Advantan Krem Ne İşe Yarar?Nasıl Kullanılır?Yan Etkileri

Advantan krem doktorların egzama ve sedef hastalığından kaynaklanan cildin kızarıklık, iltihaplanma, kaşıntı ve döküntü gibi deri problemlerinin tedavisi için reçete ettiği bir kremdir. Advantan losyon, yağlı merhem ve krem formda mevcuttur ve hepsi aynı faydaları sağlar. Advantan içeriğinde etken madde olarak
Metilprednisolon içerir. Kortizon içeren krem mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır aksi halde Advantan krem yan etkileri ile karşılaşma ihtimaliniz yüksektir.

Egzama kızarıklık, iltihaplanma, su kabarcıkları, kabuklanma ve daha sonra döküntüye neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle çok kaşıntılıdır.

Sedef , kuru, ince, simli pullarla kaplı kabarcıklı, döküntülü, kızarık bölgeleri olan bir cilt hastalığıdır.

Makalemiz ile sizlere advantan krem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Advantan krem nedir ve advantan krem ne işe yarar soruları ile başlayalım.

Advantan krem nedir? Ne işe yarar?

Advantan krem metilprednisolon etken maddesi içeren ve egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının semptomlarını hafifletmek üzere doktorlar tarafından reçete edilen topikal kullanıma uygun bir kremdir. Advantan haricen uygulanır ve kesinlikle ağız, göz ve açık yaralardan uzak tutulmalıdır.

Advantan 30 gramlık tüp içerisinde piyasada satışta bulunmaktadır ve reçete ile satılmaktadır. Krem 1 gram’da 1 mg metilprednisolon aseponat (0,1%) içerir, aşırı kullanımı ve 1 aydan fazlaca kullanılması ciddi yan etkilere neden olabilir. Kullanım dozunu ve kullanım süresini doktorunuzun belirlediği gibi ayarlamaya özen göstermelisiniz.

Advantan merhem, beyaz ve sarımsı, opak bir krem olup, tutarlı bir kıvamdadır. Advantan yağlı merhem, Advantan merhemden daha yağlı olan beyaz ila sarımsı, yarı şeffaf bir merhemdir. Advantan krem beyaz bir kremdir, merhemlerden daha tutarlı ve daha az yağlıdır. Advantan losyon, kremadan daha akışkan olan beyaz bir sıvıdır. Advantan ne işe yarar sorusunun cevabına geçecek olursak;

Advantan krem ne işe yarar?

Advantan cilde sürüldüğünde egzama ve sedef hastalığında cildin kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve tahrişini hafifletmeye yarar bir kremdir. Advantan bunların dışında deri problemleri için de faydalar sağlar. Advantan merhem, yağlı merhem ve krem ​​(ancak losyon DEĞİL) sedef hastalığını da tedavi eder. Advantan losyon sedef hastalıklarında önerilmez.

Advantan iltihabi ve alerjik deri reaksiyonlarını baskılar ve kızarıklık, deri kalınlaşması, deri yüzeyinde tabaka oluşumu, ödem, kaşıntı ve diğer şikayetler (yanma hissi veya ağrı) gibi deri sorunlarından kaynaklanan belirtileri hafifletir.

ADVANTAN; ani gelişen ekzema allerjik ve temas nedenli deri iltihabı, zehirli (toksik) hücre bozulmasına neden ekzema (dejeneratif ekzema), yağlı ekzema, madeni para görünümünde (numüler) ekzema, sulantılı ekzema) alerjik deri iltihabı (atopik dermatit, nörodermatit), seboreik ekzema (kızarık saha üzerinde sarı, hafifçe yağlı ve kuru kabuklar halinde görülen döküntüler), bacaklarda varise bağlı ekzema (gravitasyonel ekzema) , ciddi güneş yanıklarının (solar dermatit) tedavisinde kullanılır.

Genel olarak Advantan krem neye iyi gelir sıralarsak;

 • Enfeksiyon nedeniyle oluşan iltihaplanma,
 • Cillte oluşan kızarıklık,
 • Derinin kalınlaşması ( Nasır Oluşması),
 • Deri yüzeyinde tabaka oluşması,
 • Ciltte ödem, kaşıntı ve tahriş oluşması,
 • Yanık ve güneş yanıkları
 • Mayasıl tedavisi
 • Sedef tedavisi
 • Egzama tedavisi
 • Atopik dermatit ( Çocuklarda egzama)
 • Advantan krem sivilce ve iltihaplı sivilce tedavisinde iyileştirici özelliklere sahip bir krem olması nedeniyle doktorlar tarafında sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Advantan krem neye iyi gelir sorusunun ardından sıra geldi advantan nasıl kullanılır sorusunun cevabını verelim.

Advantan krem nasıl kullanılır?

