Vajinal Mantar Nedir? Genital Bölge Mantar Tedavisi

Vajinal mantar, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre tüm kadınların % 75’inin hayatının bir noktasında karşılaştığı bir hastalıktır. Vajinal mantar halk arasında Genital bölge mantar ve genital bölge kaşıntı şeklinde bilinir. Bu yazımızda sizlere vajinal mantar nedir, genital bölge mantargenital bölge kaşıntı oluşumu nasıl önlenir, vajinal mantar tedavisi için doğal yöntemler nelerdir sorularının cevaplarını vereceğiz.

Vajinal mantar hastalığına bir maya enfeksiyonu neden olur? Çok ilginç değil mi: maya! İlginç ama bu doğru. Ağaçlarda ve bitkilerde dış kısımda yetişen mantar mayasının aynısı aslında vücudun içinde gelişebilen ve enfeksiyona neden olan türlere çok benzer. Vajinal mantar enfeksiyonlarının yanı sıra kandida semptomlarına neden olan maya türü  tamamen zararsız olabilirken, bazı noktalarda vücudumuzun “iyi bakterilerini” almak ve vajinal bir enfeksiyona veya daha kötüye gitmeye yetecek kadar yüksek seviyelere ulaşabilir.

İyi haber, iyi bir vajinal mantar enfeksiyonu kurtulmak için atabileceğiniz bazı doğal adımlar var. Vajinal mantar enfeksiyonları gıda takviyeleri, uçucu yağlar, besin açısından zengin diyet ve probiyotikler ile evde doğal tedavi edilebilir.

İlginç bir bilgi daha milyonlarca kadın her yıl ağrılı vajinal mantar enfeksiyonları çeker. Peki bu vajinal mantar nedir, nasıl oluşur hep birlikte bir göz atalım.

Sarmadı mı!! Güzellik her kadının hakkı.. Evde Cilt Bakımı Doğal ve Kolay Yöntemler başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

Vajinal Mantar Nedir?

Vajinal mantar insan vücudu içerisinde bulunan milyarlarca maya organizması içerisinde sorunlu soy olan Candida mayası hücrelerinin artmasıyla oluşur. Vajinal mantar, genital bölgede kaşıntı, bölgesel yanma, yoğun beyaz akıntı, sık sık idrara çıkma ve cinsel ilişkide ağrı  gibi belirtiler ile ortaya çıkar.

Vajinal mantar enfeksiyonları (vajinal kandidiyazis, vulvovajinal kandidiyazis veya kandidal vulvovaginit olarak da bilinir) Candida mantarından kaynaklanır. Vajinal mantar vajinitin iltihabı veya enfeksiyonu anlamına gelen bir vajinit tipidir. Vajinal mantar belirtileri nelerdir peki vajinal mantar enfeksiyonları kendilerini nasıl belli eder öğrenelim mi? O zaman devam..

Vajinal Mantar Belirtileri

Her türlü maya enfeksiyonları, maya ve küf için koşulların en uygun olduğu yerlerde vücutta gelişmeye meyillidir. Maya ve mantar nemli koşullarda gelişir, böylece vücudun rutubetli “kıvrımları” (çok fazla terlediğiniz bölgeleri düşünün) genellikle enfeksiyonlar ve salgınlara daha yatkındır:

Mantar Oluşabilecek Vücut Bölgeleri

 • Ağız ve boğaz
 • Üreme organları
 • Koltuk altı
 • Anal alan
 • Göbek (göbek deliği)
 • Burun boşluğu ve burun çevresinde
 • Kulakların içinde
 • Tırnak ve ayak tırnakları
 • Parmaklar ve ayak parmakları arasında
 • Sindirim yolu

Vajinada maya fazlalaştığı zaman, aşağıdakiler de dahil olmak üzere vajinal mantar belirtileri gelişebilir:

Vajinal Mantar Belirtileri

 • Vajinal kaşıntı (bazen çok rahatsız ve şiddetli)
 •  Beyaz, kalın, engebeli ve kokusuz olan vajinal akıntı
 • Vajinaya (vulva ve labia), kızarıklığa ve şişmeye kadar olan açıklık etrafında tahriş olmuş cilt
 • Hafif kanama
 • Vajinal ağrı, özellikle cinsel ilişki sırasında veya adet sırasında
 • Banyoda veya idrar yaparken ağrı
 • Bazen alışılmadık hafif bir koku

Genellikle, maya enfeksiyonları, özellikle tedavi edilmediğinde ve semptomlar kötüleştiğinde bariz ve biraz rahatsızlık verir. Bununla birlikte, bazı insanlar, vajinal mantar ya da bir başka idrar yolu enfeksiyonu oluştuğunu, doğum kontrol hapları  ya da düzensiz dönemlerin yan etkileri gibi yorumlar ve hastalığı fark edemezler.

