Sinüzit Nedir? Nasıl Geçer? Evde Tedavisi – Sağlık

sinüzit nasıl geçer

Sinüzit Nedir

Sinüzit sinüslerin enfeksiyonu veya iltihabı anlamına gelir. Sinüsler yüzün kemikleri içinde hava dolu boşluklardır. Yanaklarda (maksiller), alın (ön) ve göz çevresinde (etmoidal) bulunurlar. Sinüsler birbirine bağlanır ve ostia adı verilen dar kanallar vasıtasıyla burun ve boğaza bağlanır. Sinüslerin bir işlevi, akciğerlere ulaşmadan önce solunan havayı ısıtmak ve nemlendirmektir. Sinüsler ayrıca, içinde bulunan kir ve diğer kirleticilerden oluşan parçacıkları yakalamak için mukus üreterek enfeksiyonu önlemeye yardımcı olan hücrelerle kaplıdır.

Sinüzit Nedenleri

Sinüzit nedenleri ; çok fazla mukus, dar sinüs kanallarının tıkanması ve burunun astarının şişmesi olarak olabilir. Bu, soğuk algınlığı sırasında meydana gelebilir. Alerjiye (örneğin, saman nezlesine) veya sinüslerin kaplamalarının tahriş olması (örneğin, bir yüzme havuzundaki klordan) da sinüzit nedenlerindendir. Bakteriler (mikroplar) sinüslerin içinde büyür, ağrıya, baş ağrısına ve bazen de ateşe neden olur. Sinüzit hepimizin karşılaşabileceği bir rahatsızlıktır. Sinüzit çeşitleri ; Akut (4 haftaya kadar sürer), Alt akut (4-12 hafta sürer), Kronik sinüzit (12 haftadan fazla süren ve aylar hatta yıllar boyunca devam eden) , Tekrarlayan (bir yıl içinde birkaç kez) olarak görülmektedir.

Akut sinüzit, sıklıkla soğuk algınlığı olarak başlar ve daha sonra bakteriyel bir enfeksiyona dönüşür. Alerjiler, burun sorunları ve bazı hastalıklar da akut ve kronik sinüzite neden olabilir.

Sinüzit Belirtileri

Sinüzit belirtileri ateş, halsizlik, yorgunluk, öksürük ve tıkanıklığı içerebilir. Boğazın arkasında, postnazal damla adı verilen mukus drenajı da olabilir.

Sinüzitin belirtileri şunlardır:

 • Tıkalı burun
 • Yüzün içindeki basınç hissi
 • Özellikle ileriye doğru yaslandığında yüz ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Üst çenede ağrıyan dişler
 • Burundan sarı veya yeşil renkli mukus
 • Yüzün şişmesi
 • Koku ve tat duyularının kaybı
 • Kalıcı öksürük
 • Sinüslerde ağrı
 • Ateş
 • Sürekli burun akıntısı
 • Yorgunluk
 • Ağız kokusu
 • Kanlanan ya da sulanan gözler
 • Gözlerde ağrı
 • Burun kanaması
 • Genel bir rahatsızlık ve huzursuzluk hissi

Sinüzit belirtileri 7 ila 10 günden daha uzun sürerse, 101.5 ° Fahrenheit’ten yüksek veya 38.6 ° Santigrad civarında bir ateş varsa, Reçetesiz (OTC) ilaçlar ile çözülmeyen kötü bir baş ağrısı varsa, Görme bozuklukları ya da göz çevresinde şişme varsa, Semptomlar bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotik aldıktan sonra devam ederse mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

sinüzit tedavisi

Sinüzit Nasıl Geçer

Sinüzit çoğu zaman bir hafta içinde geçer. Evde uygulayabileceğiniz takviye bazı basit uygulamalarla daha hızlı bir şekilde geçer. Sinüzit kronik, akut ya da alt akut şeklinde olduğunda mutlaka doktorunuzun uygun gördüğü sinüzit tedavisini uygulamalısınız.  Soğuk algınlığı semptomlarına yardımcı olan uygulamalar genellikle sinüzit geçmesi için yardımcı olmaz. Burun spreyleri, çok uzun süre kullanıldıklarında, daha da fazla şişmeye neden olabileceğinden, sorunu daha da kötüleştirebilir. Antibiyotikler genellikle sinüzit için reçete edilir. Çoğu insanda antibiyotiksiz olarak sinüzit bir hafta içinde geçer,  ancak etkili antibiyotikler kullanılırsa daha hızlı iyileşebilirler. (Bazı antibiyotikler diğerlerine göre sinüzit için çok daha yararlıdır).  Sinüzit oluştuğunda, tedavi edilebilir herhangi bir tetikleyici olup olmadığını görmek önemlidir. Örneğin, saman nezlesi veya diş hastalığının tedavi edilmesi gerekebilir ya da yüzme havuzlarından uzak durarak tahriş edicilerin önüne geçmek sinüzitin geçmesini sağlayabilir. Sinüzit nedenleri iyice araştırılarak uygun tedavinin uygulanması gerekir.

Sinüzit nasıl geçer sorusunun cevabı bu şekilde verilebilir. Sinüzit tedavisi için evde yapabileceğiniz uygulamalar ile sinüzit semptomlarını hafifletebilirsiniz.

