Uçuğa Ne İyi Gelir? Uçuk Tedavisi İçin Bitkisel Yöntemler?

uçuğa ne iyi gelir

Uçuk, herpes simpleks virüsünün yol açtığı vücudun hemen her yerinde gelişebilecek daha çok dudak bölgesinde karşımıza çıkan, su dolu kabarcıklardır. Daha sonrasında kabuklu bir yara oluşumu ile devam eden bir enfeksiyondur. Herpes simpleks yani uçuk dünyada oldukça yaygın olarak görülür. En sık enfeksiyon yapan virüslerden birisidir. Uçuk neden çıkar, dudak uçuğu tedavisi için yazımızı okuyabilirsiniz. Uçuğa ne iyi gelir, nasıl geçer soruları internet ortamında sıklıkla merak edilmektedir.

Merak edilmesi normal çünkü uçuk sadece görüntü olarak rahatsız edici değil aynı zamanda acı verici ve ciddi bir hastalığın işareti olabilir. Dudakta uçuk çıkması kişiyi hem görüntü olarak hem de yemek yemeyi zorlaştıracak derecede rahatsız eder. Günlük yaşantı da kişiye oldukça rahatsızlık veren bir durum olan uçuk için çözüm önerilerine dilerseniz bir de birlikte bakalım: Uçuğa ne iyi gelir, uçuk tedavisi için bitkisel yöntemler nelerdir sorularının cevaplarını vermeye başlayalım.

Uçuğa Ne İyi Gelir?

*El Temizleyici Jeller uçuğa iyi gelir.

El temizleyicileri uçuk ve soğuk yara gibi durumlara yol açan virüslere karşı oldukça etkilidir. Onlarla savaşarak yok etmeye yardımcı olur. İyi bir dezenfektandır. Aynı zamanda kurur ve yaraları hızla iyileştirici etkiye sahiptir.

Nasıl kullanılır?

Bir miktar pamuğa el temizleme jelini dökelim. Doğrudan uçuğun bulunduğu bölgeye uygulayarak bir müddet bekletelim. Günde en az iki kez enfekteli bölgeye uygulayabilirsiniz. El temizleyici jeller uçuğa iyi gelir çünkü içerisinde antimikrobiyal bileşenler içerir.

çay ağacı yağı uçuğa iyi gelir.

Uçuğa ne iyi gelir bitkisel yöntemler

*Çay Ağacı Yağı uçuğa iyi gelir.

Çay ağacı yağı antiseptik, antifungal ve antibiyotik özelliklerine sahiptir. Bu nedenle uçuğun kısa süre içerisinde iyileşmesine oldukça faydası olmaktadır. Çay ağacı yağı uçuk tedavisi için nasıl kullanılır;

Çay ağacı yağını çubuk pamuğun üzerine dökerek uçuk olan bölgeye uygulayınız. Yağın buharlaşmasını bekleyiniz bu yağı günde en fazla iki kez uygulayabilirsiniz. Uçuğa iyi gelen bitkisel yöntemlerden biri olan çay ağacı yağı ile ilgili daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

*Aseton yöntemi ile uçuk tedavisi etkili sonuçlar gösterir.

Asetonun tırnaktaki ojeyi çıkartmanın dışında uçuk tedavisinde de oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Uçuk tedavisi için aseton nasıl kullanılır derseniz;

Pamuğu asetonun içerisine batırıp cildimize temas ettirmeden direk yaranın üzerine uygulamalıyız. Bu tedaviyi yara geçene kadar günde en fazla 2 kez uygulayabiliriz.

elma sirkesi uçuğa iyi gelir

Uçuğa ne iyi gelir bitkisel yöntemler

*Elma sirkesi uçuğa iyi gelir.

Elma sirkesi (ACV), uçuk için aslında bilinen en eski ve en etkili yöntem olarak bilinmektedir. Antibakteriyel, antiseptik ve iyileştirici özellikleri sayesinde yaralara neden olan virüslerin öldürülmesinde oldukça etkili olabilir aynı zamanda uçukta bulunan yaranın kurumasında da oldukça faydalıdır. Uçuk tedavisi için elma sirkesi nasıl kullanılır;

Tek yapmanız gereken pamuğu sirke ile ıslatarak uçuğun bulunduğu enfeksiyonlu bölgeye uygulamaktır. Uyguladığımız pamuğu uçuklu bölgede 15 dakika kadar bekletmemiz gerekir. Sirkenin cildimizde biraz kızarıklığa sebep vermesi oldukça normaldir bu durumdan dolayı endişe etmeyiniz. Dilerseniz bu yöntemin içerisine bir miktarda limon ekleyerek uygulayabilirsiniz.

*Nane yağı uçuğa iyi gelir.

