Balaban Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı

Balaban krem, vücudunun çeşitli bölgelerinde çeşitli nedenlerle görülebilen bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için doktorların reçete ettiği bir antibiyotik kremdir. Makalemiz ile sizlere Balaban krem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklinde merak edilen soruların cevaplarını derledik. Bilinçsiz ve kontrolsüz ilaç kullanımı olumsuz yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle doktor ya da eczacı önerisi olmadan hiçbir ilaç ya da kremi kullanmayın. Makalemize balaban krem nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

Balaban Krem Nedir?

Balaban krem içeriğinde, etken madde olarak % 2 a/a mupirosin bulunur. Balaban Pomad beyaz renklidir ve piyasada 15 gramlık tüplerde satışta yer almaktadır. Deri yüzeyine haricen kullanılan krem içeriğinde yardımcı madde olarak da Makrogol 400, Makrogol 4000, Propilen glikol, Polietilen glikol ,Saf su bulunur. İçeriğinde bulunan maddelere karşı alerjiniz var ise kremi kullanmanız önerilmez. Kısaca nedir sorusunun cevabını verdik, şimdi biraz daha detaylı olarak Balaban krem ne işe yarar sorusunun cevabına geçelim.

Ne İşe Yarar?

Balaban krem vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan cilt rahatsızlıklarının enfeksiyon kapmasını önler, bakterilerin çoğalmasını engeller. Bakterileri yok ederek iyileşmeyi hızlandırır. Balaban kremin iyi geldiği cilt rahatsızlıkları arasında; ciltte oluşan yırtıklar, dikiş atılmış yaralar, çatlaklar, çıban, iltihaplı sivilce, kıl kökü iltihaplanması, kızartılı deride sarımsı kabuk ve içi irin dolu kabarcıklarla belirgin, bulaşıcı cilt hastalığı olan impetigo yer almaktadır.

İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde deri iltihabını önler. Enfeksiyon kapmasını önler, bakterileri yok ederek iyileşme sağlar.

Ameliyat sonrası kesiklerde, darbe nedeniyle ciltte oluşan kesik ve yaralarda enfeksiyon kapma riski yüksektir. Pomad burada koruyucu ve iyileştirici etkiye sahiptir. Bu nedenle doktorlar ve eczacılar tarafından sıklıkla tavsiye edilir.

Balaban ne işe yarar sorusunun da cevabını verdiğimize göre şimdi Balaban nasıl kullanılır sorusunun cevabına geçelim.

Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Krem kullanım şekline geçmeden önce Balaban prospektüs bilgileri arasında yer alan dikkat edilmesi gerekenleri hatırlatalım.

Kullanmadan önce mutlaka dikkat etmeniz gerekenler;

 1. İlaçtaki etken maddelere alerjiniz olması durumunda ilacı kullanmayınız. Bu listelerde yer almayan bilgiler de olabileceğinden krem kullanmadan önce en güncel prospektüs bilgilerini okuyunuz.
 2. İlacın içerisinde bulunan maddeler içeren başka kremler kullandınız ve alerjik reaksiyonlar yaşadıysanız, kremi kullanmanız önerilmez.
 3. Aynı etken ya da yardımcı maddelere sahip başka kremler de kullanıyorsanız, mutlaka doktorunuza söylemelisiniz. İçeriğindeki maddelerden aşırı dozda kullanılması yan etkiler görülmesine neden olabilir.
 4. Kullanım ile birlikte alerjik reaksiyon gelişirse (döküntü, bölgesel ağrı veya şişme), ilaç kullanımını bırakın ve doktorunuza bildiriniz.
 5. Krem sürülen bölge steril bez ile kapatılabilir.
 6. Doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmak sakıncalıdır.
 7. Gözünüze temasından kaçınmalısınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 8. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate almanız gerekir. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 9. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtileriniz de iyileşme görülmez veya daha kötüleşirse doktor ile görüşünüz.
 10. Böbrek rahatsızlığınız varsa kremi kullanmanız önerilmez. Hasarlı veya çatlamış geniş cilt alanlarına uygulamanız önerilmez.
 11. Çocuklarda kullanımı tamamen doktor önerisi ile olmalıdır. Doktorun belirttiği şekilde kullanınız.
 12. Balaban pomad hamilelikte ve emzirme döneminde sadece doktor onayıyla kullanılabilir. Aksi halde kullanmanız önerilmez. Emzirme döneminde meme ucu çatlakları için kullanılması halinde emzirme öncesi meme ucunun en iyi şekilde temizlenmesi gerekir.

