8 Kasım 2017 Çarşamba

Sağlıklı Yaşam Tarzı İçin 8 Öneri - Güncel Konular

saglikli_yasam
Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı İçin 8 Öneri ;

       Sağlıklı bir yaşam sadece spor salonunda spor yapmak ya da devamlı öğün olarak salata yemek anlamına gelmez. Bu yöntemler beynimizde türettiğimiz tamamen şartlanmış hilelerdir.Ancak hayatı kandırmak mümkün olmaz.İnsanlar yaradılışları itibari ile ihtiyaç duydukları tüm besin maddelerini tüketmelidir.Ne yediğiniz değil ne kadar yediğiniz önemlidir.Spor aktivitelerini ise sadece spor salonuna bırakarak değil yaşamın her alanına sporu dahil ederek sağlıklı yaşama ulaşılabilir.

Keşif Varlığı ve Sağlık başkanı Dr Craig Nossel : "Yaşam tarzımızı daha sağlıklı hale getirmek için bir ekstra bardak içmemek , asansörler yerine merdivenleri kullanmak, meyve tüketimini artırmak ya da sigarayı bırakmak gibi küçük sağlıklı değişiklikleri her gün yapmamız gerektiğini belirtiyor."

O  halde sağlıklı yaşam için düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ön plana çıkıyor.Tabi düzgün bir ruh hali de sağlığı etkilemiyor değil ancak düzenli aktiviteler ile zaten kendinizi daha iyi hissedeceğiniz ve daha sosyal olabileceğinizi için aslında psikolojimizi de sağlıklı yaşam tarzı olumlu yönde etkileyecektir.

Vücudunuzu Hareket Ettirmek 

Kral Julian'ın yaptığı gibi yapın ve vücudunuzu hareket ettirin. Günlük rutin içinde çalışmak yağların yakılmasını sağlamayacağı için rutin faaliyetler dışına çıkın.

  • Ofisteki bir iş arkadaşımızın e-posta adresine evrak göndermek yerine masasına yürüyerek elden götürmeye çalışın,
  • Yakın bir mesafeye giderken araç yerine yürümeyi tercih edin,
  • Asansör yerine merdivenleri daha sık kullanın,
  • Ev ya da bahçe temizliğini kendiniz yapın,
  • Köpeğinizi yürüyüşe çıkarak veya TV izlemek yerine çocuklarınızla bisiklet turları düzenleyin,
  • Daha bu tarz örnekler çoğaltılabilir kısacası kolay ve rahat yol yerine zorlayıcı ve vücudunuzu hareket ettirici yöntemleri tercih edin.
sağlıklı yaşam

Oturarak Harcanan Ömür

Biz iş masalarında,tv önünde,bir toplantıda ve ya telefonda otururken aslında hayatımızı harcıyoruz. Yeni araştırmalar tüm oturma davranışlarının potansiyel sağlık riskleri ortaya çıkardığını vurgulamaktadır. Yani beş dakika boyunca ayakta kalmak oturmaya göre sağlığımıza yarar sağlar.

Eğer kilolu iseniz, günlük egzersizler ile rutin küçük değişiklikler yaparak sağlık açısından daha iyi duruma gelebilirsiniz. Aslında bir çalışmada sadece % 10'luk yani bir damla kadar kilo azaltmanın tansiyon ve kolestrol açısından çok etkili olduğu tespit edilmiştir.
sağlıklı yaşam

Sağlıklı Beslenmek

Sağlıklı yemek konusunda çok sayıda bilgi ve döküman bulunmaktadır ancak tüm araştırmalara göre sağlıklı beslenme organik ürünler tüketme, uzun süre de yapılan gıdalar tüketme, şekeri mümkün olduğu kadar az tüketme, her tükettiğinizi yeterince harcayabileceğiniz kadar tüketmeniz gerektiğini gösteriyor.Bunların doğrultusunda kendinize bir beslenme ilkesi belirleyin.Faydalı ve zararlı gıdaları bu kriterlere göre belirleyin, faydalıları yeterince tüketin zararlıları tadımlık olarak tüketin.
sağlıklı yaşam

Yeterince Tatlı Tüketmek

Kahvaltı gevreği ile şekerli içecekler çekicidir ve bu tarz şekerli yiyeceklerden uzak durmak zordur. Genellikle konserve ürünler veya önceden paketlenmiş gıdalarda, hatta meyve suyu gibi gıdalarda gizli şeker bulunmaktadır. Ortalama bir insan  yaklaşık 22 çay kaşığı şekeri her gün alır. Amerikan Kalp Derneği'ne göre günlük hedef kadınlar için 6 çay kaşığı, erkekler için ise 9 çay kaşığı olmalıdır.Tabi bizler bunu ölçecek değiliz ancak hayatımızda bir küçük değişiklik ile şeker alımını sınırlamak için en kolay yol olan şekerli gazlı içecekleri tüketmeyi bırakabiliriz. Bu sırayla kalp hastalığı, obezite ve  diyabet riskini azaltacaktır sağlıklı bir kiloyu, kaybetmemek ya da korumak için de yardımcı olabilir.
sağlıklı yaşam

Porsiyonları Küçültmek


Bizim yiyecek ve içecekler bölümünün boyutları dramatik olarak son 30 yılda artmıştır. Restoranlarda ya da süpermarketlerde bizlerin alım gücünü arttırmaya yönelik daha büyük porsiyonlar ön plana çıkarılmaktadır.Porsiyon büyüklüğü arttıkça bu kuruluşlar daha çok para bizler ise daha çok kilo sahibi oluruz.Kilo sahibi olmak da sağlık açısından bir çok riski de beraberinde bize kazandıracaktır.

