15 Mart 2018 Perşembe

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ? Herkese Uygun Çözümler - Sağlık Bilgileri

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ? - Sağlık Bilgileri

Kusmayı ve Mide Bulantısını Durduran Çözümler İpuçları

Mideniz değil beyniniz vücudunuza ne zaman kusacağını söyler. Kusma genellikle vücudunuzun bulaşmış bir maddeyi temizleme yoludur.  Bazı durumlarda, kusma sonrasında mide bulantısı kaybolur. İster akşamdan kalmışlığın , dolaşım hastalığının kusmanın çoğunun sebepleri evrenseldir. Kusmayı ve mide bulantısını durdurmanın yollarını öğrenin.Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ? DERİN NEFES 

1. Derin nefes almaya çalışın Burnunuzdan ciğerlerinize derin nefes alın. Karnınız nefes alırken genişlemelidir. Ağzınızdan veya burnundan yavaşça nefes alıp verin ve her nefesinizden sonra karnınızı rahatlatın. Bunu birkaç kez tekrarlayın. Diyaframdan derin, kontrollü nefes alarak yapılan egzersizler parasempatik sinir sistemini harekete geçirir. Bu, hareket hastalığına neden olan biyolojik yanıtı kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Derin solunum, aynı zamanda hasta hissettiğinizde ortaya çıkabilecek stres halini rahatlatmaya da yardımcı olur.


Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ? KRAKER TÜKETİN

2. Kraker, galeta, grisini, ekmek yada simit gibi az yağlı ve kuru gıdalar sabah bulantıları için denenmiş ve gerçek bir çözümdür. Mide asitlerini emmeye yardımcı oldukları düşünülüyor. Sabah hastalığı için mide bulaşmasına yardımcı olmak için yataktan kalkmadan yaklaşık 15 dakika önce birkaç kraker yemeyi deneyin. Kuru tost veya beyaz pilav gibi diğer yumuşak yiyeceklerde mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun cevaplarındandır.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ? AKÜPRESÜR


3. Bileklerin akupresürü popüler bir geleneksel Çin tıbbı ilaçtır. Ağrıları bulantıları hafifletmek için vücudun belli noktalarını uyarmak için basınç kullanıyor. Bilek yanındaki ön koldaki avuç içi tarafında bir nokta olan basınç noktası olan Neiguan'a (P-6) basınç uygulamak , mide bulantısını ve kusmayı gidermeye yardımcı olabilir. Bu basınç noktasına masaj yapmak için:

 1. Bileğinize üç parmağınızı yerleştirin.3. Parmağın bittiği noktaya baskı uygulayacağınız yeri işaretleyin.
 2. Baş parmağınızı bileğinizin altına işaret parmağınızı belirlediğinizi nokta üzerine koyun.
 3. Bu noktayı 2-3 dakika boyunca sıkı, dairesel bir hareketle sürtün.
 4. Diğer bilekte tekrarlayın.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ? SIVILAR

4. Daha fazla sıvı için. Çok kusarsanız bile sıvı kaybını önlemeye yardımcı olması için bol miktarda sıvı içmeniz çok önemlidir. Sıvıları yavaşça tüketin. Mideniz üzülüyorsa fazla fazla içmeniz daha fazla kusmaya neden olabilir. Sulu kalmanıza ve bulantıyı hafifletmeye yardımcı olan sıvılar şunlardır:

Zencefilli gazoz
Nane çayı
Limonata
Su

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ? OTLAR

Zencefil çayı yudumlamayı deneyin. Ya da yavaş yavaş taze zencefil kökü tüketin. 2016 araştırmasına göre zencefil, gebe kadınlarda ve kemoterapi alanlarda bulantı ve kusmayı önleme ve tedavi etmede güvenli ve etkilidir . Bir fincan kaynar suyun üzerine bir çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil kökü ekleyerek de taze zencefil çayı yapabilirsiniz. 10 dakika demleyin ve ılık tüketin

Rezene tohumlarının sindirim sisteminin sakinleşmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ancak kusmada rezene üzerine bilimsel çalışmalar eksik. Yine de, anekdot kanıtları, mide bulantısı bir daha ki sefere rezene çayı yudumlamaya değer olabilir. Rezene çayı yapmak için, bir fincan kaynar suya bir çay kaşığı rezene tohumu ekleyin. 10 dakika demleyin ve ılık tüketin.

 Karanfiller, bulantı ve kusma için hareket hastalığından kaynaklanan bir halk tedavisidir. Ayrıca öjenol, antibakteriyel özelliklere sahip oldukları düşünülen bir bileşik içerir. Karanfil çayı yapmak için, bir fincan kaynar su, bir çay kaşığı kadar karanfil ekleyin. On dakika demleyin ve içmeden önce ılımasını bekleyin.


Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ? AROMA TERAPİ

6. Aroma terapi bulantı ve kusmayı gidermeye yardımcı olabilir, ancak çalışmalar etkinliği açısından karışıktır. 2014'te yapılan bir araştırmaya göre , limon yağı solunum emilimi, gebelikle ilgili mide bulantısı ve kusmayı azaltmaya yardımcı oluyor. Aroma terapi uygulamak için, açık uçucu yağ şişesi ile derin nefes almayı deneyin veya pamuklu topa birkaç damla ekleyin. Ayrıca yağ bir oda difüzörüne de eklenebilir . Limon yağı yoksa, taze bir limonu kesip kokusunu almaya çalışın. Mide bulantısını azaltabilecek diğer kokular şunlardır: karanfil lavanta sarı papatya gül nane

Bebeklerde Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ? 

 Çocuklarda kusmayı nasıl durdurabilirim? Çocuğunuzu solunum yollarına bulaştırma şansını en aza indirgemek için yanlarında tutun. Çocuklarda dehidratasyonu izlemek önemlidir . Onları su içmeleri için cesaretlendirin. Sekiz saat boyunca sıvı tutamıyorsa bir doktora görünmelidir. Ayrıca kusmayı önlemeye yardımcı olmak için krakerler, masaj ve sıvı alımları gibi ilaçların herhangi birini kullanabilirsiniz.BIR DOKTORA GÖRÜN 

Ne zaman bir doktor görmelisin Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu arayın:

İki günden fazla kusarsınız.
Çocuğunuz bir günden fazla kusarsa
Kusma gelir ve bir aydan fazla aralıklarla sürerse
Kusma kilo kaybına neden oluyorsa
Göğüs ağrısı
Şiddetli karın ağrısı
Bulanık görüş
Baş dönmesi veya bayılma
Yüksek ateş
Boyun Tutulması soğuk, nemli, soluk cilt
Şiddetli baş ağrısı
12 saat boyunca yiyecek veya sıvıları tutamayan

SON SÖZLER 

Ana ilaçlar, hareket veya sabah hastalığınız varsa daha etkili olabilir. Bir mide gribi veya gıda zehirlenmesi nedeniyle kusma tıbbi yardım gerektirebilir. Dehidrasyonu önlemek için yeterli miktarda sıvı içmeyi unutmayın. Kusma rahatsızdır, ancak genellikle bir gün içinde çözülür.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ? Videosuna Da Bir Göz Atın Paylaş

Benzer Yayınlar

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ? Herkese Uygun Çözümler - Sağlık Bilgileri
4/ 5
Oleh

Abone Olun!

Yazımı Beğendiniz mi? Abone Olun Yayınları Kaçırmayın.

Fikriniz Önemli, Bizimle Paylaşın