22 Aralık 2017 Cuma

Dizel Motor Mucidi Rudolf Diesel kimdir? Dizel Motor Nasıl Çalışır ? Ansiklopedi Bilgileri

   
 Rudolf Diesel, Alman Mühendisi (Paris 1858 - Kuzey Denizi 1913).Rudolf Diesel'in gençlik yılları İngiltere'de geçti. Ausburg ve Münih'te öğrenim gördü.Bir süre asistanların yaptığı fizikçi Karl Linde'nin soğutma makinelerinde termodinamik uygulamalarını göstermek istedi. Rudolf Diesel 1879 ' da bir İsviçre makine yapım firması olan Sulzar kardeşlere katıldı.Daha sonra Linde'nin makinelerinin üretildiği Baron Marifet de Hirsch'in firmasına geçti. Rudolf Diesel 1982 ' de içten yanmalı makinelerle ilgili tasarımlarının patentini aldı.1993 te yayımlanan Theorie und Konstroction Eines Rationellen Wörmemotor( Rasyonel ısı motorunun kuramları ve tasarımı)  kitabında yüksek duyarlıklı içten yanmalı motorların kuramsal irdelemesini yaptı ; çağdaşların eleştirilerini çektiyse de çalışmalarını sürdürdü ve Rudolf Diesel sanayici Kupa ile birlikte Nurnberg'de ilk pratik motor gerçekleştirildi.Kullanışlı olmayan kömür tozu yerine ağır petrol yağlarının havayla birlikte yanma hücresine püskürtülmesi yöntemine dayanan ve adını taşıyan bu motorlar büyük ilgi gördü ve geniş bir kullanım alanı buldu. Rudolf Diesel Deniz kuvvetlerinin davetlisi olarak İngiltere'ye giderken Manş Denizli'de kayboldu.


Dizel Motoru yüksek basınçla sıkıştırılmış hava içine püskürtülen ağır ve ucuz yakıtlarla çalışan motordur. İçten yanmalı motorlar sınıfına girerler.Enerji çevriminin yer aldığı silindirler hava giriş çıkışını denetleyen supaplar pistonlar kam ve krank millerinden oluşur.Dizel motor  4 ve 2 zamanlı olarak ikiye ayrılır.Dizel motorun çalışma ilkesi pistonun silindirde sıkıştırarak ısıttığı hava içerisine püskürtülen yakıtın yapmasıyla oluşan enerjiyi mekanik enerjiye çevirmesine dayanır.Ucuz yakından yüksek yüzdelik verim sağlaması bu tip motorların hızla yayılmasına olanak sağladı.İlk örneği 1892 de Alman Rudolf Diesel'in gerçekleştirdiği dizel motoru 1898 'den sonra Abd ve Kanada'da üretilmeye başlandı.Önceleri geniş yer kaplaması özelliği yüzünden endüstride kullanılmaya başlanan dizel motorlar sonra gemilerde teknolojik gelişmelerle kara taşıtlarında da yaygınlaştı.


Yazar Yorumu : Şimdiye kadar paylaştığımız ve daha sonrada paylaşacağımız tüm mucitlerin ortak noktaları Daima İstekli ve Kararlı oluşlarıdır.Hiçbiri çok mükemmel hayat standartlarına sahip değillerken, kendilerine bir hedef belirleyip ısrarlar tüm imkanları zorlayarak başarının peşinden koşarlar. Rudolf Diesel de tarihteki yerini bu israrları sonucu almayı başarmış bir kişiliktir.

Paylaş

Benzer Yayınlar

Dizel Motor Mucidi Rudolf Diesel kimdir? Dizel Motor Nasıl Çalışır ? Ansiklopedi Bilgileri
4/ 5
Oleh

Abone Olun!

Yazımı Beğendiniz mi? Abone Olun Yayınları Kaçırmayın.

Fikriniz Önemli, Bizimle Paylaşın