Sinüzit nasıl geçer evde yapabilecekleriniz ;

 • Buhar soluma, belki birkaç damla okaliptüs yağı dahil
 • Burun Temizleme: Sinüs temizleme, sinüs durulama veya sinüs lavajı olarak da bilinir. Evde nazal pasajların tuzlu su veya tuzlu su çözeltisi ile durulanması ve temizlenmesi şeklinde uygulanır.
 • Sıcak kompres : Yüzün etkilenen bölgelerine nazikçe sıcak bir kompres uygulayarak şişlik ve rahatsızlık azaltılabilir.
 • Ağrı kesici : Reçetesiz ağrı kesiciler ağrı ve ateş belirtilerinin azalmasına yardımcı olabilir.
 • Buhar inhalasyonu : Sıcak ve nemli hava solumak tıkanıklıktan kurtarabilir. Evde, bir miktar sıcak su ile, muhtemelen bazı temel mentol veya okaliptüs yağı damlaları karıştırıldığında oluşan buhar, sinüslerin tıkanıklığının açılmasına yardımcı olabilir. Uçucu yağlar doğrudan uygulanmamalı veya yutulmamalıdır.
 • Dekonjestan tabletler ve spreyler : Spreyler şişmeyi azaltabilir ve sinüslerdeki biriken akıntının süzülmesini sağlayabilirler ancak hastalar 3 günden fazla sprey kullanmamalıdır.
 • Hidrasyon ve dinlenme : Düzenli olarak sıvı tüketmek ve aşırı yorgunluktan kaçınmak sinüzit nasıl geçer sorusunun cevaplarından biridir.

Evde sinüzit tedavisi

Akut veya kronik sinüzit problemleriniz varsa, geniz yolları veya sinüs iltihabı tedavisi için aşağıda verdiğimiz ipuçları ve evde uygulanabilen tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Bu yöntemler sorunu önlemenize, tedavi etmenize ve ortadan kaldırmanıza destek olacaktır. Bu tedavi yöntemleri ilaç tedavisine göre daha uzun sürede sonuç verir ama yine de doğal seçenekler sorunu kökünden tespit ederek çözer ve hastalığın tekrar gelişmesinin önlenmesini sağlar.

sinüzit evde tedavisi

Sağlıklı beslenme

Birçok alerji, iltihap, enfeksiyon ve hastalığın sebebi yetersiz beslenmedir ve beslenmenin iyileştirilmesi rahatsızlıkların giderilmesinde başrol oynar. Rafine şeker (hamur işi, pasta, alkolsüz içecek), doymuş yağ (hamburger ve sosisli sandviç), tuz (ekmekler ve işlenmiş gıdalar), konserve gıda içeren çok fazla ürün tüketmeniz sağlığınızı riske atacaktır. Sinüzit tedavisi için ve sinüziti önlemek için işlenmiş gıdalar yerine tam tahıl ürünlerini tercih edebilir, meyve sebze tüketebilir, yemeklerinizi kızartmadan pişirebilir (fırında veya buharda pişmiş) ve fast food restoranlarında yemek yemekten kaçınabilirsiniz.

C Vitamini

C vitamini soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara ve geniz yolları iltihabına, yani sinüzite yol açabilen virüs ve bakterilerin oluşmasının önler. Her sabah portakal suyu içmeyi alışkanlık haline getirerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Salatalarda limon (meyve sularınıza, smoothielere ve çaylara da tat verir) ve tatlı yerine mandalina, portakal veya greyfurt vb. gibi C vitamini yüksek gıdaların tüketimi daha faydalı olacaktır. İyi miktarda C vitamini aldığınızda bağışıklık sisteminiz güçlenirken, aynı zamanda vücudun pH seviyesi de dengelenir. Süt ürünleri, işlenmiş et ve şeker tüketmekten kaçınmayı deneyebilirsiniz.

Çevre – Ortam

Sinüzitten şikayetçi ya da sinüzite yatkın olanlar için tahriş edici bir ortam veya çevre  önerilmez. Aşağıdaki ortamlardan uzak durmanız sinüzit tedavisi için önerilir.

 • Sigara içilen ortamlar
 • Fabrikalar vb. toksik atıkların bulunduğu yerler
 • Çok güçlü kimyasal ürünlerle temizlik yapılan alanlar(yerler)
 • Şehir merkezi gibi çevre kirliliğinin çok yoğun olduğu ortamlar

Duygular

Sinüzitin sebepleri arasında duygusal dengesizliklerde yer alır. Gerilim, stres, yorgunluk, sinir, anksiyete ve depresyon hali sinüzit örneğine baktığımızda, bu rahatsızlığa yakalanma veya sinüzitin kronikleşme ihtimalini artırabilirler. Rahatlayın, endişelerinizi ve üzerinizde hissettiğiniz baskıları bir yana bırakın, daha sık tatile çıkın (veya şehir dışında en az bir gün geçirin), uykunuzu alın, küvet banyosu yapın (aynı zamanda geniz yollarınızın “rahatlamasına” yardımcı olur) ve papatya, ıhlamur gibi rahatlatan çaylar tüketin.

Sinüzit Tedavisi için ilaçlar

Sinüzit Tedavisi için takviye gıdalar

Sinüzit nedir, nasıl geçer ve tedavisi ile ilgili makalemizi sizlere sunduk. Umarım faydalı olur. Esen kalın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın