21 Aralık 2017 Perşembe

HER MEVSİM SEVGİNİN DİLİ ÇİÇEKLER


Sevdiklerimize onları ne kadar çok sevdiğimizi, değer verdiğimizi bazen sözcüklerle yeteri kadar ifade edemeyiz. Ne söylersek söyleyelim yetersiz kaldığını düşünürüz. Onlara küçük sürprizler yapıp, onları şaşırtıp, mutlu etmektir tek gayemiz baktığımızda. Böyle durumlarda çiçeklerdir yıllardır yardımımıza koşan. Asla modası geçmeyen, asla önemini yitirmeyen, doğanın bizlere armağanı olan çiçeklerdir en değerli armağan sevdiklerimize. Genç, yaşlı, büyük, küçük, zengin, fakir demeden herkesin kıymetlisidir çiçekler.
Güncel Konular, HER MEVSİM SEVGİNİN DİLİ ÇİÇEKLER,Kış Çiçekleri,Güncel Bilgiler
Bugünkü yazımızda içinde bulunduğumuz mevsim olan kış mevsiminin çiçeklerini tanıyıp hep birlikte onlar hakkında bilgiler edinelim istedim;
kış-çiçekleri-açelya

1) Açelya: Kışın açan çiçekler ailesindendir açelya. Güneş görmeyen bahçelerde bile açabilen açelya çiçeği -30 dereceye kadar soğuğa dayanıklılığı ile bol çiçek tomurcuğu vermektedir. Yine de bulunduğu ortamın sıcaklığı mümkün oldukça 14-15 derecenin altına düşmemesi açelya çiçeği için iyi olacaktır. Kış aylarında musluktan alınan soğuk su direk bitkiye dökülmemeli suyun oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmelidir.
Eğer açelyayı saksıda yetiştirmek istersek de kökler sıcak tutulup gübre ekilmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Rengi dolayısıyla sanırım özellikle bayanların sevdiği çiçekler başında gelmektedir açelya. Ayrıca çok da güzel bir bayan ismidir bu naçizane bitkimiz.G
kış-çiçekleri-çuha
Güncel Konular, HER MEVSİM SEVGİNİN DİLİ ÇİÇEKLER,Kış Çiçekleri,Güncel Bilgiler
2) Çuha Çiçeği: Kışları soğuk hava, yağmur ve kardan etkilenmeyen çuha çiçeği bahçelerde de rahatlıkla kullanıma uygundur. Yazın dinlenmeye başlayan bu bitkimiz içinde bulunduğumuz aylardan olan aralık ve ocak ayında çiçek açmaya başlar. -35 derece soğuk havaya kadar dayanabilen çuhanın mor, sarı, kırmızı gibi renklileri de bulunmaktadır. Eşinize, dostunuza, ailenize çuha armağan etmek için bu aylar sanırım en doğru zamanlar olsa gerek diye düşünüyorum.Güncel Konular, HER MEVSİM SEVGİNİN DİLİ ÇİÇEKLER,Kış Çiçekleri,Güncel Bilgiler
Bunların dışında sağlık açısından da birçok faydası olan çuha bitkisi; bağışıklık sistemini güçlendirmekten cilt hastalıklarına kadar şeker hastalığını bile önleyici etkileri olabilen bir bitkidir.

kış-çiçekleri-kamelya


3) Kamelya: Asyalı kamelya. Gül benzeri taç yaprakları olan kamelyanın beyaz, kırmızı, pembe renkleri vardır. Ülkemizde güney illerimiz dışında diğer bölgelerde yetiştirilebilen kamelya sevmez çok sıcağı. Mayıs, nisan aylarında çiçek açan bitkimiz bol su ister ve yarı gölgeli olan bir ortamda rüzgar almayan konumda yetiştirilmelidir kamelya.Güncel Konular, HER MEVSİM SEVGİNİN DİLİ ÇİÇEKLER,Kış Çiçekleri,Güncel Bilgiler
Yetişme koşullarından da anlayabileceğimiz üzere çok narin, çok çabuk hasar görebilen bir çiçektir. Tıpkı narin bir kadın gibi devamlı nazik davranış ve ilgi ister kamelya.
kış-çiçekleri-atatürk-çiçeği

