Asiviral Krem Nedir, Ne İşe Yarar, Uçuk Tedavisi

Asiviral krem, cilt üzerinde yer alan virüslerin çoğalmasını engelleyen antiviral ilaçlar grubunda yer alan etkili bir uçuk kremidir. Uçuk çeşitli nedenlerle oluşabilen, genelde dudak çevresi, ağız içi, burun üzeri, dil, yanak içleri gibi bölgelerde oluşan acı verici ve bulaşıcı bir cilt problemidir. Gelip geçici bir cilt problemi görülse de uçuk tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır. Asiviral uçuk kremi yetişkinlerde ve 12 yaş üstü çocuklarda tekrarlayan uçuk tedavisi için etki gösteren bir kremdir. 

Bu makale ile Asiviral krem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız. Öncelikle makalemiz bilgilendirme amaçlıdır. Doktor önerisi ya da eczacı önerisi olmadan hiçbir ilaç ya da kremi kullanmayın. İlacı ya da kremi kullanmadan önce mutlaka en güncel Asiviral prospektüs bilgilerini okuyun. Asiviral krem nedir sorusu ile başlayalım.

Asiviral Krem Nedir, Ne İşe Yarar?

Asiviral krem içerisinde etken madde olarak cilt üzerinde virüslerin çoğalmalarını engelleyen ve uçuk oluşmasını ya da var olan uçukların ortadan kaldırılmasını sağlayan asiklovir içeren bir kremdir. Piyasada sadece eczanelerde reçete ile satılan bu krem antiviral ajanlar olarak adlandırılırlar. Asiviral krem renklidir ve homojen bir kremdir. Bu nedenler kremin her bir gramında 50 mg asiklovir bulunur. Etken madde krem içerisinde tüm alanlara eşit şekilde yayılmış durumdadır. 

Asiviral ne işe yarar; cilt üzerinde uçuk oluşumuna neden olan virüslerin çoğalmasını engeller. Uçuk deri yüzeyine ulaşmadan önce deri altına nüfuz eder ve uçuk oluşmasını önler.  Uçuk virüsünün neden olduğu deri enfeksiyonları, genital herpes ve su çiçeği tedavisinde de işe yarayan Asiviral kremin iltihabın yayılmasını önlemek, bakteri oluşumunu engellemek ve kuruyan bölgeye karşı nem vermek gibi faydaları da bulunur.

Asiviral krem nasıl kullanılır sorusu ile devam edelim. Cevabımıza geçmeden önce uyaralım; Hiçbir ilaç ya da kremi doktor veya eczacı önerisi olmadan kullanmayın. İlaçları kullanmadan önce mutlaka prospektüs bilgilerini okuyun. Asiviral krem kullanmadan önce etken ve yardımcı maddelere karşı alerjiniz var mı yok mu kontrol edin. Alerji olması durumunda veya Yanlış kullanım ile ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. 12 yaş altı çocukların kullanması önerilmez ancak doktor önerisi ile kullanılabilir. Asiviral krem hamilelikte ve emzirme döneminde doktor gerekli görürse kullanılabilir, aksi takdirde kullanılması önerilmez. Kremi gözünüze temas ettirmeyin, etmesi halinde bolca su ile temizleyin. Asiviral krem vajina içine sürülmesi önerilmeyen bir kremdir ancak asiviral krem vajina ve genital bölgede dış yüzey deri üzerindeki uçuklar için kullanılabilir. Asiviral krem ağız içerisinde, yanakların iç kısmına ve dil üzerindeki uçuk tedavisi için kullanılmamalıdır. Asiviral krem derinin dış yüzeyine sürülen topikal bir merhemdir. Asiviral krem kullanma süresi doktorunuzun önerdiği süreyi geçmemelidir.

Asiviral kullanımı ile ilgili bilgileri de belirttiğimize göre;

Asiviral Krem Nasıl Kullanılır?

Asiviral krem nasıl kullanılır sorusunun cevabını size zaten doktorunuz verir. İlk olarak uymanız gereken kullanım şekli odur, ancak doktorunuzun ekstra bir kullanım şekli belirtmediği durumlarda standart kullanımı aşağıdaki gibidir;

Asiviral Krem Kullanımı ; 

  1.  Asiviral uçuk kremi kullanmadan önce ellerinizi iyice temizlemelisiniz.
  2. Kremi uçuk yaralarının üzerine yarayı tamamen örtecek şekilde ovalayarak sürün ve derinin emmesi için yedirin. 
  3. Bu işlem günde 5 defa yaklaşık 4 er saat ara ile uygulanmalıdır. Yanlış ve yüksek derecede kullanımı yan etkiler görülmesine neden olur. Dudak kenarlarında ve burun etrafında oluşan uçuklarda Asiviral krem en az 4 gün,  genital uçuklarda en az 5 gün sonra iyileşme sağlar. Eğer iyileşme olmazsa tedavi toplam 10 güne çıkarılabilir. Yine iyileşme görülmezse doktorunuza danışmalısınız. İyileşme sağlandığı anda tedavi sonlandırılmalıdır.

Asiviral kremin yan etkileri ile makalemizi sonlandıracağız. 

Asiviral Krem Yan Etkileri Nelerdir?

  • Karın ağrısı
  • Nefes almada güçlük
  • Kurdeşen
  • Yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi Asiviral uçuk kreminin yan etkileri nadiren de olsa görülebilir. Bunların dışında da normal sağlığınızda olumsuz bir durum hissediyorsanız, krem kullanımını bırakarak derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Asiviral Krem Kullananlar Ne Diyor?

Asiviral krem kullananlar krem ile ilgili olumlu değerlendirmelerde bulunsa da her ilacın kişiden kişiye etkisi değişebilir. Asiviral kullananlar ne diyor şeklinde aramaktan ziyade kendiniz bu şikayetleriniz rahatsız edici boyuttaysa doktorunuzdan Asiviral krem talep edin. Uygun olması durumunda size reçete edilen kremi alın ve uygulayın. Asiviral krem kullananlardan biri olarak yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Asiviral Krem Fiyatı Ne Kadar?

ASIVIRAL krem 2018 Fiyat Bilgileri

Satış Fiyatı TarihiFiyatı
22 Oca 201816.56 TL

Makalemizin sonuna geldik. Asiviral krem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir belirttik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

Sizin İçin Seçilenler