7 Nisan 2018 Cumartesi

Seboreik Dermatit Nedir, Evde Tedavisi - Sağlık Bilgileri

seboreik-dermatit-nedir

Bu makalemizde Seboreik Dermatit ile alakalı bilgiler aktarmayı amaçladık ve kapsamlı araştırmalar sonucu sizler için bu cilt hastalığı ( Seboreik Dermatit) üzerine yayınımızı hazırladık.Bu makale ile ;

1 - Seboreik Dermatit Nedir ?
2 - Seboreik Dermatit Belirtileri Nelerdir ?
3 - Seboreik Dermatit Nedenleri Nelerdir ?
4 - Seboreik Dermatit Risk Faktörleri Nelerdir ?
5 - Seboreik Dermatit Teşhisi Nasıl Konulur ?
6 - Seboreik Dermatit Tedavisi Nasıl Olur ?
7 - Seboreik Dermatit Evde Tedavisi Nasıl Olur?
8 - Seboreik Dermatit Alternatif Tıp Tedavisi Nasıl Olur ?

sorularının cevabını almanız konusunda iddaliyız. Seboreik Dermatit Nedir ?

Seboreik dermatit başlıca saç derisini etkileyen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Pullu lekelere, kırmızı deriye ve inatçı kepeklere neden olur. Seboreik dermatit ayrıca yüz, burun, kaş, kulak, göz kapağı ve göğüs gibi vücudun yağlı bölgelerini de etkileyebilir.

Seboreik dermatit tedavi olmaksızın gidebilir. Ya da belirtiler gitmeden önce birçok tekrarlanan tedaviye ihtiyacınız olabilir. Ve daha sonra geri dönebilirler. Nazik bir sabun ve şampuanla günlük temizlik, yağlılığı ve ölü cilt oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Seboreik dermatit de kepek, seboreik egzama ve seboreik sedef hastalığı olarak adlandırılır. Bebekler için durum, beşik kepi olarak bilinir ve kafa derisindeki kabuklu, pullu lekelere neden olur.

Seboreik Dermatit Belirtileri Nelerdir ?

Saç derisinde, saçlarınızda, kaşlarınızda, sakalınızda veya bıyıklarınızda oluşan deri pulları (kepek) Seboreik dermatit belirtileri ve semptomları arasında şunlar olabilir:

Vücudunuzun yağlı cilt bölümlerinde görülen ;
 • Lapa lapa beyazı veya sarı renkli pullar
 • Kafa derisinde
 • Burun, kaş, kulak, göz kapakları, göğüs, koltuk altları, kasık bölgesinde veya göğüs altında kırmızı deri oluşumu ya da kaşıntı oluşumu
Strese maruz kaldığınızda belirtiler ve semptomlar daha şiddetli olabilir. Soğuk ve kuru mevsimlerde daha çok oluşmaya eğilimlidirler.

Seboreik Dermatit İçin Ne Zaman Doktora Görünmeliyim ?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza mutlaka danışın ;

 • Uykunuzu kaybedecek veya günlük rutinlerinizi yaparken sizi zorlayacak seviyede rahatsız ederse
 • Durumunuz sizde ruhsal olarak utanç ve endişeye neden oluyor ise
 • Cildinizin enfekte olduğundan şüpheleniyorsanız
 • Kendi kendinize tedaviler uyguladınız ancak başarısız olduysanız


Seboreik Dermatit Belirtileri Nelerdir ?

Doktorlar henüz seboreik dermatitin kesin nedenini bilmiyorlar. Malassezia denilen bir maya (mantar) ciltte yağ salgılanmasına karşı bağışıklık sisteminin düzensiz bir yanıtı olarak fikir yürütülüyor.

Seboreik Dermatit Risk Faktörleri Nelerdir ?


Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörler seboreik dermatit riskini artırır:

Parkinson hastalığı ve depresyon gibi nörolojik ve psikiyatrik durumlar
Organ nakli alıcılarında ve HIV / AIDS'li kişilerde,
Alkolik pankreatitte ve bazı kanserlerde görülen zayıflamış bağışıklık sistemi sahibi kişilerde
Kalp krizi gibi stresli tıbbi durumlardan kurtulma durumunda
Bazı ilaçlar

Seboreik Dermatit Belirtileri Teşhisi Nasıl Konulur ?


Doktorunuz cildinizi inceleyerek seboreik dermatite sahip olup olmadığınızı belirleyecektir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere seboreik dermatite benzer belirtileri olan durumları ayırmak için muayene esnasında (biyopsi) deri hücrelerini kazıyabilir:

Sedef hastalığı. Bu bozukluk ayrıca kepek ve pullarla kaplı kepek ve kırmızı deriye neden olur. Sedef hastalığıyla, genellikle daha fazla büyük lekeli deriye sahip olursunuz ve bu lekeler simli beyaz olur.
Atopik dermatit (egzama). Bu cilt reaksiyonu, dirseklerin kıvrımlarında, diz sırtında veya boynun ön tarafında kaşıntılı, iltihaplı bir cilde neden olur. Sık sık tekrarlar.

