Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

tırnak mantarına ne iyi gelir

Tırnak mantarına ne iyi gelir sorusunun cevabını merak ediyorsunuz ama öncelikle dilerseniz tırnak mantarı nedir, neden olur kısaca bir öğrenelim.

Tırnak mantarı (Kalınlaşmış mantarlı tırnak) diğer bir adı ile onikomikos halk arasında çok fazla görünen bir tırnak rahatsızlığıdır. 3 farklı mantarın etkeni olan küfler, dermotofitler, mayaların tırnak dokusu üzerine yerleşmiş halidir. Mantarın tırnak üzerine yerleşmesi haliyle tırnak dokusunda kalınlaşma, şekil bozuklukları, renk değişimi ve kırılmalar ortaya çıkar. Önlem alınmadığında veya önüne geçilmez ise hızla yayılım gösterir. Tırnak mantarı neden olur öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu makale ile tırnak mantarı neden olur, tırnak mantarına ne iyi gelir, nasıl geçer sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Tırnak mantarı neden olur?

Genellikle 2 tür mantarın neden olduğu bu hastalıkta ki mantar tiplerinden 1.si Onikomikoz; enfeksiyonun oluşturulduğu durumun bilimsel adı olarak bilinir. Candida ise tırnakları etkileyen en yaygın mantar tipidir. Renk kaybına yol açar ve tırnak kalınlığını arttırır. Çok ilerlemedikçe fark edilmesi oldukça güçtür.

Tırnak mantarı kişiyi oldukça rahatsız eden ve tedavisi zor bir cilt hastalığıdır. Tırnakta meydana gelen mantarlar genellikle çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar ve gelişir. Çevresel faktörlerde kişilere göre farklılık göstermektedir. Tırnak mantarlarında en önemli etkenler ayakları nemli bırakmak, hijyene önem vermemek, tırnak mantarı olan bir başkasının ayakkabısını veya tırnak makasını kullanmaktır. Tırnak mantarı nedir, neden olur artık biliyoruz, peki tırnak mantarı tedavisi nasıl olur?

Tırnak mantarı tedavisi nasıl olur? Tırnak mantarı nasıl geçer?

Tırnak mantarı üzerindeki en etkili tedavi müdahale podolog tarafından uygulanan küretaj işlemidir. Bu işlem ile birlikte tırnağa yayılmış mantarlı dokular uygun frez başlıkları ile aylık priyodlarla güzelce temizlenir. Çok ilerlemiş durumlarda gerek görülür ise doktor kontrolünde anti-fungal ilaç ile iyileşme süreci hızlandırılabilir. Eğer mantara bağlı tırnak üzerinde batıklar var ise podolog sayesinde enfeksiyon safhasına ulaşması engellenebilir. İşlem yapılmadan önce tırnak yüzeyine uygulanan ilaçlar canlılığını yitirmiş tırnak dokusu üzerinden canlı dokuya ulaşılamayacağı için öncesinde mutlaka bakım yapılmalıdır. Bu yüzden tedaviye başlamadan önce podologlar tarafından mutlaka medikal bakım yapılmalıdır. Medikal bakım yapılmadan lokal ilaçlar kullanılmaya başlanılmamalıdır.

Dilerseniz tırnak mantarına ne iyi gelir bir de birlikte bakalım:

Tırnak mantarına ne iyi gelir? Doğal Tedavi Yöntemleri

Tırnak mantarına iyi gelen doğal tedavi yöntemlerini uygulayarak çözüm bulabilirsiniz. Ama tırnak çok kalınlaşmış ise mutlaka doktora görünün.

**Tırnak mantarına epsom tuzu iyi gelir.

Epsom Tuzu: Çok yaygın bilinmemekle beraber epson tuzu tırnak mantarında oldukça etkili bir yöntemdir. Epson tuzu ve bir miktar suyu karıştırarak bir süre dinlendirdikten sonra, ayaklarımızı karışımın içerisine bırakarak yarım saat bekleriz. Ardından ayaklarımızı çıkartarak iyice durulayıp kurularız. Bu karışımı günde en fazla 3 defa uygulamak makbuldür.

tırnak mantarı doğal tedavi

Tırnak mantarına ne iyi gelir?

**Tırnak mantarına sirke ve sarımsak kürü iyi gelir.

Beyaz Sirke ve Sarımsak: Sarımsağın antibiyotik etkisini sanırım bilmeyen yoktur. Bu sebep ile tırnak mantarında oldukça faydalı bir tedavi aracı olarak kullanılır. Yapmamız gereken 2 adet sarımsağı iyice ezerek 2 yemek kaşığı beyaz sirke ile iyice harmanlamaktır. Hazırlanmış olan karışımı tırnaklarımıza sürüp bir bez yardımı ile kapatmalıyız. Bir süre bekledikten sonra ayaklarımızı bol su ile yıkamalıyız. Tırnağımız kendisini yenilesiye kadar bu karışımı uygulamaya devam edebiliriz.

limonun-faydalari

**Tırnak mantarına limon yöntemi iyi gelir.

Limon Yöntemi: Ayak tırnaklarımızdaki enfeksiyonu ve bakterileri öldürmek için, bir saat boyunca tırnaklarımızın üzerine dilimlenmiş olan limonları yerleştirerek beklemeliyiz. Limon içerisindeki asidik yapı sayesinde mantara neden olan bakterilerin kısa süre içerisinde yok olmasını sağlayacaktır.