Candida mayası çoğaldığında, vücudun farklı bölgelerine yayılabilir ve her türlü soruna neden olabilir. Tıpkı Candida albicans’ın  cinsel organlarda aşırı büyümesinin neden olduğu vajinal bir mantar enfeksiyonu yaşayabileceğiniz gibi  , “candida virüsü” de sindirim sisteminizi devralabilir. Bu, iç sindirim kanalı enfeksiyonunun bir şekli gibidir ve yorgunluk, sindirim bozukluğu, iştahta değişiklik veya yemek isteği gibi belirtilere neden olur.

Genital bölge kaşıntı, genital bölge mantar oluşumu nasıl önlenir, vajinal mantar tedavisi için doğal yöntemler nelerdir şeklinde sorularınızı duyar gibiyim. İşte sizler için Vajinal mantar tedavisi için doğal yöntemleri sıraladık. Sorunuzun cevabı için okumaya devam edin.

Vajinal Mantar Hastalığının Nedenleri

Vajinal bir maya enfeksiyonu nedenleri;

 • Antibiyotik tedaviler
 • Hamilelik (yüksek kadın cinsiyet hormonu seviyeleri nedeniyle)
 • Hormonal dengesizlik
 • Cinsel ilişki
 • Bağışıklık sisteminin düşük olması (örneğin, bir otoimmün bozukluk veya HIV gibi bir virüs nedeniyle)
 • Adet döngüsü (yaklaşık bir adet döneminden önce veya bir adet döneminden sonra, özellikle de tamponları kullanıyorsa, enfeksiyonlar daha olasıdır)
 • Kontrolsüz olan diyabet
 • kirli cilt veya nemli, kirli kıyafetler dahil olmak üzere kötü hijyen

şeklinde bilinmektedir.

Bu kadar yeter mi diyorsun o zaman Cilt Bakımı Önerileri başlıklı yazımıza geçebilirsin. Tıkla!!!

Vajinal Mantar Tedavisi için Doğal Yöntemler

1. Cildinizi Temiz ve Kuru Tutun – Vajinal Mantar Tedavisi

Genital bölge kaşıntı, Genital bölge mantar tedavisi

Vajinal mantar vücutta bulunan sorunlu mayaların büyümesinden, artmasından kaynaklanır dedik. Maya, koşullar doğru olduğunda sadece zararlı düzeylere çarpabilir ve asla yayılamazlar. Vajinal mantar tedavisi için yani mayaların yayılmasını engellemenin en iyi yolu cildinizi temiz, kuru ve çiziklerden veya yaralardan arındırmaktır. İyi hijyen uygulamak ve açık kesimlere dikkat etmek, vajinada, sindirim sisteminde, ağızda veya başka yerlerde enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olur.

Genital bölgeyi her gün sabunla yıkadığınızdan ve duş aldıktan sonra iyice kuruduğundan emin olun, çünkü mantarlar genellikle nemli ortamlarda bulunurlar (bu nedenle de artık toprakta olduğu gibi artık yiyeceklerde ve nemli alanlarda da gelişebilirler). Banyo yaparken, mikropların yayılma riskini, önden arkaya doğru silerek (vajinadan anüsünüze) yayılma riskini azaltabilirsiniz.

Cinsel ilişkiyi takiben, genital bölgeyi yıkadığınızdan emin olun. Cinsel ilişki sırasında maya enfeksiyonlarının insandan insana bulaşması mümkündür ve kadınlar maya enfeksiyonlarını taşıma olasılığı çok daha fazla olsa da, erkekler (özellikle de sünnetsiz olanlar) genital bölgede de maya enfeksiyonları gelişebilir.  Her zaman prezervatif kullanarak güvenli seks yapın ve eşinizin aktif bir enfeksiyonu varsa tamamen cinsel ilişkiden uzak durun.

2. Temiz Giysiler giyin – Vajinal Mantar Tedavisi

Genital bölge kaşıntı, Genital bölge mantar tedavisi

Vajinal mantar tedavisi için temiz iç çamaşırı giydiğinizden ve ideal olarak pamuklu iç çamaşırı veya başka bir nefes alabilen kumaşı seçtiğinizden emin olun. Havanın genital bölgelere ulaşmasına izin vermek, nem ve sıcaklığın gelişmesini engelleyerek maya büyümesini bozar. Bir mayo giydiğinizde, özellikle elbisenin ıslak veya kirli olması halinde, çok uzun bir süre kalmamaya çalışın.

