26 Aralık 2017 Salı

Çağımızın Artan Tehlikesi Nispetizm!!

nispetiz
Nispetizm Nedir?

NİSPETİZM

      Bir gün 24 saat hepimiz biliyoruz. Bunun ortalama 8 saatinin uykuda geçtiğini varsayarsak geriye kalıyor 16 saat.
Toplamda 2 saatini temel ihtiyaçlarımız için harcadığımızı düşünürsek 14 saat kalıyor bir günden bizlere. Peki, 14 saatte neler yapıyoruz? Ya da neler yapmayı planlıyor ama ne yapıyoruz?
Gözlem ve araştırmalarım sonucu son 10 yılda internet kullanan kişi sayısı hızla artmış ve her geçen günde artmaktaymış. Peki, bir gün içerisinde kaç saatinizi internette vakit geçirmek için harcıyorsunuz diye sorsam cevabınız ne olurdu? Çoğumuz 1-2 saat en fazla 3 saat deriz sanırım. Ama bu sürenin çok daha fazla olduğunu söylesem sizlere ne derdiniz?
Hızla gelişen teknoloji birçok olumlu gelişmeleri de yanında getiriyor elbette. Daha az iş gücü ile daha çok bilgiye daha kolay alışverişe daha çok çeşite ve bir sürü yaşam faaliyetlerine ulaşabiliyoruz. Bunun faydalarını tabii ki de saymakla bitiremeyiz. Hele ki geçmiş dönemlere bakacak olursak zaman açısından nasıl bir tasarruf içerisinde olduğumuzu görmemek mümkün değil elbette. Burada aklıma şu geliyor ister istemez. Tasarruf ettiğimiz zamanımızı nerelerde ve nasıl kullanıyoruz, nasıl değerlendiriyoruz? Yanıt olarak aklıma ilk gelen de tüketim oluyor.
Üretimden ettiğimiz tasarrufu tüketimde kullanıyoruz sanırım. İnternette hızla ilerleyen sanal alışveriş sitelerimiz, reklamlarımız o kadar renkli o kadar cezp edici ki büyüsüne kapılmamak ne yazık ki elde değil gibi görünüyor. Bunlar insanlık için oldukça faydalı ve büyük kolaylıklar sağlayan gelişmeler. Peki, sorun nerede? Sorun şurada başlıyor aslında. Bu sitelerde veya sosyal medyada ne kadar zaman harcadığınız. Ve ne derece etkisinde olduğunuz..
       Nispet kelimesinin sözlük anlamı bağıntı, oran. Yani halk dilinde kullanımına bakacak olursak birini üzmek için sırf onunla alakalı olsun diye kasıtlı, kasten yapılmış davranışlar sözler. Planlı, üzücü hareketler. Peki, bizler sosyal medyada bolca vakit geçirirken yapmış olduğumuz paylaşımlarla aslında bu kelimeyi hedeflemiş olabilir miyiz? Yani demek istediğim şu ki sıkça paylaşımlarda bulunarak hiçbir şeyi, kaçırmadan takip ederek sıkı takipçi olarak ve bolca kedimizle ilgili dikkat çekici paylaşımlarda bulunarak vermek istediğimiz mesaj ben buradayım demek olabilir mi? Tabi ki herkes ve her şey için geçerli değil bu söylediklerim. Fakat kontrolsüzce ve bilinçsizce kullanan kişi sayımız her geçen gün o kadar çok artıyor ki, uzun uzun vakitlerini sırf nispet olsun diye paylaşımlar yapabilmek için sosyal medyada geçiriyor ki… Tüketiyor ister istemez  kendini, benliğini, ruhunu belki de bilincini. Çünkü bu çark farkında olmadan yavaş yavaş içine alıyor aslında insanları. Önce kolaylıklar ardından tüketimde çeşitlilik ardından popüler olma ve güçlü bir benlik kazanma çabası içerisine girerek tüm yaşamını kaplıyor bireyin. Sabah kalkar kalkmaz ilk işi sosyal medyayı takip etmek oluyor, gün içerisinde belki 5 dakikada bir günceli takip edip gelişmeleri kaçırmama isteği ardından yeni paylaşım yapma dürtüsü ve o an nasıl olursa olsun hep mutluymuş ve her şey mükemmelmiş gibi davranma güdüsü. Vee nispetizm. Nispetizm bildiğim kadarı ile bir akım olarak kabul ediliyor. Kişinin başka insanlar için kendisi ile ilgili hep olumlu düşüncelere sahip olması isteği. Nasıl bir akım diye düşünecek olursak bir sosyal medya akımı diyorum ben kendimce.

Bu akımın doğuşu tam olarak neresi bilinmez ama hızla yayıldığı göz ardı edilemez bir gerçek. Doğru kullanıldığında olağanüstü yararları olan internet, yanlış ve kontrolsüz kullanıldığında da o denli zararlı bir gereç. Kontrolünü biz yetişkinler kendimiz için irademizle yapabilirken çocuklarımız için de yine bizler bu konuda kontrollü ve oldukça dikkatli olmak zorundayız. Aksi takdirde bir uçurum olarak adlandırmak çok da abartı olmayacak sanırım bu akımı.
                                                                                 HANDE ŞAHBAZ YURTSEVEN

Paylaş

Benzer Yayınlar

Çağımızın Artan Tehlikesi Nispetizm!!
4/ 5
Oleh

Abone Olun!

Yazımı Beğendiniz mi? Abone Olun Yayınları Kaçırmayın.

Fikriniz Önemli, Bizimle Paylaşın