Avrupa Birliği Tükiye’de Hangi Projelerin Finansmanını Yapıyor

2018 yılına büyük bir coşku ve birçok iyi dilekler ile girdik.Ülkemiz kültür turizmi açısından her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.Sadece yaz turizmi değil kış turizmi açısından da zenginliklere sahip ülkemiz bir çok dünya kültürel mirasına da ev sahipliği yapıyor.Avrupa Birliği’de bu mirasların korunması ve onarılmaları amacı ile ülkemizde yürütülen birçok projeye finans( ihtiyaç duyulan paranın karşılanması) olarak destek sağlıyor. Dilerseniz hep birlikte yazımızın devamında bu mirasları keşfedelim.

Kaynak : Atlas İstanbul 2018/ Ocak sayısı takvim eki.

Geçişine Kavuşan Şehir : Mardin

Geçmişine Kavuşan Şehir Mardin

Mardin sürdürülebilir Turizm Projesi’ yle şehrin ana caddesinde, 73 tarihi binanın dış cephesi yenilendi.Telefon ve elektrik kabloları yer altına alındı.640 iş yerinin tabela, kepenk ve güneşliklerine standart getirildi.Avrupa Birliği’ nin 8 milyon Avro hibe ettiği projeyle turizm strateji planı hazırlanıp sektör çalışanları eğitimden geçirildi.Çalışmalar artarak devam ediyor.

Şanlıurfa’da Tarih Canlanıyor..

Şanlıurfa / Göbeklitepe

Avrupa Birliği destekli “Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor” projesiyle şehrin beş büyük meydanı yenilendi, üç köşk restore edildi, ana caddeler aydınlatıldı.Şehir üç yeni müzeye kavuşurken son yılların en çok heyecan yaratan arkeolojik keşfi Göbeklitepe’ ye iki adet 250 ton ağırlığında çatı yapıldı.Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün onayladığı 6 milyon Avro’ luk bu çalışmanın en büyük finansörü Avrupa Birliği..

Hand Made İn Hatay

Hatay El İşi Mobilyalar

Geleneksel el yapımı Hatay mobilyaları günümüz teknolojisiyle buluşarak, uluslararası piyasalara ve rekabete açıldı.7 milyon Avro’ luk Avrupa Birliği projesi ile Hatay Mobilya Ortak Kullanım Atölye’sinde geleneksel mobilya üreticileri, ustalıklarını günümüz beğenileriyle buluşturan eğitimler alıyor.Atölyelerde kültürel mirasın bir parçası olan geleneksel el yapımı mobilyalar çağı yakalıyor.

Zurnadan Trompete Buca Roman Bandosu

Buca Belediyesi Roman Bandosu

Buca Belediye’sinin Avrupa Birliği’ nden aldığı destekle oluşturduğu Buca Roman Bandosu artık ilçenin gözdesi.20 roman müzisyene verilen özel eğitimin ardından kurulan bando, Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen festivallerden davet alıyor.Caz Grubu, Fasıl Grubu, Oda Orkestrası gibi alt grupları da olan Roman Bandosu, geleneksel müzik mirasını günümüzün beğenisiyle buluşturuyor.

Derulzafaran Manastırı Daha Yüzyıllarca..

Derulzafaran Manastırı

İsa’dan sonra 5. yüzyılda inşa edilen 640 yıl boyunca Süryani Ortodoks patriklerinin ikametgahı olan Deyrulzafaran Manastırı yeni yüzyıllara hazırlandı. Deyrulzafaran Derneği Avrupa Birliği’ nin 650 bin Avro’ luk desteğiyle manastırın tüm dam ve teraslarının izolasyonunu yeniledi, Beth Kadişe ( Azizler Evi) ve Mor Hananyo Kilisesi restore edildi. Deyrulzafaran daha yüzyıllarca Süryani kültürünün temel taşlarından olacak.

Ekmekçizade Kervansarayı’na Sınır Ötesi Koruma

Ekmekçizade Kervansarayı

Osmanlı İmparatorluğu’ nun ikinci başkenti Edirne zengin bir kültürel miras sahip. Ekmekçizade Kervansarayı da bunlardan biri.Sultan I. Ahmet zamanında yapılan kervansarayın yeniden ayağa kaldırılması Avrupa Birliği’ nin fonlarının desteğiyle oldu.2,5 milyon Avro harcanan Ekmekçizade Kervansarayı kültür merkezi olarak yeniden hayata dönerken, Edirne’nin sınır ötesi komşuları açılış töreninin baş konuklarıydı.

Siirt Tillo, Sufi Yolu’ yla Turizmde

Siirt Tillo Sufi Yolu

Derler ki Tillo’ yu ziyaret eden sufiler, burada yaşayan evliyalara saygı için şehir merkezinde ayakkabılarını çıkarırmış.Bugün Siirt’te Turizmi Canlandırma Projesi, Sufi Yolu’ ndan geçiyor.İbrahim Hakkı Hazretleri’ nin 18. yüzyılda yaptırdığı İsmail Fakirullah Türbesi’ nden başlayan yol, Kelatul-Ustad Tepesi’ nde son buluyor.Bu proje ile Tillo’ nun turizm altyapısı oluşturulurken Avrupa Birliği Fonları ile Fakirullah Türbesi’ nin çevre düzenlemesi yapıldı.

