Sağlıklı Gıdalar; Her Porsiyonda Sağlığınızı Arttırın

Her şeyin başı sağlık ve sağlık için de en önemli kavram sağlıklı beslenmedir. Vücudumuzun sağlıklı kalabilmek adına ihtiyaç duyduğu tüm besinleri gıdalardan karşılıyor.Vücudumuza her porsiyon ne kadar sağlık vereceğimiz bizim elimizde. Sağlıklı gıdalar tüketerek çoğu hastalığın riskini azaltabileceğimiz sadece söylem değil aynı zamanda bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.Aşağıdaki sağlıklı gıdalar bağışıklığı artırmak ve sizi sağlıklı tutmak için özünde sağlıklı vitamin ve mineraller doğal olarak bulunan gıdalardır. Araştırmalar, bu gıdaların çoğunun kalp rahatsızlığı, Alzheimer demansı, obezite ve hatta yüksek tansiyondan korunma sağladığını gösteriyor.

Bugün sizi daha sağlıklı hale getirebilecek bu dört sağlıklı gıdaya göz atın!

Yaban mersini: Bu tatlı meyveler zaten yüksek antioksidan içeriği ile ünlüdür, ancak günde bir fincan tüketenlerin de hafızanızı geliştirebileceğini bilmiyordunuz. Bir Nöroloji Annals dan 2012 çalışma daha yaban mersini tüketen kadınlar da sonraki yaşamında bellek düşüş azaldığı görüldü. Yaban mersini ayrıca inflamasyonun azaltılmasına ve kan şekeri seviyelerinin stabilize edilmesine yardımcı olan polifenoller içerir. Bu da diyabetliler için onları mükemmel bir seçenek haline getirir. 

Avokado: Avokado sadece bir salata veya sandöre kremsi bir doku eklemekle kalmaz aynı zamanda sağlıklı doymamış bir yağ kaynağıdır . Kolesterolü düşürmede ve kalp rahatsızlığı riskini azaltmada yardımcı oldukları bilinmektedir. Avokadları tüketmek cildinizi parlak tutabilir çünkü zengin bir vitamin A kaynağıdır; bu vitamin, kollajen üretimini arttırır. Eğer bu yeterli değilse, avokadolar, kolonunuzu sağlıklı tutacak mükemmel bir lif kaynağıdır. 

Nar: Bu eşsiz meyve, zengin bir vitamin B6 kaynağıdır ve antioksidan özellikleri ile iyi bilinir. Bazı çalışmalar sıklıkla tüketilen narın kan basıncını düşürebileceğini ve dolaşımı geliştirdiğini ileri sürmektedir. Buna ek olarak, narların asıl “süper” gıdalardan biri oldukları ve esas antibakteriyel özelliklerinden dolayı olduğu belirtiliyordu. Düzenli tüketim, idrar yolu enfeksiyonlarından korunmanıza ve bağışıklık sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir . 

Domates: Diyetinize domates ekleyerek kalbinizi sağlıklı tutacak ve arterlerdeki plak birikimi ile mücadele edecektir. Bunun nedeni, domateslerin zengin bir likopen kaynağı olması, vücudu dejeneratif hastalıklara, hücre tahribatına ve iltihaplara karşı koruyan bir besleyici madde ve antioksidandır . Bu meyve yalnızca kalbiniz için büyük değil, aynı zamanda Nörolojiden sorumlu bir araştırmada , likopenin yüksek düzeylerde olanların inme oranlarının düştüğünü gösterdi.

Bu sağlıklı gıdaları hayatınıza ve beslenmenize eklemek ve sürekli hale getirmek faydalı olacaktır. Herkes sağlıklı beslenme adına birşeyler söylüyor ancak sözlere göre değil bilimsel çalışmalara ve deneyleri önem vermek ve inanmak gereklidir.Sağlıklı gıdaları paylaşmaya devam edeceğiz.Sağlıklı günler i