3. Bağışıklık Sisteminizi Besin Zengin Diyet ve Probiyotiklerle Artırın

Genital bölge kaşıntı, Genital bölge mantar tedavisi

Vajinal mantar tedavisi için bağışıklık sisteminizi güçlendiren bir diyet,   vücudunuzun uçtan uca kalmasını sağlayarak enfeksiyon riskini büyük ölçüde azaltır, çünkü koruyucu beyaz kan hücrelerindeki artış, sorunu daha kötü bir şekilde hedeflemeden önce önleyebilir. Zayıflamış bir bağışıklık sisteminin, yinelenen maya enfeksiyonları için önemli risk faktörlerinden biri olmasının nedeni budur . HIV ya da otoimmün bozukluklar, diyabet ya da kanser gibi virüsleri olan insanlar, daha sık enfeksiyon geliştirmeye yatkındır.

Bağırsak sisteminizi, özellikle sebze tüketimi, antimikrobiyal hindistancevizi yağı dahil olmak üzere sağlıklı yağları, probiyotikleri ve kaliteli protein kaynaklarını içeren besleyici yoğun bir diyetle kullanarak destekleyin. Probiyotik gıdalar  ( lactobacillus  veya acidophilus gibi bakterileri içeren türler de dahil olmak üzere ) her tür enfeksiyonla savaşmak için faydalıdır ve maya enfeksiyonları için yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Fermente gıdalar – kefir veya yoğurt, kombucha ve sebzeler gibi süt ürünleri dahil- hepsi bağırsakları korumak, bağışıklık sistemini geliştirmek ve maya ile mücadeleye yardımcı probiyotik mikroflora içerir. Probiyotikler vücuttaki zararlı patojenlerle rekabet eden “iyi  bakteriler” dir. Vücudunuzda ve cildinizde yaşayan iyi türdeki bakteriler, temel olarak “yakıt” kaynakları için candida mayası ile rekabet eder. Neyse ki, iyi bakteriler genellikle maya hücrelerinden daha güçlüdür ve bu nedenle mayanın yaşam kaynağını kesebilirler. Vajina mantar tedavisi için başarısı ispatlanmıştır.

Kandida aşırı büyümesi olan bazı kimselerin, en azından bir süre için neredeyse tüm şeker kaynaklarını ortadan kaldırması gerekir. Bu, en çok işlenmiş yiyecekleri veya atıştırmalıkları, alkolü, çoğu tahılları (özellikle rafine edilmiş tahıl ürünleri), geleneksel süt ürünlerini ve hatta bazı durumlarda meyve ve nişastalı sebzeleri içerir.

Herkes biraz farklı tepki verdiğinden, diyetin doğru yapılması bazı deneme yanılmalarına neden olabilir. Vajinal mantar, maya ve kandidadan kurtulmayı amaçlayan bir diyet yararlı bakteriler sağlayabilir, iştahınızı düzenleyebilir ve rafine karbonhidratlar ve şekerler için iştahınızı azaltabilir.

4. Kural Dışı Alerjiler – Vajinal Mantar Tedavisi

Genital bölge kaşıntı, Genital bölge mantar tedavisi

Bazen, prezervatif / lateks, sabunlar veya banyo yağları, tamponlar, spermisidal jöle veya douches gibi diğer hijyenik ürünlere karşı alerjiler, enfeksiyonlara neden olabilir. Kimyasal ürünler hassas genital bölgeyi tahriş eder ve vajinanızdaki bakterilerin dengesini olumsuz yönde etkileyebilir. Yakın zamanda yeni ürünler kullanmaya başladıysanız ve meydana gelen enfeksiyonları fark ederseniz, ürünlerinizi değiştirmeyi deneyin ve bunun yerine daha doğal bir şey kullanın.

Ayrıca kimyasal boyalar, kokular ve diğer sert içerikli maddeler gibi vajinal tahrişe neden olan ürünleri kullanmayla ilgili dikkatli olun. Mümkünse bu potansiyel mantar enfeksiyonu nedenlerinden kaçının. Neyse ki, genellikle mevcut alternatifler vardır. Örneğin, tamponlar enfeksiyonlara neden olma eğilimindeyse, bunun yerine pedleri kullanmayı deneyin ve her zaman koku spreyli / deodorant tamponlardan veya kadınsı ürünlerden kaçının.

5. Diğer Tıbbi veya Hormonal Sorunları Düşün – Vajinal Mantar Tedavisi

Genital bölge kaşıntı, Genital bölge mantar tedavisi

Önceden var olan bazı medikal durumlar vücudunuzdaki bakteriyel ve kimyasal dengeleri değiştirdiği için vajinal mantar enfeksiyonlarına karşı hassasiyetinizi artırabilir. İki örnek hormonal dengesizlikler (yüksek östrojen veya progesteron seviyelerine neden olan türler dahil) ve Tip 2 diyabetlerdir.