Tırnak mantarına ne iyi gelir?

**Tırnak mantarına Elma sirkesi ve karbonat iyi gelir.

Elma  Sirkesi ve Karbonat: Elma sirkesi ve karbonat, tırnak yapısını etkileyen mantarlardan kurtulmak için oldukça etkili bir yoldur. Bu yöntem mikro organizmaların büyümesini ve çoğalmasını durdurur, tırnağın güçsüzleşmesini engeller. Elma sirkesi malik asit ve asetik asit içerir. İkisi de mantar enfeksiyonlarının oluşmasını engelleyen alkali maddelerdir. Düzenli olarak kullanıldığında mantarların üremek için ihtiyaç duyduğu enfeksiyonları yok eder. Ayrıca yüksek miktarda vitamin, lif, bioflavonoid içerir. Bu sebep ile tek yapmamız gereken elma sirkesi ile karbonatı karıştırıp, enfeksiyonlu olan tırnaklarımıza uygulamaktır.

tırnak mantarı çay ağacı yağı

Tırnak mantarına ne iyi gelir?

**Tırnak mantarına esansiyel çay ağacı yağı iyi gelmektedir.

Esansiyel Çay Ağacı Yağı: Mantar karşıtı ve anti bakteriyel özellikleri ile bilinen esansiyel çay ağacı yağı, el ve ayak tırnaklarında oluşan mantarlar için mükemmel bir çözümdür. Esansiyel çay ağacı yağı enfeksiyon bulunan tırnakların görünümünde birkaç gün içerisinde değişiklik gösterir. Bu sebep ile piyasada bulunan diğer mantar ürünlerinden çok daha etkilidir. Yapmamız gereken mantardan etkilenen tırnağımıza 3 damla bu yağdan uygulamak ve emilene kadar masaj yaparak ovalamak. Bu işlemi enfeksiyon ortadan kalkana kadar günde en fazla 2 kez tekrarlayabiliriz.

Tırnak mantarına ne iyi gelir?

**Tırnak mantarına kesin çözümlerden biri de kekik yağıdır.

Kekik Yağı: Kekik yağının içerisinde bulunan onikomikozu mantar karşıtı özelliklere sahiptir. Kekik yağı sayesinde tırnaklarımız yenilenip sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır. Nasıl uygulamalıyız: Tırnağımızın üzerine 2-3 damla kekik yağını sürerek, tırnağımız yağı tamamen emene kadar bu bölgeye masaj yapmalıyız. Ardından ise ayaklarımızı kurumaya bırakmalıyız. Bu uygulamayı günde en fazla 2 kez yapmalıyız.

Tırnak mantarına ne iyi gelir?

tırnak mantarı vicks

Tırnak mantarı Vicks ile geçer mi?

Vicks VapoRub solunum sistemi sorunlarını gidermek için kullanılan bir kremdir ve hemen hemen herkesin evinde bulunur. Bu krem aslında antimikrobiyotik özelliğe sahiptir ve tırnak mantarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Tırnak mantarı vicks ile tedavi edilebilir.

Malzemeler

  • Vicks VapoRub
  • 1 adet bandaj

Nasıl uygulanır?

  • Vicks VapoRub’ı etkili tırnağa uygulayın ve bandajla kapatın.
  • Her 6 saatte yeniden VapoRub uygulayıp yine kapatın.
  • Sonuçları görene kadar tekrar edin.

Tırnak mantarı cilası ya da kalemi işe yarar mı?

Piyasada satılan birçok tırnak mantarı kalemi tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Tırnak mantarı giderici kalemler mantar çok gelişmeden, tırnak kalınlaşmadan işe yarayabilir. Tırnak mantarı cilası tedavi amaçlı işe yarayan bir yöntemdir. Uzun süreli kullanım ile tedavi mümkün olabilir. Doktor tedavisi ile tırnak mantarına iyi gelen krem veya ilaçlara ulaşabilirsiniz.

Tırnak mantarına iyi gelen kremler, ilaçlar nelerdir?

Tırnak mantarı oluşumu ile birlikte doktorlar tedavi esnasında sizlere tırnak mantarına iyi gelen krem ya da ilaç reçete edebilir. Piyasada bulunan ve etkili görülen kremler ve ilaçlar ise ;

*Excilor krem

*Nibulen Tırnak Cilası

*Terminus krem

*Sholl Tırnak Cilası

*Terbisil tablet

*Tırnak mantarı vics

Makalemiz ile sizlere tırnak mantarı neden olur, tedavisi nasıl olmalıdır ve tırnak mantarına ne iyi gelir sorularının cevaplarını sizlere sunduk. Tırnak mantarı nasıl geçer doğal yöntemleri de paylaştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

                                                                                                                              HANDE ŞAHBAZ YURTSEVEN

Tırnak mantarına ne iyi gelir?