2 Dünya Çapında Türk Şampiyon Melih AÇBA – Adalı HALİL kimdir?

Melih AÇBA, boksör (İstanbul, 1910) Boksa Galatasaray lisesinde başladı.Galatasaray Kulübünde yetişip parladı.1930 dan sonra Türkiye’nin en iyi boksörlerinden biri olarak tanındı.Yükseköğretim için gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde 1940’da dünyanın en büyük amatör boks şampiyonası olarak kabul edilen Altın Eldiven’e katıldı ve tüm rakiplerini yenerek sizlerinde(66kg) şampiyon oldu.Melih AÇBA Amerika Birleşik Devletleri’nde döndükten sonra kısa bir süre Türkiye Boks Federasyonu Başkanlığı görevinde bulundu.( 1942 – 1949). Melih AÇBA boks hakemliği alanında da başarı kazanarak yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda maç yönetti.

Adalı Halil Kimdir

ADALI HALİL, pehlivan (Edirne 1870 – 1927). Edirne’nin Adaiçi Bucağı’na bağlı Kilise Köyü’nde doğduğu için Adalı diye anılır.Güreşe küçük yaşta köyünde başladı.Dönemin en ünlü pehlivanlarıyla güreş yaptı.Amerika Birleşik Devletleri’nde çeşitli kentlerinde Berlin ‘de ve Londra’da başarılı güreşler yaparak ününü yurt dışında da duyurdu.Adalı Halil pehlivan Chicago’daki bir güreşte rakibinin kaburga kemiklerini kırdığı için kendisini linç etmek isteyenlerin elinden canını zor kurtardı.Adalı Halil pehlivan iri yapısıyla ve acı kuvvetiyle Türk güneşinin unutulmaz adlarından biri oldu.Zatürreden öldü.Edirne’de Kasımpaşa Camisi yanındaki mezarı her yıl Kırkpınar’a katılan pehlivanlar tarafından törenle ziyaret edilir.

 Yazar Yorumu

Adalı Halil ve Melih AÇBA bu iki kahraman da ülkesini her ortamda başarı ile temsil etmişler.Ülkemizde maalesef başarıya değer verenlerin sayısı az.Amerika 100 yıllık bir ülke iken hemen hemen tüm büyük adamları ile ilgili başarı biyografi filmleri yaparken biz daha çok gündelik yada dram ağırlıklı filmler yapıyoruz.Bence genç yönetmenlerin bu kişiliklerin hayatlarını konu alan filmler yapabilirler.Mike Tuyson û hepimiz tanıyoruz değil mi? Bu tarz kişilikler ülkelerin imajını yükseltir kafalardan değerini arttırır.