Tantum Jel Nedir, Ne İçin Kullanılır, Yan Etkileri

Tantum Jel

Tantum jel, eklem ağrıları, kas ağrıları tedavisinde kullanılan ve ağrıyı gideren etkili bir kremdir. Tantum jel içerisinde 50 g jel içinde 2,5 g benzidamin HCl etken madde bulunur. Ayrıca içerisinde izopropil alkol, gliserin, hidroksi etil selüloz, lavanta esansı ve demineralize su yardımcı maddeler içerir. İçeriğindeki etken ve yardımcı maddeler ile Tantum jel kas ağrıları, eklem ağrıları ve doku zedelenmeleri gibi fiziki rahatsızlıklarda etki sağlar. 50 mg tüp ambalaj ile satılmaktadır.

Bu makale ile tantum jel nedir, ne için kullanılır, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının yanında merak edilen soruları ve tantum jel kullananlar ne diyor bulabileceksiniz. İyi okumalar.

Önce Tantum Jel Nedir Ne İçin Kullanılır sorusunun cevabını verelim.

Tantum Jel nedir, ne için kullanılır

Tantum jel, yangı önleyici etkisine bağlı olarak ağrı kesici özelliklere sahip bir non-steroid antiinflamatuvar ilaçtır.  Renksiz, berrak jel olan tantum  kolay yayılır ve lavanta kokusuna sahiptir. 50 mg tüp ambalajlarda satılmaktadır. Muhtelif sebeplerle (cerrahi, travmatik, fizik vs.) meydana gelen yumuşak doku zedelenmelerine bağlı lokal ödem (vücutta sıvı birikimi), yangı, kas ağrıları ve eklem ağrıları tedavisinin yanında aşağıdaki rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır;

Tantum ne için kullanılır;

  • Bursit (eklem keselerinin yangısı),
  • Tendinit (kasları kemiğe bağlayan yapılar olan tendonların yangısı),
  • Kas ağrısı,
  • Sırt ve bel ağrısı,
  • Burkulma,
  • Ezik,
  • Kas gerilmesi vs.

Peki tantum jel nasıl kullanılır ;

Tantum Jel nasıl kullanılır

Tantum jel kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Hiçbir ilaç doktor ya da eczacı tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Tedavi esnasında doktorunuzdan tantum jel talep edebilirsiniz, uygun olması halinde gerekeni doktorunuz yapacaktır. İçeriğinde bulunan maddelere alerjiniz varsa kullanmayın, kullanmanız halinde tantum jel yan etkileri ile karşılaşma ihtimalinizi arttırırsınız.

Tantum jel nasıl kullanılır ;

Tantum, hasta bölgeye veya civarına hafif ovarak günde 2-3 kez sürülerek kullanılır. 1 seferde sürülecek jel miktarı 35 mm-85 mm (1-2 g) uzunluğunda olmalıdır. Tedavi süresi cerrahi travmalarda 3-5 gün, diğer travmatik durumlarda 5-7 olarak standart görülse de doktorunuz sizin tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir.

Kullanmadan önce dikkat edin ;

İçeriğindeki maddelere alerjiniz varsa kullanmayın. Doktorunuzun belirttiği dozu aşmayın. Açık yaralar üzerinde kullanılmaz. Uzun süreli kullanım cildi hassaslaştırır, zarar verir. Gözlerden, ağız ve burun içinden uzak tutunuz. Tantum fayda sağlaması için uygun dozda kullanmalısınız. Doz aşımı durumunda ya da olumsuz bir etki ile karşılaşıldığında / hissedildiğinde jeli kullanmayı bırakarak doktorunuza mutlaka bilgi verin.

Tantum jel hamilelikte kullanılması önerilmemektedir. Tantum jel emzirme döneminde kullanılması önerilmemektedir. Tantum çocuklarda ve yaşlılarda da aynı dozda kullanılabilir. 6 yaş ve üzeri kullanıma uygundur ancak doktor kontrolünde ve tavsiyesiyle olmalıdır.

