Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Neler? En İyi 10 Yiyecek

İnsan anatomisi mucizevi bir sistem ile çalışır. Vücudu meydana getiren iç dış organların tümü bir göreve sahiptir ve her organ görevini harfiyen yerine getirmek için tüm şartları zorlar. Organlar şartları zorlarken, bize de onlara gereken ortamı hazırlamak, onları desteklemek ve korumak görevleri düşer. Bağışıklık sistemi, vücudumuzu dışarıdan gelen zararlılara karşı koruyan bir kalkandır. Kalkansız bir yapı korumasız ve risklere açıktır. Son dönemde dünyayı etkisi altına alan Corona Virüsü’ne karşı alınacak önlemler arasında bağışıklık sistemimizi güçlendirmek de yer almaktadır. Makalemiz ile sizlere bağışıklık sistemini güçlendiren besinler neler, ne yersek bağışıklık sistemimiz güçlenir sorularının cevaplarını derledik. Öncelikle bağışıklık sistemi nedir, nasıl çalışır soruları ile başlayalım.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi, vücudumuzu dışarıdan gelen zararlılara karşı koruyan bir kalkandır. Kalıtsal olarak atalarımızdan aktarılan bilgileri saklı tutabilen, yeni karşılaşılan mikroplar ile savaşan ve kazanım deneyimlerini unutmayıp ihtiyaç duyduğunda kullanabilen etkili bir sitemdir. Geçmişten gelen bilginin saklanmış hali olarak, bir takım refleks yanıtlarımız vardır. Bağışıklık sistemi de beyin gibi bu bilgiyi var olan durum karşısında değerlendirip, sentezleyip, mikroba özel ya da kansere, hastalığa, organ nakline özel yanıtlar üretir. Bu, beyin ve bağışıklık sistemi dışında hiçbir sistemde, hiçbir organda olmayan bir özelliktir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları arasında birçok faktör vardır. Her insanın havaya, suya, güneşe, uykuya, her türlü, dengeli olarak alınan besine ihtiyacı vardır ve stresten uzak durmak önemlidir. Bağışıklığı güçlendireceğiz diye aşırı yapılan uygulamalar da sakıncalı olabilir. Dengeli bir hayat sürdürmek bağışıklık sistemini desteklemeye yeterlidir. Peki nasıl beslenmeliyiz sorusuna karşılık sizlere 15 besin önerimiz olacak.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

1.Turunçgiller

Turunçgiller bağışıklık sistemini güçlendirir.

C vitamini bağışıklık sistemini destekler. Vücudumuz C vitamini üretemediği ve saklayamadığı için günlük ihtiyacımızın dışarıdan desteklenmesi gerekmektedir. C vitamini beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırır. Enfeksiyonlara karşı savaştan beyaz kan hücrelerinin önemi büyüktür. Turunçgiller C vitamini açısından çok güçlüdür. Başlıca C vitamini bakımından zengin besinler;

  • Greyfurt
  • Portakal
  • Mandalina
  • Limon
  • Kavun
  • Kivi

2.Kırmızı Biber

Kırmızı Biber içerdiği C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer alır.

Turunçgiller ile aranız kötü ise C vitamini ihtiyacınızı sebzeler ile de karşılayabilirsiniz. Kırmızı biber de yüksek C vitamini kaynağıdır. Narenciyelere göre iki kat daha fazla C vitamini içerir. Ayrıca zengin bir beta karoten kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek haricinde, C vitamini sağlıklı cildin korunmasına yardımcı olabilir. Beta karoten gözlerinizi ve cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

3.Brokoli

Brokoli içerdiği vitamin ve mineraller ile bağışıklık sistemini destekler.

Brokoli, vitamin ve minerallerle aşırı yüklenir. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra diğer birçok antioksidan ve lifle dolu brokoli, masanıza koyabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir. Sağlık faydalarından tam manasıyla yararlanmak için az pişirmeniz önerilir. Özellikle salatası enfes lezzetlidir. Antioksidan etkisi ile bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer almaktadır.

4.Sarımsak

Sarımsak yüzyıllarca enfeksiyonlarla mücadele de kullanılmıştır.

