Stiderm Jel Nedir? Ne İçin Kullanılır? Kullanımı, Yan Etkileri

Stiderm jel nedir, ne için kullanılır

Stiderm Jel alerji nedeniyle ortaya çıkan semptomların ya da egzama, mantar gibi kaşıntılı ve iltihaplı hastalıkların tedavisinde doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilen bir kremdir. Lokal anestizi etkisine sahip jel deriye sürüldüğünde uyuşturucu, kaşıntı giderici, iltihap giderici ve alerji giderici etkiye sahiptir. Piyasada yer alan etkili ilaçlardan biri olan Stiderm jel hakkında bilgi edinmeden kullanılması yan etkiler görülmesine neden olabilir. Makalemiz ile Stiderm jel nedir, ne için kullanılır, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını bir araya getirdik. Öncelikle jel nedir, içeriğinde hangi maddeler var öğrenelim.

Stiderm Jel Nedir? İçeriği Hangi Maddelerden Oluşuyor?

Stiderm piyasada 30 gr ağırlığında aliminyum tüp içerisinde reçeteli satılan bir jeldir. Fiyat olarak uygun olan jel doktorlar tarafından hastalara sıklıkla önerilmektedir. İçeriğinde etken madde olarak Mepiramin Maleat, Lidokain hidroklorür, Dekspantenol yer alırken yardımcı madde olarak da Benzalkonyum klorür, mentol kristali, karbomer 980, disodyum EDTA, sodyum hidroksit ve saf su yer alır. Bu maddelere alerjiniz olması durumunda ilacı kullanmanız yan etkilere neden olabilir. Ayrıca bu maddeleri içeren başka ilaçlar kullanıyorsanız birlikte kullanımı aşırı doz sorunu oluşturur yan etkilere neden olabilir. Doktorunuza kullandığınız ilaçları ve sahip olduğunuz hastalıkları söylemeyi ihmal etmeyin. Stiderm nedir öğrendikten sonra biraz daha detaylı Stiderm jel ne için kullanılır öğrenelim.

Stiderm Ne İçin Kullanılır?

Stiderm jel alerjik vakalar sonucu ortaya çıkan kaşıntı, iltihap, kuruluk gibi semptomları tedavi etmek için kullanılır. Mantar hastalığı kaşıntılı bir belirtiye sahiptir, egzama iltihaplı ve kaşıntılı bir hastalıktır. Stiderm jel mantar ve egzama semptomlarını azaltır. Anestezik etkisi ile sürülen bölgede uyuşma sağlayarak acı, ağrı hissini yok eder. Güneş yanıkları, pişik, kurdeşen, böcek sokması ve birinci derece hafif yanıkların tedavisi için kullanılır. Bu sayılan rahatsızlıklar acı vericidir. Bu acı hissini azaltırken, bölgenin hücrelerinin yenilenmesini hızlandırarak bölgenin iyileşmesini sağlar. Stiderm ne için kullanılır öğrendiniz, jel nasıl kullanılır sorusunun cevabını merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Stiderm Nasıl Kullanılır?

Stiderm jeli 2 yaşından küçük çocukların doktor onayı olmadan kullanması önerilmez. Mutlaka her ilaçta olduğu gibi Stiderm jeli de doktor kontrolü olmadan kullanmayın. İlacı kullanmadan önce mutlaka en güncel prospektüs bilgisini okumalısınız. Stiderm içeriğinde bulunan etken ve yardımcı maddelere alerjiniz varsa kullanmayın. İlaçla birlikte sahip olduğunuz hastalıklar ya da kullandığınız ilaçlar etkileşim gösterebilir. Mutlaka prospektüs bilgilerini kontrol edin ve böyle bir durum söz konusu ise ilacı kullanmayın. Stiderm Prospektüs Bilgileri

Nasıl Kullanılır?

Sitiderm aç ya da tok karna kullanılabilen bir jeldir. Kullanımı;

*Sürülecek bölge temizlenir. Ardından ince bir tabaka halinde bölgeye ovularak sürülür. Kullanımı basit olan bu jel günde bir kaç kez kullanılabilir. Kaşıntı, acıyı azaltmak için uyuşturucu etkisi için en az miktarda kullanmalısınız. Tavsiye edilen en fazla 3 kez sürülmesidir. 7 günden uzun süre boyunca doktorunuz aksini belirtmedikçe kullanmanız tavsiye edilmez.

* Açık yara üzerine sürmeyin. İltihaplı deri hastalığı ile enfekte olmuş yaralara sürmeyin. İltihaplı deri enfeksiyonu, bulaşıcı hastalık varsa kullanmayın. Geniş vücut yüzeylerine sürülmesi önerilmeyen Stiderm jel göz ve ıslak dokularla(burun, kulak ve ağız içi) temas ettirilmemelidir. Etmesi durumunda bol su ile temizlenmelidir.

*7 gün kullanım sonrası etkisini görmezseniz kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Sıkça bahsettiğimiz görülme ihtimali olan Stiderm jel yan etkileri nelerdir?

Stiderm Jel Yan Etkileri Nelerdir?

Stiderm yan etkileri az olan bir jeldir. Yanlış kullanım ve alerjik nedenlerle yan etkiler görülebilir. Doktorunuzun belirttiği şekilde kullanmaya özen gösterin.

Yan etkileri ;

  1. İlacın kullanımına bağlı yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiş olmakla beraber olağan dışı bir etki hissederseniz kullanımı bırakın ve doktorunuza bildirin. Bu olağan dışı etkiler; karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ve benzeri durumlar şeklinde gelişebilir.

Stiderm Jel Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Stiderm sivilce için kullanılır mı?

Cevap ; Stiderm sivilce için iltihaplı olması durumunda kullanılabilir ancak doktorunuza danışarak kullanmanız gerekir.

Soru; Stiderm pişik için kullanılır mı?

Cevap ; Pişik için kullanılabilir. Kullanım ile birlikte pişik ile ortaya çıkan acı hissini yok eder. Bölgenin tedavi sürecini rahatlatır.

Soru; Stiderm vajinaya sürülür mü?

Cevap; Vajina iç kısmına yani mukoza kısmına temas ettirmeden harici kısma sürülür. Uzun süreli kullanım ve geniş alana sürülmesi önerilmez.

Soru; Stiderm su çiçeği için kullanılır mı?

Cevap; Suçiçeği gibi bulaşıcı hastalıkların tedavisinde doktor belirtmedikçe kullanılmamalıdır.

Soru; Stiderm Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılabilir mi?

Cevap; Hamilelikte, emzirme döneminde ve 2 yaş altı çocuklarda kullanılıp kullanılmayacağına doktor karar verir. Bu konularda herhangi bir çalışma yapılmadığından kesin bilgi verilemez.

Soru; Stiderm Jel kullananlar ne diyor?

Cevap; İlaçlar kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir. Stiderm kullananlar olumlu dönüşler sağlasa da bu sizde yaratacağı etki ile alakalı bir yargı oluşturmaz. Jeli doktorunuzdan talep edin, uygun görmesi halinde reçete eder. Kullanır sonucunu görür ve Stiderm kullananlar arasında yer alabilirsiniz.

Soru; Stiderm jel ne işe yarar?

Cevap; Ne için kullanılır bölümüne bakınız.

Soru; Stiderm jel fiyat ne kadar?

Cevap;

En Yüksek15.79 TL
En Düşük12.81 TL
Ortalama14.93 TL

Makalemiz ile Stiderm jel nedir, ne için kullanılır, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*