B12 Vitamini Nedir, B12 Vitamini Nelerde Var ?

B12 vitamini hayatınızda sık duyduğunuz bir vitamindir. Yapılan araştırmalara göre dünya nüfusunun %40’ı B12 vitamini eksikliği yaşamaktadır. B12 vitamini eksikliği, kansızlık (Anemi), cilt rahatsızlıkları, nörolojik rahatsızlıklar, ruhsal hastalıklar, şeker hastalıkları, depresyon, saç ile ilgili rahatsızlıkları ve kalp hastalıkları gibi birçok hastalığın sebebi olabilir. Bu makale ile B12 vitamini nedir, B12 vitamini nelerde var şeklinde cevabını merak ettiğiniz sorulara cevap vermeye çalışacağız.

B12 Vitamini Nedir

B12 vitamini çok önemli bir B vitamindir. Sinir dokusu sağlığı, beyin fonksiyonu ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan B12 vitaminin diğer adı da Kobalamindir. B12 vitamini, diğer tüm B vitaminleri gibi suda çözünen bir vitamindir yani b12 suda çözülebildiği için kan dolaşımı boyunca ilerleyebilir, kana karışabilir bir vitamindir. B12 vitamini vücudunuzun ihtiyaç duyduğu önemli bir vitamindir ancak vücut bu vitamini üretemez. Doğal olarak b12 vitaminini gıdalardan vücudumuz emer. Ancak bazı insanlarda bu emilim gerçekleşmediği için B12 vitamini takviye ürünler kullanılabilir. İnsan vücudu B12 vitaminini 4 yıla kadar saklayabilir. Fazla veya istenmeyen b12 vitamini idrarlar dışarı atılır.  B12 vitamini vücudunuzda birçok role sahiptir. Sinir hücrelerinizin normal fonksiyonunu destekler. Kırmızı kan hücresi oluşumu ve DNA sentezi için gerekli bir vitamindir. B12 vitamini, enerjinizi artırarak, hafızanızı iyileştirerek ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olarak vücudunuza etkileyici şekillerde fayda sağlayabilir.

B12 vitamini nedir öğrendik, şimdi sıra B12 vitamininin faydaları nelerdir öğrenelim.

B12 Vitamininin faydaları

 • Vitamin B12, kırmızı kan hücresi oluşumunda rol oynar. B12 vitamini seviyelerinin çok düşük olması durumunda, kırmızı kan hücrelerinin üretimi değişir megaloblastik anemi hastalığı oluşur.
 • Sağlıklı bir gebelik için uygun B12 vitamini seviyeleri önemlidir. Beyin ve omurilikte doğum kusurlarının önlenmesi için önemlidirler.
 • B12 vitamini kemik sağlığınızda hayati bir rol oynayabilir. Bu vitaminin düşük kan seviyeleri, artmış osteoporoz riski ile ilişkili bulunmuştur.
 • Yeterli B12 vitamini düzeylerinin korunması, kanınızda homosistein seviyelerini azaltır. Bu yaşa bağlı makuler dejenerasyonunun gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir. Makuler dejenerasyon, yaşa bağlı göz hastalıklarından biridir.
 • B12 vitamini duyguları düzenleyen bir kimyasal olan serotonin üretimi için gereklidir. B12 vitamini takviyeleri, b12 eksikliği olan kişilerde ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur.
 • B12 vitamini, beyin atrofisini ve hafıza kaybını önlemeye yardımcı olabilir şeklinde değerlendirmeler olsa da bu vitaminle desteklenmenin eksiklik olmayanlarda belleği iyileştirip iyileştiremeyeceği konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
 • B12 vitamini vücudunuzda enerji üretimine dahil olur. Bir ek almak enerji düzeyinizi artırabilir, ancak sadece bu vitaminde yetersiz kalırsanız önerilir.
 • B12 vitamini, kalp hastalığı riskinin artmasıyla ilişkili bir tür amino asit olan kan homosisteinini azaltabilir. Bununla birlikte, araştırma şu anda B12 vitamininin bu riski azalttığı iddiasını desteklememektedir.
 • Sağlıklı B12 vitamini seviyeleri saçınız, cildiniz ve tırnaklarınız için önemlidir. Ancak, bir ek almak muhtemelen seviyeniz zaten yeterli ise bu alanlarda sağlığınızı geliştirmeyecektir. Aslında, düşük B12 vitamini seviyeleri, hiperpigmentasyon, tırnak renklenmesi, saç değişiklikleri, vitiligo (cilt rengi kaybı) ve açısal stomatit (iltihaplı ve çatlamış ağız köşeleri) dahil olmak üzere çeşitli dermatolojik semptomlara neden olabilir.

