Aloe Vera ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Günümüz kozmetik sektöründe adına sıkça rastladığımız  Aloe Vera bitkisi artık komşularınızın saksılarında bile yetiştiriliyor değil mi? Buna şahit oldunuz. Peki Aloe Vera bitkisinin cilde faydaları nedir, Aloe Vera bitkisi neden bu kadar çok kullanılıyor merak etmiyor musunuz? Haydi yazımızı okuyun ve öğrenin. Aloe Vera ile cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını bu makale ile vereceğiz.

Aleo Vera Bitkisi Nedir?

Aloe vera, eski Mısırlıların bir dizi amaç için kullandığı “ölümsüzlük bitkisi” adını verdiği bir bitkidir. O zamandan beri, kullanımları daha hedefli ve şifalı hale gelmiştir. Güneş yanıkları için önde gelen terapilerden biri halini almıştır. Aloe vera Liliaceae ailesine ait bir kaktüs bitkisidir. Afrika ve Hindistan’ın bazı bölgelerinde bulunanlar gibi kuru iklimlerde yetişir ve yüzyıllardır tıbbi olarak kullanılmaktadır. Aloe yaprakları yaraları iyileştirmek ve cildi rahatlatmak için topikal olarak uygulanabilen bitkinin geri kalanından koparıldığında berrak bir jel salgılar.

Aloe vera bitkisinin faydalarını incelemek için çeşitli çalışmalar yapılmış ve aloe vera’nın, cildin veya kuru cildin, kozmetik rahatsızlıkların, saçların ve çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde etkili olan çeşitli özelliklere sahip olduğu bulunmuştur.

İnsanlarda yara ve yanıkların, küçük cilt enfeksiyonlarının, kistlerin, diyabetlerin ve yüksek kan lipidlerinin tedavisinde de yararlı olduğu söylenir ve egzama, genital herpes, kepek, sedef hastalığı gibi daha ciddi ve kalıcı durumların tedavisinde etkili olduğu belirtilir.

Aloe Vera bitkisi uzun ve dikenli yaprakları olan bir bitki olarak hayatımızda yer alır. Yaprakları ile bizlere fayda sağlar. Peki nasıl? Yaprağını ağaçtan kestiğinizde, içerisinde bulunan sıvıyı alarak jel elde edilir. Yaprakları ağaçtan kesildikten sonra içinde bulunan sıvının alınması ile birlikte işimize yarayan kısım olan jel elde edilir. İçerisinden çıkarılan jelin en geç 6 saat içerisinde kullanılması etkisini arttırmaktadır. 6 saatten sonra kullanırsanız da etkili olmaktadır ancak genelde bu saat aralığında kullanımı tavsiye edilir. Yetiştirilmesi biraz özen ve özel olarak botanik bilgisi gerektirir. Çok fazla suya ihtiyaç duymayan Aleo Vera bitkisi kendi içerisinde jel bulundurur. Evde yetiştirmeye de müsaittir. Bitkiyi tedarik etmek için bir botanikçiye gidebilirsiniz, unutmayın nasıl yetiştireceğiniz de önemlidir. Botanikçiden gerekli eğitimi alın ve bir saksı içerisinde rahatlıkla yetiştirin.

Cildinize fayda sağlayan jelin yanı sıra Aleo Vera bitkisinin kokusu da mükemmeldir,  size ferahlık hissi kazandırır. Kendiniz yetiştirmek istemezseniz Aloe Vera ile üretilen çok sayıda bakım ürününden temin edebilirsiniz.

Aleo Vera Bitkisinin Kullanım Alanları

 • Cilt ürünleri
 • Kremler
 • Maskeler
 • Saç için şampuanlar  vb. kişisel bakım ürünlerinde Aleo Vera bitkisi kullanılmaktadır.

