A Vitamini Nelerde Var, Faydaları, Eksikliği Nedir?

A vitamini, vücudun gelişmesi, bağışıklık sisteminin korunması ve üreme sağlığının korunmasında önemli bir role sahip yağda çözünen bir vitamindir. Yaşam döngüsü içerisinde vücudumuz birçok vitamin grubuna ihtiyaç duyar. Vitamin gruplarının da sağlığa farklı faydaları bulunur. A vitamini yetersizliği olması durumunda saç sağlığınız, cilt sağlığınız ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan bağışıklık sisteminiz olumsuz etkilenir. Günlük tükettiğiniz besinler ile yeterli A vitamini almazsanız, saç dökülmesi, cilt problemleri, kuru gözler, gece körlüğü ve enfeksiyonlara daha fazla duyarlılık gibi sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle görme kaybının oluşması A vitamini eksikliğine bağlı olarak araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Araştırmalara göre günlük alınması gereken A vitamini değeri erkekler için 900 mcg, kadınlar için 700 mcg ve çocuklar için 300-600 mcg’dir.

Bu makale ile A vitamini nedir, faydaları nelerdir, A vitamini eksikliği durumunda karşılaşılabilecek problemler nelerdir ve A vitamini nelerde var bunları öğrenebilirsiniz. Haydi başlayın ve sağlıklı yaşam için gerekli olan vitaminlerde olan A vitamini nedir öğrenin.

A Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir?

A vitamini, vücuttaki sağlıklı görme, cilt, kemik ve diğer dokular için iyi olan yağda çözünen bir vitamindir. A vitamini, genellikle bir antioksidan olarak savaşır, hücre hasarı ile savaşır, ama aynı zamanda birçok başka kullanıma sahiptir.

A vitamini hücre büyümesi ve bölünmesi üzerindeki rolü sayesinde kalbin, akciğerlerin, böbreklerin ve diğer hayati organların normal oluşumu ve korunmasında önemli bir role sahiptir.

A vitaminin faydaları arasında farklı sağlık durumları yer alır. Ulusal Göz Enstitüsü’nün yaşa bağlı bir göz hastalığı çalışmasında, çinko ile birlikte A vitamini gibi yüksek seviyelerde antioksidanlar almanın, deneye katılanların yaklaşık yüzde 25 oranında ileri yaşla ilgili maküler dejenerasyon gelişme riskini azaltabildiği bulunmuştur. Yaşa bağlı makula dejenerasyonunun yaşlılıkta görme kaybının en yaygın nedenidir. 

A Vitaminini Cilde ve Sağlığa Faydaları

A vitamini ayrıca cildin gelişmesine ve onarılmasına yardımcı olur. A vitamini hücrelere daha hızlı büyümesi için sinyal verir, daha taze, daha genç bir cilde daha hızlı bir şekilde sahip olmanızı sağlar.

A vitamininin faydaları arasında dişlerin, kemiklerin, yumuşak dokunun, beyaz kan hücrelerinin, bağışıklık sisteminin ve mukus zarlarının oluşumu ve bakımı bulunur. Beta-karoten ayrıca antioksidan görevi görür ve hücreleri serbest radikal hasarından korur. Birçok antioksidan kansere engel olmasına rağmen, Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, beta-karoten takviyelerinin kanserin önlenmesinde yardımcı olduğuna dair bir kanıt yoktur. Diğer taraftan, sebze ve meyvelerden tüketilebilen tamamen doğal beta-karoten, birçok çalışmada kanserin önlenmesinde yardımcı bulunmuştur. 

A vitamini nedir ve faydaları nelerdir öğrendik. Yeni doğmuş bebeklerden yetkişkinlere kadar vücut gelişimi ve bağışıklı sistemini güçlendirmek, diş, kemik, cilt ve saç sağlığı için faydalar sağlayan bir vitamin olan A vitamini nelerde var ve bu besinleri günlük ne kadar tüketmemiz gerekiyor ona bir göz atalım.

A Vitamini Nelerde Var?

A vitamini nelerde var, hangi besinlerde bulunur sorularının cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz. A vitamini vücudun ihtiyaç duyduğu bir vitaminken eksikliği ve ya fazlalığı da çeşitli sağlık problemlerine sebep olabilir. Her zaman söylenir ki doğrudur her şeyin fazlası zararlıdır. Çeşitlere sahip bir beslenme biçimi ile her türlü besin maddesinden faydalanmalıyız.

Retinol olarak da bilinen A vitamini, sadece yağlı balık, karaciğer, peynir ve tereyağı gibi hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunur. Aşağıdaki listede A vitamin nelerde var ve günlük tüketilmesi gereken miktarın ne kadarını karşılıyor belirtilmektedir.  Kullanılan Terimler; DV : Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar, mcg : Mikrogram olarak inceleyebilirsiniz.

