11 Aralık 2017 Pazartesi

Tüketirken Tükenmek - Makaleler


Bir umut dalı arayan binlerce insanın her geçen gün daha da içine çekildiği tüketim toplumumuzda hızla ilerleyen ve bitmek bilmeyen doyumsuzluklarımız…
Hani derler ya zaruri-fuzuli. Günümüzde her şey artık zaruri oldu. Yani artık her şeye ihtiyacımız varmış gibi düşünüyor ve bunlara kendimizi de inandırıyoruz.
80ler dizisini izledikçe sanki içim açılıyor ve anlam veremediğim bir huzur kaplıyor zihnimi. Sözüm ona her geçen gün daha da çok gelişiyoruz modernleşiyoruz. Evet, doğru gelişiyoruz, geliştikçe üretiyoruz, ürettikçe çoğalıyoruz, büyüyoruz ve büyüyoruz…Makaleler,Teknoloji ve Sosyal Yaşam,Tüketmek,Tükenmek,Tüketilen Duygular,Tükenen Hisler,Sosyal Konular
Ama azalıyor, sevgimiz, sabrımız, üretkenliğimiz, ufkumuz, hayal gücümüz…
Bundan 40 sene önce televizyonlar çoğumuzun evlerinde yoktu. Olan evlerde de bir veya iki kanallıydı. İnsanlar belli saatlerde bir araya gelip sohbetler eşliğinde programları izliyordu. Hoş sohbet, komşuluk ilişkileri, yardımlaşmalar, hoşgörüler…
O dönemin teknolojisinde televizyondan yola çıkacak olursak bugünlere baktığımızda yüzlerce kanalın her evde olmasını bir yana bırakalım neredeyse her odada bir televizyonumuz var artık. Hızla ilerleyen teknolojide görsel gelişmeler neredeyse çığır aşmış durumda. İlk televizyon ne zaman nasıl üretilmiş kısaca bir bilgi edinelim dilerseniz:
Makaleler,Teknoloji ve Sosyal Yaşam,Tüketmek,Tükenmek,Tüketilen Duygular,Tükenen Hisler,Sosyal Konular
Televizyon 1923 yılında John Logie Baird tarafından İngiltere Hastings kasabasında icat edilmiştir. İlk görüntü Baird tarafından 26 Ocak 1926 yılında yayınlanmıştır. 1930 yılında elektronik alet olarak satılmaya başlanmıştır ve 1936 yılında Berlin yaz olimpiyatlarını Almanların evlerinde izlemesi sonucu evlerde yaygın olarak kullanıma başlanmıştır. Önceleri siyah beyaz yayın yapan televizyon 1940lı yıllarda renkli yayın çalışmalarını hızlandırıp 1950 yılında ABD ilk renkli televizyonu satışa çıkarmıştır.
Türkiye de ise ilk televizyon yayını 1953 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından bölgesel olarak birkaç saat denemesi ile gerçekleştirilmiştir. 1968 yılında TRT siyah beyaz olarak deneme yayına başlamıştır ve başlangıçta tek kanal olan TRT1 daha sonraları çeşitli kanalları oluşturmuştur. Renkli televizyona geçiş ise 1980 yıllarında olmuştur. 1990lı yıllarda ise özel televizyon kanalları yayınlara başlamıştır.Makaleler,Teknoloji ve Sosyal Yaşam,Tüketmek,Tükenmek,Tüketilen Duygular,Tükenen Hisler,Sosyal Konular

 Şöyle kısa bir bilgi edindikten sonra baktığımızda tarihi çok da eski olmayan bir teknolojiyi görüyoruz.
Günümüze baktığımızda tekrardan; her odada yalnızlaşan bireylerin yalnızlaşan dünyalarında gün geçtikçe azalan sevginin esirleri oluyoruz farkında olmadan. Birlikte yaşamın sadece dört duvar arasında kaldığı, karşı komşusunu tanımayan kalabalık apartman daireleri ise gelinen nokta. Tabii ki televizyon sadece bir örnekti bilinçli ve kararında kullanılabildiğinde aslında çok da faydaları olabilen bir teknolojik örnekti.
Biz buradan yola çıkacak olursak geriye dönüp baktığımızda 40 yılda neler hızla da değişti görüyoruz görebiliyoruz. Fakat hiçbir şey yapamıyor yapmıyoruz. Üretirken tüketmeyi öğreniyorken tüketirken sağlıklı üretmeyi kaybediyoruz farkında olmadan.
Halinden memnun olmayan insan sayısının her geçen gün hızla çoğaldığı, çeşitlenen seçeneklerle bolluğun arttığı günlerde azalıyordu tahammülümüz belki de.
Azalıyordu geleceğe umudumuz. Peki, ne değişmişti bizler için? Artık daha mı az seviyorduk bazı şeyleri? Ya da daha mı azdı ruhumuzdaki umutlar, merhametler, vicdanlar?
Bunu tam olarak hiç kimse bilemezdi. Gördüğümüz ve bildiğimiz tek bir şey vardı. O da artık yalnızdık. Hem de kalabalıklar içerisinde yalnızdık. Nasılı, niyesi, niçini, nedeni sorgulamadık ama her geçen gün daha da yalnızdık.

                                                                                                          HANDE ŞAHBAZ YURTSEVEN 
Makaleler,Teknoloji ve Sosyal Yaşam,Tüketmek,Tükenmek,Tüketilen Duygular,Tükenen Hisler,Sosyal Konular

Paylaş

Benzer Yayınlar

Tüketirken Tükenmek - Makaleler
4/ 5
Oleh

Abone Olun!

Yazımı Beğendiniz mi? Abone Olun Yayınları Kaçırmayın.

1 Yorum:

Yorum
avatar
Adsız
14 Aralık 2017 15:38

Çok doğru yerinde bir anlatım malesef bukadar teknolojinin yararlari ve zararlari bilincsiz ve yararsız yayinlar tüketirken tükeniyoruz..saygilar..

Cevapla

Fikriniz Önemli, Bizimle Paylaşın