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları Nelerdir

 • Siyah noktaların temizlenmesini sağlar,
 • Ciltte bulunan hasarlı bölgelerin iyileşme sürecini hızlandırır,
 • Ciltte oluşan şişkinliklerin ( göz torbası vb. ) azaltılmasını sağlar,
 • Hemoroid, kabızlık, ülser gibi hastalıkların oluşumunu engeller
 • Saçta kepeğin oluşmasını engeller,
 • Cildi temizler ve nemlendirir,
 • Antibakteriyel özelliğe sahip olması nedeniyle cilt üzerinde koruyucu bir katman oluşturur,
 • Kırışıkların oluşmasını engeller, yaşlanmayı önler,
 • Saçları besler, kepeği önler ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar.

 Aloe Vera ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Aloe Vera ile cilt bakımı doğal yüz maskeleri ya da içeriğinde Aloe Vera bulunan kimyasal kremler ile yapılır. Yetiştirilmesi evde mümkün olan bu bitki ile yapılabilecek doğal yüz maskelerini sizlerle paylaşalım. Aloe Vera bitkisinin faydalarını sağlayacak bu maskeler yapımı ve uygulanması basit maskelerdir. Aloe Vera ile cilt bakımı maskesi için malzemeler ve hazırlanış tarifini paylaşalım.

Aloe Vera ile cilt bakımı maskesi 1

Malzemeler

 • Bir adet yarım limon,
 • 3 adet kase
 • İki adet taze aloe vera yaprağı,
 • Malzemeleri karıştırmak için blender
 • 1 adet bıçak
 • 1 adet meyve suyu sıkacağı

Nasıl Hazırlanır

Malzemelerimizi tam olarak temin edelim, hazırlayalım. Aloe vera yapraklarında ellerimize zarar verebilecek tırtıklı alanlar bulunur, bunları bıçak ile temizleyelim. Temizleme işleminin ardından yaprakları uzunlamasına ikiye ayıralım. İçinden jel çıkacaktır. Jeli temiz bir araç ile bir kaba aktaralım. Şimdi bu kabın içerisine taze limon suyunu sıkalım. Malzemeleri blendere koyup iyice karıştıralım. Karıştırma süresini 2 ya da 3 dakika sürdürelim. Evet sonuç olarak aleo vera ile cilt bakımı maskemiz hazır.

Şimdi maskeyi uygulama zamanı, eliniz yardımıyla maskeyi vücudunuza iyice yedirin. Her yere tam olarak yayıldığından emin olmalısınız. Aleo Vera maskesini 15 dakika cildinizde bekletin ve sonra soğu su ile güzelce temizleyin. Düzenli bir şekilde bu maskeyi uygularsanız eğer, Aleo vera bitkisinin etki göstermesini sağlarsınız.

Aloe Vera ile cilt bakımı maskesi 2

Malzemeler

 • Aloe vera jeli
 • Gül suyu
 • Salatalık

Nasıl Hazırlanır

 1. Bir adet salatalığı blenderden geçirin. Blender yoksa bir salatalığın kabuğunu soyun ve kalanını çatalla ezin.
 2. Salatalık püresini bir karıştırma kabına aktarın.
 3. 1 tatlı kaşığı gül suyunu dökün.
 4. 2 yemek kaşığı aloe vera jeli ekleyin.
 5. İyice karıştırın.

Nasıl uygulanır

 1. Yüzünüzü ve boynunuzu ılık su ve yağsız bir temizleyici ile yıkayın ve gözenekleri açın.
 2. Parmaklarınızı kullanarak, küçük dairesel hareketlerle maskeyi cildinize uygulayın.
 3. Aloe vera maskesini ılık su ile durulamadan önce on beş dakika kurumaya bırakın.
 4. Ilık sula durulama işlemi sonrası yumuşak bir havluyla kurulayın.

Aleo vera ile cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna 2 doğal cilt bakımı maskesi tarifi ile cevap vermeye çalıştık. Umarım uygular ve sonuç alırsınız. Deneyimlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Esen kalın