Argan Yağı Ne İşe Yarar?Cilde, Saça Faydaları Şaşırtıyor!

Argan yağı, Fas’a özgü olan Argan ağacının çekirdeklerinden elde edilen ve Altın yağ olarak adlandırılan organik bir üründür. Yağ asitleri ve E vitamini de dahil olmak üzere faydalı besinler açısından son derece zengindir. Argan yağının e vitamini içermesi saç ve cilde faydaları olmasını sağlar. Argan bu nedenle birçok ünlü için popüler bir kozmetik ürünü içerisinde yer alır. Sadece zenginler ve ünlüler için değil, herkes argan yağının cilde ve saça faydalarından faydalanabilir. Argan yağı nedir, ne işe yarar, cilde ve saça faydaları nelerdir sorularının cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

Argan Yağı Nedir?

Argan yağı, büyük oranda güneybatı Fas’ta yetişen Argan ağacının büyük bir zeytini andıran meyvesinin çekirdeklerinden elde edilir. Geleneksel olarak, Faslılar egzama ve sedef hastalığındaki kırışıklıklar ve saç dökülmesine kadar her şeyi tedavi etmek için topikal olarak argan yağı kullanmaktadır.

Argan yağı kavrulmuş tanelerden elde edilen ve yutulabilen yemeklik Argan yağı ve kavrulmuş çekirdeklerden elde edilen cilt ve saç için doğrudan kullanılabilmesi amaçlanan kozmetik Argan yağı olarak
2 formda piyasada bulunur.

Beslenme açısından konuşursak, Argan tohumları ham olarak yenmez, yağ olarak özel işlemden geçerek yemeklik yağ olarak yenebilir. Argan yağı içerisinde tekli doymamış yağ asitleri ve antioksidanlar epey fazladır ve zeytin yağından daha fazla E vitamini içerir. Tüm bunlar, Argan yağının cilde ve saça faydalarının sebebini açıklamaktadır. Argan yağı nedir öğrendik, şimdi ne işe yarar bir göz atalım.

Argan Yağı Ne İşe Yarar?

Argan yağının cilde faydaları;

Argan Yağının Cilde Faydaları

1. Argan Yağı cildi nemlendirmeye ve yumuşatmaya yarar.

Argan yağı cildi nemlendirme ve yumuşatma faydaları ile oldukça popülerdir. Argan yağı yüksek E vitamini ve yağ asidi içeriğine sahip olması nedeniyle, cilde doğal bir destek vermek için etkili bir üründür. Kolayca emilir, yağsız ve tahriş edici değildir, bu da onu mükemmel bir doğal nemlendirici yapar.

Yüz ve boyun da dahil olmak üzere tüm vücutta kullanımı kolaydır. Herhangi bir yüz ve vücut losyonu gibi hafif ovalayarak cildinize birkaç damla sürebilirsiniz.

2. Argan yağı yaşlanma giderici özelliği ile genç görünüme kavuşmanıza yarar sağlar.

Argan yağı sadece etkili bir nemlendirici işlevi görmez, cilde genç bir ışıltı verir ve kırışıklıkların görünürlüğünü azaltır. Anti-oksidan etkisi, argan yağını ideal yaşlanma karşıtı ürün yapar. Esnekliği geri kazandırır ve cildin daha dolgun ve yumuşak hissetmesini sağlar.

En belirgin yaşlanma karşıtı etkiler için argan yağı uygulamanın en iyi yolu, yatmadan önce yüzünüze ve boynunuza birkaç damla yağ ile masaj yapmaktır. Her ikisinde de nemlendirici ve yaşlanma giderici yarar sağlar.

3. Argan yağı kuru cilt koşullarının tedavisine yarar sağlar.

Kuru cilt, döküntülü ve kaşıntılı egzama gibi rahatsızlıklara sahip kişiler argan yağından çok fazla yarar sağlayacaktır. Argan yağındaki E vitamini ve yağ asitleri, zarar görmüş cildin onarımı ve daha fazla kuruluk ile tahrişi önleyecek besinler sağlama için mükemmeldir. Argan yağı ayrıca cildi yatıştırıcı bileşenler içerir. Etkilenen cilde doğrudan az miktarda yağ uygulamak ve hafifçe masaj yapmak rahatlama sağlar ve iyileşmeyi teşvik eder.

4. Argan yağı sivilce tedavisi için yarar sağlar.

Pek çok yağ ve nemlendirici sivilce gibi cilt koşullarını şiddetlendirirken Argan yağı gerçekten etkilenmiş cildi yatıştırır ve iyileşmeyi destekler. Sivilce genellikle yağlı ciltlerin sonucudur. Argan yağı yağsız olduğu için doğal nem sağlayarak cildi dengelemeye yardımcı olur. Argan yağı ayrıca hasarlı cilt hücrelerini iyileştirmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir.

