Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir? İşe Yarayan 8 Öneri, Bitkisel Kürler

Bacak ağrısı, toplumda sıkça karşılaşılan yaygın bir problemdir. Çoğu zaman aşırı zorlamalar nedeniyle bacaklarda ağrı hissedilse de ciddi sağlık sorunlarına da işaret edebilir. Ciddiye alın ve uygun zamanda doktora görünün. Bacak yapısına, var olan duruma göre tedavi şekilleri farklılık gösterebilir. Bu makale ile sizlere Bacak ağrısı neden olur, bacak ağrısına ne iyi gelir sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız. Hafif çapta bacak ağrılarını gidermeye yardımcı olabilecek, yada rahatlama sağlayabilecek tedavi için 8 öneri ve bitkisel tedavi kürlerini sizlere sunacağız.

Bacak ağrısı nedir, çeşitleri nelerdir başlıklı makalemizi okuyarak daha fazla bilgi alabilirsiniz. Öncelikle sizlere ilk olarak bacak ağrısı neden olur sorusunun cevabını vererek başlayalım.

Bacak Ağrısı Neden Olur?

Bacak ağrısı bir kas krampına bağlı olabilir. Krampların ortak nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Dehidrasyon veya kanda düşük miktarda potasyum, sodyum, kalsiyum veya magnezyum,
 • İlaç kullanımları (diüretikler ve statinler gibi)
 • Kas yorgunluğu veya aşırı kullanımı, çok fazla egzersiz yapması veya uzun süre aynı pozisyonda kas tutması

Bir yaralanma bacak ağrısına neden olabilir:

 • Yırtık veya gerilmiş kas ( kramp )
 • Kemikte kılcal çatlak (stres kırığı)
 • İltihaplı tendon ( tendinit )
 • Shin atelleri (aşırı kullanımdan bacağın önünde ağrı)

Bacak ağrısının nedenleri arasında yaygın olanlar şunlardır:

 • Arterlerdeki kan akışını tıkayan ateroskleroz (klodikasyon olarak adlandırılan bu tip bir ağrı genellikle egzersiz yaparken veya yürürken hissedilir ve dinlenerek rahatlar)
 • Uzun süreli yatak istirahatinden kan pıhtısı ( derin ven trombozu )
 • Kemik ( osteomiyelit ) veya cilt ve yumuşak doku (selülit) enfeksiyonu
 • Artrit veya guttan kaynaklanan bacak eklemlerinin iltihaplanması
 • Diyabet, sigara içen ve alkolik kişilerde ortak olan sinir hasarı
 • Varisli damarlar

Bacak ağrısının nedenleri arasında az yaygın olanlar şunlardır;

 • Kanserli kemik tümörleri ( osteosarkom , Ewing sarkomu)
 • Legg-Calve-Perthes hastalığı : Kalçana zayıf kan akışı, bacağın normal büyümesini durdurabilir veya yavaşlatabilir.
 • Kanserli olmayan (iyi huylu) tümörler veya femur veya tibia kistleri (osteoid osteoma)
 • Arkada kaymış bir diskin neden olduğu siyatik sinir ağrısı (bacağın aşağıya yayılması)
 • Kaymış başkent femur epifizi : En sık 11 ve 15 yaş arasındaki erkek çocuklarda ve fazla kilolu çocuklarda görülür.

Bacak ağrısı nedenleri bu listeler dışında yer alan sağlık problemleri de olabilir. Doktorlar teşhis koymadan önce çeşitli testler uygularlar. Bu doğrultuda hastalığınızın teşhisi daha doğru konulacağından tedavi de daha doğru olacaktır.

Bacak ağrısı yorgun olduğunuzda, yeterli ve dengeli beslenmediğinizde, aşırı hareketsiz kaldığınızda ya da aşırı hareketli olduğunuzda ortaya çıkabilir. Kilosu yüksek olanlar, sigara ve alkol kullananlar, hareketsiz işlerde ya da aşırı hareketli işlerde çalışanlar bacak ağrısını sürekli çekerler. Böyle durumlar olağan olduğundan doktora görünmeye gerek yoktur çünkü zaten dinlenince geçme eğilimindedirler.

Hangi Durumlarda Doktora Görünmeliyiz?

 • Ağrılı bacak şişmiş veya kırmızıysa,
 • Bacak bölgesinde sürekli yüksek ateş oluyorsa,
 • Bacak siyah ve mavi renk almışsa,
 • Bacak soğuk ve soluk görünüme sahipse,
 • Ağrı artık katlanamayacak haldeyse,
 • Evde uyguladığınız tedavi yöntemleri işe yaramıyorsa, 1 haftadan fazla ağrı çekiyorsanız.
 • Dinlenince geçmiyorsa ve hayatınızı olumsuz etkiliyorsa mutlaka vakit kaybetmeden doktora görünün.

