11 Aralık 2017 Pazartesi

Uyku Problemi Çekiyorsanız Uykusuzluğa Çözüm Olacak Bilimsel Kanıtlı Gıdalar


Kingomedya.com olarak sosyal görev edindiğimiz toplumun motivasyonun arttırmaya yönelik yayınlarımıza bir yenisini daha ekliyoruz.Asparagas yok, yalan yok,kandırmaca yok,menfaatimiz için sizi aldatmak yok, yayınlarımızda en önemli ilkemiz size fayda sağlamak ve doğru bilgiyi pazarlamaktır.Uykusuzluk probleminin ülkemizde çok fazla görülmediği bilimsel araştırmalarla ortaya çıkmaktadır, ancak mutlaka bu uykusuzluk probleminden yakınanlar ve çare arayanlar vardır.Uykusuzluk konusunda en problemli ülke İngiltere'dir. Uyku düzeni bozulduğunda vücut direnci düşer ve bu da hastalıklara yakalanma riskini arttırır.Aynı zamanda asabiyete de yol açar hatta kaliteli olmayan bir uyku öğrenimi de etkilediği konusunda daha önce bir yazı yayınlamıştık.Okumadıysanız Yarım Bir Uyku Öğrenme Kabiliyetimizi Nasıl Etkiliyor? isimli yazımızı okumanızı öneririz.

Neyse konumuza dönelim sizler için bilimsel olarak kanıtlanmış 11 uyku kalitesini arttıran ve uykusuzluk problemine son vermenize katkı sağlayacak 5 gıda ürünü sizler ile paylaşalım.Keyifli okumalar,,,uyku problemi neden olur,uyku bozukluğu için şifalı bitkiler,uykuya dalamama çözüm,uykuya dalma teknikleri,uyku problemi nasıl çözülür, Güncel Konular, Sağlıklı Yaşam, 

PAPATYA 

Mütevazi papatya çayı sağlık yararları ; soğuk algınlığına iyi gelir, diyabeti dengeleyici özelliği vardır, yaralar için merhem gibi de kullanılabilir.
İçerisinde bulanan apigenin denilen madde sayesinde uykuyu etkiler ve bu papatya çayının anti-anksiyete özellikleri vardır. Yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etkisi vardır çünkü direk beyinde bulunan nörotransmitter GABA düzeylerini arttırır.
Yapılan bir deneyde kardiyak hastalar papatya çayı içtikten sonra 90 dakika boyunca derin bir uykuya dalmıştır.Başka bir çalışmada uykuya hipnotik etkileri olduğu fareler üzerinde gösterilmiştir.
Ne de ilginçtir ki papatyadan uçucu bir yağ elde edilir ve yatmadan önce o yağdan solumak sakinleşmeye rahatlamaya yardımcı olur.
Bir çalışmada, papatya tozları teneffüs eden farelerde ACTH kan seviyeleri düşmüştür. 
Stres hormonu kortizol seviyelerini uyaran bir maddedir ve ispatlanmıştır.uyku problemi neden olur,uyku bozukluğu için şifalı bitkiler,uykuya dalamama çözüm,uykuya dalma teknikleri,uyku problemi nasıl çözülür, Güncel Konular, Sağlıklı Yaşam, 

 TARÇIN

Tarçın; yapılan araştırmalar tip 2 diyabet ve kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabildiğini göstermiştir.
Bazen gece uykusunun ortasında uyandığınızı yaşarsınız bunun nedeni kan şekerinizin ani düşmesi olabilir, hatta çoğumuz hemen bir şeyler yemek ihtiyacı hissederiz.
Yatmadan önce papatya çayının içerisine bir çay kaşığı tarçın atarak hem deliksiz bir uyku çeker, hem de sabah uyanma da problem yaşamayız.uyku problemi neden olur,uyku bozukluğu için şifalı bitkiler,uykuya dalamama çözüm,uykuya dalma teknikleri,uyku problemi nasıl çözülür, Güncel Konular, Sağlıklı Yaşam, 

ZENCEFİL

Zencefil bir kimyasal olan gingerol maddesini içerir ve mide kasılmalarını önler, mideyi yatıştırır.Aynı zamanda genel olarak sindirim sistemini rahatlatır ve aynı zamanda iyi bir dolaşım tonik olduğu bilinir.