Tinea versicolor. Bu döküntü gövdede görülür, ancak genellikle seboreik dermatit yamaları gibi kırmızı değildir.

Rosacea. Bu durum genellikle yüzünde oluşur ve çok az scaliness vardır.

seboreik-dermatit-tedavisi
Seboreik Dermatit Nedir

Seboreik Dermatit Tedavisi Nasıl Olur ?


İlaçlı şampuanlar, kremler ve losyonlar seboreik dermatitin başlıca tedavileridir. Doktorunuz reçeteyle ilgili ilaçları düşünmeden önce reçetesiz kepek şampuanları gibi ev ilaçlarını denemenizi tavsiye edecektir. Ev ilaçları yardımcı olmazsa, bu tedavileri denemek için doktorunuzla konuşun.

Enflamasyonu kontrol eden kremler, şampuanlar veya merhemler. Reçeteye dirençli hidrokortizon, fluokinolon (Capex, Synalar), klobetasol (Clobex, Cormax) ve desonid (Desowen, Desonate), kafa derisi veya diğer etkilenen bölgeye uyguladığınız kortikosteroidlerdir. Bunlar etkili ve kullanımı kolaydır, ancak idareli olarak kullanılmalıdır. Bir kaç hafta veya ay ara vermeden kullanılırsa, deriyi inceltme veya ciltte çizgiler gösteren yan etkilere neden olabilirler.

Kalsinörin inhibitörleri takrolimus (Protopic) ve pimekrolimus (Elidel) içeren kremler veya losyonlar etkili olabilir ve kortikosteroidlerden daha az yan etki gösterebilir. Ancak onlar, ilk tercih edilen tedaviler değildir çünkü Gıda ve İlaç İdaresi, kanserle olası bir ilişkiye dair kaygılara sahiptir. Ek olarak, takrolimus ve pimekrolimusun hafif kortikosteroid ilaçlardan daha pahalıya mal olduğu görülmüştür.
Antifungal jeller, kremler veya şampuanlar başka bir ilaçla değişmektedir. Etkilenen bölgeye ve semptomlarınızın şiddetine bağlı olarak doktorunuz yüzde 2 ketokonazol (Nizoral) veya yüzde 1 siklopiroks içeren bir ürün reçete edebilir. Ya da doktor kontrollü olarak kullanılacak her iki ürünü de reçete edebilir.
Antifungal ilaçları bir hap olarak alırsınız. Durumunuz diğer tedavilerle düzelmiyorsa, doktorunuz hap şeklinde antifungal bir ilaç önerebilir. Bunlar olası yan etkiler ve ilaç etkileşimleri nedeniyle tedavi için ilk seçenek değildir.

Seboreik Dermatit Evde Tedavisi Nasıl Olur ?

Seboreik dermatiti yaşam tarzı değişiklikleri ve ev ilaçları ile kontrol edebilirsiniz. Bunların çoğu reçetesiz formlarda mevcuttur. Durumunuz gelişmeden önce farklı ürünleri veya ürünlerin bir kombinasyonunu denemeniz gerekebilir.

Sizin için en iyi yaklaşım, cilt tipinize, durumunuzun ciddiyetine ve belirtilerinizin kafa derisini veya vücudunuzun diğer bölgelerine etkileyip etkilemediğine bağlıdır. Ancak durumunuz tedavi olsa bile, bir noktada tekrarkaması muhtemeldir. Semptomları izleyin ve tekrarlandığında durumu tedavi etmeye devam edin.

 • Düzenli olarak kafa derisi yıkayın
 • Düzenli kepek giderici şampuan yardımcı olmazsa, reçetesiz kepek şampuanlarını deneyin. İçerdikleri etken maddeye göre sınıflandırılırlar:
  •  Pyrithione çinko (Dermazinc, Baş ve Omuzlar)
  • Selenyum sülfit (Selsun Mavisi)
  • Ketokonazol (Nizoral AD)
  • Tar (Neutrogena T / Gel, DHS Tar)
  • Salisilik asit (Neutrogena T / Sal)

Belirtileriniz  azalmaya başlayıncaya kadar her gün bir ürün kullanın ve ardından gerektiğinde haftada bir ila üç kez kullanın. Katran içeren şampuan açık renkli saçları renksiz hale getirebilir, bu nedenle diğer ürünleri kullanmak isteyebilirsiniz.