Porsiyon Küçültmek İçin Yapılabilecekler

  • Süpermarketten aldığınız bir hazır gıdayı tüketebileceğiniz kadarını kullanın ve diğer kısmını saklama koşullarında saklayın.
  • Daha düşük gramajlarda ya da ebatlarda bulabileceğiniz gıdaları tüketin
  • Gün içerisinde öğün aralarını çok açmak doyumsuz bir açlık oluşturur ve duracağınız yerde stoplamak zor olacaktır.En azından 4 saatte bir öğün tüketmek ve küçük porsiyonlarda tüketmek daha sağlık açısından önemlidir

Güzel Renklendirilmiş Gıdalar

Önceden hazırlanmış pişirme, yağ ve tuz oranı yüksek ama besin açısından çok düşük ambalajlı hazır yemek satın almaktan ziyade bilinçli olarak ölçekli baharatlarla tam ayarında pişirilmiş kendi yaptığımız yemekleri tüketmek daha sağlıklı bir yoldur. Ambalajlı ürünler her şeyiyle görsel olarak çok etkili olması gereken ve albenisi olması gereken ürünlerdir.Ara sıra tüketilebilir ancak tamamen yaşamak için gereken besin ihtiyacımızı karşılamak için kullanılamazlar.Oysaki sizler evinizde bir sanatçı olun ve doğadaki gıdaların tüm renklerini biraraya getirerek bir resim gibi adeta görünen yemekler yapın.Bu sizin hem sadece yemekten değil yapmaktan da keyif alacağınız bir hal alır ve bu aynı zamanda günlük bir egzersiz gibidir.Ölçüleri siz belirlersiniz, görüntüyü siz belirlersiniz, porsiyon boyutu size aittir, bir de yanında egzersiz yapmış olursunuz ki bu da  sağlıklı yaşam tarzını benimsemiş olduğunuzun ispatıdır.

Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak

Sağlıklı yaşam için öncelikle sporu rutin faaliyetlerden çıkararak günün her anına yaydık, beslenme alışkanlıklarımızı değiştirdik, porsiyonları küçülttük, görüntüye aldanmadık sağlıklı besinler seçtik, şeker tüketimimizi dengeledik, kendi yemeğimizi kendimiz ürettik ve tükettik Peki bunlar yetiyor mu ?

Yetmiyor çünkü insanların bir de kötü alışkanlıkları mevcut.Bu alışkanlıklar tüm bu iyileştirmeleri yapmamıza rağmen dışarıdan zehiri vücudumuza aldığımız anda tüm çabaların boşa gitmesini sağlıyor.Bu alışkanlıklardan da kurtulmamız gerekiyor.Teknoloji güzel bir şey ancak teknolojiye de bazen ara vermemiz ve kendimize ve çevremizdekilerle zaman geçirmemiz psikolojik olarak kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.Bu da sağlığımız açısından daha faydalıdır.Günlük streslerden uzak durmaya çalışın, stres bir olay üzerine çok fazla düşünmek ve endişelenmek ile olur.Bu düşünceleri tek başınıza karşılamaktan çok yakınlarınızla paylaşarak çözmeniz kolaylaşacaktır.Bu da stres olmanızın önüne geçer.

Sonuç olarak mükemmel olmaya çalışmak yerine problemlerinizi tespit edip çözmeye ve az problemi olan sağlıklı ve mutlu bir insan olmaya çalışmak gerekir.Umarım faydalı bir makale olmuştur.Yorumlarınızı alt kısımdan belirtebilirsiniz.Sağlıklı Yaşam Tarzı İçin 8 Öneri,Güncel Konular, Güncel Bilgiler, Sağlık, Pratik Yöntemler, Sağlıklı Yaşam,Sağlık,Mutluluk,Sağlık ve Spor,Makaleler

Paylaş

Benzer Yayınlar

Sağlıklı Yaşam Tarzı İçin 8 Öneri - Güncel Konular
4/ 5
Oleh

Abone Olun!

Yazımı Beğendiniz mi? Abone Olun Yayınları Kaçırmayın.

2 Yorum

Yorum
avatar
1 Aralık 2017 12:02

Teşekkürler umarım faydalı olur

Cevapla

Fikriniz Önemli, Bizimle Paylaşın