Nane yağı HSV-1, HSV-2 ile savaşan inanılmaz etkili bir yöntemdir. İçerisinde bulunan antiviral bileşenler sayesinde uçuğun kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Uçuğa iyi gelen bitkisel yöntemlerden biri de nane yağı kullanımıdır, peki nasıl;

İlk olarak yapmamız gereken uçuğun çevresini ılık suyla durulamak ardından pamuğun üzerine bir miktar nane yağını dökerek direk uçuğun olduğu bölgeye uygulamamız gerekir.

buz yöntemi ile uçuk tedavisi

Uçuğa ne iyi gelir bitkisel yöntemler

*Buz yöntemi uçuğa iyi gelir.

Bir buz kompresinin uygulanması, uçuğu hafifletmek ayrıca rahatlatmak için de oldukça mükemmel etkili bir yöntemdir. Uçuğun sebep olduğu kaşıntı, kızarık ve iltihaplanmayı en aza indirerek tedavi etmeye çalışır. Uçuk tedavisi için buz yöntemi nasıl uygulanır;

Yapmamız gereken bir miktar buz küpünü bir bezin içerisine koyarak uçuklu bölgeye uygulamaktır. Burada dikkat etmemiz gereken durum ise süre söz konusudur. Buz kompresini uçuklu bölgede 5 dakikadan fazla tutmamamız gerekir. Aksi takdirde tahrişe sebebiyet verebilmektedir.

sarımsak uçuğa iyi gelir

Uçuğa ne iyi gelir bitkisel yöntemler

*Sarımsak uçuğa iyi gelen bitkisel yöntemler arasında yer alır.

Sarımsak uçukta oluşan şişkinliği azaltarak yardımcı olup aynı zamanda enfeksiyonun iyileşmesinde oldukça hızlı çözüme sebebiyet vermektedir. Antiviral özelliklere sahip bir bileşen olan kiyoli içeren sarımsak iltihabın kurumasında oldukça etkilidir. Uçuk tedavisi için sarımsak nasıl kullanılır;

Tek yapmamız gereken 1 diş sarımsağı ezerek doğrudan uçuğun bulunduğu bölgeye uygulamaktır. Sarımsağın şişlik azaltmanın yanı sıra iyileştirmeyi hızlandırma gibi özellikleri de vardır. Yaptığımız uygulamayı 5 dakika beklettikten sonra bölgeyi güzelce temizleyebiliriz.

*Mısır nişastası uçuğa iyi gelen bitkisel yöntemlerden biridir.

1 kaşık mısır nişastası ile 1 kaşık içme suyunu karıştırıp tamamen macun haline getirerek uçuğun olduğu bölgeye uygulamamız yeterli olacaktır. Bu karışımı özellikle yatmadan önce uygulayarak tüm gece uçuklu bölgede kalmasına özen göstermeliyiz. Kalktığımızda ise bol su ile durulamamız yeterli olacaktır.

*Süt uçuğa iyi gelir.

Soğuk süt uçuk için oldukça faydalı bir yöntemdir. Bir pamuğa iki üç damla soğuk sütü damlatarak uçuklu bölgede bekletmemiz yeterli olacaktır. Bu işlemi günde 2 veya 3 defa uygulayabiliriz.

*Ekinezya uçuğa iyi gelen bitkisel yöntemlerdendir.

Ekinezya bağışıklık sistemi güçlendirme özelliği sayesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Uçuğu geçirmenin yanı sıra tekrar çıkmasını da engelleyerek virüsü yok etme özelliğine de sahiptir.

aloe vera uçuğa iyi gelir

Uçuğa ne iyi gelir bitkisel yöntemler

*Aloe vera uçuk tedavisi için etkili bir çözümdür.

Tek yapmanız gereken 1 çay kaşığı aloe vera jelini direkt olarak uçuklu bölgeye uygulayarak beklemektir. Ardından ılık su ile durulayarak temizlememiz yeterli olacaktır.

*Vanilya uçuk tedavisi için evde uygulanabilecek bir yöntemdir.

Vanilya özü içerisindeki bileşenler sayesinde uçuğa neden olan virüslerin çoğalmasını engeller. Pamuğa sürdüğümüz vanilyayı direkt uçuklu bölgeye uygulayarak 1-2 dakika beklememiz yeterli olacaktır. Bu işlemi uçuk tamamen geçene kadar günde 4 kez uygulayabilirsiniz. Vanilya uçuk için etkili bir yöntemdir.

Uçuğa ne iyi gelir ve uçuğa iyi gelen bitkisel yöntemleri nelerdir maddeler halinde sizlere sunduk. Unutmayın uçuk tedavisi öncesi uçuk oluşumunu önlemeniz daha önemlidir. Altın kural da hijyendir. Kişisel hijyeninizi arttırsanız uçuk oluşumunu büyük oranda önlersiniz. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın