Sinameki Nedir, Sinameki Faydaları – Sağlıklı Beslenme

Sinameki

Sinameki, bağırsakları temizlemek ya da kabızlık problemini gidermek için etkili bir bitkidir. Sinameki ile kına genelde karıştırılır ama sinameki birçok faydası bulunan nadir ve yararlı bir bitkidir. Çeşitli sağlık, cilt ve saç faydaları bulunan sinameki nedir, sinameki faydaları nelerdir sorularına cevap olabilecek bir makale hazırladık. Haydi okuyun ve öğrenin.

Sinameki nedir

Sinameki, temel olarak baklagil Fabaceae ailesine ait çiçekli bir bitkidir. Sarı,beyaz ve pembe çiçekleri olur. Kuzey Sinameki Afrika, Orta Doğu ve  Asya’da çoğunlukla Hindistan ve Çin’in ılıman bölgelerinde bulunur. Bitki içerisinde bulunan antrakinolar bileşeni sayesinde güçlü bir müshil olarak kabul edilir. Sinameki içerisinde bulunan bileşenlerin çoğu tıbbi değere sahiptir ve binlerce yıldır Hindistan’da bitkisel tıp alanında kullanılmaktadır. Sinameki takviye gıda olarak, kapsül, tablet ya da çay formunda piyasada satılmaktadır. Ayrıca sinamekinin kurutulmuş kökleri veya yaprakları aktarlarda bulunabilir. Sürekli kullanılması önerilmez, yan etkiler gösterebilir.

Sinameki nedir öğrendik, şimdi sinameki faydaları neler sorusunun cevabını verelim.

Sinamekinin Faydaları

Cilt için Sinameki Bitkisinin Faydaları

Bu harika bitki, cilt için gerçekten yararlı olabilir. Radyasyona maruz kalma, çevre kirliliği ve sert kimyasallar gibi etkenler cilt sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Çeşitli cilt rahatsızlıklarına neden olur. Sinameki, parlayan bir cilde sahip olmanızı ve cilt sorunlarınızı gidermek için etkili ve ucuz bir yoldur. Sinamekinin cilde fayda sağlayabileceği bazı yollar aşağıdaki gibidir.

1. Cilt Koşullarının Tedavisi:

Sinameki içeriğinde bulunan esansiyel yağlar, reçine ve tanen, cilt iltihabını hafifletebilir. Bu bitki, Ayurveda tıbbında bu amaçla kullanılmaktadır. Saçkıranları , yaraları ve yanıkları iyileştirmek için bir kompres olarak kullanılabilen bir macun haline getirilir .

2. Cilt Enfeksiyonlarının Tedavisi:

Sinameki anti-bakteriyel özelliği sahiptir. Bu özelliği sayesinde dermatolojik veya cilt rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olabilir. Sinamekinin yapraklarından yapılan macun, akne gibi cilt enfeksiyonlarının yanı sıra egzama gibi iltihaplı durumların tedavisinde de etkilidir. Bitkide bulunan aseton ve etanol, akneye neden olan mikroorganizmalarla savaşabilir.

Saç için Sinamekinin Faydaları:

Sinameki sağlıklı saçlar ve saç problemlerinin tedavisi için kına şekilde kullanılabilir. Sinemakinin saça faydaları aşağıdaki gibidir.

3. Güçlü Saçlar

Pürüzsüz, parlak ve güçlü saçlar elde etmek için topikal olarak uygulanabilir. Sinamekinin tozunu su ve yoğurtla karıştırarak bir saç paketi hazırlayabilirsiniz. Daha fazla etki için narenciye suyu, uçucu yağlar bitkisel çaylar, baharatlar vb. Gibi diğer malzemeleri ekleyebilirsiniz. Bir seferde küçük bölümler alarak saçınıza uygulayın. Macunun kafa derisine nüfuz etmesi için 10 dakika kadar bekleyin. Kafanınızı plastik bir torbayla örtün ve kurumasına izin verin. Birkaç saat sonra durulayın.