Bacak ağrısı neden olur öğrendik, tedavi için en uygun talimatları doktorunuz verecek olsa da hafif bacak ağrısı problemlerinde evde tedavi yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bacak ağrısına ne iyi gelir makalemizin devamında detaylandıralım.

Bacak ağrısına ne iyi gelir?

Bacak ağrısına iyi gelen yöntemleri 8 adımda sıraladık.

Dinlenmek bacak ağrısına iyi gelir.

Bacak ağrısına iyi gelen yöntemlerden en önemlisi dinlenmektir. Mümkün olduğunca dinlenmeye özen gösterin. Ağrıyı geçirme yöntemlerinden biri olan buz uygulamasını evde uygulayabilirsiniz.

 • Sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı yukarı kaldırın.
 • 15 dakika boyunca buz ile kasılan bölgelere masaj yapın.
 • Bu uygulamayı dinlenme anlarınızda yapabilirsiniz.
 • Gün içinde 3 veya 4 defa uyguladığınızda kan dolaşımını hızlandırarak ağrıyı geçirebilirsiniz.

Sigara içmeyi bırakmak bacak ağrısına iyi gelir.

MD, “Sigara içmek aralıklı topallama için güçlü bir risk faktörüdür” diyor. Araştırmalar, periferik arter hastalığı veya PAD olan kişilerin% 80’inden fazlasının şu anda sigara içtiğini buldu. Sigarayı bırakmak genellikle kolay değildir, ancak aşağıdakileri göz önünde bulundurun: Sigara içmek, bacağınızın zaten oksijenle başlayan kaslarındaki oksijenin yerini karbon monoksit alarak, hastalığın yapabileceği hasarı arttırır. Nikotin ayrıca damarların daralmasına neden olur, bu da kan akışını daha da kısıtlar, muhtemelen atardamarlara zarar verir ve kan pıhtılarına yol açar. Aşırı durumlarda, bu pıhtılar kangrene neden olabilir ve uzuv amputasyonu gerektirebilir.

Bacak ağrısına iyi gelen önerilerden biri de kan şekerinizi dengede tutmanızdır.

Diyabet periferik arter hastalığı ve aralıklı topallama riskinizi artırır. Doktorunuz uzun süreli kan şekeri kontrolünüzü değerlendirmek için hemoglobin seviyenizi ölçebilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, diyabetinizi kontrol altına almanız için önemli adımlar, reçeteli ilaçlar almayı, kan şekerinizi düzenli olarak kontrol etmeyi, sağlıklı bir diyet yemeyi ve çoğu gün en az 30 dakika fiziksel aktivite yapmayı içerir.

Düzenli yürüyüş yapmak bacak ağrısına iyi gelir.

Periferik arter hastalığı konusunda uzmanlar düzenli egzersizin önemini vurgulamaktadır. Haftada en az üç kez 30 dakika yürümeye çalışın. Bu yürüyüşler bacağınızdaki kan akışını normalleştirmeye ve bacaklarınızdaki oksijen akışını arttırmaya iyi gelir.

“Acı yok, kazanç yok” terimini biliyor musun? Akılda tutulması gereken hedef budur. Bacaklarınız “maksimuma yakın” acı çekene kadar yürümelisiniz, sonra belirtileriniz azalıncaya kadar ayakta durup oturarak dinlenin. Seansınız bitene kadar yürüme ve dinlenme döngüsünü tekrarlamaya devam edin. Kendi başınıza egzersiz yapıyorsanız bir alışveriş merkezinde yürümeyi düşünün. Kötü hava koşullarından korunursunuz ve alışveriş merkezleri oturmak ve dinlenmek için bolca yer sunar.

İyileşmenin bir gecede olmayacağını bilmelisiniz. Herhangi bir değişiklik görmeden önce en az bir veya iki ay sürebilir. Araştırmacılar, fiziksel aktivite ve topallama üzerine yapılan üç çalışmanın sonuçlarını incelediklerinde, egzersizin insanların maksimum yürüme mesafesini 3 ila 12 aylık bir süre içinde% 150 artırdığını buldular.

Kilo vermek bacak ağrısına iyi gelir.