Sarımsak, dünyadaki hemen hemen her mutfakta bulunur. Yiyeceklere biraz çinko ekler. Çinko da sağlığımız için önemli bir maddedir. İlk uygarlıklar enfeksiyonlarla mücadelede sarımsağın gücünü keşfetmiş ve kullanmıştır.  Uluslararası Sağlık Örgütü sarımsağın kan basıncını düşürmeye ve arterlerin sertleşmesini yavaşlatmaya yardımcı olduğunu açıklamıştır. Sarımsağın bağışıklık arttırıcı özellikleri, allicin gibi ağır bir sülfür içeren bileşik konsantrasyonundan gelmektedir. Allicin, sarımsağın kendine has kokusunun ve tadının sorumlusu maddenin adıdır. Sarımsağın kokusundan rahatsız olanlar sağlık faydalarından yararlanmak için günde bir diş yutmayı deneyebilir. Sarımsağın faydaları ile detaylı yazımızı okumak için tıklayınız.

5.Zencefil

Zencefil bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Zencefil, hastalandıktan sonra birçok kişinin başvurduğu başka bir maddedir. Zencefil, boğaz ağrısını ve diğer enflamatuar hastalıkları azaltmaya yardımcı olabilecek iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca zencefil bulantıyı azaltmaya da yardımcı olabilir. Zencefil bir miktar gingerol( acı tat veren madde) içerir. Bu madde sayesinde Zencefil kronik ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir ve kolesterol düşürücü özelliklere sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer alan zencefil tatlılara ve bitki çaylarına eklenebilir.

6.Ispanak

Ispanak bağışıklığı arttıran besinlerden biridir.

Ispanak sadece bolca C vitamini içermesi ile değil, aynı zamanda iyi bir antioksidan ve beta karoten kaynağı olması ile öne çıkmaktadır. Antioksidan, beta karoten içeren besinler bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarar sağlar. Enfeksiyonlarla mücadele de başarı ihtimalini güçlendirir. Brokoli’ye benzer şekilde, ıspanak mümkün olduğunca az pişirilirse besin değerini korur ve böylece sağlık faydaları artar. Ayrıca hafif pişirme A vitamini geliştirir ve diğer besinlerin oksalik asitten salınmasına izin verir. Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için ıspanak daima önerilir. Ama bunu çocuklar pek sevmez. Sizlere küçük bir tarif; Ispanakları ince ince doğrayın. Haşlayın. Tost makinesinde ekmek dilimlerini kızartıp üzerine ıspanakları koyun. Sıcağı sıcağına üzerine kaşar rendeleyerek servis edin. Aromasını ve kokusunu değiştirmek çocuklar için daha tercih edilebilir hale getirebilir. Sucuk ya da sosis küçük dilimler halinde tavada kızartıp kaşardan önce ekmeğin üzerine ekleyebilirsiniz.

7.Yoğurt

Yoğurt içerdiği D vitamini ile bağışıklığı destekler.

Ev yoğurdu, kefir ve probiyotik önadlı yoğurt türlerinde canlı ve aktif kültürler bulunur. Bu kültürler, hastalıklarla mücadeleye yardımcı olmak için bağışıklık sisteminizi uyarabilir. Şeker yüklü türlerden ziyade sade yoğurt almaya çalışın. Sade yoğurdu sağlıklı meyvelerle ve bunun yerine balla çırpabilirsiniz.

Yoğurt harika bir D vitamini kaynağıdır. D vitamini bağışıklık sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur ve vücudumuzun hastalıklara karşı doğal savunmasını artırır. D vitamini içeren yoğurt bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında önemli bir yer tutmaktadır.

8.Badem

Badem bağışıklık sistemini arttıran bir besindir.

Soğuk algınlığı önleme ve soğuk algınlığı ile mücadele söz konusu olduğunda, E vitamini C vitamininden sonra en önemli vitamindir. E vitamini sağlıklı bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır. Badem gibi fındık, vitaminle doludur ve ayrıca sağlıklı yağlara sahiptir. Yaklaşık 4-6 tam badem olan yarım bardak porsiyon, önerilen günlük E vitamini miktarının yaklaşık yüzde 100’ünü sağlar. Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirme için badem kullanılabilir. Çocuğunuz bademi sevecektir.