Balana krem kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenlerin ardından şimdi nasıl kullanılır sorusuna bakalım.

Balaban Krem Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz ayrıca bir kullanım şekli önermedi ise Balaban krem kullanımı;

 • İlacın uygulanacağı bölge iyice temizlenir ve kurulanır.
 • Bir parça gazlı bez ya da pamuk ile etkilenmiş deri üzerine ince tabaka halinde ovalanarak sürülür.
 • Krem sürüldükten sonra cildin üzeri steril bez ile kapatılabilir.
 • Balabanpomad günde 2 kez ya da 3 kez sürülebilir.
 • İyileşme durumuna göre en fazla 10 güne kadar kullanılabilir, ancak en doğru teşhis ve tanıya doktorunuz karar verecektir.

Balaban nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını verdik. Şimdi de Balaban krem yan etkileri neler ona bir göz atalım.

Krem Yan Etkileri Nelerdir?

 1. İlaç kullanımı ile birlikte karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ve benzeri olağan dışı etkiler hissederseniz mutlaka krem kullanımını bırakarak doktorunuza bilgi vermelisiniz. Sayılan etkiler etken ve yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda görülebilir.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen yan etki; uygulanan bölgede yanma hissedilmesi olarak bildirilmiştir.
 3. Bu liste dışında da yan etkiler görülebilir. Krem kullanımı ile birlikte olağan dışı etkiler hissederseniz, doktorunuza bildirmeyi ihmal etmeyiniz.

Krem Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Balaban nedir?

Cevap; Balaban cildin çeşitli bölgelerinde enfeksiyon kapma ihtimali yüksek ve bakteri kaynaklı oluşan belirtilerin tedavisi için doktorlar tarafından reçete edilen antibiyotik sınıfında bulunan kremdir.

Soru; Balaban muadili kremler nelerdir?

Cevap; Bacoderm, Bactroban, Mupiderm Balaban krem muadili kremlerdir.

Soru; Balaban Krem vajinaya sürülür mü? Nasıl sürülür?

Cevap; Vajina dış yüzeyinde oluşan yırtık, yara veya ameliyat sonrası kesiklerin tedavisi için doktor tavsiyesi ile sürülebilir. Mukoza olan iç yüzeyine temas ettirilmesi önerilmez. Kullanımına tamamen doktorunuz karar verecektir.

Soru; Balaban krem kullananların yorumları nedir?

Cevap; Kremi kullananların yorumları önemsenmemelidir çünkü her insanın yapısı farklıdır ve ilaçlar farklı etkiler gösterebilir. Doktorunuzdan kremi talep edebilir, uygun görmesi halinde kullanarak bir yargıya varabilirsiniz.

Soru; Balaban krem sivilceye iyi gelir mi?

Cevap; İltihaplı sivilce tedavisinde doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. İltihaplanmayı gidererek, sivilcenin yok olmasına yardımcı olur. Uzun süreli kullanıma müsait olmayan kremin sivilce için kullanılması tamamen doktor kararı gerektirir.

Soru; Balaban krem fiyatı ne kadar?

Cevap; Pomad fiyatı 23 Kasım 2019 itibariyle 16,94 tl’dir. Güncel fiyat değişebilir ve reçeteli olarak satılmaktadır.

Makalemiz burada sona erdi. Sizlere Balaban nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir gibi merak edilen soruların cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.