Muhtemelen diyabetin kan şekeri seviyelerinin önemli bir rol oynadığı bir durum olduğunun farkındasınızdır, ama şekerin aynı zamanda kandida mayası büyümesini de sağladığını biliyor muydunuz? Şekerde yüksek bir diyet yerseniz veya kan şekerinizi düzgün bir şekilde yönetmiyorsanız, mayayı çoğalmaya daha fazla yönlendirirsiniz.

Hormonlara gelince, kadın seks hormonu progesteronu vajinal bölgede mantar enfeksiyonlarını arttırabilir, çünkü glikojenin, şekere kolayca dönüşen doğal bir nişasta üretimini arttırır. Maya, bu nişasta moleküllerinden kurtulabilir ve kadınlar doğal olarak daha yüksek progesteron seviyelerine sahip olduklarından, mayalar aşırı büyümeye daha duyarlıdırlar.

Erkekler de maya enfeksiyonları geliştirebilir. Fakat kadın seks hormonları, özellikle menopoz döneminin ikinci yarısında, bir kadının doğum kontrolünü yaptığı veya bir kadının gebe kaldığı durumlarda menopoz döneminde hormonların önemli ölçüde yükseldiği zaman, vajinal mantar daha fazla olası hale getirir.

6. Vajinal Mantar Tedavisi için Gıda Takviyeleri ve Esansiyel Yağlarla Savaşın

Genital bölge kaşıntı, Genital bölge mantar tedavisi

Bazı gıda takviyeleri ve uçucu yağlar, mayayı parçalarına ayırmak için faydalıdır ve bu sebeple vajinal mantar tedavisi için kullanılır;

 • Probiyotik takviyeleri: iyi bakterileri takviye ettikleri için vajinal mantar enfeksiyonları için en iyi doğal tedavi yöntemlerinden biri
 • Elma sirkesi : pH seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur
 • Mürver ve devedikeni: Karaciğerinizi reçeteli ilaçlardan ve doğum kontrol haplarından gelen hormonlardan arındırmaya yardımcı olur.
 • Borik asit: tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi için bazı reçeteli ilaçlara güvenli bir alternatif
 • Antioksidanlar: C vitamini dahil antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Uçucu yağlar: çay ağacı, lavanta ve mür yağı çok hafiftir ancak çeşitli maya, parazit ve mantarları öldürmeye yardımcı olur; Hindistan cevizi yağı ile karıştırılmış birkaç damla, vajinal bölgenin hemen dışında topikal olarak kullanın.

Vajinal Mantar Enfeksiyonunu Diğer Vajinal Hastalıklar İle Karıştırmayın

Vajinal mantar enfeksiyonu belirtileri diğer sağlık problemleri ile karıştırılabilir, bu nedenle ilk kez bir tanesine sahipseniz ve semptomlarınızın sebebinin yüzde 100’ünden emin değilseniz, doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz. Vajinal mantar enfeksiyonu ile karıştırılabilecek en az altı hastalık vardır. Bunlar:

 • Klamidya , trichomoniasis, herpes ve genital siğiller gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) . Bu enfeksiyonlar vajinal kokuya ve kaşıntıya neden olabilir
 • Kadın hijyen ürünlerine, sabuna ve hatta yeni bir çamaşır deterjana alerjik reaksiyonlar.
 • Östrojen eksikliği cildin incelmesine ve vajinal kuruluk ve genital bölge kaşıntı oluşumuna neden olur.
 • Hemoroid de vajinal bölgede kaşıntıya neden olabilir
 • Diğer cilt koşulları
 • Küçük kesikler

Erkekler mantar enfeksiyonları geçirir mi ve belirtileri nelerdir?

Kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan Candida albicans maya hücresi, erkeklerde de penis başında benzer bir enfeksiyona sebep olabilir. Şeker hastalığı olan, uzun süre antibiyotik kullanan veya sünnet edilmemiş erkekler bu enfeksiyona daha yatkındır. Sünnet edilmeyen erkeklerin sünnet derisinin altını düzgün bir şekilde temizlemeleri gerekir. Sünnet derisinin sıcak, nemli kıvrımları mantarın gelişmesi için mükemmel bir ortamdır. Alanı temiz ve kuru tutmak, bir enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir, ancak belirtiler ortaya çıkarsa bir uzman doktorun gidilmesi gerekir.

Evet arkadaşlar vajinal mantar nedir, nasıl önlenir, belirtileri, nedenleri ve tedavisi nedir sorularının cevaplarını verdik. Umarım faydalı bir makale olmuştur. Yorumlarınızı bekliyoruz. Esen kalın

Genital bölge kaşıntı, Genital bölge mantar tedavisi