Bir tür şampuan bir süre çalışırsa ve daha sonra etkinliğini yitiriyorsa, iki veya daha fazla tür arasında dönüşüm yapmayı deneyin. Tam olarak önerilen süre boyunca şampuanınızı doğru kullandığınızdan emin olun. Bu şampuanlar yüz, kulak ve göğüs üzerine hafifçe sürülebilir ve tamamen durulanabilir.
bebeklerde-seboreik-dermatit
Seboreik Dermatit Nedir

Seboreik Dermatit Evde Tedavisi Alternatif

Aşağıdaki reçetesiz tedaviler ve kişisel bakım ipuçları seboreik dermatiti kontrol etmenize yardımcı olabilir:
Saçlarınızdaki pulları yumuşatın ve temizleyin. Saç diplerine mineral yağı veya zeytinyağı sürün. Bir saat kadar bekletin. Sonra saçınızı taraklayın veya fırçalayın ve yıkayın.
Cildinizi düzenli olarak yıkayın. Sabunu vücudunuzdan ve kafa derisinden tamamen durulayın. Sert sabunlardan kaçının ve nemlendirici kullanın.
İlaçlı krem ​​sürün. İlk önce etkilenen bölgelere hafif kortikosteroid krem ​​uygulayın, gözlerden uzak tutun. Bu işe yaramazsa, antifungal krem ​​ketoconazole deneyin.
Stil ürünlerini kullanmayın. Bu durumu tedavi ederken saç spreyleri, jeller ve diğer şekillendirici ürünleri kullanmayı bırakın.
Alkol içeren cilt ve saç ürünlerinden kaçının. Bunlar hastalığın artmasına neden olabilir.
Düzgün pamuklu giysiler giyin. Bu, cildinizin etrafında dolaşan hava tutulmasına yardımcı olur ve tahrişi azaltır.
Sakal veya bıyık varsa, düzenli olarak saçları şampuanlayın. Seboreik dermatit, bıyık ve sakal altında daha kötü olabilir. Belirtileriniz düzelene kadar günlük % 1 ketokonazol şampuan ile sonra haftada bir kez şampuan kullanın. Ya da traş olun, belirtilerinizi hafifletebilir.
Göz kapaklarınızı nazikçe temizleyin. Göz kapaklarınız kızarıklık veya kireçlenme belirtileri gösteriyorsa, her gece bebek şampuanı ile yıkayın ve pamuklu çubukla pulları silin. Sıcak veya sıcak kompresler de yardımcı olabilir.
Bebeğinizin kafa derisini nazikçe yıkayın. Bebeğinizin beşik başlığı varsa, kafa derisi ile bebek bezini günde bir kez yıkayın. Şampuanı çalkalamadan önce, pulları küçük, yumuşak kıllı bir fırça ile hafifçe gevşetin. Ölçeklendirme devam ederse, ilk önce kafa derisine birkaç saat süre ile mineral yağı uygulayın.

Seboreik Dermatit Alternatif Tıp Tedavisi Nasıl Olur ?

Aşağıda listelenenler de dahil olmak üzere birçok alternatif tedavi, bazı kişilerin seboreik dermatit yönetmelerine yardımcı olmuştur. Fakat etkililikleri için kanıtlar kesin değildir. Kendi kendine bakım programınıza alternatif ilaçlar eklemeden önce doktorunuza başvurmak her zaman iyi bir fikirdir.

Çay ağacı yağı. Etkilenen alanda çay ağacı yağı ya tek başına ya da şampuanda kullanılabilir. Bazı çalışmalar çay ağacı yağının alerjik bir reaksiyonu tetikleyebileceğini düşündürmektedir.

Balık yağı takviyeleri. Bu tür haplar omega-3 yağ asitleri içerir.

Aloe Vera. Etkilenen alandaki aloe vera jeline, bir üründe ya da doğrudan bitkinin kesik yapraklarından uygulayın.
Bu makale sonucu 

1 - Seboreik Dermatit Nedir ?
2 - Seboreik Dermatit Belirtileri Nelerdir ?
3 - Seboreik Dermatit Nedenleri Nelerdir ?
4 - Seboreik Dermatit Risk Faktörleri Nelerdir ?
5 - Seboreik Dermatit Teşhisi Nasıl Konulur ?
6 - Seboreik Dermatit Tedavisi Nasıl Olur ?
7 - Seboreik Dermatit Evde Tedavisi Nasıl Olur?
8 - Seboreik Dermatit Alternatif Tıp Tedavisi Nasıl Olur ?

sorularının cevabını almış olduğunuzu düşünerek yorumlarınızı beklediğimizi ifade etmek isteriz. Şifalı günler..

Önerilen Yayın ;
Seboreik Dermatit Tedavisi İçin En İyi Şampuanlar

Paylaş

Benzer Yayınlar

Seboreik Dermatit Nedir, Evde Tedavisi - Sağlık Bilgileri
4/ 5
Oleh

Abone Olun!

Yazımı Beğendiniz mi? Abone Olun Yayınları Kaçırmayın.

Fikriniz Önemli, Bizimle Paylaşın