Bioorganic and Medicinal Chemistry dergisinde "Tamamlayıcı Tedaviler" adıyla yayınlanan bir kontrollü çalışma, zencefil alarak uyumanın etkilerini ele aldı ve zencefilin mide problemlerinden kaynaklı uykusuzluk problemini giderdiğini ortaya koydu.Yine aynı derginin bir çalışmasında zencefilin tıpkı papatya gibi anksiyete (stres hormonu) üzerinde sakinleştirici bir etkisi olduğu ispatlanmıştır.Zencefil sinir sistemi içinde iyi bir sakinleştirici etkiye sahiptir.uyku problemi neden olur,uyku bozukluğu için şifalı bitkiler,uykuya dalamama çözüm,uykuya dalma teknikleri,uyku problemi nasıl çözülür, Güncel Konular, Sağlıklı Yaşam, 

MEYANKÖKÜ

Meyankökü bir böbreküstü bezi toniği olarak kullanılır bunu botanik tıp okuyanlar bilirler. Böbreküstü bezleri stres hormonlarının salınımı sağlar. Böbreküstü bezleri sağlıklı olmayan ve çok stresli yaşam tarzına sahip kişiler bu yüzden stres hormonlarını kontrol altına alamayarak depresyona girerler bu  da uykusuzluk problemini ortaya çıkarır. Meyazkökü de papatya, tarçın ve zencefil gibi stres hormonunu yatıştırır.
Biyoorganik Tıp ve Kimya dergisinde 2012 yılında yayınlanan fareler üzerinde yapılan araştırmalar meyankökü  gabrol ve  flavonoid denilen maddelere sahip olduğu,  alfa dalgalarını rahatlatıcı  şekilde uyarmaya yardımcı olduğu kanıtlandı .Bu çalışmaya katılan uyku problemli farelere daha derin ve rahat bir uyku gerçekleştirdi.

LİMON, KİREÇ VE KAN TURUNCU MEYVELER

Limon, misket limonu ve kan turuncu renkli meyveler C vitamini açısından zengin olan meyvelerdir.
Bu gıdalar sadece bir bağışıklık güçlendirici değil, aynı zamanda böbrek üstü bezlerini besler.
Böbrek üstü bezlerini besleyen bu gıdalar da  anksiyete yatıştırıcı etkide bulunur. Sakinleşmenize yardımcı olur.Stres hormonun da düşük olması deliksiz bir uyku gerçekleştirmenize yarar sağlar.
Çalışmalar ayrıca bir C vitamini eksikliğinin uyku kaybına katkıda bulunabildiğini kanıtlamıştır.uyku problemi neden olur,uyku bozukluğu için şifalı bitkiler,uykuya dalamama çözüm,uykuya dalma teknikleri,uyku problemi nasıl çözülür, Güncel Konular, Sağlıklı Yaşam, 

Yazar Yorumu : 

        Sonuç olarak yazımızın sonunda şöyle bir yorumda bulunayım, Uykusuzluk probleminin genel kaynağı İki tip gibi göze çarpıyor.1; Stres yani aklınıza bir şeyi takmanız ve sürekli beyninizin onla meşgul olması 2 ; mide rahatsızlığınız.Stresten uzak kalmamız mümkün değil elbette ya ihtiyaçlar, ya sosyal takıntılarımız, ya çevremizle ilişkiler vs. mutlaka beynimizi meşgul eden bir şeyler oluyor bu gıdalar stresin azalmasına fayda sağlıyor.Bir de koyunları saymak gibi bir yöntemde var, kitap okumak gibi vs. Bu şekilde de sürekli sabit bir şeyler ile beyninizi kandırabilir stresiniz azaltabilir ve uykusuzluk probleminizi biraz olsun yenebilirsiniz.Korku ve şiddetle alakalı bir stresiniz var ise bir psikolog desteği almalısınız.Mide problemi kronik olan kişiler de bu tarz haberlerden ve şifalı bitkilerden fayda umabilir ancak bu gıdalar sadece yardımcı tıp olarak size fayda sağlayabilir.Doktorunuzla görüşüp sürekli bir diyet programına ihtiyaç duyulabilir ve doktorunuz daha önemli bir ilaç tedavisi uygun görebilir.İhmal etmeyin diyor yorumlarınız bekliyoruz...


Paylaş

Benzer Yayınlar

Uyku Problemi Çekiyorsanız Uykusuzluğa Çözüm Olacak Bilimsel Kanıtlı Gıdalar
4/ 5
Oleh

Abone Olun!

Yazımı Beğendiniz mi? Abone Olun Yayınları Kaçırmayın.

Fikriniz Önemli, Bizimle Paylaşın