Travocort Krem Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri

travocort krem nedir, ne işe yarar

Travocort Krem mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir kremdir. Özellikle ellerde, parmak aralarında, kasık ve genital bölgelerde oluşan yüzeysel mantar tedavisi için kullanılır.

Cilt Mantarı, aslında deri yüzeyinde oluşan kaşıntılı bir cilt problemidir. Mantar enfeksiyonunu kapma açısından risk altında bulunan bölgeler , vücudunuzun nemli olan bölümleridir. Bunun nedeni mantarın gelişmesi için neme ihtiyaç duymasıdır. Bu bölümler genelde ayak parmaklarının arası, göğüslerin altındaki bölge, genital bölge (vajina bölgesi dahil) ve cilt katlarının arası olarak görülmektedir. Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde mantar oluştuğunda kaşıntı, görüntü, cildin pul pul dökülmesi ve çatlaklar ortaya çıkar. Mantar gerçekten rahatsız edici bir cilt problemidir.

Mantar enfeksiyonu bulaşıcı bir hastalıktır. Mantar probleminden korunmak için umumi kullanıma açık yerlerde daha az bulunmaya çalışmalısınız. Eğer umumi soyunma odalarını, duşları veya havuzları kullanıyorsanız, terlik giymeye özen gösterin. Soyunma odalarında bulunan havluları veya fırçaları da asla tercih etmeyin, kullanmayın. Cildinizi temiz ve kuru tutmanızda mantar enfeksiyonuna yakalanma ihtimalinizi düşürür. Kısaca mantar nedir, nasıl oluşur ve mantar enfeksiyonundan korunmak için yapmanız gerekenlerden bahsettik. Şimdi asıl mevzuya gelelim.

İşte bu makale ile sizlere Travocort krem nedir, ne işe yarar, cilde faydası nedir ve nasıl kullanılır sorularının cevaplarını vereceğiz. Makale sonunda Travacort krem ile ilgili merak edilen soruların cevaplarını da bulabilirsiniz. Haydi başlayalım..

Travocort Krem Nedir, Ne İşe Yarar

Travocort krem ağır iltihabi veya egzama ile birlikte seyreden derinin yüzeyinde oluşan mantar enfeksiyonlarının başlangıç ve ara tedavisi için kullanılan bir kremdir. 15 gr’lık büyüklükte ambalaj ile satılan Travacort mantar kremi içerisinde etkin madde olarak 10 mg (% 1) izokonazol nitrat ve 1 mg (% 0,1) diflukortolon valerat bulunur. Bu maddelerden İzokonazol nitrat; derinin yüzeysel mantar hastalıklarının tedavisi için fayda sağlar. Birçok mikroba karşı etkilidir; dermofitlere, mayalara, maya benzeri mantarlara küflere ayrıca kırmızı, kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı bir deri hastalığı olan Erythrasma’ya sebep olan organizmalara karşı güçlü ve etkili bir maddedir. Bir diğer madde Diflukortolan valerat ise derinin iltihabi ve alerjik durumlarında iltihabı önler ve kaşıntı, yanma, sızı gibi cilt problemlerini giderir.

Travocort Krem Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır

Travocort Mantar Kremi , Mikrobiyal enfeksiyonlar, Enflamasyon ve diğer hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Travocort Krem ne için kullanılır

 • Mikrobiyel enfeksiyonlara karşı antimikrobiyel özelliğe sahiptir.
 • Mantar enfeksiyonu ile ciltte oluşan iltihabı azaltır.
 • Mantarın yayılmasını önler.
 • Kaşıntıyı azaltır, kan damarlarını büzer.
 • El mantarı, ayak mantarı ve tırmak mantarı tedavisinde etkili bir kremdir.
 • Kasık, uyluk ve kalçada meydana gelen kaşıntı ve kahverengi ya da kırmızı lekeleri yok eder.
 • Hafif pullanma görünümünün meydana geldiği durumda kullanılması, kısa sürede mantar ya da benzeri bakterilerin ciltten arınmasını sağlayarak hastalığın oluşmasını önler.

Travocort Krem Cilde Faydaları Nelerdir

 • Ciltte bakteri ve mantarın ilerlemesini önler. Mantarın en önemli semptomlarından ; kaşıntı, yanma hissini yok eder. Ciltte gelişebilen deri soyulmasını önler.
 • Damarları büzdüğü için ağrılı egzama gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir ve ağrıyı yok eder.
 • Çeşitli kimyasalların deri üzerindeki etkisini azaltma özelliği olan Travacort krem kaşıntıya bağlı tahriş, kızarıklık, deri dökülmesi sorunlarını önler, azaltır, tedavi eder.

Şimdi Travocort Krem Nasıl Kullanılır merak ediyorsanız makalemize devam edelim.

Editör Önerisi ;

travocort mantar kremi

Travocort krem nasıl kullanılır

Travocort krem nasıl kullanılır sorusunun cevabına geçmeden önce uyaralım; hiçbir krem ya da ilacı doktor önerisi olmadan kullanmayın. İçerdiği etken maddelere alerjiniz varsa ve aşırı doz kullanımı olursa yan etkilerin görülme ihtimali artar. Ayrıca Travocort mantar kremi farklı cilt rahatsızlıklarına(Tedavi alanında tüberküloz (verem) veya frengi (sifiliz), virüs hastalıkları (örneğin su çiçeği/varicella, herpes zoster), gül hastalığı (rozacea), ağız civarında dermatit, veya aşı sonrası görülen deri reaksiyonları gibi) sahip olmanız durumunda kullanılmamalıdır. 2 yaş altı çocuklarda kullanılması önerilmez. Çocuklarda kullanımına da doktorunuzun karar vermesi gerekir. Travocort mantar kremi hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılmasına doktorunuz karar verecektir.