Kapadokya Geleneksel Türk Sahne Sanatları Kültür Merkezi

Kapadokya Geleneksen Türk Sahne Sanatları Kültür Merkezi

Kapadokya Avrupa Birliği Kültür ve Sanat Hibe Programı fonlarıyla Geleneksel Türk Sahne Sanatları Kültür Merkezi’ne kavuştu. Fransız Saint Blaise Tiyatro Araştırmaları Merkezi’ nin, Ortahisar Kültür Merkezi ile birlikte gerçekleştirdiği proje sayesinde Kapadokya’ ya yakışır bir gösteri merkezi inşa edildi.Fransa ve Türkiye tarafından düzenlenen sanat festivallerine, ortak kültür çalışmalarına ev sahipliği yapan merkez, çokkültürlülüğün simgesi gibi.

Fener ve Balat Bugün, Yeniden

Fener ve Balat

Avrupa Birliği ve Fatih Belediyesi’ nin ortaklaşa yürüttüğü restorasyon projesi ile Fener ve Balat yepyeni bir çehreye büründü. Avrupa Birliği fonlarından 7 Milyon Avro ile 84′ ü ev, 33′ ü dükkan toplam 121 bina özgün mimarisi korunarak onarıldı. 17. yüzyılda Fener’ de yaşayan Rumen Prensi Dimitri Kantemir’ in evi onarılarak sosyal merkez ve müze olarak hizmete açıldı. Fener ve Balat yeni görünümleriyle kültürel mirasın en güzel taşıyıcıları oldu.

Kars Tarihi Kimliği İle Karşımızda

Kars 3 Havariler Kilisesi

Tarihi Kimliği ile Kars Kenti projesi, Avrupa Birliği fonlarından aldığı 9,6 milyon Avro bütçe ile hayata geçiriyor. Tarihi sokak ve caddeler restore edilerek turizme kazandırılıyor, çevre düzenlemeleri yapılıyor.Serhat Kalkınma Ajansı’ nın yürüttüğü projeyle kentteki turizm işletmelerine, sivil toplum kuruluşlarına ve ilgili kurumlara eğitimler veriliyor. Ayrıca tanıtım ve pazarlama faaliyetleriyle Kars’ ın tüm dünyada bilinirliği arttırılacak.

Avrupa Birliği Kültürel Mirası Ödülü = Kılıç Ali Paşa Hamamı yine Mimar Sinan’ın..

Kılıç Ali Paşa Hamamı

Avrupa’da kültürel miras alanındaki girişimleri teşvik etmek amacıyla düzenlenen Avrupa Birliği Kültür Mirası Ödülü / Europa Nostra Ödülleri’ nden biri de İstanbul’ daki Kılıç Ali Paşa Hamamı’ nın restorasyonuna verildi. 16. yüzyılda Mimar Sinan tarafından yapılan hamam, yangın ve depremlerden gördüğü zararlardan kurtarılırken, orijinal mimariye aykırı eklemeler ve müdahalelerden de kurtarıldı. Hamam böylece yeniden Mimar Sinan’ ın mirasına uygun hale geldi.

Gaziantep’te Zaman Yolculuğu

Zeugma Mozaiği

Gaziantep Üniversitesi tarafından hazırlanan ” Zamandizin Yolculuğu : Mimarlık Tarihi Öğrenimi için Alternatif Bir Uygulama” projesi Avrupa Birliği tarafından finanse ediliyor. Erasmus + Hibe Programı kapsamında yürütülen projeye Avrupa’dan 10′ a yakın üniversite katılıyor.Çok katmanlı mimariye sahip şehirler, bir zaman dizini içinde dijital olarak yeniden var edilecek. Böylece kültürel mirasa ve mimari tarihe görsel olarak ulaşmak .ok daha kolaylaşacak.

Sevgili arkadaşlar bu yayınımız Atlas İstanbul Dergisi Eki olan 2018 Yılı Takviminden Alıntıdır. Gerçekten güzel derlenmiş ve bilgilendirici bir yayın olduğu için paylaşıyorum.Umarım sizlerde öğrendiğinize sevinmişsinizdir.Ben gerçekten mutlu oldum bilmiyordum çünkü buraları.Bir ülkede yaşıyoruz ve kültürümüzün çoğunu bilmiyoruz.1000 yıllık bir kültüre sahip olunca tabi kolay olmuyor.Neyse Atlas İstanbul dergisini sizlere tavsiye ediyorum.Gerçekten emek vererek, masa başı değil gidip yerinde görerek ülkemizde arka planlarda kalmış güzellikleri bizlere haber ediyorlar.Her ay bir sayı yayınlıyorlar ve fiyat olarak da makul.Bilgiye verilen her kuruşa helal olsun, böyle bilgi verici ve temiz dergilere de sonsuz teşekkürler olsun.Daha fazla kaliteli bilgi ve içerik için Atlas dergisini mutlaka edinin.Yorumlarınızı alt bölümden bizimle paylaşabilirsiniz.

Buca Roman Bandosu Performansını Sizler İçin Ekliyorum