4. Parlak Saçlar

Sinameki saçınızı güçlendirmek  ve dolgunlaştırmak için kullanılmasının yanında parlaklık kazandırmak için bir saç kremi olarak kullanılabilir. Kimyasal tedavilerin olumsuz etkileri oluşturabilir. Bitki bu etkileri en aza indirmek için mükemmel bir seçenektir. Başlangıçta, saçlarınız sert ve kuru olabilir, ancak faydalar birkaç gün sonra ortaya çıkar.

5. Sinameki Doğal Boya

Sinameki, saçınıza kül sarışın ya da açık tonların doğal renklerini sunmak için harika bir seçenektir. Kınadan farklı olarak kısa süreli bırakıldığında güçlü bir renk vermez. Ayrıca, kırmızımsı bir renk, ancak daha ince bir gölge vermez. Açık sarı bir renk veren, kristaloik asit olarak adlandırılan bir antrakinon türevi içerir. Saçınıza güzel sarışın veya altın rengi vurgular eklemek isterseniz, uzun süre sinamekinin ezmesini uygulayabilirsiniz.

6. Saç Dökülmesine Karşı Mücadele

Sinameki sadece saçlarınızı güzelleştirmekle kalmaz aynı zamanda saç derisini iyileştirir ve kepek tedavisini yapar. Saçınıza parlaklık ve tanım kazandırır. Mükemmel bir iklimlendirme otu iken, aynı zamanda saç dökülmesine de karşı koyabilir. Doğal olarak koyu saçları hafifletemez ama kesinlikle derin bir kondisyon sağlar. Saçınıza kondisyon ve diğer faydalar için Amla ve Shikakai gibi diğer bitkilerle kombine edilebilir.

Sinameki Sağlık Faydaları

Yukarıda belirtildiği gibi, sinameki aşağıda verilen çeşitli sağlık yararları sağlayabilecek tıbbi değere sahiptir.

7. Kabızlık

Sinameki doğal müshil gibidir, kabızlığı gidermek için etkilidir . ABD FDA tarafından kabızlığı tedavi etmek için reçetesiz bir ilaç olarak onaylanan bitki, dışkı maddesini daha hızlı bir şekilde itmesi için kolonun kaslarını uyarır. Sinameki yaprağı bağırsak hareketlerine neden olan kasılmalara neden olmak için bağırsak duvarlarına etki eder. Kolonun su emmesini sağlayarak dışkıyı yumuşatır. Sinameki ağır ve şiddetli kabızlık vakalarını bile etkili bir şekilde tedavisi edilmesine yardımcı olur. İçindeki glikozitler, elektrolitlerin taşınmasına yardımcı olarak bağırsak hareketlerine 6 ila 12 saat içinde ulaşır. Sinameki yetişkinler ve 2 yaş üstü çocuklar için reçetesiz (OTC) ilaç olarak satın alınabilir.

Sinameki, laksatif etkileri nedeniyle “temizleyici bir bitki” olarak kabul edilir. Sinameki yaprağı, geleneksel Çin tıbbında, kalın bağırsakta biriken ısıyı ortadan kaldırmak ve vücudun midede biriken durgun gıdalardan kurtulmasına yardımcı olmak için kullanılır. Bugün, kolonoskopi ve diğer kolon cerrahisi türlerinden önce kolonun temizliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

9. Hemoroidlerin Tedavisi

Ağrıyı azaltması ve hızlı iyleşmeyi kolaylaştırması sayesinde, anal yırtıkların ve hemoroidlerin tedavisinde etkili olduğu ispatlanmıştır. Yumuşak dışkı oluşmasını sağlayarak, anal fissür gibi patolojik durumlarda kolay defekasyona neden olma özelliğine sahiptir. Ağızdan sindirimden sonra, sinamekideki bileşiklerin, bağırsak bölgesinde absorbe edilmesine ve böylelikle de şeker olmayan parçaların kolonda ayrılmasına neden olmasıdır. Bu şeker olmayan bileşenler, bağırsak sistemini tahriş ederek ve uyararak peristaltik hareketleri arttırır ve bu şekilde, dışkıların bağırsak yoluyla geçmesini hızlandırır.

10. Bağırsak Solucanlarının Tedavisi

Sinamekinin laksatif özellikleri mide ve kolondaki solucanların tedavisinde faydalı bulunmuştur .