9.Yeşil Çay

Yeşil çay içerdiği yüksek antioksidan etkisi ile bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer alır.

Hem yeşil hem de siyah çaylar bir tür antioksidan olan flavonoidlerle doludur. Yeşil çay epigallokatekin galat veya EGCG ve diğer bir güçlü antioksidan kaynağıdır. EGCG’nin bağışıklık fonksiyonunu arttırdığı ispatlanmıştır. Siyah çayın geçtiği fermantasyon süreci çok fazla EGCG’yi yok eder. Diğer taraftan yeşil çay buğulanır ve fermente edilmez, bu nedenle EGCG korunur. Yeşil çay aynı zamanda iyi bir amino asit L-theanine kaynağıdır. L-theanine, T hücrelerinizde mikropla mücadele bileşiklerinin üretimine yardımcı olur. Aşırı yeşil çay tüketimi dehidrasyona neden olabileceğinden günde 2-3 fincan yeşil ya da siyah çay bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yeterli olabilir.

10.Kümes Hayvanları

Tavuk, hindi gibi kümes hayvanları yüksek miktarda b6 vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer alır.

Hasta olduğunuzda, tavuk çorbası lezzet etkisi olan iyi hissettiren bir yemekten daha fazlasıdır. Soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olur ve ayrıca ilk etapta hastalanmaktan korunmanıza yardımcı olur. Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları, B-6 vitamini bakımından zengindir. Yaklaşık 100gr hafif hindi veya tavuk eti, günlük önerilen miktarda B-6’nın yüzde 40 ila 50’sini içerir.

B-6 vitamini, vücutta meydana gelen birçok kimyasal reaksiyonda önemli bir oyuncudur. Yeni ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için de hayati önem taşır. Tavuk kemiklerinin kaynatılmasıyla yapılan tavuk suyu veya et suyu, jelatin, bağırsak iyileşmesi ve bağışıklığı arttırmaya yardımcı olan diğer besin maddelerini içerir.

Bağışıklığınızı güçlendirmek için doğru beslenme önemlidir. Tek yönlü beslenmeden ziyade yukarıdaki besinlerle veya eşdeğerleri ile çeşitli ve dozunda bir beslenme izlenecek en doğru yoldur. Bağışıklık güçlendirici besinler listemizin ardından sizlerle kısaca diğer birkaç yöntemden bahsedelim.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Yöntemleri

1- Düzenli Uyku

Günlük 8 saat uyku düzenine uymanız halinde bağışıklık sisteminiz güçlenir. Yapılan çalışmalar ile dengesiz ve yetersiz uykunun öğrenme kabiliyetinden mikroplara karşı mücadele gücüne kadar birçok olumsuz etkiye neden olduğu ispatlanmıştır.

2 – Stresten Uzak Durun

Gel de sen uzak dur dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız ancak şu bir gerçek ki ne kadar çok isteğiniz olursa o kadar çok stresiniz olur. İsteklerinizi hırs haline değil, ihtiyaçlarınızı zorunlu hale getirmeniz sizi zorlar, strese sokar. Hedeflerinizi yakalamak için kendinizi zorlamanız önemlidir ancak eterince olmalıdır. Özellikle kendinize daha fazla boş zaman yaratarak yeni hobiler kazanmanız size iyi gelecektir. Motivasyonunuz artar, ruh haliniz dengelenir. Bu hem iş hem de sosyal hayatınızı olumlu yönde etkiler.

3- Hareketli Yaşam ve Temiz Hava

Vücudumuz mikropları atarken terlemeyi de kullanır. Bol sıvı tüketmek sindirimi kolaylaştırırken, bolca hareket etmek terleme yoluyla vücudu temizlemeyi kolaylaştırır. Oksijen vücudun doku ve organlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bağışıklık sistemini arttırmak için hareketli bir yaşam ve temiz hava önemlidir. Bu günlerde evden çıkamıyorsanız, küçük egzersizler yapabilir, evinizi sık sık havalandırarak bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz.

Makalemiz ile sizlere bağışık sistemini güçlendiren besinler nelerdir, ne yersek bağışıklık sistemimiz güçlenir sorularının cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur.

Kaynak: https://www.healthline.com/