17 Kasım 2017 Cuma

Yarım Bir Uyku Öğrenme Kabiliyetimizi Nasıl Etkiliyor? Sağlıklı Yaşam

Güncel Bilgiler, Güncel Konular, Sağlık, Sağlık Araştırmaları, Sağlık Haberleri, Sağlıklı Yaşam,Uyku


saglikli-yasam
Sağlıklı Yaşam - Uyku Önemi

Yarım Bir Uyku Öğrenme Kabiliyetimizi Nasıl Etkiliyor?- Sağlıklı Yaşam

  Sizlerle bu yazımız ile sağlıklı yaşam üzerine güncel bilgileri paylaşacağım.

      Çoğumuz, iyi bir gece uykusunun mutluluk ve üretkenlik için anahtar olduğunu ve aksine zayıf uykunun bir gecesinin performansımızda gün boyunca olumsuz etkileri olabileceğini biliyoruz. Ancak yeni bir çalışma, yeni becerilerin öğrenilmesinden sorumlu beyin alanını tam olarak bulmayı başarır ve kötü uyku kalitesinden nasıl etkilenebileceğini gösterir.
          Zürih üniversitesinden (UZH) ve İsviçre Zürih'teki İsviçre Teknoloji Enstitüsünden (ETH) bir takım araştırmacı, rahatsız bir derin uyku aşamasının beynin yeni şeyler öğrenme yeteneği üzerindeki etkisini incelemek için yola çıktı. Daha spesifik olarak, Nature Communications dergisinde yayınlanan yeni çalışma, beynin motor korteksteki çevre veya nöroplastisiteden aldığı uyarılara ve derin uykudan nasıl etkilendiğine yanıt olarak beynin değişim ve adaptasyon yeteneğine bakıyor . Sağlıklı yaşam konusunda uykunun önemi biliniyor ancak aradaki farkı kanıtlamak üzere bir araştırma yapılıyor.
        Motor korteks, motor becerileri geliştirmekten ve kontrol etmekten sorumlu beyin alanıdır ve derin uyku evresi - yavaş dalga uykusu da denir - hafıza oluşturma ve işleme için anahtardır ve aynı zamanda beynin bir günün ardından kendini yenilemesine yardımcı olur.

Derin uyku sırasında motor korteksi manipüle etme -Sağlıklı Yaşam       

     Sağlıklı yaşama yönelik yapılan bu güncel  çalışma, rahatsız edici bir uykunun gecesini takip eden günde ve derin uykularının rahatsız olduğu bir geceden sonra motorik görevler icra etmeleri istenen altı  ve yedi erkek denekten oluşuyordu. Görevler bir dizi parmak hareketini öğrenmeyi içeriyordu ve araştırmacılar hareketi öğrenmekten sorumlu beyin alanını tam olarak bulabildiler. Araştırmacılar, bir elektroensefalograf kullanarak katılımcıların beyin aktivitesini uyurken izlerken ; denemenin ilk gününde - ilk hareket öğrenme oturumundan sonra - katılımcılar rahatsızlık duymadan uyuyabildiler. Ancak ikinci gece, araştırmacılar katılımcıların uyku kalitesini değiştirdiler. Motor kortekse odaklanabiliyorlardı ve derin uykularını bozuyorlardı, böylece kalitesiz uykunun yeni hareketleri uygulamakta olan nevoplastiklik üzerindeki etkisini araştırdık. Katılımcılar, derin uyku evrelerinin müdahale edildiğini bilmiyorlardı. Onlara göre, uykularının kalitesi her iki durumda da kabaca aynıydı.
Güncel Bilgiler, Güncel Konular, Sağlık, Sağlık Araştırmaları, Sağlık Haberleri, Sağlıklı Yaşam,Uyku

 Zayıf uyku sinapsları heyecanlandırır, beynin öğrenme yeteneğini bloke eder  - Sağlıklı Yaşam      

              Ardından araştırmacılar, katılımcıların yeni hareketleri öğrenme yeteneklerini değerlendirdiler. Sabahları, deneklerin öğrenme performansı beklendiği gibi en yüksek seviyedeydi. Ancak, gün ilerledikçe giderek daha fazla hata yapmaya devam ettiler. Yine, bu bekleniyordu.
              Onarıcı uykudan bir gece sonra, katılımcıların öğrenme etkinliği tekrar yükseldi. Ancak manipüle edilmiş uyku günlerinden sonra, öğrenme etkinlikleri önemli ölçüde gelişmedi. Aslında, uykulu uykudan bir gece geçtikten sonraki sabah, katılımcıların performansı önceki günün akşamına kadar düşüktü.                     
             Araştırmacılara göre, bunun nedeni, manipüle edilen derin uyku sırasında nöronların sinapsları, normal olarak onarıcı uyku esnasında olduğu gibi "dinlenmemeleri" dir. Gün boyunca, sinapslarımız bizi çevreleyen uyaranlara yanıt olarak heyecanlanır. Bununla birlikte, uyku esnasında, bu sinapslar kendi kendine kurar ve aktiviteleri "normalleşir". Bu restoratif dönem olmadan, sinapslar maksimum uzun süre heyecanlı kalırlar. Böyle bir durum nevoplastikliği engeller, yani yeni şeyleri öğrenmenin artık mümkün olmadığı anlamına gelir. ETH'deki Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi Bölümü öğretim üyesi eş başkanı yazar Nicole Wenderoth, "Sinapsların heyecan verici olduğu bölgelerde, öğrenme etkinliği doymuştu ve artık değiştirilemedi ve motor becerilerinin öğrenimini engelledi" 
Güncel Bilgiler, Güncel Konular, Sağlık, Sağlık Araştırmaları, Sağlık Haberleri, Sağlıklı Yaşam,Uyku
            Araştırmacılar, derin uykudan sorumlu sağ beyin alanını yerleştirdiklerinden emin olmak için aynı görevi görevlendirerek ama beynin farklı bir bölgesini manipüle ederek deneyi tekrarladılar. Bu, katılımcıların performansında herhangi bir değişiklik ile sonuçlanmadı. Bu, bir çalışmanın derin uyku ve öğrenme verimliliği arasındaki nedensel bağlantıyı ilk kez kanıtladığı zamandır.

         UZH'deki Zürih Üniversitesi Çocuk Hastanesi ve çocuk ve ergen psikiyatrisi profesörü Reto Huber, çalışmanın önemi üzerine yorum yapıyor: "Beynin belirli bir bölümünde uyku derinliğini azaltmamıza ve böylece derin uyku ve öğrenme verimliliği arasındaki nedensel bağlantıyı kanıtlamamızı sağlayan bir yöntem geliştirdik [...] Birçok hastalık epilepsi gibi uykuda da ortaya çıkıyor. Yeni yöntem, hastalığa doğrudan bağlı olan bu belirli beyin bölgelerini manipüle edebilmeyi umuyoruz "dedi.

Kaynak : www.medicalnewstoday.com

Güncel Bilgiler, Güncel Konular, Sağlık, Sağlık Araştırmaları, Sağlık Haberleri, Sağlıklı Yaşam,Uyku

Paylaş

Benzer Yayınlar

Yarım Bir Uyku Öğrenme Kabiliyetimizi Nasıl Etkiliyor? Sağlıklı Yaşam
4/ 5
Oleh

Abone Olun!

Yazımı Beğendiniz mi? Abone Olun Yayınları Kaçırmayın.

Fikriniz Önemli, Bizimle Paylaşın