Adet Ağrısı Nasıl Geçer, Oku ve Ağrıları Geçir

Adet ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı çoğu kadın için merak konusudur ancak tabi ki hiç ağrı çekmeden bu dönemi geçirenler de yok değil. Ağrı acı hissetmeden regl dönemini geçirenler şanslıdır ancak regl dönemini adet ağrıları ile geçirenler için durum maalesef aynı değil. Bizde sizlere bu makale ile regl döneminde adet ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Adet krampları, sırtta, göğsünüzde veya karnınızdaki ağrı döneminizde çok fırtınalı olabilir ve okulda veya işte çalışıyorsanız durum daha da rahatsız edici olabilir. Size menstruel ağrıyı hafifletmek için 4 kolay yol sunuyoruz, nerede olursanız olun adet ağrısını rahatlatabilirsiniz.

Makaleye başlamadan önce adet ağrısı nedir ve neden olur bir öğrenelim.

Adet ağrısı nedir, neden olur?

Adet ağrısı, adet döneminde bazen kanama olmadan bazen de yoğun kanamalar olduğunda hissedilen karında ve rahimde kramplar şeklinde ortaya çıkan sancılardır. Adet ağrısı ile birlikte mide bulantısı, ishal, tansiyon düşüklüğü, bel ağrısı, konsantrasyon eksikliği ve dengesiz bir ruh hali ortaya çıkabilir. Bütün bu sancıların nedeni yani adet ağrılarının nedeni rahmin kasılmasıdır. Rahim adet kanamasının kontrollü bir şekilde atılması için kasılır ve bu böylece bu bölgeye giden kan akımı ve oksijen azalır. Oksijen azalması sonucu da adet ağrıları ortaya çıkar. Kan dolaşımını hızlandıracak gıdalar tüketmek, egzersiz yapmak vb. gibi yöntemlerle adet ağrılarını evde geçirebilirsiniz.

Adet ağrısı nedir ve neden olur öğrendik şimdi sizlere adet ağrılarını geçiren yöntemler ve besinler bahsedelim. Makale sonunda 2 ağrı kesici ilaç da bulabilirsiniz.

Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

Adet ağrısı nasıl geçer; Sıcak Su Torbası

Adet ağrısı hissedilen bölgelere ısı uygulayarak, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için karın ve alt sırt bölgelerine uyan bir termal torba kullanılabilir. Isı bölgeyi sakinleştirir ve spazmları, krampları ve adet ağrılarını azaltır. Ilık duş almak ve ayaklarınızı sıcak su da bekletmek de adet ağrılarını geçirmenize yardımcı olabilir.

Adet ağrısı nasıl geçer; Isı Bandı

Adet ağrıları bazen beklenmedik zamanlarda sizi rahatsız edebilir. Okul veya iş ortamında hatta arkadaşlarınızla sosyal bir ortamda adet ağrıları sizi çok zor durumlara sokabilir. Böyle durumlarda yardımınıza ısı bandı koşabilir. Bu ısı bantları görünmez ve 12 saate kadar kasılmalara ve kramplara doğal rahatlama sağlar. Adet öncesi belirtileriniz de veya adet döneminde kullanabilirsiniz. Kramp olan bölgeye yerleştirin ve rahatlama sağlaması için birkaç dakika bekleyin.

Adet ağrısı nasıl geçer; Egzersiz ve sportif yaşam

Endorfin salgılamanızı tetikleyen sportif yaşam tarzını benimseyerek sancısı adet dönemlerini geçirebilirsiniz. Adet sancılarını geçirmek için uygulayabileceğiniz bazı egzersiz yöntemleri de uygulayabilirsiniz. 

Adet Ağrılarına İyi Gelen Besinler

Adet ağrısını geçirmek için kan akışını hızlandıran besinlerden ; zencefil, fesleğen, tarçın, maydanoz ve papatya çayı tüketebilirsiniz. Bitter çikolatanın da ağrıları yatıştırıcı etkileri bulunurken bol su tüketmek de bu dönemde atlanmaması gereken bir kuraldır. Tuz ve kafein tüketimini azaltmanız adet dönemi için öneriler arasında yer alır.

Zencefil Çayı; Bir demlik kaynamış suya birkaç parça soyulmuş zencefil ve birkaç dilim limonu birleştirin. Adet ağrılarını geçirmek için günde 3 bardak tüketmeniz yeterlidir. Tatlandırmak isterseniz bal da ekleyebilirsiniz.

Fesleğen Çayı; Kaynamış suya fesleğen ekleyin ve 15 – 20 dakika demlenmesini bekleyin. Fesleğen kürü ile adet ağrısını geçirmek için günde bir bardak tüketmeniz yeterlidir.

Tarçınlı Su: Bir bardak sıcak su içerisine bir çay kaşığı tarçın ekleyin, soğuduktan sonra bal ekleyerek tüketin. Adet ağrısını geçirmek için kolay yollardan biri de tarçınlı sudurŞ

Papatya Çayı: Papatya çayının beyin hücreleri üzerinde yatıştırıcı etkisi bilinmektedir. Papatya çayının adet ağrılarını azaltma gibi bir etkisi de görülebilmektedir. Bir demlikte 3 kaşık kurutulmuş papatya çayı eklenerek hazırlana karışım 10 dakika kaynatılarak papatya çayı yapılır. Papatya çayını her gün 3 bardak tüketerek adet ağrısını geçirebilirsiniz.

Maydanoz Çayı: Maydanozun sindirime ve metobolizmaya olumlu etkileri bulunur. Maydanoz iyi bir detoks ürünü olabilir. 250 ml suya birkaç dal maydanoz ekleyerek ve 5 dakika kaynatarak oluşturduğunuz çayı soğuduktan sonra günde 2 bardak olarak tüketebilirsiniz. 

Adet ağrıları nasıl geçer sorusuna evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler ve besinlerden bahsettik, bazen bunlar yerine kimyasal kullanımı da yani ilaç kullanımı da tercih edilebilir. Bu daha kolay bir uygulamadır. Sizler için adet ağrılarını geçiren 3 ilacı da ekliyoruz. Ancak hemen belirtelim hiçbir ilacı doktor ya da eczacı bilgisi ya da önerisi olmadan kullanmayın. Bu listedeki ürünler asla öneri değildir bilgilendirme amaçlıdır.

Adet Ağrısı için Doktorların Önerdiği İlaçlar

Adet ağrısı can sıkıcı olabilir ancak makalemizi okudunuz ve adet ağrılarını geçirmek için faydalı yöntemleri öğrendiniz. Uygulayın ve bizimle yorumlarınızı paylaşın. Umarım faydalı olur. Esen kalın..

Sizin İçin Seçilenler