Obezite, sadece dolaşımda bıraktığı baskı nedeniyle değil aynı zamanda ayaklara verdiği zarar nedeniyle, klodikasyonda olanlar için büyük bir problem olabilir. Diyetinizi değiştirin ve daha fazla fiziksel aktivite yapın, böylece gereksiz kilolar almazsınız. 5 kilo kadar bile zayıflasanız bacak ağrısına iyi geldiğini görürsünüz.

Isıtma Pedlerini Kullanmayın.

Bacaklardaki kısıtlı kan akışı nedeniyle, aralıklı topallama olan kişilerde sıklıkla soğuk ayaklar da görülür. Ancak ayaklarınız ne kadar soğuk olursa olsun, asla bir ısıtma ya da sıcak su şişesi ile ısıtmayınız. Kan akışı sınırlı olduğu için, ısı dağılmaz ve gerçekten ayaklarınızı yakabilir. Ayaklarınızı ısıtmak için gevşek yün çorapları deneyin.

Ayaklarınıza özen göstermeniz bacak ağrısına iyi gelir.

Diyabet hastaları ayaklarının sağlığına özellikle dikkat etmelidir, çünkü zayıf kan dolaşımı küçük yaralanmaları ciddi sorunlara dönüştürebilir. Aynı durum periferik arter hastalığı olan insanlar için de geçerli. Ayaklarınızı her gün yıkamayı ve kurutmayı, yaralanmaları kontrol etmeyi ve gerektiğinde kesici uçlarla birlikte uygun ayakkabı giymeyi unutmayın.
Varisle kaynaklı bacak ağrısına varis çorabı ve elastik bandajlar kullanmanız iyi gelir.

Kan Basıncınızı ve Kolesterol Seviyenizi Tanıyın

Aralıklı topallama varsa, doktorunuzun sizi yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon açısından kontrol etmesi ve gerekirse bu risk faktörlerini kontrol altına alması önemlidir.

Folat takviyesi bacak ağrısına iyi gelir.

Homosistein, daha yüksek kalp hastalığı riski ile bağlantılı olan bir amino asittir. Folik asit olarak da bilinen bir B vitamini olan folat alımınızı artırarak, homosistein seviyenizi düşürmeye yardımcı olabilirsiniz.En iyi folat kaynakları olan yiyecekler arasında; tahıllar, fasulye, brokoli, ıspanak ve portakal suyu bulunur.

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir? Bitkisel Kür

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel Kürler Nelerdir?

Bacak ağrısına iyi gelen 8 öneriyi okudunuz. Bitkisel kürler yüzyıllar boyunca insanlar tarafından kullanılmış alternatif tıp ilaçlarıdır. Bacak ağrısına iyi gelen ve rahatlama sağlayacak bitkisel tedavi önerilerimizle yazımıza devam edelim.

1. Bacak ağrısına iyi gelen bitkisel kür hazırlayın.

Bacak ağrısı problemi yaşadığınızda sizi rahatlatacak bitkisel kür hazırlayarak masaj yapabilirsiniz. Bu kür ile ağrılı bölgeye 10 dakika masaj yapmanız kan dolaşımını hızlandırır ve ağrılarınızı azaltmaya yardımcı olur. Kürü hazırlamak da gayet basit. Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve hardal yağını eşit miktarlarda karıştırmanız yeterli.

2. Zerdeçal bacak ağrısına iyi gelir.

Zerdeçal ağrı kesici, iltihap giderici özelliğe sahiptir. 1 çay kaşığı toz zerdeçal ile susam yağını krem kıvamı alana dek karıştırarak ağrılı bölgeye ovalayarak masaj yaparak sürün. 30 dakika beklettikten sonra ılık su ile temizleyin. Bacak ağrısına bu bitkisel kür de iyi gelir, sizi rahatlatır.

3. Bacak ağrısını gidermek için limon ile masaj yapın.

Evde elinizin altında devamlı olan limon ile ağrılı bölgelerinizi ovalayarak masaj yapmanız ağrılarınızı gidermeye, hafifletmeye yardımcı olur.

4. Isırgan otu veya lahana yaprağı ile turnike bacak ağrısına iyi gelir.

Isırgan otu veya lahana yaprağını yumuşayıncaya kadar suda bekletin. Ağrılı bölge üzerine yerleştirin ve tülbent ile sarın. Gece yatmadan önce uygulayıp sabah çıkardığınızda bacak ağrılarınızı azaltmaya yardımcı olur.

Makalemizin sonuna geldik. Bacak ağrısı neden olur, bacak ağrısına ne iyi gelir sorularını cevaplarını sizlere vermeye çalıştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

Kaynak; www.emedicinehealt.com