Tantum jel yan etkileri nelerdir sorusuna geçelim şimdi de. Doz aşımı veya alerji olması halinde yan etkiler görülmektedir.

Tantum jel yan etkileri

Tüm ilaçlar gibi, Tantum içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler gösterebilir. Tantum jel yan etkileri nadiren görülmektedir.
Seyrek olarak görülen yan etkiler:

• Cilt tahrişine bağlı kaşıntı
• Kızarıklık
• Deride içi sıvı dolu kabarcıklar
• Işığa karşı duyarlılık reaksiyonları

Tantum jel yan etkileri ilaç kullanımı kesilince kaybolmaktadır.

Tantum Soru Cevap

Tantum jel hamileler kullanabilir mi

Tantum jel hamilelikte kullanılması önerilmez. Jel kullanımı esnasında hamile olduğunuzu öğrenirseniz ilaç kullanımını kesin ve mutlaka doktorunuza bildirin. Tantum jel hamileler kullanabilir mi sorusunun cevabı hayır.

Tantum jel boyun ağrısı için iyi gelir mi

Tantum jel boyun ağrısı için iyi gelen bir kremdir. Tantum jel boyun ağrısı, eklem ağrısı gibi ödem sonucu oluşan ağrıları giderir.

Tantum jel sivilce için kullanılır mı

Tantum jel sivilce için kullanılmaz. Tantum jel sivilce tedavisinde kullanılmaz ama sitemizdeki sivilce tedavisi kategorimize göz atabilirsiniz.

Tantum jel fiyat ne kadar

Tantum jel fiyat reçete ile satılır, fiyat 13,92 Tl. dir. 22.09.2018 fiyat

Tantum jel kullanıcı yorumları

Tantum jel kullanıcı yorumları genelde olumlu yöndedir. Tantum jel kullananlar sosyal medya, forum siteleri gibi portallar da genelde  tantum jel kullanımının ağrıları azalttığını, ödemi giderdiğini ve rahatlattığını belirtmektedirler. Tantum jel kullananlar doz aşımında ve uzun süreli kullanımlarda bazı rahatsızlıklar oluşturduğunu ve kullanım talimatlarına uyulması gerektiğini belirtmektedirler.

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir ?

Eklem ağrılarına Tantum gibi kremler, kas gevşeticiler fayda sağlarken ayrıca ev yapımı çareler de kullanabilirsiniz. Evde ağrı kesici nasıl yapılır;

Ağrı kesici tarifi ;

Biberiye

Biberiye, mutfağımızda yer alan yemeklere aroma katmak için kullandığımız bir baharattır. Biberiye eğer istersek bizim için doğal bir kas gevşetici görevi görebilir. Nasıl mı, biberiye eklenmiş su ile banyo yapmanız adet kramplarını ve kas spazmlarını rahatlatır. Eklem ağrılarınız için biberiye yağı ile masaj yapabilirsiniz. Sıcak kompres haline getirerek ağrılı ve iltihaplı artritin belirtilerini hafifletebilirsiniz.

Kedi otu

Kedi otu, yüzyıllardır boyundaki gerilmeleri rahatlatmak için kullanılan bir ottur. Sakinleştirici etkiye sahip olan kendi otu anksiyete ve uyku sorunlarını kontrol altına almanızı sağlar.

Kedi otunu demleyerek çay olarak tüketebilirsiniz. Keskin kokusu nedeniyle herkes içemeyebilir. Demleme çay olarak içmek istemezseniz sağlık ürünleri satılan dükkanlardan hap şeklinde satın alarak kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda da Tantum ile ilgili bilgilendirmelerde bulunduk. Ağrı kesici, kas gevşetici olarak önerilerimizi de sizler için yazımızın sonuna ek yaptık Umarım faydalı olur. Esen kalın..