8 Kasım 2017 Çarşamba

Küçük İşletmeler Başarı Sırları - Cesaret , İnanç ve Denge - Güncel Konular

CESARET, INANÇ VE DENGE : BAŞARILI BIR IŞLETME KURARKEN NELERI TEMEL ALDIM?

Amber Borgomainerio
Amber Borgomainerio,
Breathe Hot Yoga kurucu ortağı

 Yoga tamamen dengeyle ilgilidir: akılla beden arasındaki dengeyi bulma, hem güç hem de esneklik elde etme ve kuşkusuz, fiziksel dengeyi geliştirme. Dolayısıyla, bir yoga stüdyosu açmanın birçok başka alanda da denge gerektirdiğini fark etmek beni şaşırtmadı. 2010’da iş ortağım ve eşim Ross Yearsley ile Breathe Hot Yoga’yı kurduğumuzda, otantik sıcak yogayı Seattle’a getirme ve yaşamlarını zenginleştirmek isteyenlere erişilebilir bir ortam oluşturma vizyonunu paylaşıyorduk. Ama kapılarımızı açmak tutkudan ve ilhamdan fazlasına mal oldu. 

           Finansal kaynaklar, organizasyon ve müthiş bir gözü karalık gerekti. Uzun yıllara yayılmış bir yoga stüdyosu deneyimine sahiptim, bu nedenle gündelik operasyonları yürütebileceğimizden emindim. Ama müşteri adaylarımızın cazip bulabileceği fiziksel bir mekana ihtiyacımız vardı. Ayrıca kendimize ve personelimize karşı stüdyoyu yönetme sorumluluğumuz olduğunu da biliyorduk, ne de olsa insanlar geçimlerini buradan sağlayacaktı. Konut kredisi sayesinde stüdyomuzun yapımı için fon sağlayabildik. Engellerden birini aştıktan sonra, sağlam bir deneyim ve dikkatli bir planlamaya dayansalar bile hâlâ tahminlerimizin gerçekle örtüşmeyebileceği korkusu vardı. Ama küçük işletme sahiplerinin biraz korkusuz olması lazım. Dolayısıyla, iş planımızın sağlamlığına güvenerek kararlı bir şekilde işe atıldık.

           Şimdi Seattle bölgesinde üç şubemiz var ve eğitmen eğitimlerimizi ve kamplarımızı genişletiyoruz. Yolumuzda ilerlerken yaşadığımız tek değişim büyüme değildi. Başarılı bir işletmenin nasıl yönetileceği konusunda da çok şey öğrendik. Aldığımız derslerden en önemli iki tanesi, işleri devredebilmek ve uyum sağlayabilmekti. İlk olarak, temel yetkinliklerimizi seçmeye karar verdik. Bunlar, müşterilerimiz için olumlu bir deneyim oluşturacak her şeyi içeriyordu. İşin diğer yönlerini de öğrenmeye istekliyiz ancak en anlamlı yaklaşım, zamanımızı eniyi yaptığımız işlere ayırmak oluyor. Bunun ötesinde? Onları işin uzmanlarına bırakıyoruz. Örneğin, çalışma alanlarımızın yapımında bize yardım etmeleri için harika mimarlarla çalıştık, mali işlerimizin düzenle yürütülmesini sağlayan mükemmel bir muhasebecimiz var ve BT konusunda endişelenmemek için bulut tabanlı teknolojiye yatırım yapıyoruz. İkincisi, piyasanın ne kadar hızlı değiştiğini ve sahaya yeni rakiplerin çıkabileceğini fark ettik. Daha beş yıl önce, fitness endüstrisi bugünkünden ciddi düzeyde farklıydı. Yoga kendi başına bir alan olarak kabul ediliyordu. Sonra, beklenmedik bir şekilde yoga diğer temel fitness teklifleriyle paket olarak sunulmaya başladı. İşler değişince bizim de bu değişime ayak uydurmamız gerekti.

              Bunu, bizi biz yapan şeylere ve müşterilerimizle paylaşmak istediğiniz geleneklere sadık kalarak yapmak kolay değil. Artık müşterilerimizin ihtiyaçlarını çözümleyerek, diğer küçük işletmelerle ilişkilerimizi geliştirerek ve yeni fitness biçimlerini takip ederek eğilimleri öngörmeye çalışmanın ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Küçük işletme kurmayı düşünenlere ilk önerim, ne kadar çok çalışmaları gerektiği konusunda gerçekçi olmalarıdır. İnandığınız bir işte kendiniz için çalışmanın romantik bir yanı var, ama bu aynı zamanda stresli bir iş ve büyük fedakarlık istiyor. Sağlıklı olmalısınız ve zihniniz açık olmalı, böylece işin iyiliği için mantıklı düşünebilirsiniz. Daha çok değil daha akıllıca çalışmanın yollarını bulmalısınız ve bu kesinlikle kolay bir şey değil. Ama sonunda, buna değiyor. Biz, tutkumuz çerçevesinde yinelenebilir süreçlerle işe başladık ve uzun vadeli düşünüyoruz. Artık pürüzleri giderdiğimizden içinde yaşadığımız topluluğa daha fazla zaman ayırabiliyor, bağlantılar kuruyor, Seattle’ın keyfini çıkarıyor ve daha fazla müşteriye sıcak yoganın avantajlarını tanıtıyoruz.Küçük İşletmeler Başarı Sırları,Cesaret,İnanç ve Denge -  Güncel Konular,Yoga,Fitness, İşletme Açmak, Güncel Konular, Güncel Bilgiler,

Microsoft Office Orjinal E- Kitabından Çevrilmiştir.

Paylaş

Benzer Yayınlar

Küçük İşletmeler Başarı Sırları - Cesaret , İnanç ve Denge - Güncel Konular
4/ 5
Oleh

Abone Olun!

Yazımı Beğendiniz mi? Abone Olun Yayınları Kaçırmayın.

1 Yorum:

Yorum
avatar
Adsız
12 Aralık 2017 23:39

Gerçekten bir işe başlarken kararlı olmak ve finansal olarak kaynağa çok ihtiyaç oluyor,inanmak da başarmanın yarısıdır sonuçta....

Cevapla

Fikriniz Önemli, Bizimle Paylaşın