22 Aralık 2017 Cuma

Çılgın Filozof Sinoplu DIOGENES kimdir? Ansiklopedi Bilgileri


Sinoplu DIOGENES Eski yunan filozofu (Sinop İÖ 412 - Korinthos 327)  Yaşamına ait bilgiler azdır. Atina sokaklarında öğleyin elinde fenerle "Bir İnsan Arıyorum" diye dolaşmasıyla kendisinden bir isteği olup olmadığını soran Büyük İskender e "Gölge etme başka ihsan istemem" demesiyle günümüze kadar anılan Platonun Çılgın Sokrates adını verdiği Sinoplu DIOGENES gerçekte felsefesini yaşayan az sayıdaki filozoflardan biridir. 

Sinoplu DIOGENES Atinalı Antisthenes'in kurduğu Kynikler Okulu'nun öğrencisi oldu, sonrasında burada edindiği felsefeyi yaşayarak ölene kadar sürdürdü.Bir fıçı içinde yaşadığı söylenir.

Sinoplu DIOGENES yaşamının temel dayanakları şöyle sıralanabilir: Gereksinimler en aza indirilmelidir. İnsan erdemli bir yaşam sürmelidir.Erdemin kaynağı bilgidir, bilmedir, bilerek eylemedir.Uygarlık gerekçeleriyle ve değerleriyle zararlıdır, saçmadır.Sinoplu DIOGENES'e göre doğada doğal olarak doğaya uygun bir yaşam sürmek gerekir.İnsan doğadadır ve kendisiyle başbaşadır. Bu nedenle insan için en iyi yaşama kendisine dayanarak sürdürdüğü yaşamdır.Kendisine dayanan insan gereksinimlerini en aza inmiş her şeyden olabildiğince uzaklaşarak her şey karşısında bağımsızlığını kazanmış insandır.Günümüze ulaşmış eseri yoktur.Sinoplu DIOGENES ve Mevlana'nın yaşam felsefesi konusunda ortak noktaları olduğu bilinir.

Paylaş

Benzer Yayınlar

Çılgın Filozof Sinoplu DIOGENES kimdir? Ansiklopedi Bilgileri
4/ 5
Oleh

Abone Olun!

Yazımı Beğendiniz mi? Abone Olun Yayınları Kaçırmayın.

Fikriniz Önemli, Bizimle Paylaşın