinde yorulan cildimizi onarır, yeniler ve tazeler.

2) Sağlıklı cilt için masaj yapalım ki kanımız harekete geçsin.

Güzelce temizlenen cildimize parmak uçlarımızla uygulayacağımız küçük dokunuşlardan oluşan masaj sayesinde cildimizin damarları harekete geçer ve cildimizin içerindeki kan dolaşarak yenilenmesine yardımcı olur.

3) Sağlıklı cilt için güneşe çok çıkmayalım ki cildimiz kurumasın

Bu konuda biraz ikilemde kalabiliyoruz. Çünkü bronz bir ten isteyip güneşlenmeyi hedeflerken diğer bir yandan da cildimize güneş ışınlarının vereceği zararı düşünerek bu hedefimizden vazgeçebiliriz. Çünkü güneş ışınları cildimize zarar vererek sağlığını olumsuz etkiler. Bu yüzden güneşe maruz kalacağımız durumlarda mutlaka
yüksek faktörlü güneş kremlerini cildimize uygulamalıyız.

4) Sağlıklı cilt için C vitamini bol gıdalar tüketelim, güzelleşelim

C vitaminin faydaları saymakla bitmez elbette, limonun cilt yenileyici özelliği ile portakalın cilt rengini dengelemesi birleşerek muhteşem bir karışımı ortaya çıkarır.

5) Sağlıklı cilt için çikolata yiyelim, güzelleşelim

Özellikle bitter çikolatanın içerisinde yer alan antioksidan cildimiz için adeta bir ilaç özelliği görebilir ta ki az miktarda tüketildiğinde.

Editör Önerisi : Cilt Bal İle Nasıl Temizlenir– Cilt Bakımı

6) Sağlıklı cilt için spor yap, cildin zinde kalsın

Sporun gerek sağlığımız gerek vücudumuz için faydaları oldukça fazladır. Cildimiz için de egzersizler önemli rol oynar. Sıkı bir cilt sağlıklı bir cildimiz olduğunun göstergelerinden biridir.

7) Sağlıklı cilt için bol bol su

Su ile yapacağımız detokslar cildimiz için oldukça önemlidir. Su cildimizi hem içten hem dıştan besleyerek nemlendirir. Her sabah uyandığımızda mutlaka en az bir bardak ılık su tüketelim ki cildimiz sabah nemini almış olsun.

8) Sağlıklı cilt için bitki çay

Bitki çayları cildimizi besleyerek yumuşacık olmasına katkıda bulunur. Özellikle yeşil çay, papatya çayı cildimiz için oldukça faydalıdır.

9) Sağlıklı cilt için dişlerden sonra yüzümüze de fırça

Yanlış duymadık yüzümüzü fırçalayalım. Yumuşak bir yüz fırçası ile haftada en az 2 defa yüzümüzü fırçalayarak kan dolaşımın hızlandırıp renk kazanmasına yardımcı olur.

10) Sağlıklı cilt için iyi bir duş hiç iyi gelmez mi

Özellikle sıcak bir duş kaslarımızı rahatlatarak cildimiz de yer alan gözenekleri açar ve gözeneklerin ferahlamasını sağlar.

11) Sağlıklı cilt için kırmızı şarap

Sağlıklı bir cilt için kan değerlerimizin de düşük olmaması gerekir. Cilt sağlığımız için, cildimizin enerjik canlı görünmesi için az miktarda şarap tüketebiliriz.

12) Sağlıklı cilt için az makyaj, bol nefes

Makyaj evet güzel, evet güzelliğimize güzellik katıyor ama cildimize nefes aldırmıyor. Özellikle pudra veya fondötenler cildimizin nefes almasını engelleyerek gözenekleri tıkar. Gözenekleri tıkanan cilt yağlanmaya ve sivilce oluşumuna zemin hazırlar. Bu yüzden gerekmedikçe makyaj yapmayalım ve cildimizi koruyalım.

13) Sağlıklı cilt için bol badem, bol ceviz, bol fındık

Omega 3 ve E vitamini cilt sağlığı, parlaklığını sağlama konusunda oldukça etkilidir.

14) Al al olmuş allık

Makyajı az yapıp istediğimiz sonuca ulaşabilmek için allık kullanalım ve cildimizin her zamankinden daha canlı görünmesini sağlayabiliriz.

15) Bunların dışında doğal maskeler uygulayalım, maskelerin içeriklerine dikkat edelim ve mutlaka araştırma yapalım. Cildimizi bir bitki gibi düşünecek olursak kurumaması için onu susuz bırakmamamız gerekir. Susuz kalan cilt kurur, nemini yitirir, yumuşaklığını kaybeder.
Nemi giden cilt bir süre sonra deri döküntüsü ve soluk bir cilt rengi problemi yaşar. Bunlara maruz kalmamak için günde en az 10 bardak su tüketmeliyiz.
Bunların dışında cildimizi içten de besleyerek sağlıklı gözükmesine fayda sağlayalım. Yediklerimize dikkat edelim, öncelikle abur cuburdan, donmuş gıdalardan, yağlı baharatlı besinlerden uzak duralım. Daha çok yeşil sebzeler ve meyveler tüketerek cilt sağlığımızı korumada katkı sağlayalım. Süt ve süt ürünlerini tüketmeye özen gösterelim ve en
önemlilerinden birisi gülümseyelim. Yaşama pozitif bakalım ve pozitif yaşamaya özen gösterelim. Sporu yaşamımızın bir parçası haline getirelim ve yürüyüşten asla vazgeçmeyelim. Bir müzik eşliğinde günde 30 dakika kısa tempolu yürüyüşler esnasında nefes alan cildimiz kendisini yenileyerek daha canlı bir görünüme sahip olur. Cildi güzelleşen insanın ruhu da daha güzel olur.

Sağlıklı cilt için diğer yayınlarımızdan da faydalanabilirsiniz.

Editör Önerisi : Bu yüz maskesi sizi 10 yaş gençleştirecek

HANDE ŞAHBAZ YURTSEVEN