A Vitamini Nelerde Var ; Et ve Süt Ürünleri

 • Sığır Karaciğeri – porsiyon başına % 713 DV – 2 dilim: 6.421 mcg (% 713 DV) 100 gram: 9,442 mcg (% 1,049 DV)
 • Kuzu Karaciğeri – porsiyon başına% 236 DV – 1 dilim: 2,122 mcg (% 236 DV) 100 gram: 7.491 mcg (% 832 DV)
 • Uskumru – porsiyon başına% 43 DV – Yarım fileto: 388 mcg (% 43 DV) 100 gram: 252 mcg (% 28 DV)
 • Somon – porsiyon başına% 25 DV – Yarım fileto: 229 mcg (% 25 DV) 100 gram: 149 mcg (% 17 DV)
 • Keçi Peyniri – porsiyon başına% 13 DV – 1 dilim: 115 mcg (% 13 DV) 100 gram: 407 mcg (% 45 DV)
 • Tereyağı – porsiyon başına% 11 DV – 1 yemek kaşığı: 97 mcg (% 11 DV) 100 gram: 684 mcg (% 76 DV)
 • Haşlanmış Yumurta – Servis başına% 8 DV – 1 büyük yumurta: 74 mcg (% 8 DV) 100 gram: 149 mcg (% 17 DV)
 • Alabalık – Hizmet başına% 8 DV – 1 fileto: 71 mcg (% 8 DV) 100 gram: 100 mcg (% 11 DV)
 • Krem Peynir – porsiyon başına% 5 DV – 1 yemek kaşığı: 45 mcg (% 5 DV) 100 gram: 308 mcg (% 34 DV)
 • Beyaz Peynir – porsiyon başına% 4 DV – 1 ons: 35 mcg (% 4 DV) 100 gram: 125 mcg (% 14 DV)

A Vitamini Nelerde Var; Sebzeler

 • Tatlı Patates (pişmiş) – porsiyon başına% 204 DV –  1 su bardağı: 1,836 mcg (% 204 DV) 100 gram: 1.043 mcg (% 116 DV)
 • Kabak (pişmiş) – porsiyon başına% 127 DV – 1 su bardağı: 1,144 mcg (% 127 DV) 100 gram: 558 mcg (% 62 DV)
 • Şalgam Yeşiller (pişmiş) – porsiyon başına% 61 DV – 1 su bardağı: 549 mcg (% 61 DV) 100 gram: 381 mcg (% 42 DV)
 • Havuç (pişirilmiş) – porsiyon başına% 44 DV  – 1 orta boy havuç: 392 mcg (% 44 DV) 100 gram: 852 mcg (% 95 DV)
 • Tatlı Kırmızı Biber (ham) – Servis başına% 29 DV – 1 büyük biber: 257 mcg (% 29 DV) 100 gram: 157 mcg (% 17 DV)
 • Ispanak (ham) – porsiyon başına% 16 DV – 1 su bardağı: 141 mcg (% 16 DV) 100 gram: 469 mcg (% 52 DV)
 • Marul (ham) – porsiyon başına% 14 DV – 1 büyük yaprak: 122 mcg (% 14 DV) 100 gram: 436 mcg (% 48 DV)

A vitamini nelerde var sorusununu cevabının ardından A vitamini eksikliği ve ya aşırı olması durumunda ne olur bir göz atalım.

A Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı Nelere Sebep Olur?

A vitamini eksikliği birçok gelişmekte olan ülkede yaygın görülmektedir. A vitamini eksikliği Güneydoğu Asya’daki çocukluk körlüğünün önde gelen nedenidir ve dünya çapında yaklaşık 250.000 ila 500.000 çocukta eksiklik nedeniyle körlük oluşmaktadır. A vitamini eksiklik belirtileri, gece körlüğü, kuru göz, ishal ve cilt problemleridir.

A vitamini dozajı zordur. Çok az kişi hastalık ve görme problemlerine daha duyarlı hale getirebilirken, çok fazla sorun da yaratabilir. A vitamini için önerilen besin alımları yaş, cinsiyet ve üreme durumuna bağlıdır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre günlük alınması gereken miktar yetişkin kadınlar için 700 mikrogram (mcg) ve yetişkin erkekler için günde 900 mcg’dir. Yan etkilere neden olacağından bu belirtilen oranlar fazla aşılmamalıdır.

“A vitamini doz aşımı, yağda çözünen yapısı nedeniyle kesinlikle görülebilir bir durumdur. A vitamini aşırı alınırsa cilt ve saç kaybından nörolojik sorunlara ve gastrointestinal şikayetlere kadar çeşitli semptomlara neden olabilir. Ayrıca, uzun süreli fazlalık durumlarında karaciğer hasarı görülebilmektedir.  

A vitamini aşırı alındığında uzun vadede bulantı, kusma, yorgunluk, denge sorunları, karaciğer problemleri, kas ağrısı, konfüzyon, daha yüksek osteoporoz ve kalça kırıklarına sebep olabilmektedir. 

Makalemizin sonuna geldik. Biz doktor değiliz, dünyadan kaynak gösterilmiş ispatlanmış bilimsel bilgileri sizlere ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu makale ile A vitamini nedir, faydaları neler ve nelerde var öğrendiniz, A vitamini eksikliği belirtileri ve fazlalığı hakkında bilgiler edindiniz. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

Kaynaklar; https://www.healthline.com – https://www.livescience.com