23 Mart 2018 Cuma

Bebek Banyosu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler - Bebek Sağlığı


BEBEK BANYOSU İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER
 
bebek-küvet
Bebek Banyosu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler - Bebek Sağlığı
      Bazı bebekler banyo yapmayı çok sevebilirken bazıları için ise banyo, korkulu bir rüyadır. Suyu gördüğü anda ağlamaya başlayan ve banyo yaptığı müddetçe ağlamasını hiç kesmeyen bebekler olduğu gibi tam aksine suyu görür görmez etrafa gülücükler saçan, keyiflenen bebekler de vardır.
Peki, bebeğimizin banyosu ile ilgili ne kadar bilgiliyiz. Onu daha rahat nasıl suya alıştırabilir ve banyosu için en doğru hangi malzemeleri kullanabiliriz. Bu yazımızda bunlardan bahsedip bilgi edinmeye çalışacağız.


Öncelikle bir bebek doğduktan hemen sonra yıkanmamalıdır. Doktorların da önerdiği gibi göbek kordonunun düşmesi beklenmelidir. Göbek kordonu kopmadan bir bebeğin yıkanması sağlığı açısından uygun görülmemektedir. Kordon kopasıya kadar yumuşak nemli bir bezle bebeğimizi temizleyebilir, onun rahat uyumasını sağlayabiliriz. Göbek bağı düşüp o bölge tamamen kuruyup iyileştiğinde bebeğimizi gönül rahatlığıyla yıkayabiliriz.

Bebeğimizi en uygun olarak bebek küvetlerinde yıkayabiliriz. Hatta bebek küvetinin içerisine direk bebeğimizi sokarak değil küvet hamaklarından edinip, hamağın üzerine yatırarak yıkamamız en sağlıklısıdır. Bebek küveti ve hamak için imkanımız yoksa ve bebeğimiz oldukça küçükse lavabonun altında bile ılık suyla onu yıkamamız mümkündür.

Eğer bebeğimiz suyu seviyorsa banyo süresini uzun tutabilir onu daha yavaş ve rahatlatıcı şekilde yıkayabilirsiniz. Fakat bebeğiniz suyu sevmiyor ve sürekli ağlıyorsa mümkün olduğunca banyoyu kısa tutup onu rahatsız etmemeye çalışmalısınız.

Şimdi dilerseniz banyo esnasında nelere dikkat etmeliyiz onlardan bahsedelim:
Öncelikle bebek küvetindeki su oranı çok önemlidir. Suyu kesinlikle çok fazla doldurmayınız. Suyun yüksekliği küvetin yarısının biraz altında olmalıdır.

Küvetteki suyun sıcaklığı ise 30 ile 33 derece arasında olmalıdır. Çünkü çok soğuk su bebeğimizi üşütebileceği gibi çok sıcak su da iyi demek değildir.
Küvetin su oranı bebeğimiz küvete girmeden önce ayarlanmalıdır ve o içerisindeyken değiştirilmemeli veya su ilave edilmemelidir. Bu yüzden banyo esnasında musluk kesinlikle açık bırakılmamalıdır.
Ve en önemlisi bebeğimizi banyo yaptırırken kesinlikle yanından ayrılmamalıyız. Banyo esnasında lazım olan gereçleri yakınımıza alarak dikkatimizi bebeğimizden uzaklaştırmamalıyız.
Eğer bebeğimiz banyo esnasında ve banyo öncesinde çok fazla ağlıyorsa ilk zamanlarda alışması için bezini alt kısmında bırakarak onu yıkayabiliriz böylelikle kendisini daha güvende hissederek sudan daha az ürkecektir.

Suyun ısısını en iyi şekilde ölçmek için bileğimizi ve dirseğimizi suyun içerisine batırarak test edebiliriz. Ve ısının oda sıcaklığı ile orantılı olmasına dikkat etmeliyiz.
Eğer bebek küvetimizde hamağımız yoksa öncelikli olarak ayakları suya değecek şekilde bir elimizle başını ve boynunu diğer elimizle poposunu kavrayarak suya yavaş yavaş bebeğimizi sokmalıyız. Böylelikle suya daha rahat alışmasını sağlayabiliriz.Bebek Sağlığı, bebek banyosu, banyoda olması gereken, bebek banyosu malzemeler, bebek nasıl yıkanır, bebek nasıl yıkanmalıdır, bebek duş rahatlama, 

Banyo esnasında kullanacağımız malzemelerden olan şampuan veya sabunu çok az miktarda kullanmaya dikkat etmeliyiz. Bunun sebebi ise bu maddelerin çok kullanıldığında bebeğimizin cildini kurutmasıdır. Elimizle veya yumuşak bebek süngeriyle ön kısmından başlayarak yukarıdan aşağıya doğru hafifçe köpükle masaj yaparak yıkamalıyız. Ardından arka kısmında da aynı işlemi uyguladıktan sonra süngeri durulayıp aynı süngerle nazikçe yüzünü yıkamalıyız. En son hafifçe kafasına masaj yaparak saçlarını yıkamalıyız. Bu süreçte kullandığımız bebek süngerimiz oldukça önem taşımaktadır. İçerisinde naylon bulunan ve lifleri sert olan süngerleri kullanmaktan kaçınmalıyız. Bebekler için özel üretilen süngerleri tercih etmeliyiz.

Durulama işleminde ise gözlerine ve kulaklarına su kaçmamasına dikkat etmeliyiz. Küvete yüzüstü şekilde bebeğimizi tutarak sırtından aşağıya doğru suyu hafifçe dökmeliyiz. Bebeğimiz banyo esnasında kaygan olabileceğinden onu parmaklarımızla iyice sardığımızdan emin olmalıyız. Eğer imkanımız varsa yanımızda bulunan bir başka yetişkinde bize destek olmalı ve banyosu tamamlandığında bebeğimizi havlusuna sarmamız için yardım etmelidir.Bebek Sağlığı, bebek banyosu, banyoda olması gereken, bebek banyosu malzemeler, bebek nasıl yıkanır, bebek nasıl yıkanmalıdır, bebek duş rahatlama, 

Havluya sardığımız bebeğimizi iyice kuruladıktan sonra saçlarını tarayıp kurulayarak bezini takıp güzelce giydirebiliriz. Bebeğimiz mis kokulu bir şekilde artık rahatça uykuya dalabilir.
Banyo esnasında gerekli olan malzemeler:
  • Bebek süngeri veya yumuşak bir bez
  • Kurulanma havlusu
  • Bebek küveti
  • Bebek küveti içerisine hamak
  • Su dökmeye yarayan kap veya tas
  • Bebek şampuanı ve bebek vücut sabunu
  • Banyo sonrası cildinin kurumaması için bebek yağı ve bebek losyonu
  • Bebek bezi ( banyo esnası ve sonrası için)
  • Bebek saç tarağı veya fırçası
  • Kıyafetler

                                                                                                        HANDE ŞAHBAZ YURTSEVEN

Paylaş

Benzer Yayınlar

Bebek Banyosu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler - Bebek Sağlığı
4/ 5
Oleh

Abone Olun!

Yazımı Beğendiniz mi? Abone Olun Yayınları Kaçırmayın.