4) Atatürk Çiçeği: En sevdiğim çiçeklerden biri olan Atatürk Çiçeği. Saksı içerisinde yetiştirilmeye uygun olan bu bitkimiz pembe ve kırmızı renkte çiçek açmaktadır. Hastalara tedavi sonrasında ziyaret esnasında en çok tercih edilen çiçeklerden biri olmasının sebebi de adında gizlidir. Tez zamanda Atatürk gibi sağlam dimdik olasın niyetleri beslenerek armağan edilir.
Ekim ayından itibaren geceleri tamamen karanlıkta gündüzleri ise tamamen ışık alan bir noktada olması gerekmektedir. En fazla -4 derece soğuğa dayanabilen bitkimiz yaz aylarında balkon gibi açık alanlarda bulundurulursa gelişebilir. Fakat sonbaharda ise mutlaka evin içerisine alınmalıdır.
Atatürk çiçeğinin ismini çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden Doktor Kırk Landın koymuştur ve tüm dünyada bu isimle üretilip satılmaktadır.


kış-çiçekleri-gardenya
Güncel Konular, HER MEVSİM SEVGİNİN DİLİ ÇİÇEKLER,Kış Çiçekleri,Güncel Bilgiler
5) Gardenya: Kış aylarında yaprak dökmeme özelliği ile bilinen gardenya, gece serinliğini ve nemli havaları sevmektedir. İlkbaharda tomurcuklanır ve yazın çiçek açmaya başlamaktadır. Bu özellikleri sayesinde çok da kış bitkisi olmayan gardenya serinliği sevme özelliği sayesinde bu bölümde anlatılabilmektedir. Ayrıca güneşi bilhassa sabah güneşini seven gardenya doğu cephede olduğu zaman oldukça mutlu olacaktır.
kış-çiçekleri-onbiray-çiçeği
Güncel Konular, HER MEVSİM SEVGİNİN DİLİ ÇİÇEKLER,Kış Çiçekleri,Güncel Bilgiler
6) Onbir Ay Çiçeği: Neredeyse senenin her günü açan çiçek olarak da bilinen on bir ay çiçeği esintili serin yerleri sevmektedir. Şubat ayından Kasım ayının sonuna kadar direkt güneşten korunması gereken bitkimiz -12 derece soğuğa kadar dayanıklıdır. Kış aylarında seyrek sulanmalıdır. İlkbaharda gelişmeye başladığında daha sık sulanması gerekmektedir.Güncel Konular, HER MEVSİM SEVGİNİN DİLİ ÇİÇEKLER,Kış Çiçekleri,Güncel Bilgiler
Yaprakları iridir ve kalp şekline benzeyen çiçeğimiz balkonlarda ve esintili yerlerde sıkça kullanılan ev aksesuarları arasında yer almaktadır.


Başlıcalarından mevsimimize uygun olan çiçeklerimizden bahsetmeye çalıştık. Her bir köşesi mucizelerle dolu olan evrenin sunduğu nimetleri saymakla bitirmemiz mümkün değil tabi ki.. Onlara ise yapacağımız en büyük iyilik zarar vermemektir. Çiçek çok güzel ve özeldir ama en güzeli de ÇİÇEK DALINDA GÜZELDİR.
Güncel Konular, HER MEVSİM SEVGİNİN DİLİ ÇİÇEKLER,Kış Çiçekleri,Güncel Bilgiler

                                                                               HANDE ŞAHBAZ YURTSEVEN 

Paylaş

Benzer Yayınlar

HER MEVSİM SEVGİNİN DİLİ ÇİÇEKLER
4/ 5
Oleh

Abone Olun!

Yazımı Beğendiniz mi? Abone Olun Yayınları Kaçırmayın.

1 Yorum:

Yorum
avatar
Adsız
25 Aralık 2017 00:37

Bunları bilmiyordum öğrendim bilinçlendim yazınızla tesekür ederiz

Cevapla

Fikriniz Önemli, Bizimle Paylaşın