B12 vitamini hangi besinlerde bulunur

B-12 vitamini en büyük ve en yapısal olarak karmaşık vitamindir. Et ürünlerinde doğal olarak bulunur. Bitkisel gıdalarda bulunmaz. Bu nedenle vejeteryan yetişkinler B12 vitaminini takviye ürünler ile gidermelidir. B12 vitamini sadece bakteriyel fermantasyon sentezi(mayalama) yoluyla endüstriyel olarak üretilebilir.

B12 vitamini nelerde var 

B12 vitamini doğal olarak hayvansal ürünlerde bulunur, ancak bazı gıdalara eklenerek oral destek veya enjeksiyon olarak kullanılabilir.

 • Sığır eti
 • Jambon
 • Kümes hayvanları eti
 • Kuzu
 • Balık, özellikle mezgit balığı ve ton balığı
 • Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri
 • Bazı besin mayası ürünleri
 • Yumurtalar
 • Bazı soya sütü ve kahvaltılık tahıllar B12 vitamini eklenerek takviye edilir.

Aktif bir tedaviye ihtiyaç duyulmadan önce dengeli beslenme ve sağlıklı besin maddelerinin alınması her zaman önerilir. Yetersiz bir diyetle eksiklik belirtileri kolayca önlenir.

B12 vitamini takviye ürünler, tablet, enjeksiyon yada b12 eklenmiş gıda ürünleri olabilir. Bu ürünleri kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

B12 vitamini dikkat edilmesi gerekenler

B12 vitamini alımının fazla olması toksik veya zararlı nitelikler göstermemiştir ancak, takviyeleri almaya başlamadan önce her zaman doktorunuza danışmanız önerilir.

Bazı ilaçlar b12 vitamini ile etkileşime girebilir. Peptik ülser hastalığı için kullanılan metformin, proton pompa inhibitörleri ve h2 reseptör agonistlerini b12 ile etkileşime girebilir. Bu ilaçların hepsi B12 vitamini emilimini engelleyebilir. Antibiyotik kloramfenikol veya kloromisetin da takviyeleri alan insanlarda kırmızı kan hücresi üretimini sağlayan b12 etkileşimi yaşanabilir.

B12 vitamini, diyet veya takviyelerle elde etmeniz gereken suda çözünen bir vitamindir.

Diyetiniz boyunca yeterli B12 vitamini almanız çok önemlidir. Yeteri kadar almayı veya emilmeyi etkileyen bir sağlık sorununuz varsa, takviye ürünler ile B12 alımınızı arttırabilirsiniz.

B12 Vitamini Soru Cevap

B12 vitamini ne işe yarar

Birçok bedensel fonksiyondan sorumludur ve büyük doğum kusurlarını önleyerek, kemik sağlığını destekleyerek, ruh halini iyileştirerek ve sağlıklı bir cilt ve saç sağlayarak, sağlığınıza çeşitli şekillerde faydalar sağlayabilir.

B12 vitamini nasıl alınır

B12 vitamini doğal yollardan et ve süt ürünleri ağırlıklı beslenme ile alınır. Beslenme ile alınması yetersizse takviye gıdalar ile B12 tablet, B12 iğnesi gibi endüstriyel ürünlerden alınır.

B12 vitamini uykusuzluk yapar mı

B12 eksikliği ruhsal hastalıklara neden olabilir. Uykusuzluk nedeni b12 eksikliği olabilir. Uykusuzluk yapmaz.

B12 vitamini fazlalığı kilo yapar mı

Yapmaz, çünkü vücut b12 vitamini fazlalığını idrar yoluyla atar. Takviye ürünler kullanmadan önce b12 değerlerinizi bilmeniz için doktorunuza danışmalısınız.

B12 vitamini saç uzatır mı

B12 saça iyi faydalar sağlar, bu nedenle sağlıklı saçın uzamasına yardımcı olur.

B12 vitamini hangi sebzelerde bulunur

Et ve süt ürünlerinde bulunan b12 sebzelerde işlenmeden bulunmaz. Bazı mayalama teknikleri ile sebzelere eklenebilir.

Bu makale ile B12 vitamini nedir, B12 vitamini nelerde var sorularının cevabını vermeye çalıştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın..

kaynak : https://www.medicalnewstoday.com

https://www.healthline.com