Zerdeçalın Faydaları Nelerdir – Sağlıklı Beslenme

Zerdeçalın Faydaları
Zerdeçal, Hindistan’da yüzyıllardır kullanılan bir şifalı ot ve baharattır. Zerdeçal, faydaları sayesinde tüm dünya tarafından alternatif tıp alanında kullanılırken, aynı zamanda yemeklerde de baharat olarak kullanılır. Zerdeçal sindirim sistemi, iltihap giderici ve antioksidan faydaları sayesinde ciddi anlamda kullanımı yaygın bir bitkidir. Zerdeçal içerisinde aktif bileşen olarak tıbbi adı Curcuminoids olan Kurcimin maddesi bulunur. Kurkimin ve benzeri bileşenler ve uçucu yağlar ile mükemmel bir formüle sahiptir. Zerdeçal doğal bir ilaç gibidir. İçerdiği kurcimin sayesinde çok güçlü bir antioksidandır. Aynı zamanda sindirim sistemi için çok faydalıdır. Yapılan araştırmalarda evde kullanılan baharat yerine zerdeçal yağı kullanılmaktadır. Zerdeçalın faydaları, zerdeçal yağı ile başarılı olmaktadır yani evdeki baharat olarak kullandığımız zerdeçal fayda sağlamayabilir. Zerdeçal yağı daha çok kurcimin içerir. Zerdeçalın faydaları taze zerdeçal tüketimi ile daha etkili görülür.

Örneğin; İşlenen zerdeçal zerdeçal yağı içermez. Zerdeçalın işlenmesi esnasında birçok yararlı bileşeni kaybolur. Böylece zerdeçalın besleyici özelliği azalır. Taze zerdeçal yaklaşık olarak % 6 – 9’ u oranında yağ içerir. Zerdeçal yağı  antikanser bileşen kurkuminin emilimini arttırır. Zerdeçal yağı ile kurkimin maddesinden vücut daha çok yararlanır.

Bu yazımızda sizlere bu şifa kaynağı zerdeçalın faydaları hakkında bilgiler sunuyoruz. Atmasyon değil her biri bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır. Neyse haydi yazımızın devamına geçelim ve zerdeçalın faydaları nelermiş öğrenelim.

Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçal Antioksidandır

Antioksidanlar, vücudu lipitleri, proteinleri ve DNA’yı çeşitli hastalıklara yol açabilecek zararlı bir şekilde dönüştüren serbest radikallerden korurlar. Sağlıklı fizyolojik fonksiyon için serbest radikaller ve antioksidanlar arasında bir denge gereklidir. Kurcumin, serbest radikalleri nötralize eden ve aynı zamanda vücuttaki antioksidan enzimlerin aktivitesini artıran oldukça etkili bir antioksidandır.

Zerdeçal, içeriğinde bulunan kurcimin sayesinde vücutta bulunan parazitlerin dışarı atılmasını sağlar. Vücutta rahatsız ve hastalık yayan hücrelerin yok olmasına yardımcı olur. Zerdeçalın faydaları

Zerdeçal İltihabı önler Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kurkumin maddesi enfeksiyona karşı bağışıklık tepkisinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Kanser, otoimmün ve enflamatuar hastalıkların, viral enfeksiyon, septik şok gibi rahatsızlıklar zayıf bir bağışıklık gelişimi ile ilişkilidir. Enfeksiyon oluşumunu önleyen Kurcimin maddesi zerdeçal da bulunur. Kurcimin vücutta iltihap oluşmasını önler.

Zerdeçal, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıkların oluşmasına karşı vücudun direncini arttırır.

Zerdeçalın Kalp Sağlığına Faydaları

Kurcumin almak endotel fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Endotel, kan ve kalp damar astar ve endotel disfonksiyonu, yüksek kan basıncı, koroner arter hastalığı, ateroskleroz, ve kronik kalp yetmezliği gibi kardiyovasküler hastalıkların pek çoğu, ile bağlantılıdır.

Vücutta bulunan endotel fonksiyonu kurcimin maddesi ile iyileşir. Kurcimin maddesi zerdeçal içeriğinde bulunan etken bileşendir.

Zerdeçalın Hazımsızlığa Faydaları

Dispepsi, gaz, geğirme, şişkinlik, mide rahatsızlığı, bulantı ve iştah kaybı gibi çeşitli sindirim problemlerini içeren genel bir terimdir. Dispepsi genellikle safra kesesinde yetersiz safra akıntısı olmasından kaynaklanır. Safra kesesi, sindirimi iyileştirmeye yardımcı olan safra üretmek için kurcumin maddesini kullanır. Zerdeçal, sindirim problemlerinin tedavisi için Almanya’da onaylanmıştır.

Zerdeçal Beyninizin Yaşlanmasını Önler, Unutkanlığı Azaltır

Son zamanlarda yaşlılık döneminde alzheimer, bunama gibi rahatsızlıklar çok fazla görülüyor. Zerdeçal beyinde amiloid plakların oluşumunu önler. İltihap önleyici özelliği ile de beyin hasarını azaltır. Zerdeçal tüketimini hayatımıza katarak, ileride yaşayabileceğimiz muhtemel beyin rahatsızlıklarının önüne geçebiliriz.

Zerdeçalın Şeker Hastalığına Faydaları

Alzheimer, bunama gibi beyin rahatsızlıklarının yanında günümüzde şeker hastalığı da giderek artıyor. Zerdeçal tek başına ya da karabiber ile tüketildiğinde kan şekeri ve kan yağlarının düşürülmesini sağlayabilir. İnsülin direncinin azaltılması kan şekerin iyileşmesine destek olabilir.

Zerdeçalın faydaları için nasıl kullanılmalı

Zerdeçal taze olarak tüketilmesi halinde faydaları daha fazla olur. Zerdeçalı toz olarak bal ile tüketirseniz, bademcik iltihabına, soğuk algınlığına, gribe iyi gelir. Zerdeçal yüz maskesi olarak kullanmanız halinde etkili bir cilt temizleyicidir. Zerdeçal dilerseniz zerdeçal çayı olarak da kullanılabilir.

Zerdeçalın fiyatı ne kadar

Zerdeçalın fiyatı taze ve toz olarak farklılık gösterir. Zerdeçal aktarlarda tanesi 10 tl den satılmaktadır. Toz halinde de 200gr 5 Tl den 20 tl ye kadar fiyatlar ile satılmaktadır.

Zerdeçalın Faydaları

Son Sözler

Zerdeçalın faydaları arasında yer alan bağışıklık arttırıcı özelliğinden yararlanmak için zerdeçal çayı tüketebilirsiniz.  Zerdeçal çayı;  İki bardak kaynamış su ile 1 çay kaşığı zerdeçalın birleştirilmesi ve 9-10 dakika demlenmesi şeklinde hazırlanır. Servis esnasında zerdeçal çayı limon ya da bal ile lezzeti arttırılabilir.

Zerdeçalın faydaları nelerdir maddeler halinde sizlerle paylaştık. Bu makale bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Gıda takviyelerini içeriğindeki bileşenlere alerjiniz olması durumunda asla kullanmayın. Doktorunuzun vereceği tedaviyi eksiksiz uygulayın. Doktor kontrolünde ve bilgisi dahilinde tedavi amaçlı takviye olarak kullanabilirsiniz. Ancak şöyle bir durum var ki doğada bulunan tüm maddeler, alerjiniz olmaması halinde ya da aşırı kullanmamanız halinde yan etkileri çok düşüktür. Esen kalın. Zerdeçalın faydaları ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşın..

Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçalın Faydaları Benzer Makaleler