Sivilce ile etkilenen cildi iyice temizleme ve kurulamanın ardından birkaç damla Argan yağı sürmek, temel nem ve besin maddelerinin cilde uygulanmasını sağlar. Nazikçe ovarak ve günde iki kez tekrar ederek, yağlı veya kuru cildi dengelemenin yanı sıra hafif sivilcelerin giderilmesine yarar sağlayabilirsiniz.

5. Argan yağı yanık, yara tedavisinde etkili bir çözümdür.

Argan yağındaki antioksidanlar genellikle tahriş olmuş, çatlamış, zarar görmüş hatta yanmış cildin iyileşmesine yarar sağlar. Kuru ya da ağrılı ciltler için koruyucu olarak kullanılır, ancak aynı zamanda iyileşmeyi hızlandırmak için de kullanılabilir. Faydaları arasında iltihabı azaltma, ağrıyı azaltma ve iyileşme hızını arttırması öne çıkmaktadır.

Birkaç damla argan yağının ağrılı veya hasarlı cilde yumuşatılması iyileşme sürecini hızlandırır.

6. Argan yağı hamilelik döneminde oluşan cilt problemlerinin giderilmesine oldukça etkili yarar sağlar.

Çatlaklar birçok hamile kadın için bir sorundur, ancak Argan yağı doğum sonrası çatlak ve sarkık ciltlere karşı ideal korumadır. Argan yağı, E vitamini içeriği nedeniyle cildin esnekliğini arttırır. Hamilelik sonrasında göğüs, mide, alt ve uyluk bölgelerine oluşan çatlakların iyileşmesi ve izlerinin oluşmasının engellenmesi için birkaç damla argan yağı kullanılması etkili yarar sağlar.

Argan yağı ayrıca hamilelik sırasında cildi ve saçları yumuşak, sağlıklı ve nemli tutmak için uygulanabilecek doğal bir çözümdür.

Argan Yağının Saça Faydaları;

Argan Yağının Saça Faydaları

1. Argan yağı saç kremi etkisi ile daha yumuşak, ipeksi ve parlak saçlara sahip olmanıza yarar.

Argan yağı saçların daha yumuşak, daha ipeksi ve parlak olmasını sağlar. Doğal bir saç kremi gibi etki sağlar ve ayrık uçları tedavi etmeye, kıvırcık saçları düzeltmeye yarar. Saçınızı düzeltmek için argan yağı kullanımı son derece kolaydır.

Argan yağı ile saç maskesi nasıl yapılır?

Bu işlem için bol miktarda yağ kullanın. Saç derinize, saça ve diplerine masaj yaparak yağı uygulayın ve ardından yastığınızı lekelenmemesi için saçınızı bir havluya sarın. Tedaviyi gece boyunca (veya birkaç saat boyunca) bırakın ve ertesi sabah saçınızı normal şampuanınız ile yıkayın. Saçlarınız daha canlı, parlak ve ipeksi görünecek ve hepsinden önemlisi, saçınızı birçok düzenli saç kremi maskesinde mevcut olan kimyasal maddelere maruz bırakmayacaksınız.

2. Argan yağı saçlarınıza kolayca şekil vermenize yarar.

Kabarıklığı yok etmek ve saç parlaklığı verme kabiliyeti nedeniyle, argan yağı da yaygın olarak bir şekillendirme maddesi olarak kullanılır. Saçları daha kolay yönetilebilir hale getirir. Her saç stiline sağlıklı ve çekici bir parlaklık katar. Kurutma işleminden sonra avucunuza birkaç damla argan yağı sürün ve ardından parmaklarınızı saçlarınızda taraklayın. Bunu günlük uygulayabilirsiniz.

Argan Yağının Vücuda Faydaları;

1. Argan yağı Ayak, El ve Tırnak Tedavisi için yarar sağlar.

Argan yağının yumuşatıcı özellikleri kırılgan tırnaklar, kuru eller ve ayaklarda çatlak, sert cilt için idealdir. Cildi nemlendirir ve yumuşatır; el ve ayakların esnek ve yumuşak olmasını, tırnakların güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar. Her gece yatmadan önce birkaç damla argan yağı tırnak etlerine, ellere ve ayaklara masaj yaparak uygulamanız yeterlidir.

2. Argan yağı dudak nemlendirici olarak etkili yarar sağlar.

Özellikle soğuk veya kuru havalarda dudaklar kolayca yaralanabilir, kuruyabilir ve çatlayabilir. Argan yağı dudakların dolgun, yumuşak ve esnek kalmasını sağlamak için ideal bir üründür. Bir ya da iki damlayı kuru dudaklara bir balsam gibi sürtün ve sonra fazlalıkları temizleyin. Yaralı veya kuru dudaklardan kurtulun.

Argan yağı nedir, ne işe yarar, saça ve cilde faydaları nelerdir sorularının cevaplarını makalemiz ile sizlere vermeye çalıştık. Umarım faydalı olur.

K; http://arganoilworld.com.au/10-argan-oil-benefits-for-hair-and-skin/

Sizin İçin Seçilenler