 • Travocort mantar kremi daima doktorunuz veya eczacınızın size söylediği gibi kullanın. Travocort mantar kremini 2 haftadan fazla kullanmanız önerilmez.
 • Travocort kremi uygulamadan önce ve uyguladıktan sonra ellerinizi yıkayınız.
 • Travocort krem cildin hastalıklı bölgelerine günde iki kez nohut tanesi büyüklüğünde ovalayarak uygulanmalıdır. Uygulama sonrası derinin hava ile teması kesilmemelidir yani üzeri örtülmemelidir. Kremin iyice emilmesi için 1 saat beklenmesi gerekir.
 • Cilt koşulları düzeldiğinde Travocort kremi kullanmayı bırakın. Genel olarak, tedavi süresi 2 haftayı geçmemelidir. Gerekirse, doktorunuz daha sonra bir glukokortikoid içermeyen mantar önleyici preparat ile bir takip tedavisi reçete edebilir. Bu özellikle Travocort krem kasık veya genital bölgeye uygulanırsa geçerlidir.
 • Travocort krem ile mantar tedavisi başarı sağlamak için düzenli hijyen önlemleri gereklidir.

Travocort Krem Yan Etkileri

Tıpkı tüm ilaçlar gibi, Travocort krem de yan etkilere neden olabilir; Aşağıdaki yan etkiler klinik çalışmalarda ortaya çıkmıştır, sıklıklarına göre listelenmiştir:

 • Uygulama bölgesinde ciltte tahriş veya yanma hissi
 • Uygulama yerinde kızarıklık (kızarıklık) veya kuruluk R çatlakları (cilt striaları)
 • Uygulama yerinde kaşıntı (kaşıntı) veya kabarcıklar (veziküller)
 • Cildin (deri atrofisi) incelmesi, kıl foliküllerinin (folikülit) uyarılmasında, artmış vücut kılı büyümesinde (hipertrikoz), deride küçük süper kan damarlarının genişlemesinde (telanjiektazi), ağız çevresindeki deride (perioral dermatit) Travocort’un bileşenlerinden cilt renginde, sivilce ve / veya alerjik cilt reaksiyonlarında değişiklikler. Travocort’un bileşenleri vücuttan deri yoluyla emildiğinden, vücudun diğer kısımlarına (sistemik etkiler) daha fazla yan etki meydana gelebilir.
 • Burada listelenen Travocort yan etkileri ile karşılaşırsanız kremi kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Travocort krem soru cevap

Travocort krem yüze sürülür mü?

Travocort krem yüze sürülebilir. Ancak göze temas ettirilmemelidir.

Travocort krem kortizonlu mu ?

Travocort krem kortizon içermeyen bir kremdir.

Travocort krem makkatta kullanılır mı?

Travocort krem makkatta kullanılabilir ancak kesin kullanım için doktorunuza danışmalısınız. Makatta kaşıntı oluşması mantar kaynaklı ise kullanılabilir ancak makatta kaşıntı oluşmasının nedenleri başka rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Mutlaka doktora görünmelisiniz, en uygun tedaviyi doktorunuz size önerecektir.

Travocort krem bebeklerde bez bölgesine sürülebilir mi
Travocort krem bebeklerde bez bölgesine sürülmesi doktor önerisine bağlıdır. Ancak dar uygulama sonrasında bebeğe bez takılmamalı ve dar kıyafetler giydirilmemesi gerekir.

Travocort krem etkisi ne zaman görülür ?
Travocort mantar kremi etkisini ilk kullanımdan itibaren hemen göstermeye başlar ancak 2 haftadan fazla kullanılmamalıdır. Travocort kremin tedavide başarılı olması için hijyen koşullarına da dikkat edilmelidir. ( Günlük çorap değiştirmek, sorunlu bölgenin sık sık yıkanması ve yıkama sonrası kurulanması vb.)

Travocort krem tırnaklara sürülür mü ?
Travocort krem tırnak mantarının tedavisi için de kullanılır. Tırnaklara sürülmesinde bir mani durum yoktur.

Travocort kremi devlet karşılıyor mu ?
Kremin reçete edilmesi halinde devlet fiyatın bir kısmını karşılamaktadır.

Travocort krem sivilceye iyi gelir mi?

Travocort krem mantar problemlerinden kaynaklı iltihap ve kaşıntıyı azaltmak veya yok etmek için kullanılır. Sivilceye iyi gelir mi sorusunun cevabı sadece iltihaplı sivilcelerin iltihaplarını yok edebilir ancak kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Travocort krem kullananlar ne diyor?

Travocort krem kullananlar genel olarak kremin faydalarından veya zararlarından bahsedebilir. En doğru yorumu siz kendiniz deneyerek oluşturabilirsiniz çünkü ilaçlar kişilerin sağlık durumlarına, kullanıma veya cilt tipine göre değişiklikler gösterebilir. Doktorunuzdan Travocort krem talep edin ve uygun görürse deneyin. Travocort krem kullananlar olarak yorumlarınızı bizlerle paylaşın.

Travocort krem prospektüs bilgileri neler içerir?

Travocort krem prospektüs bilgilerini kremi kullanmadan önce okumanızda yarar var. Bunu her ilaç için alışkanlık etmelisiniz. Prospektüs bilgileri en güncel bilgileri içermektedir.

Travocort krem reçetesiz satılır mı

Travocort krem reçetesiz satılmamaktadır.

Travocort krem fiyatı

Travocort krem fiyatı 14 ila 20 tl arasında değişmektedir.

Makalemiz ile Travacort mantar kremi nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevapları yanında merak edilen diğer sorulara da cevaplar hazırladık. Umarım faydalı olur. Esen kalın