Kilo vermek için Sinameki Çayı

Sinameki çayı kilo vermek için faydalıdır. Bu faydası da güçlü laksatif etkisine bağlanır. Sinameki çayı bu açıdan özellikle faydalıdır. Düşük lifli kilo verme diyeti uygulayanlarda zaman zaman oluşan kabızlık rahatsızlarını hafifletir ve tedavi eder.  Sinameki düşük kalorili ve lezzetli olması sayesinde sıvı tüketimini teşvik eder. Sıvı tüketimi arttığında daha az yeme ihtiyacı hissedilir. Kalın bağırsakta toksinlerin ve sindirilmemiş gıdaların giderilmesinde yardımcı olarak midenin temizlenmesini sağlar hazmı kolaylaştırır. Bu temizleme ve detoksifikasyon, uygun besin emilimini ve optimal metabolizmayı destekleyerek kilo vermeyi sağlar.

12. Antibakteriyel Özellikler:

Sinameki’deki esansiyel yağlar, tanenler ve diğer bileşikler anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Bunlar, bakteri, mantar ve parazitler gibi mikroorganizmaların çoğalmasını ve çoğalmasını engelleyebilir. Ağız enfeksiyonları ve diş eti iltihabını iyileştirebilir. Ayrıca iç ve dış şişliği hafifletebilen hafif inflamatuar özelliklere de sahiptir.

13. Hazımsızlık tedavisi

Sinameki mide yanması, mide bulantısı, gaz, şişkinlik ve dispepsiyle ilişkili ağrının giderilmesinde etkili olduğu bulunmuştur. Bu bitki kakule, rezene, zencefil ve nane gibi aromatik bitkilerle birlikte alındığında, güçlü temizleyici eylemleriyle midede gaz birikmesini azaltabilir.

Sinameki Besin Değeri:

Sinameki kalori ve yağ içeriği az olan zengin bir B vitamini kaynağıdır .

Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler:

Sinamekinin güvenlik profili hakkında çok şey bilinmemektedir. Uzun süreli kullanımın birçok yan etki ile ilişkili olması nedeniyle, kısa bir süre için kullanılması tavsiye edilir.

  • Susuzluğa ve elektrolit dengesizliğine yol açarak ishale neden olabilir.
  • Bazı insanların bu bitkiye alerjisi olabilir, belirti ise değişen idrar rengidir. Böyle bir durumda, kullanım normale dönmek için derhal durdurulmalıdır.
  • Antrakinonların uzun süreli kullanımı kolorektal büyüme ve kanser gelişimi ile ilişkilidir. Diğer daha az görülen yan etkiler bulantı veya kusmayı içerir.
  • Uzun süreli kullanım ayrıca kas zayıflığı, kalp fonksiyon bozuklukları ve karaciğer hasarı riskini artırabilir.
  • Sinameki çayının aşırı tüketimi karaciğeriniz için toksik olabilir.
  • Kısa süreli kullanım bile mide rahatsızlığı, ishal ve karın krampları gibi yan etkileri tetikleyebilir.

Sinameki Çayı Tarifi

Malzemeler

  •  Yarım tatlı kaşığı kurutulmuş sinameki yaprağı
  •  1 bardak sıcak su
  •  3 Yarım tatlı kaşığı bal
  • Cezve

Cezve içerisinde bir bardak suyu kaynatın. Cezve içerisine Sinamekinin yapraklarını ekleyin. Cezve kapağını kapatın ve 8-10 dakika kadar demleyin. Bal ekleyerek çayınızı tatlandırın. Günde bir kezden fazla kullanmayın. Kabızlık probleminiz olduğunda kullanmanız tavsiye edilir.

Bu makale ile sinameki nedir, faydaları hakkında bilgiler sunduk. Umarım faydalı olur. Ulusal Sağlık Enstitüleri, sinamizin normal işlevini bozabileceğinden, sinamekinin 2 haftadan fazla kullanılmamasını tavsiye eder. Hamilelik veya emzirme durumunda, sadece hekime danıştıktan sonra kullanılmalıdır.

Esen kalın..

kaynak : www.stylecraze.com

Sinamekinin Faydaları Benzer Makaleler