Advantan krem, merhem, losyon ve yağlı merhem hepsi aynı işlevlere sahip tir ve kullanımları aynıdır. Advantan losyon sedef hastalığı dışında diğer saydığımız cilt problemleri için kullanılır. Advantan kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Advantan içeriğinde bulunan maddelere alerjiniz olması durumunda kullanılmamalıdır. Advantan kullanımı doz aşımı olmamasına dikkat edilmelidir. Krem kullanılmadan önce mutlaka Advantan prospektüs güncel bilgilerini okuyarak; etkileşim gösteren ilaçlara, cilt rahatsızlıklarını öğrenmelisiniz. 6 aydan küçük çocuklarda Advantan kullanılması önerilmez. Advantan prospektüs bilgilerine göz atmak için tıklayın.

Şimdi geçelim Advantan nasıl kullanılır ;

Advantan krem, merhem, yağlı merhem ;

*Cildin etkilenen bölgesi öncelikle iyice temizlenmelidir. İnce bir tabaka halinde krem sürülür ve hafifçe ovalanır.

Advantan krem günde kaç kere;

Egzama tedavisi ; Etkilenen cildi tedavi etmek için günde bir kez Advantan kullanın.

Sedef hastalığı tedavisi ; Sedef lekeleri üzerinde Advantan merhem, yağlı merhem veya krem ​​günde bir veya iki kez kullanın. Sedef için advantan losyon kullanılmaz. Advantan merhem, yağlı merhem ve krem cildin etkilenen bölgesine ince bir şekilde uygulayın.

Genellikle kullanım süresi 2 haftayı geçmemelidir. Seboreik ekzemada, hastalıklı yüz bölgesinde kullanım süresi 1 haftayı geçmemelidir. Kullanım süresi yetişkinler 12 haftayı, çocuklarda ise 4 haftayı asla geçmemelidir ki aksi durumda yan etkilerin görülme ihtimali artar.

Advantan krem yan etkileri nelerdir?

Advantan yan etkileri genelde içeriğindeki maddelere alerji olması durumunda ve aşırı dozda kullanılması durumunda görülse de bunların dışındaki bazı durumlarda da görülebilir. Advantan yan etkileri ile karşılaşırsanız kremi kullanmayı bırakın ve doktorunuza görünün.

Advantan yan etkileri;

 • Yanma hissi
 • Kaşıntı

Diğer yan etkileri ise;

 • Kuruluk, kızarıklık
 • Kıl kökü iltihabı
 • Döküntü
 • Karıncalanma
 • Selülit, ödem, tahriş, irinli deri enfeksiyonu
 • Deride çatlaklar, kılcal damarların genişlemesi, deride incelme
 • Ergenlik sivilcesi
 • Aşırı tüylenme
 • Deride renk değişikliği
 • Damarların genişlemesi
 • Mantar enfeksiyonaları

Bu listede yer almayan Advantan yan etkileri de görülebilir. Olağan dışın bir problemle karşılaştığınızda mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz. Advantan krem merak edilenleri de aşağıda belirtelim.v

Advantan krem merak edilenler neledir?

Advantan krem hamilelik döneminde kullanılması tavsiye edilen kremlerdendir. Advantan etken maddesi hamilelik döneminde kullanılması uygun görülmeyen maddeler içerisinde yer almaktadır.

Advantan krem emzirme döneminde kullanılabilir ama dozajı daha küçültülmüş halde olmalıdır. Meme uçlarına sürülmesi önerilmez.

Advantan krem kortizon içeren bir kremdir.

Advantan krem sivilce tedavisi için kullanılabilir ancak mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Aksi halde sivilceleri artmasına da neden olabilir.

Advantan krem yüze sürülür ancak göz, ağız çevresine sürerken çok dikkatli olunmalıdır. Yüze az miktarda krem sürmeniz yeteri olacaktır.

Advantan krem bebeklerde kullanımı mutlaka doktor gözetimde olmalıdır. 6 aydan küçük bebeklerde kullanılması önerilmez. Advantan krem bebeklerde kullanımı sorunlu cilt üzerine ince bir tabaka halinde sürülmesidir. Kesinlikle geniş alanlara uygulanmamalıdır ve kullanım süresi kesinlikle az olmalıdır.

Advantan krem vajinada kaşıntı ve kızarıklık varsa kullanabilirsiniz. Genital bölgede kaşıntı ve kızarıklık için mutlaka doktor önerisi gerekir.

Advantan krem yetişkinlerde kullanım süresi en fazla 12 hafta olabilir. Genelde tedavi süresi 10 ile 18 gün olarak belirlenir.

Advantan krem bebeklerde 4 haftadan fazla kullanılması önerilmez. Doktorlar genelde 5 ila 7 gün arasında bir kullanım süresi belirler.

Advantan fiyatı 8 ila 15 lira arasında değişkenlik gösterebilir.

Advantan krem mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Makalemiz bilgilendirme amaçlıdır ve prospektüs bilgileri yer alır. Makalemiz kesinlikle tanıtım ya da reklam amaçlı değildir.